کد خبر : 2846
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی در نشست خبری با رئیس پارلمان اندونزی:

بمب‌گذاری امروز لبنان نشان از عجز جریان‌های افراطی دارد

بمب‌گذاری امروز لبنان نشان از عجز جریان‌های افراطی دارد

رئیس مجلس با بیان اینکه جریان های تکفیری دشمن تمام فرقه های اسلامی هستند، گفت: حوادث امروز لبنان نشان از عجز جریان‌های افراطی دارد.

دکتر علی لاریجانی عصر امروز (سه‌شنبه 28 آبان‌ماه) در دیدار با مرزوقی علی رئیس پارلمان اندونزی گفت: امروز خرسندیم میهمان عزیزی از کشور دوست اندونزی به ایران آمده است.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مرزوقی علی رئیس پارلمان اندونزی و هیات همراه به دعوت پارلمان ایران به کشورمان آمده است که از ایشان سپاسگزاری می‌کنیم.

وی ادامه داد: کشور اندونزی کشوری بزرگ و مسلمان است و از این جهت برای ایران پراهمیت است و در همین راستا روابط بسیار خوبی در زمینه اقتصادی، سیاسی و فرهنگی با این کشور داریم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه همکاری پارلمانی بین دو کشور خوب است، افزود: سفر مرزوقی علی به ایران پایه‌ای برای گسترش روابط دو کشور است.

لاریجانی با بیان اینکه در مذاکراتی که با رئیس پارلمان اندونزی داشتیم در زمینه بالا رفتن سطح تجاری دو کشور، مسائل مهم منطقه و سایر موضوعات بحث و تبادل نظر شد، ادامه داد: نگاه دو کشور به مسائل جهان اسلام به هم نزدیک است و از موضع اندونزی در رابطه با برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران تشکر می‌کنیم و امیدواریم سفر مرزوقی علی به ایران باعث گسترش روابط بیش از پیش در همه زمینه‌ها شود.

در ادامه این نشست خبری مرزوقی علی رئیس پارلمان اندونزی با بیان اینکه سفر ما به کشور دوست ایران به دعوت دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی صورت گرفته است، گفت: من با آقای لاریجانی ملاقات‌های زیادی داشته‌ام و در این ملاقات‌ها، در مورد مسائل گوناگون نظرات نزدیکی داشتیم.

وی با بیان اینکه من به عنوان رئیس دوره‌ای مجالس آسیایی در اوگاندا انتخاب شدم، ادامه داد: به یاد دارم در ملاقاتی که در اوگاندا و زمان انتخاب رئیس دوره برای 2 سال آینده پارلمان آسیا داشتیم، 3 کاندیدا از کشورهای ایران، اندونزی و ترکیه نامشان علی بود.

رئیس پارلمان اندونزی با تاکید بر اینکه روابط سیاسی بین دو کشور مشکلی ندارد، ادامه داد: روابط اقتصادی اگر چه خوب است ولی هنوز به سطح مطلوب دو کشور نرسیده است، اندونزی به دلیل جمعیت زیاد مسلمان خود می‌تواند یک مرکز خوب برای ارتقای روابط اقتصادی باشد و امیدواریم که این سفر همکاری‌های دو کشور در همه زمینه‌ها را ارتقا بخشد.

این مقام بلندپایه کشور اندونزی با تاکید بر اینکه این سفر برای گسترش روابط بین دو دولت یا پارلمان نیست، گفت: این سفر در واقع برای گسترش روابط بین دو ملت بزرگ ایران و اندونزی است و خوشحال هستم که برای سومین بار به ایران سفر کرده‌ام و از استقبال گرم پارلمان ایران تشکر می‌کنم. در مذاکرات با رئیس مجلس ایران درباره ارتقای همکاری‌ها بحث و تبادل‌نظر شد.

در ادامه این نشست دکتر علی لاریجانی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه نقش دیپلماسی پارلمانی در پیشبرد سیاست‌های دو کشور چه اندازه است؟ افزود: قطعاً دیپلماسی پارلمانی بخشی از دیپلماسی کشورها را شکل می‌دهد، همانگونه که رئیس پارلمان اندونزی گفت روابط دو کشور روابط بسیار خوب و رو به پیشرفت است و بسیار خوب جلو رفته است.

وی ادامه داد: در مذاکراتی که با ایشان در مجالس انجام دادیم، اشتراک‌نظرهایی در مسائل فلسطین و حوادث منطقه و جریانات تروریستی نگاه مشترکی داشتیم و ما از کشور دوست اندونزی به خاطر موضع‌گیری‌های قاطعی که در برابر افراطی‌گری‌ها در منطقه دارند تقدیر می‌کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی کشورمان در پاسخ به سوالی در رابطه با حوادث تروریستی امروز بیروت، گفت: اتفاقی که در لبنان رخ داده است نشان از عجز جریان‌های افراطی دارد چون تکفیری ها زمانی که به نقطه آخر می‌رسند به این اقدامات روی می‌آورند.

لاریجانی ادامه داد: آنچه که باید مورد توجه قرار گیرد پشت‌صحنه جریان‌های افراطی است و اینکه چه کشورهایی پشت‌صحنه این جریانات هستند. انجام اقدامات تروریستی کار سختی نیست، ولی یک توحش را نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه اینگونه اقدامات وجهه بدی از مسلمانان ارائه می‌کند، تصریح کرد: این اقدامات تاثیری در استراتژی جمهوری اسلامی ایران و خللی در وحدت بین فرقه‌های اسلامی ایجاد نمی‌کند. ما وحدت و مودت فرقه‌های مختلف اسلامی را یک استراتژی دقیق می‌دانیم و بر روی آن ایستادگی می‌کنیم و جنبش‌های تکفیری و تندرو دشمن همه فرقه‌های اسلامی و مسلمانان هستند.

همچنین در ادامه این دیدار رئیس مجلس اندونزی افزود: در حال حاضر روابط پارلمانی خوبی بین جمهوری اسلامی ایران و اندونزی وجود دارد.  

مرزوقی علی در ادامه با بیان اینکه در سیستم دموکراسی اندونزی پارلمان قدرت خاصی دارد، تصریح کرد: همه توافقنامه‌ها در کشور اندونزی باید به تصویب مجلس برسد. پارلمان نماینده مردم است که به طور مستقیم انتخاب شده است.

وی اضافه کرد: من نماینده 25 میلیون نفر از مردم اندونزی هستم و به نمایندگی از مردم اندونزی برای همکاری بین کشورهای اسلامی صحبت کرده‌ام.

این مقام بلندپایه کشور اندونزی گفت: اندونزی به‌عنوان پرجمعیت‌ترین کشور مسلمان دنیا همواره خواستار همبستگی کشورهای اسلامی است که این می‌تواند نهضتی برای کشورهای جهان اسلام باشد.

در ادامه مرزوقی علی صحبت‌هایش به حادثه بمب‌گذاری در بیروت اشاره کرد و افزود: در نشست‌های منطقه‌ای و بین‌المللی همواره حرفمان این است که کشورهای اسلامی باید متحد باشند. در مسائل منطقه و به‌ویژه موضوع فلسطین نظرمان به جمهوری اسلامی ایران نزدیک است و معتقدیم که فلسطین باید استقلال پیدا کند.

وی تصریح کرد: موضع ما همواره روشن است. ما نمی‌خواهیم بین کشورها اختلافی به‌وجود آید و کشورهایی که باید استقلال پیدا کنند همواره باید استقلال‌شان حفظ شده و نباید در این کشورها کشت و کشتار بین برادرانشان رخ دهد.

رئیس پارلمان اندونزی با بیان اینکه به خاطر انفجار لبنان به آقای لاریجانی و ملت ایران تسلیت می‌گویم و خواهان این هستم که افرادی که در این حادثه کشته شده‌اند به شهدا بپیوندند، گفت: مشابه حادثه انفجار بمب در لبنان در چند سال گذشته نیز در اندونزی اتفاق افتاد.

مرزوقی علی با اشاره به اینکه تروریسم به دلیل عدم عدالت ایجاد می‌شود و فرد دیگری بر این موج سوار می‌شود، گفت: افزایش تروریست به دلیل بی‌عدالتی بوده که همین دلیل باعث رشد قابل توجهی از ترورها شده است.

وی در ادامه افزود: خداوند را شاکرم که در اندونزی انفجاری نظیر لبنان به دلیل پیشگیری‌هایی که انجام شده است، رخ نمی‌دهد.

رئیس مجلس اندونزی در پایان خاطرنشان کرد: بنده معتقدم که ترور و اینگونه اقدامات تروریستی چهره اسلام را خراب می‌کند. کسانی که این کارها را انجام می‌دهند انسان‌های شکست خورده‌ای هستند و نمی‌توانند ببینند که اسلام رحمت‌اللعالمین است./

پایان پیام

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی