کد خبر : 2835
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی در مراسم بزرگداشت هفته بسیج:

کشور امروز بیش از هر چیز نیازمند حرکت شتابان اقتصادی است/تورم و بیکاری دغدغه اصلی دولت و مجلس

کشور امروز بیش از هر چیز نیازمند حرکت شتابان اقتصادی است/تورم و بیکاری دغدغه اصلی دولت و مجلس

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امروز بیش از هر چیز نیازمند حرکت شتابان اقتصادی هستیم، گفت: وضعیت معیشت مردم، اشتغال، تورم و بیکاری باید دغدغه مهم مجلس، دولت و همه دردمندان باشد.

 علی لاریجانی امروز (دوشنبه 4 آذر) در مراسم بزرگداشت هفته بسیج در جمع نمایندگان و کارکنان بسیجی مجلس ضمن تبریک هفته بسیج، گفت: خوشبختانه امسال هفته بسیج با شادی های دیگر ملت ایران قرین شده است.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به خوشحالی مردم از مذاکرات هسته ای ژنو، گفت: وزارت خارجه، وزیر امور خارجه و همکارانشان در مسئله هسته ای زحمات زیادی کشیدند که باعث خوشحالی ملت شد ضمن اینکه توفیقاتی که در زمینه ورزش داشتیم به شادی های هفته بسیج اضافه کرد و امیدواریم ملت ایران همیشه شاد باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به مسائل اقتصادی و مشکل معیشت مردم، گفت: فهم درست شرایط و گام برداشتن متناسب با آن یکی از نکات مهم یعنی تحلیل واقعی از شرایط بین المللی، داخلی و منطقه ای است.

لاریجانی با بیان اینکه امروز بیش از هر چیز نیازمند حرکت اقتصادی شتابان هستیم، افزود: شرایط داخلی کشور سخت است؛ وضعیت معیشت مردم اشتغال، تورم و بیکاری باید دغدغه مهم باشد و دولت و مجلس و همه دردمندان باید به این موضوع بپردازند که اگر به توانمند کردن اقتصاد کشور توجه شد اثر خود را در مسائل بین المللی خواهد گذاشت.

لاریجانی در بخش دیگری از اظهاراتش با بیان اینکه بسیج یکی از ارکان و ستون های استواری ملت، انقلاب و سرمایه ملی است گفت: به همین دلیل باید حرکت بسیج را خوب شناخت و از پایداری آن صیانت کرد.

وی ادامه داد: بسیجی که امام خمینی(ره) پایه گذاری کرد با یک شناخت عمیق از انقلاب و زمینه های مردمی بود.

لاریجانی با تأکید بر اینکه بسیج یک حرکت مسلکی و مکتبی و دارای هدف است گفت: یک سبک زندگی برای بسیج رقم خورده است؛ افراد مختلفند برخی زندگی می کنند و هدف خاصی را مستمراً دنبال نمی کنند گاه هدف های خود را در نظر گرفته، اما بسیجیان یک هدف متعالی را دنبال می کنند و به دنبال مسلک هستند و این یک علوی برای انسان است.

وی با اشاره به اینکه حرکت بسیج یک حرکت دارای شناسنامه و مسلکی است تأکید کرد: مسلک، آرمان های دینی را دنبال می کند؛ از ابتدای انقلاب دلمشغولی بسیجیان صیانت از آرمان های انقلاب است و جدای از یکدیگر نیست.

لاریجانی با تأکید بر اینکه دغدغه بسیجیان اعتلای اسلامی، مکتب و صیانت از آرمان‌های انقلاب است افزود: حضور بسیجیان در دفاع مقدس انصافا شرایط را تغییر داد بنابراین هدف آنها، هم مسلکی و هم حفظ انقلاب اسلامی است.

وی ادامه داد: بسیج یک جریان مردمی است و جدای از مردم نیست و در دل مردم جا دارد؛ در بخش‌های مختلف حضور دارد و امام(ره) بسیج را طوری سامان داد که در همه صنوف حضور داشته باشند به طوری که جریان بسیج در درون مجلس و پارلمان هم وجود دارد ضمن اینکه همه نهادها و سازمان ها، دانشجویان، دانش آموزان، تاجران نیز از بسیج بهره می برند و این مردمی بودن بسیج را نشان می دهد.

 لاریجانی با بیان اینکه بسیج دغدغه نگرانی مردم را دارد، افزود: با لبخند مردم خوشحال می شوند و با نگرانی مردم نیز افسرده می شوند.

 نماینده مردم قم در مجلس نهم، افزود: ایثارگری در نهایت امر در ساختار بسیج وجود دارد و اینطور نیست که یک آرمانی باشد و هر زمان که نیاز باشد بسیج به سمت آن حرکت کند بلکه یک نوع فداکاری در نهاد و سرشت بسیج نهفته است و این ارزش زیادی دارد.

 رئیس مجلس شورای اسلامی، تأکید کرد: ممکن است هر فردی دلمشغولی هایی برای امور خود داشته باشد اما هیچ وقت برای آن آماده فداکاری نمی شود؛ آن چیزی که حرکت بسیج را جان داد و زنده کرد فداکاری و ایثارگری در نهایت درجه است که بسیج را دارای یک مدال بسیار درخشنده در دفاع مقدس کرد.

 لاریجانی با تأکید بر اینکه بسیج در همه جا حضور دارد گفت: اگر بسیج در حوزه سازندگی نیز حضور دارد به دنبال معیشت نیست بلکه دغدغه بزرگتری دارد که نشان می دهد حرکت بسیج متمایز است حرکت های متعارف اجتماعی است.

 وی گفت: البته بسیج دغدغه سیاسی هم دارد که این دغدغه ها برای حفظ کیان آرمان های انقلاب است.

 لاریجانی با اشاره به اینکه بسیج در قالب یک گروه وحزب نیست افزود: بلکه دغدغه کلان سیاست و دستاوردهای انقلاب در بسیج وجود دارد؛ یک جریان مردمی فراگیر که نگاه آن عمیق و نافذ نسبت به سرنوشت انقلاب است واین باعث ماندگاری بسیج شده است.

 وی در توضیح مطلب فوق ادامه داد: این حرکت که با این خصوصیات آغاز شد دستاوردهایی برای کشور داشت که نماد اصلی آن در دفاع مقدس بود؛ ملت ما در دفا ع مقدس توفیق پیدا کرد با همه مشکلاتی که بود از سرزمین خود دفاع کند البته همیشه در جامعه افرادی هستند که جریان های بسیج و مقتدر را که دارای آرمان های بزرگ هستند را با متلک گویی از صحنه ها خارج کنند اینها سفلگان سیاسی هستند که در دوران انقلاب از این گروه ها بودند که در دوره های مختلف نیز هستند اما همان اصول فکری، صیانت از فکر اسلامی، آرمان های انقلاب و ولایی بودن بسیج این جریان را در کوران سیاسی زنده نگه داشته است؛ البته دامنه این حرکت ها امروز وسیع تر شده واین فکر بسیجی را در موارد مختلف دنبال می کنند که این از ثمرات بسیج است.

 

 نباید در شرایط مصاف با ائتلاف های بین المللی و منطقه ای دچار تفرقه شویم

 وی به همبستگی در داخل کشور اشاره کرد و گفت: آنچه که امروز نیاز است در داخل کشور همبستگی داخلی است؛ نباید در شرایطی که در مصاف با ائتلاف های بین المللی، سیاسی و منطقه ای که از روی کینه است در داخل دچار تفرقه شویم.

لاریجانی ادامه داد: برخی اختلاف های فردی باید کنار گذاشته شود و همه در حفظ حقوق و آرمان های انقلاب با یکدیگر هم جهت باشند.

این نماینده مردم در مجلس نهم اضافه کرد: حفظ همبستگی داخلی یک وظیفه مهم است و نباید با یک حرکت کوچک از یکدیگر رنجیده شوند؛ باید اختلاف ها را حذف کرد.

این نماینده مردم در مجلس نهم در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به اینکه راه استواری ملت این است که توان های افراد در حوزه های سیاست، دانشگاه و مسائل فرهنگی برای داخل بسیج شود.

لاریجانی تأکید کرد: اینکه رهبر معظم انقلاب می فرمایند سال جهاد اقتصادی، اقتصاد مقاومتی، بالا بردن توان اقتصادی کشور، تولید ملی همه اینها نشان دهنده یک دغدغه است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ظرفیت داخلی کشور زیاد است اما بالقوه است و باید بالفعل شود ادامه داد: اقتصاد کشور باید مردمی شود مردم در اقتصاد حضور داشته باشند؛ کارآفرینی باید مبنای کار قرار گیرد.

وی افزود: اگر زمینه برای فارغ التحصیلان دانشگاهی فراهم شود خیلی گرفتاری ها در کشور به وجود نمی آید یعنی برخی از بندهایی که در داخل کشور به پای اقتصاد کشور بسته شده بسیار بیشتر از تحریم های خارجی به کشورفشار وارد می کند؛ کسی که می خواهد یک شغل خوب تولیدی داشته باشد باید کفش های آهنی بپوشد تا بتواند مشکلات خود را حل کند.

لاریجانی در توضیح مطلب فوق تأکید کرد: در قانون برنامه پنجم توسعه چند ماده برای ایجاد "پنجره کاری"ذکر شده بود که در بخش های مختلف صنعت، تولید، کشاورزی و سایر خدمات یک دستگاه مادر وظایف را بر عهده بگیرد تا شرایط تسهیل شود اما این محقق نشد.

این نماینده مردم در مجلس نهم افزود: شخصی برای سرمایه گذاری باید به دنبال فرایند اداری آن بدود که این راه رونق اقتصادی کشور نیست و ربطی به تحریم ها ندارد؛ مشکلات بوروکراسی و مدیریتی باید حل شود.

وی افزود: گاهی کج سلیقگی مشکلات را افزون کرد که در دولت قبل مشکل بی قانونی را داشتیم بی قانونی اجازه نمی دهد بسیاری از موارد صحیح باشد این در حالی است که اگر کسی می خواهد سرمایه گذاری کند باید دورنمای درستی از آینده داشته باشد.

لاریجانی با بیان اینکه قانون نقشه راه ایجاد می کند افزود: اما زمانی که قانون اجرا نمی شود فردی برای کار کردن انگیزه ندارد واز راه های دیگر که رقابت منطقی ایجاد نمی کند وارد می شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: دولت فعلی شعار قانون را می دهد که ما از این موضوع خوشحالیم اکنون باید بندهای اقتصادی را باز کنیم.

وی تأکید کرد: اگر همه مسئولان از جمله دولت و مجلس کار خود را صرف مسائل هسته ای کنند تا استعدادها شکوفا شود ظرفیت های زیادی را شاهد خواهیم بود و می توانیم در مقابل زورگویی های دیگران ایستادگی کنیم.

لاریجانی تأکید کرد: اگر توان اقتصادی کشور بالا رفت پیروزی به وجود می آید اگر بخواهیم یک تحلیل واقعی داشته باشیم مسئله اصلی بالا بردن توان اقتصادی کشور است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از اظهاراتش با بیان اینکه سایش های سلیقه ای و سیاسی فرصت ها را از بین می برد گفت: وقتی توفیقات برای افراد به وجود می آید و مسئولیتی پیدا می کنند باید زمان را برای کار و تلاش بیشتر بخرد.

وی گفت: گرفتار شدن در درگیری های داخلی فرصت را از مسئولان می گیرد که این موضوع هم به دولت هم به مجلس و هم به رسانه ها مربوط می شود.

لاریجانی ادامه داد: نباید ذهن ها به مسائل فرعی سوق داده شود؛ اگر دغدغه، بالا بردن توان اقتصادی است در مطبوعات مشاهده کنیم چند درصد مسائل درباره بُعد اقتصاد است و چند درصد مربوط به سایر مسائل است البته به مسائل سیاسی، بین المللی، منطقه ای باید در مطبوعات پرداخته شود اما میزان پرداختن به این مسائل مهم است.

وی تأکید کرد: اگر توفیق ها در کشور مرهون مسائل اقتصادی سالم داخلی است این در رسانه ها تجلی می شود و این موضوع بخش های دیگر را هدایت می کند که حرکت بسیج هم در این راستا کمک می کند.

لاریجانی افزود: اگر تحلیل ما سالم سازی اقتصاد است این مسئله باید بروز کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان تصریح کرد: امیدواریم هفته بسیج که هفته مبارکی است هم بر بسیجیان گوارا باشد هم بر ملت ایران و شاهد توفیق های بیشتر برای ملت ایران باشیم./

پایان پیام

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی