کد خبر : 2822
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

اگرغرب توافق رانتیجه تحریمها بداند،این ازکج فهمی آنهاست

اگرغرب توافق رانتیجه تحریمها بداند،این ازکج فهمی آنهاست

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: برخی از رهبران غربی توافق هسته‌یی با ایران را حاصل تحریم‌ها و فشارها دانستند و این نقطه آغاز کج فهمی جدید آن‌هاست و بدانند تحریم‌ها هیچ گاه ایران را از پایداری در حقوق خود دور نکرد.


به گزارش واحد مرکزی خبر، علی لاریجانی در آغاز جلسه علنی امروز مجلس با تبریک سالروز تشکیل بسیج مستضعفان و روز نیروی دریایی به موضوع هسته‌ای و مذاکرات ژنو اشاره کرد و افزود: پیشرفت روزانه دانشمندان ایرانی در عرصه علم و فناوری صلح امیز هسته ای برخی دول غربی را به وحشت انداخت که به میز مذاکره برگردند و با ایران به توافقی دست یابند.

علی لاریجانی افزود: برخی از رهبران غربی در این دو روز پس از مذاکرات ، این توافق را حاصل تحریم ها و فشارها دانسته و با ناشی گری در برخی مفاد نتایج مذاکرات تناقض گویی داشته اند.

وی گفت: این نقطه آغاز کج فهمی جدید آنهاست که ظاهرا این گونه کج اندیشی پایان ندارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: در سال های 1383 و 1384 که سه کشور اروپایی با ایران در باب موضوع هسته ای مذاکراتی داشته اند و ایران برای ابراز حسن نیت در فعالیت های هسته ای خود تجدید نظر کرد و آن را موقتا به حالت تعلیق در آورد، همان موقع یکی از رهبران غربی در بصره عراق در جمع نیروهای نظامی اش سخنرانی کرد که میوه حمله به عراق را در تهران چیدیم.

لاریجانی گفت: آنان از همین نقطه دچار اشتباه شدند، به جای درک درست از رفتار جمهوری اسلامی به توهمات مالی خولیایی پناه بردند و نه تنها نتوانستند میوه ای در تهران بچینند، بلکه با به جا گذاشتن خسارات وسیع انسانی و مالی مجبور به ترک عراق شدند و از طرفی ایران راه پیشرفت در دانش صلح آمیز هسته ای را دنبال کرد.

وی با تاکید بر اینکه پیشرفت امروز ایران در زمینه هسته ای با ده سال قبل قابل قیاس نیست، افزود: آنچه امروز باعث شد برخی دول مغرور غربی کمی سرعقل بیایند، اگاهی انان از پیشرفت فعالیت هسته ای ایران است.

لاریجانی اضافه کرد : همانگونه که یکی از مسئولان امریکایی به آن اقرار کرد ، تاثیرگذار نبودن تحریم ها بر اراده ملت ایران و فهم این امر که ایرانیان چه در داخل و چه در خارج کشور همگی نسبت به رفتار ستمگرانه و غیر انسانی این دولت ها  نفرت و بیزاری فزاینده ای دارند، به همراه خشم ملت های منطقه از رفتار دو گانه این کشورها که خود دارای مخربترین سلاح های اتمی  هستند و از ملت ایران می خواهند که انرژی صلح آمیز هسته ای هم نداشته باشد، آمریکایی ها را مجبور به عقب نشینی کرد.

وی گفت: پیشرفت روزانه دانشمندان ایرانی در عرصه علم و فناوری صلح امیز هسته ای، انان را به وحشت انداخت که به میز مذاکره برگردند و با ایران به توافقی دست یابند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اگر برای ژست های دروغین این حرف ها را می زنند، بازی سرخوشانه ای برای خویش ترتیب داده اند، اما اگر غیر از این است دچار توهمات شده و مجددا از همین امر ضربه خواهند خورد.

وزارت‌خارجه گام‌های عمیق‌تر و استوارتری بردارد

این روزها مردم ایران و جهان شاهد مذاکراتی بوده اند که در طول ده سال گذشته یکی از مهمترین موضوعات منطقه و جهان بوده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: امیدواریم وزارت خارجه با هدایت‌های رهبر معظم انقلاب و با استقامت بر حقوق ملت گام‌های عمیق‌تر و استوارتری بردارد.

وی گفت: در این چند ماه اخیر دولت جدید انصافا وقت و انرژی زیادی صرف حل و فصل مسئله هسته ای کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: مذاکرات هسته ای از حساسیت و ظرافت های زیاد دیپلماتیک برخوردار است و دارای ابعاد مختلف فنی، حقوقی و سیاسی است، آن هم در برابر برخی دولت های زورگو و همچنین برخی کشورهای عنود و حسود و حقیر که این روزها جزع و فزع آنها را در صحنه‌های سیاسی مشاهده کرده‌ایم.

لاریجانی با بیان اینکه ساماندهی چنین مذاکراتی کاری سخت و پرماجراست گفت: لذا باید از رئیس‌جمهور و وزیر محترم خارجه و تیم مذاکره کننده سپاسگزاری کرد و به آن عزیزان خسته نباشید گفت.

وی ادامه داد: قطعا در حصول دستاوردهای مذاکرات اخیر عنایات الهی، استقامت و پایداری و دعای خیر ملت عزیز و راهنمایی های هوشمندانه رهبر معظم انقلاب و همت بلند دانشمندان هسته‌ای و ایثارگری شهدای عزیز هسته ای کشور نقش به سزایی داشته است.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: روشن است ثمره اصلی گام اولیه در گفتگوهای اخیر نیازمند تداوم این حرکت در گام بعدی است که بسیار مهم است تا همانگونه که چشم انداز گام نهایی در این سند آمده است تحریم‌های ظالمانه برداشته شود، لذا نیازمند توان بیشتر و تلاش افزونتر و طراحی دقیق‌تر و همت عالی‌تر است که امیدواریم وزارت خارجه در این جهت با هدایت‌های رهبر معظم انقلاب و با استقامت بر حقوق ملت گام‌های عمیق‌تر و استوارتری بردارد.

لاریجانی: حمایت مجلس از مذاکرات هسته‌ای

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس ضمن حمایت از مذاکرات هسته ای،‌ صیانت از ساختار نظام فناوری صلح آمیز هسته‌ای را در همه ابعاد آن ضروری می‌داند.

لاریجانی در ادامه نطق پیش از دستور جلسه امروز مجلس شورای اسلامی افزود: برخی رهبران آمریکایی و اروپایی نیز در مسئله هسته ای ایران امنیت خاورمیانه را مطرح و برای آن دلسوزی کردند، گفتار آنها شباهت به آن روسپی دارد که دامن خویش بر سر کشیده بود و در شهر می چرخید و بانگ بر می‌آورد که یک زن نجیب در این شهر یافت نمی‌شود.

وی خطاب به دولت‌های غربی گفت: شما شرق و غرب خاورمیانه را در آتش ناامنی سوزانده‌اید و از امنیت منطقه سخن می‌گویید؛ همه می دانند آنچه برای شما اهمیت دارد امنیت اسرائیل است و برای سایر مردم منطقه بویژه مسلمانان ارزش قائل نیستید.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: ایران عامل ثبات و حامی امنیت همه کشورهای منطقه است، مشکل ایران دخالت و لشکرکشی شما به منطقه و اشغال این کشورهاست و ثمره این رفتارهای اشتباه را فهمیده‌اید.

لاریجانی گفت: اینگونه اقدامات به خلاف دعاوی قبلی شما نه تنها تروریسم را از میان نبرد بلکه عامل تقویت آن شد و نه تنها امنیت‌ساز نبود که امنیت‌سوز شد.

وی افزود: به برخی ازکشورهای منطقه عرض می کنم تحت تأثیر القائات دولت آمریکا و رژیم اسرائیل قرار نگیرید؛ ایران برادر شماست، همه پیروان یک پیامبر و یک آیین هستیم و به سوی قبله واحد نماز می‌گذاریم.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در این سال‌ها برخی کشورهای منطقه و عرب از صدام مجرم درباره حمله به ایران حمایت کردند و او ملت ما را با سلاح شیمیایی که غربی ها در اختیار وی قرار داده بودند مورد حمله قرار داد؛ شما هزینه های صدام را پرداخت نمودید و مردم ما بزرگوارانه از این اقدامات گذشت نمودند.

لاریجانی افزود: در حمله همین جنایتکار به کویت ما در کنار شما قرار گرفتیم، ایران بیشترین حمایت را از مردم مظلوم فلسطین نموده تا عزت کشورهای اسلامی که سال‌ها توسط اسرائیل سرکوب شده بود برگردد؛ چرا موضع برخی سران کشورهای عرب با اسرائیل در این مذاکرات و توافقات باید یکی باشد؟

وی گفت: اگر نخست وزیر بی آبروی رژیم صهیونیستی نگران است به هیچ روی اهمیت و ارزش ندارد، اما سخن گفتن شما از خطر ایران بسیار ناجوانمردانه است؛ ما همچون گذشته با شما برادر و همسایه هستیم و خواهان مکانی امن و آرام هستیم که مردم در آن راه پیشرفت و سعادت را دنبال کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: بعد از مذاکرات اخیر برخی مقامات آمریکایی با عجله مصاحبه کردند که ما حق غنی سازی را نپذیرفته ایم، اضطراب مقامات آمریکایی قابل درک است، چرا که اگر غیر این بگویند باید پاسخ دهند چرا این همه تحریم علیه ایران وضع کردند؛ آیا ایران کاری غیر از غنی سازی انجام داده بود که اینهمه سر و صدا ماجرا و تحریم قرار دادند؟

لاریجانی گفت: برای فرار از پاسخ به این موضع زورگویانه حرف دیگری بر زبان می آورند که چنین حقی به رسمیت شناخته ایم؛ در حالیکه موضوع غنی‌سازی ایران چه در مقدمه چه در اهداف به نحوی ذکر شده است.

وی افزود:‌ حق غنی سازی نیازمند تأیید چنین موجوداتی نیست، تمام کشورهایی که عضو آژانس هستند و معاهده ان.پی.تی را پذیرفته‌اند دارای این حق هستند ولو آن را اعمال نکنند مثل اینکه حق راه‌اندازی نیروگاه اتمی را دارند ولو برای آن سرمایه‌گذاری نکنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ممکن است این سوال مطرح شود محل نزاع چیست که اینهمه مذاکره بخواهد؛ حقیقت مسئله این است که محل نزاع این حرف‌ها  نیست، مگر کشورهای دیگری که غنی سازی دارند درباره آن تحریم و مذاکره پنج بعلاوه یک وجود داشته است، به هیچ وجه؛ مسئله بعد سیاسی از وجوه دیگر دارد.

لاریجانی افزود: برخی کشورهای پنج بعلاوه یک می‌گویند چون زور داریم می خواهیم مانع کار شما شویم، ظاهر بحث را با مباحث اعتمادسازی و این واژه ها بزک می کنند و چون موضوع ماهیت سیاسی دارد طرفین از ظرفیت خود و ابزارهای تأثیرگذار بهره می جویند و طبعا در مذاکرات طرفین گام‌های خود را با امکانات خود هماهنگ می‌کنند.

وی گفت: آنچه مایه حیرت است تغایر سخنان مقامات آمریکایی قبل و بعد ازمذاکرات است، آنها چه کتبی و چه شفاهی بارها بیان کردند غنی سازی ایران را قبول دارند؛ افراد واسناد آن موجود است چرا دروغ می‌گویید؟ شما با این حد از بی اختیاری می خواهید مدیریت جهانی کنید؟

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: آقای اوباما، اینها عوامل بی اعتمادی در صحنه بین المللی است نه رفتار ایران در فناوری صلح آمیز هسته ای.

وی گفت: مجلس ضمن حمایت از مذاکرات هسته ای،‌ صیانت از ساختار نظام فناوری صلح آمیز هسته‌ای را در همه ابعاد آن ضروری می‌داند و مسئولان وزارت خارجه باید در تمام مراحل مذاکرات برای حفظ این ساختار توجه کافی داشته باشند.

لاریجانی: بسیج برپایه ایثارگری در راه آرمان های انقلاب شکل یافته است

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت:بسیج ، شجره طیبه ای است که بر پایه ایثارگری در راه آرمان های انقلاب شکل یافته است.

علی لاریجانی درآغاز جلسه علنی امروز مجلس با گرامیداشت سالروز تشکیل بسیج مستضعفان که با تدبیر رهبر فقید انقلاب اسلامی امام (ره) انجام گرفت، افزود:به همه بسیجیان عزیز این روز مبارک را تبریک می گویم.

وی با بیان اینکه بسیج شجره طیبه ای است که بر پایه ایثارگری در راه آرمان های انقلاب شکل یافته و انصافا در دفاع مقدس نقش بی بدیلی داشته و عامل سرفرازی ملت شده است،گفت: در دوره های بعد نیز بسیج عامل استواری و پایداری نظام جمهوری اسلامی بود بطوری که در سخت ترین شرایط گرچه کشورهای زورگو، حنجره های خود را در جهت تهدید ایران استخدام کردند اما هیچگاه جرات کوچکترین اقدامی علیه ملت ایران را نداشتند و ندارند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: ریشه این اقتدار بازدارنده را باید در روحیه فداکاری و ایثارگری بسیجیان و نیروهای مسلح با تجربه کشور یافت.

لاریجانی اضافه کرد: به روح بلند امام دورد می فرستیم که چنین مکتبی را تاسیس کردند که شاگردان این مکتب بسیجیان وارسته ، چشمان بینا برای صیانت ازآرمان های انقلاب اسلامی هستند.

وی همچنین با تبریک روز نیروی دریایی به سلحشوران این نیرو گفت:حضور مقتدرانه آنان در دریا یادآور فداکاری های آن عزیزان در دوران دفاع مقدس است.

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی