کد خبر : 2842
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی در آیین پایانی ششمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد:

جلال آل‌احمد قالبی فکر نمی‌کرد/ تبلور جریان روشنفکری را در افکار جلال آل‌احمد باید دید

جلال آل‌احمد قالبی فکر نمی‌کرد/ تبلور جریان روشنفکری را در افکار جلال آل‌احمد باید دید

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه جلال آل احمد یک شخصیت فعال در عرصه سیاسی و از جمله روشنفکران بود، گفت: وی خیلی قالبی فکر نمی‌کرد و از هر جریانی که فکر می‌کرد جلوی آزاداندیشی او را می‌گیرد فرار می‌کرد.

دکتر علی لاریجانی امروز (شنبه 2 آذر) در آیین پایانی ششمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد که در پژوهشکده فرهنگ و هنر جهاد دانشگاهی برگزار شد، ضمن تقدیر از دست‌اندرکاران این برنامه، گفت: باید از این همتی که به خرج دادید و برای آثار فاخر ادبی جایزه‌ای به نام جایزه جلال انتخاب کردید، تشکر کنم.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در سال‌های اخیر این انتخاب، انتخاب درستی است، زیرا  جلال آل‌احمد جزو شخصیت‌های ممتاز در تاریخ ایران است که وجهه ادبی او برجسته بود و باعث الگوگیری از آثار او شده است.

وی ادامه داد: جلال آل احمد یک شخصیت فعال در عرصه امور سیاسی جامعه ما بود و جزو روشنفکران و تا حد زیادی از دیگران متمایز بود و خیلی قالبی فکر نمی‌کرد و هر جریانی که فکر می‌کرد جلوی آزاداندیشی او را می‌گیرد از آن فرار می‌کرد.

این نماینده مردم در مجلس نهم تصریح کرد:‌ اگرچه زندگی او دارای فراز و فرودهای زیادی بود، تبلور جریان روشنفکری را در افکار جلال آل احمد باید دید.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: خصوصیت بارز وی این بود که وارد قالبی نمی‌شد که او را محدود کند و آثار او برای فردی که می‌خواهد حقیقت را پیگیری کند و در زمینه روشنفکری، آثار ادبی صحیح و ریشه‌ای ارائه دهد، الگوی خوبی است، او فردی بود که در قالب‌های تنگ سیاسی محدود نمی‌شد.

لاریجانی تاکید کرد: زمانی جلال آل احمد به حزب توده پیوست ولی دید که این حزب دچار مشکلات اساسی از نظر تاثیرپذیری و از دولت‌های دیگر شده و گاه منافع ملی کشور خود را به دلیل منافع آن کشور دیگر زیرپا می‌گذارد.

وی ادامه داد: وی پس از مدتی به دلیل ساختار حزبی حزب توده به همراه برخی مانند خلیل ملکی خود را از این حزب جدا و خلاص و تلاش کردند جریان سوم را ایجاد کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: فضای روشنفکری آن زمان غرب‌زدگی شدید و گرایش به شوروی آن زمان بود که جلال آل احمد را به سمت یک جریان سوم رهنمون کرد اما تعلق خاطر او به مسئله عدالت‌خواهی و آرمان‌هایی که به نحوی جریان‌های چپ را در ایران برجسته می‌کرد باقی ماند.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس نهم افزود: به طوری که مسئله سوسیالیست در ذهن آنها به قدری قوی شده بود که کاری که اسرائیلی‌ها به عنوان کی‌بوکس در زمینه کشاورزی انجام می‌دادند، در ذهن آنها چیز قابلی شد و سفرهای مختلفی با برخی از روشنفکران به اسرائیل داشتند و تصور می‌کردند که این همان تفکر سوسیالیسم است که کتاب سفر به ولایت عزرائیل اینگونه تفکرات را نشان می‌دهد.

لاریجانی بیان کرد: اما پس از مدتی با گذشت این فراز و فرودها باز هم در آن قالب نگنجید و کتاب غربزدگی جلال آل احمد کاملا نشان می‌دهد از پوسته‌ها جدا شده است و خود را به صورت فکر آزاد و خالی از این وابستگی‌ها نشان داد که در کتاب خسی در میقات این گرایش قوام یافت و از لحاظ ادبی این کتاب توانست الگویی برای دیگران شود و هم آن گرایش معنوی او را نشان دهد.  

وی در ادامه اظهار داشت: جلال آل احمد الگویی برجسته برای همه روشنفکران است، وی دارای ظرفیت‌های قوی بود که توانست یک جریان فکری ادبی را در جامعه ما ظهور دهد.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: در آن زمان حریت در جامعه ما نهفته بود که این خصیصه برای قشر روشنفکر ما ضروری است.

عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس تصریح کرد: امروزه فضای کشور ما پلیسی و امنیتی نیست و به سمت دموکراسی بیشتر پیش می‌رود، اما فضاسازی‌‌های رسانه‌ای که ریشه‌های آن به قدرت‌ها متصل است بر افکار فشار می‌آورد که از لابه‌لای این فشارها فهم حقیقت مشکل‌تر است.

لاریجانی تاکید کرد: جلال آل احمد در آن زمان توانست از لابه‌لای فشارها خلاص شود، گرچه امروز این کار سخت است اما شدنی است و از جلال آل احمد می‌توان به عنوان الگویی در این باب یاد کرد.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس نهم در ادامه گفت: کشورهایی که صاحب یک فکر بودند و انقلابی بر مبنای تئوری در آنها انجام شده، توانسته‌اند در آثار هنری خود صاحب سبک شده و آنها را به صورت علمی بیان کنند.

نماینده مردم قم در مجلس نهم با تاکید بر اینکه در انقلاب اسلامی ایران افراد ادیب، فیلمساز و هنرمندان خوبی داریم، بیان کرد: این هنرمندان همواره در خلق آثار فاخر هنری تلاش می‌کنند، اما هیچ‌گاه این آثار به مدلی که از نظر مبانی فکری در دانشگاه‌ها قابل عرضه باشد، تبدیل نمی‌شود که این کار نیازمند تلاش بیشتر است تا زحمات هنرمندان ما به تئوری و سبک تبدیل شود، البته این ظرفیت در کشور وجود دارد که باید از آن استفاده کرد.

وی تصریح کرد: برای تبدیل شدن آثار فاخر هنری به تئوری در دانشگا‌ه‌ها نیازمند همکاری‌های دو وجه متافیزیک و ادبی هستیم که اگر بخواهد این مسئله قویتر شود باید به تئوری‌پردازی‌هایی که در سطح مقالات انجام می‌شود، بیشتر توجه کنیم.

رئیس نهاد قانونگذاری ادامه داد: اگر بخواهیم در حوزه‌ فعالیت‌های ادبی به سبک برسیم، به تاملات تطبیقی در موضوعات نیازمندیم.

لاریجانی افزود: به اعتقاد بنده لازم است جایزه ادبی جلال آل احمد از سطح مقالات بالاتر رفته و به صورت نظریه‌ای در بخشی خاص مورد نقادی قرار گیرد که از این طریق می‌توان زمینه‌هایی را برای نظریه‌های عام فراهم کرد.

در این مراسم سیدعباس صالحی معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد، حسین انتظامی معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد و نیز حجت‌‌الاسلام جعفریان رئیس سابق کتابخانه مجلس حضور داشتند که به 5 تن از برگزیدگان ششمین جایزه ادبی جلال آل‌احمد جوایز و تندیسی توسط رئیس مجلس اهدا شد./

پایان پیام

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی