کد خبر : 2817
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی در مراسم بهره برداری از پروژه طبقاتی پل صدر:

14 میلیون نیروی زاید بین20 میلیون جمعیت شاغل کشور وجود دارد/مدیریت زمان نقطه قوت پروژه صدر است

14 میلیون نیروی زاید بین20 میلیون جمعیت شاغل کشور وجود دارد/مدیریت زمان نقطه قوت پروژه صدر است

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه 14 میلیون نیروی زائد در میان 20 میلیون جمعیت شاغل کشور وجود دارد، گفت: به طور حتم راه پرش ایران در اقتصاد، استفاده از نیروی کاردان و با انرژی است.

دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی امروز( شنبه 9 آذر) در مراسم بهره برداری از پروژه طبقاتی پل صدر گفت: من خدا را شکر می‌کنم که توفیقی را به فرزندان انقلاب عطا کرد تا کارهای بزرگ و با عظمت را با اندیشه متعال انجام دهند از طرف دیگر در اینجا از همه کارگران و فعالان دراین پروژه بزرگ قرارگاه سازندگی سپاه و به ویژه سردار عبداللهی و اکبری تشکر می‌کنم از طرف دیگر این پروژه یک سند درخشان برای بخش مهندسی کشور است.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با تشکر از محمد باقر قالیباف شهردارتهران برای اجرا و تکمیل پروژه طبقاتی صدر افزود: به طور حتم با تلاش انرژی و کاردانی قالیباف پروژه صدر در سطح شهرداری تهران مانند پروژه امام علی (ع) کاری ماندگار خواهد ماند، از طرف دیگر چنین پروژه هایی می‌تواند گره ترافیکی تهران را علاج کند.

وی با بیان اینکه تونل نیایش و پروژه طبقاتی صدر مجموعه‌ای نفیس و ارزشمند از نظر مهندسی و حوزه ترافیک است تصریح کرد: به طور حتم اگر تلاش، همت وتدبیر و تلاش  شهردار تهران نبود قطعا ترافیک تهران هم اکنون به یک معضل بسیار بزرگ تبدیل شده بود از طرف دیگر روحیه جهادی و تلاش شبانه روزی سرمایه‌ای بزرگ برای کشور است که این موضوع باید در تمام کشور ترویج و بسط داده شود. همچنین کارگران و مهندسان این پروژه طبقاتی صدر با خودگذشتگی توانستند که این پروژه با عظمت را در دو سال تکمیل و به بهره برداری برسانند.

 

افزایش زمان در پروژه های عمرانی عامل افزایش هزینه‌ها و فرسودگی

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه زمان طولانی به یکی از آفت های اصلی پروژه  های عمرانی در کشور تبدیل شده است، افزود: در کشور هم اکنون پروژه ‌های عمرانی زیادی کلنگ زنی شده اما به علت نبود اعتبارات اجرای این پروژه‌ها با وقفه روبرو شده که به این علت گاهی تکمیل یک بیمارستان حدود 17 سال طول می‌کشد که افزایش زمان در اجرای پروژه های عمرانی زمینه افزایش هزینه‌ها و فرسودگی پروژه مورد نظر رابه دنبال دارد.

لاریجانی ادامه داد: از طرفی دیگراجرای پروژه پل طبقاتی صدر نشان دهنده روش مدیریتی است که ظرفیت‌های بسیاری را برای کشور به وجود می آورد از این رو اگر تدبیر در پروژه‌های عمرانی با امور مهندسی و موضوعات دیگر ادغام شود قطعا شاهد اجرای درست و مناسب پروژه‌های عمرانی در کشور خواهیم بود.

عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس با اعلام این که براساس گزارش دکتر روحانی هم اکنون حدود 400 هزار میلیارد تومان پروژه عمرانی در کشور کلید خورده است تصریح کرد: در شرایط کنونی برای اجرای این پروژه ها حدود 20 هزار میلیارد تومان وجود دارد که اگر این موضوع با نرخ تورم محاسبه شود اجرای پروژه‌ها حدود 50 سال طول می‌کشد .

رئیس مجلس با تاکید بر اینکه مسئولان و دستگاههای دولتی باید با کم کردن فاصله ها زمینه سرمایه گذاری بخش خصوصی و سوق دادن بخش انسانی به طرحهای عمرانی را فراهم کند یادآور شد: به طور حتم یکی از اقدامات دولت در بودجه سال 93 در حوزه عمرانی باید تدوین روش‌های منطقی برای حضور مردم در پروژه‌های عمرانی باشد.

 

پروژه صدر با تدبیر و طراحی مهندسان ایرانی به  اتمام رسید

لاریجانی با بیان اینکه قطعا پروژه صدر با تدبیر اجرا و طراحی مهندسان ایرانی به  اتمام رسید افزود: باید توجه کرد که در شرایط فعلی برون رفت کشور از مشکلات در گرو حمایت از ظرفیت‌های داخلی کشور نهفته است.

نماینده مردم قم در مجلس با بیان اینکه به طور حتم با اتکا به نیروی داخل می‌توان مشکلات و فضای داخلی را تغییر داد، گفت: در شرایط کنونی و با توجه به تحریم‌های اعمال شده با اتکا به نیروی داخل می‌توان زمینه رشد کشور را فراهم و تحریم را به فرصت و نعمت تبدیل کرد، از طرف دیگر این موضوع بسیار نگران کننده است که وقتی کشایشی در کشور فراهم می‌شود بخش‌ها و سازمان‌ها به خریدهای خارجی روی می‌آورند.

وی ادامه داد: در سال‌های اخیر کشور حدود 100 میلیارد دلار درآمد نفتی و ارزی به دست آورد از این رو اگر در آن زمان همت داخلی وجود داشت ظرفیت داخل رشد کرده و مشکلات کمتر می شد.

وی با بیان اینکه استفاده از زمان یکی دیگر از نکات ارزشمند پروژه صدر است، تصریح کرد: خوشبختانه با روحیه جهادی زمان اجرای پروژه کوتاه شد زیرا به طور طبیعی اجرای چنین پروژه های زمانی طولانی را می‌طلبد از طرف دیگر اجرای پروژه صدر نشان داد که اگر مدیریت ساماندهی شود بسیاری از مشکلات برطرف می شود.

لاریجانی با اشاره به گزارش های مطرح شده درباره کار مفید در دستگاههای دولتی یادآور شد: براساس گزارش مطرح شده کار مفید روزانه در دستگاه‌های دولتی حدود 22 دقیقه یا به اعتقاد من حدود 1 ساعت است، از طرف دیگر کار مفید در صنعت حدود 2.5 ساعت بوده که در طول سال این میزان به 800 ساعت کار مفید می رسد که این آمارها ایران را در رده 3 کشور آخر دنیا بعد از عربستان و کویت قرار می دهد.

 رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از طرف دیگر براساس این گزارش میزان کار مفید در کشور ژاپن در سال حدود 2400 ساعت، در کره هزار و 19ساعت و در ترکیه و چین و آمریکا هزار و 400 ساعت است که اگر این آمارها را در نظر بگیریم مشاهده می کنیم که از 20 میلیون جمعیت شاغل در کشور حدود 14 میلیون فاقد بهره‌وری بوده و تنها 6 میلیون دارای بهره‌وری هستند که به طور حتم این آمار گویای مشکلات مدیریتی در کشور است.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس با اعلام این نکته که راه پرش ایران در اقتصاد این است که از نیروهای کاردان و با انرژی استفاده شود، تصریح کرد: هم اکنون نیروهای مستعدی در کشور وجود دارد اما از این نیروها باید با تدبیر و مدیریت در جهت تحقق اهداف استفاده شود.

وی با بیان اینکه براساس ترازنامه هیدروکربنیک کل ظرفیت انرژی در حوزه نفت ، گاز و برق کشور معادل حدود 432 میلیون بشکه نفت در سال است یادآور شد: با این شرایط اگر راندمان کاری را حدود 45 درصد در نظر بگیریم استفاده از 196 میلیون بشکه در یک سال در کشور قابل قبول بوده و حدود 236 بشکه را در سال به هدر دادیم که این مقدار برابر با فروش نفت ایران در یک سال است.

 

براساس آمارها مشکل کشور در بخش اجرایی و مدیریتی است

لاریجانی با تاکید بر اینکه براساس آمارها و بررسی‌های انجام شده مشکل کشور در بخش اجرایی و مدیریتی است گفت: هم اکنون مجلس برای حل این مشکلات طرح ملی کاهش انرژی را مصوب کرد. از طرف دیگر در قانون برنامه پنجم توسعه هم این موضوعات به وضوح ذکر شده اما متاسفانه تاکنون این محورها در کشور محقق نشده است.

وی با اعلام اینکه شدت و بهره وری انرژی دو شاخصه اصلی برای مصرف انرژی است گفت: شدت انرژی به معنی میزان انرژی مصرفی برای هزار دلار تولید ناخالص داخلی از منابع نفتی است که این میزان هر چقدر کمتر باشد بهتر است از طرف دیگر بهره وری انرژی به معنی میزان تولید ناخالص داخلی در قبال یک بشکه نفت خام است که این امار به هر میزان که بیشتر باشد بهتر است.

 

برای هزار دلار تولید ناخالص داخلی حدود 4.2 بشکه نفت خام انرژی مصرف می‌شود

رئیس مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه براساس گزارش اعلام شده در سال 2008 در ایران برای هزار دلار تولید ناخالص داخلی حدود 4.2 بشکه نفت خام انرژی مصرف می‌شوداین در حالی است که این آمار در کشور ترکیه 1 و براساس میانگین جهانی حضور 1.4 بشکه نفت خام است. از طرفی دیگر این موضوع به این معنی است که با مصرف انرژی یک بشکه نفت خام حدود 238 دلار تولید حاصل شود که این عدد برای ترکیه 971 دلار ، ژاپن 1320 دلار و برای اروپا 1450 دلار و در میانگین جهانی 736 دلار است.

وی ادامه داد: از طرفی دیگر در مقایسه این آمارها با آمار کشور ترکیه این موضوع مشهود می‌شود که ایران تنها از یک چهارم انرژی خود استفاده کرده و سه چهارم بقیه را به دور می‌ریزد و همچنین در قیاس با آمارهای اروپا ایران حدود پنج ششم از منابع حاصل از انرژی خود را دور ریخته و تنها از یک ششم آن استفاده می‌کند.

لاریجانی با تاکید بر اینکه متاسفانه در مصرف انرژی در کشور اشکالات زیربنایی زیادی وجود دارد تصریح کرد: به طور حتم با مدیریت کارآمد و با تدبیر و برنامه ریزی می‌توان در جهت کاهش هدررفت انرژی در کشور تلاش کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هم اکنون در بحث تولید خودرو و موضوع ترافیک، کشور در وضعیت مناسبی قرار ندارد افزود: براساس آمارها در ایران حدود 20 میلیون لیتر بنزین بیشتر از مصرف استاندارد مصرف می‌شود که این موضوع به نبود استاندارد در ساخت خودروها و موضوعات دیگر برمی‌گردد از این رو به طور حتم با تدبیر لازم و همه جانبه و اتخاذ تدابیر مناسب و صرف انرژی کافی می‌توان در کشور کارهای بزرگی را  انجام داد.

 انتهای پیام/

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی