کد خبر : 2857
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی در جمع خبرنگاران:

تغییر محتوای علوم انسانی نیاز به قانون‌گذاری ندارد/ مبانی علوم انسانی باید بین علما حل و فصل شود

تغییر محتوای علوم انسانی نیاز به قانون‌گذاری ندارد/ مبانی علوم انسانی باید بین علما حل و فصل شود

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: مبانی علوم انسانی ورود به اصل فلسفه است که برای این موضوع احتیاج به تفکر گروهی علما و حل و فصل شدن این مورد بین آنهاست.

علی لاریجانی در حاشیه دومین کنگره بین‌الملی علوم انسانی اسلامی با بیان اینکه تغییر محتوای علوم انسانی نیاز به قانون‌گذاری ندارد، گفت: مباحث مربوط به علوم انسانی نباید با فوریت زمانی روبه‌رو باشد و تنها نیاز به همت علمای فعال در این عرصه دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران تصریح کرد: حساسیت در مبانی اسلامی منجر به کمال بخشی این علوم می‌شود.

وی افزود: مطالعات تطبیقی در موضوعات علوم انسانی به بهبود فضای علوم انسانی درکشور منجر می‌شود، به لحاظ محتوایی مشکلی وجود ندارد و در کتب اسلامی و غربی منابع گسترده تهیه شده، البته ممکن است خیلی از این منابع عنوان علوم انسانی نداشته باشد، ولی موضوع و کارشان همین است.

لاریجانی گفت: بحث تغییر منابع علوم انسانی مدت زیادی است که مطرح شده و اتفاق خاصی نیفتاده است، این امر نیاز به اجرائیه و بخشنامه ندارد و تنها باید فکری نو در این زمینه ایجاد شود، تولید علم جدید نیاز فیلسوفان ماست که در این زمینه تخصصی کار کند./

به گزارش خانه ملت، رئیس مجلس شورای اسلامی در دومین کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی که امروز (دوشنبه 27 آبان ماه) برگزار شد نیز با اشاره به اینکه نباید تنها به پسوندهای اسلامی در برخورد با موضوعات فلسفی بسنده کرد، گفت: نظام‌های اکسیوماتیک گنجایش حقایق فلسفی را ندارد.

 لاریجانی توضیح داد: مسئله تحولات در علوم انسانی تنها یک شعار نیست بلکه باید به طور مداوم به آن پرداخت تا مسئله شکافته شود لذا هدف اصلی این کنگره در این راستا قابل ستایش است.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی، افزود: در زمینه اهمیت علوم انسانی مباحث زیادی مطرح شده و با توجه به بیانات رهبری در سال های اخیر باید از حال عمومی به سمت اهمیت موضوع علوم انسانی ترغیب شود چرا که مشکل‌ترین مباحث در بین علوم موضوعات مربوط به انسان است.

وی افزود: با توجه به برخورد موضوعیت علوم انسانی با اراده انسان می توان مبحث این علوم را با دقت بیشتری مورد بررسی قرار دهد.

لاریجانی توضیح داد: علاوه بر اراده انسانی وقتی وارد مباحث اجتماعی می شویم بحث سخت تر است چرا که دیگر با اراده یک انسان مواجه نخواهیم بود و اراده انبوهی از انسان ها مطرح است بنابراین داشتن نگاه عمیق به مسائل انسان در وضع علوم انسانی و مواجه شدن با تعارضات مختلف در آن طبیعی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: موضوع علوم انسانی از دیرباز حساسیت متفکران را برانگیخت و در آثار قدمای فلسفه علوم به سه دسته نظری، عملی وتولیدی تقسیم می شود و در این سه دسته علوم عملی متمایز از دیگر علوم است همین وجه تمایز در قرون 17 و 18 میلادی که حدفاصل دکارت و کانت قرار می‌گیرد متبلور بوده است.

وی افزود: در نظر فلاسفه آن زمان و به خصوص کانت استقلال انسانی اهمیت بسزایی دارد اما تعریف استقلال در نظر این اساتید با تعریف آن در مکتب اسلامی متفاوت است.

لاریجانی گفت: در نظر فلاسفه معاصر از این جهت موضوع علوم انسانی با دیگر علوم متفاوت است که پا به ویژگی های زیستی انسان ها می گذارد و متفکران این دوره به مدرنیسم معتقدند.

وی افزود: از طرف دیگر برخی متفکران مانند هایدگر منتقد مدرنیته بودند البته این نقد، نقدی عامیانه نسبت به علوم انسانی مطرح می شود.

تکنولوژی حامل فرهنگ است

رئیس مجلس گفت: هایدگر تکنولوژی را حامل فرهنگ دانسته و معتقد بر خنثی بودن آن نیست با این پیش زمینه می فهمیم که علوم انسانی که تنها منحصر به ما نیست و نباید فکر کنیم که موضوعیت علوم انسانی تنها در کشور ما مورد حساسیت است و این حساسیت از گذشته تا کنون و بین تمام جوامع متبلور بوده است.

وی افزود: نباید تکنولوژی را بی تأثیر در علوم انسانی دانست و تنها باید شکل مواجهه با آن را بدانیم و مفاهیم اسلامی را در اخذ این علوم بگنجانیم، نباید به جرم اینکه این علوم مبانی غربی دارند آنها را حذف کنیم در این زمینه فلسفه پرهیز نمودی عملی پیدا خواهد کرد.

متناسب سازی علوم با تفکر دینی کمال بخشی به آن است

لاریجانی گفت: نمونه این اخذ علوم در آثار ابن سینا نهفته است او متأثر از کار ارسطو بود اما کتابهایش متفاوت از افکار ارسطو منتشر شد و این تمایز در مباحث متافیزیکی جلوه بیشتری پیدا می کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی، گفت: باید علوم اخذ شده نافع باشد و علوم لاینفک برای ما بی فایده خواهد بود، شهید مطهری تا آنجا که می توانست از استفاده پسوند اسلامی پرهیز می کرد و معتقد بود نباید جهت گیری در تقسیم بندی ها وجود داشته باشد و به جای آن به غنی سازی محتوا بپردازیم.

وی افزود: به طور طبیعی وقتی موضوع اسلامیت مطرح می شود گونه ای کمال در آن نهفته است پس لزومی به استفاده مستمر از پسوند اسلامی درست نیست.

لاریجانی تصریح کرد: مباحث فلسفی غنی تر از آن است که در نظام های اکسیوماتیک بگنجد برای تصریح این کلام پیش از این سعی داشتند علوم ریاضیات و علوم دقیقه را در نظام اکسیوماتیک بگنجاند اما مفاهیم این علوم به قدری زیاد بود که از گستره نظام اکسیوماتیک پا را فراتر گذاشت حال چگونه وقتی ریاضیات در نظام اکسیوماتیک جای نمی گیرد مفاهیم فلسفی را در آن بگنجانیم.

رئیس مجلس توضیح داد: دو موضوع اصلی و مهم برای تشریح مفاهیم فلسفی مؤثر است اول موضوع فطریات و دوم بحث عدالت.

نباید از دانش فرا مرزی و فلاسفه غربی امتناع کرد

وی افزود: این دو موضوع با موشکافی های لازم آینده ای متناسب از علوم انسانی را تشریح خواهد کرد و اگر مفهوم عدالت به معنای واقعی مورد توجه قرار گیرد تمام مفاهیم اجتماعی دیگر زیر سایه آن نمود پیدا خواهد کرد.

لاریجانی توضیح داد: نظام سازی در علوم انسانی کار ساده ای نیست و نیاز به متخصصان فلسفه دارد چون کسی که به کار نظام سازی می پردازد باید به طور کلی با مبانی فلسفه آشنا باشد بهتر است در حال حاضر بیشتر بر مباحث تطبیقی تمرکز داشته باشیم همین مباحث تطبیقی منجر به نظام سازی در فلسفه می‌شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: در راستای تحقق این امر نباید از دانش فرا مرزی و فلاسفه غربی هم امتناع کرد و باید متخصصان و متفکران ایرانی بدانند علوم انسانی تنها مختص به کشور ایران و تفکر اسلامی نیست./

پایان پیام

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  تضعیف ریشه‌های انقلاب خیانت است

  تبریک آغاز دهه فجر/ تسلیت درگذشت والده محمود بهمنى

  محبی نیا: لزوم جلوگیری از نفوذ نگاه ارباب رعیتی به داخل مجلس/ دکتر لاریجانی: روند رسیدگی به لایحه بودجه بدون ایراد قانونی است

  توضیحات دکتر لاریجانی درباره نحوه رسیدگی به لایحه بودجه 97

  اشکال آیین‌نامه‌ای به روند بررسی کلیات لایحه بودجه 97 وجود ندارد

  ایران به کشوری مستقل، آزاد و تاثیرگذار تبدیل شده است/دشمنان غرش می کنند اما جرأت تعدی ندارند/فساد موجود سیستماتیک نیست 

  سفر رئیس مجلس به اسلام‌آباد؛ از واکاوی مبارزه با تروریسم تا اعلام آمادگی تهران برای برگزاری دومین نشست

  تشریح دو مدل مبارزه با تروریسم در منطقه/ از تجربه مثلث ایران و ترکیه و روسیه در سوریه تا خروجی برنامه ناتو در افغانستان

  کشورهای منطقه به دنبال روش های نوین برای مبارزه با تروریسم هستند

  امکان برداشت دو میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای مدیریت پسماند وجود ندارد

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی