کد خبر : 2772
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

در نشست سران سه قوه چه گذشت؟

در نشست سران سه قوه چه گذشت؟

رؤسای سه قوه مجریه، مقننه و قضاییه بعد از برگزاری اولین نشست مشترک از زمان فعالیت دولت تدبیر و امید که به میزبانی رییس‌جمهور در نهاد ریاست جمهوری برگزار شده بود، در جمع خبرنگاران حضور پیدا کردند و به تشریح برخی مسائل مطرح‌شده در این جلسه پرداختند.

رؤسای سه قوه مجریه، مقننه و قضاییه بعد از برگزاری اولین نشست مشترک از زمان فعالیت دولت تدبیر و امید که به میزبانی رییس‌جمهور در نهاد ریاست جمهوری برگزار شده بود، در جمع خبرنگاران حضور پیدا کردند و به تشریح برخی مسائل مطرح‌شده در این جلسه پرداختند.

بعد از این جلسه یک‌ساعت و نیمه رییس‌جمهور با ابراز خرسندی از برگزاری اولین جلسه مشترک بین سه قوه گفت: مدتی بود که در فکر برگزاری این نشست بودیم و خوشبختانه اولین نشست که مصادف با میلاد حضرت موسی ابن جعفر (ع) بود برگزار شد.

رییس جمهور با بیان اینکه جلسه بسیار خوبی داشتیم گفت: در این جلسه با حضور رییس محترم مجلس شورای اسلامی و همچنین رییس محترم قوه قضاییه بحث‌هایی را درباره مشکلات کشور، مسائل اقتصادی کشور و‌ آسیب‌های اجتماعی انجام دادیم و اینکه سه قوه چگونه می‌توانند برای حل مسائل کشور همدیگر را بیش از پیش همیاری و کمک کنند.

رییس‌جمهور با اشاره به اصل تفکیک قوا در جمهوری اسلامی ایران و در قانون اساسی گفت: مردم عزیز ما می‌دانند که قوای سه‌گانه هر کدام وظایف مشخصی دارند و در قانون اساسی اصل بر تفکیک قواست. ولی این تفکیک قوا منافاتی با تعامل قوا و تقویت روابط بین قوا ندارد و در واقع این قانون خود بر تعامل هرچه بیشتر قوا برای حل مسائل مختلف تاکید کرده و تکیه دارد تا سه قوه با کمک یکدیگر و تعامل بتوانند مسائل مختلف کشور را به پیش ببرند.

او گفت: یکی از مسائلی که در این جلسه مطرح شد این بود که در مورد مسائلی که مربوط به سه قوه مختلف می‌شود و سه قوه در کنار یکدیگر باید فعالیت کنند، چه ساز و کاری پیاده شود تا سه قوه به هم نزدیک‌تر شوند و مسائل مربوطه سریع‌تر و راحت‌تر حل و فصل شود تا رضایت مردم نیز تامین شود.

روحانی با بیان اینکه در این جلسه بیشتر در مورد مسائل اقتصادی و اجتماعی بحث کردیم، به ارائه لایحه بودجه سال 93 از سوی دولت به مجلس اشاره کرد و گفت: لایحه بودجه سال 1393 از سوی دولت تقدیم مجلس محترم شده و بررسی‌های نمایندگان در ارتباط با این لایحه آغاز شده و کمیسیون‌های مختلف مجلس نیز در این ارتباط به وظایف خود عمل می‌کنند تا در نهایت کمیسیون تلفیق مجلس بحث‌ها را جمع کند و سپس صحن علنی مجلس درباره بودجه تصمیم بگیرد.

او افزود: در این جلسه نسبت به تسریع این روند و تصویب بودجه در چارچوب سیاست‌های مورد نظر دولت که مورد تایید مجلس نیز هست صحبت شد.

رییس‌جمهور همچنین ابراز امیدواری کرد، مجلس در اواسط بهمن‌ماه قانون بودجه سال 1393 را تقدیم دولت کند تا دولت نیز آیین‌نامه‌های اجرایی مربوط به قانون بودجه را تهیه و تنظیم کرده و قانون بودجه از اول سال 93 اجرایی و عملیاتی شود.


تأکید علی لاریجانی بر همکاری صمیمانه‌ قوا برای حل مشکلات

علی لاریجانی در جمع خبرنگاران با اشاره به شرایط داخلی و خارجی کشور در شرایط کنونی گفت: شرایط سیاسی کشور پس از انتخابات حیات مجددی پیدا کرده و ما نیازمند همگرایی و همکاری صمیمانه‌تر بین قوا هستیم تا بتوانیم مشکلات کشور از جمله مشکلات اقتصادی را حل کنیم.

 

رییس قوه مقننه با اشاره به تمرکز دولت تدبیر و امید بر مسائل اقتصادی گفت: دکتر روحانی به مسائل اقتصادی توجه و بر آن تمرکز دارد و این نگاه در لایحه بودجه نیز منعکس شده و ما امیدواریم که بتوانیم بودجه سال آینده را به موقع در مجلس تصویب کنیم و در اختیار دولت قرار دهیم.

 

او گفت: این جلسه شروع خوبی برای همکاری هرچه بیشتر سه قوه در شرایط فعلی بود و به حل مشکلات کمک می‌کند.

 

لاریجانی با بیان اینکه همه مسائل را نمی‌توان در یک جلسه مطرح و یا حل کرد و با تاکید بر تهیه سازوکاری که بدنه سه قوه را به هم نزدیک‌تر کند، گفت: این موضوع به حل سریع‌تر و بهتر مشکلات کمک می‌کند.

 

رییس مجلس شورای اسلامی در پایان در پایان جلسه برگزارشده بین سه قوه را مثبت ارزیابی کرد.


تأکید رییس قوه قضاییه بر تعامل قوا در زمینه امنیت اجتماعی

آیت‌الله آملی لاریجانی با بیان اینکه همه مسائل را نمی‌شود در یک جلسه مطرح و حل کرد، گفت: یکی از مسائلی که در این جلسه مورد بحث و گفت‌وگو قرار گرفت بحث امنیت اجتماعی بود و مسائلی که می‌تواند بر این موضوع موثر و تاثیرگذار باشد.

 

رییس قوه قضاییه با اشاره به اهمیت موضوع امنیت اجتماعی و تاکید رؤسای قوه مقننه و مجریه بر اهمیت این موضوع گفت:‌ در این جلسه تأکید شد که با تعامل قوا و همچنین همه عوامل دست ‌اندرکار بخصوص قوه قضاییه، نیروی انتظامی، وزارت اطلاعات و دیگر وزارتخانه‌های مربوطه، هرچه بیشتر در راستای تأمین امنیت اجتماعی تلاش و کوشش شود تا مردم از این بابت نگرانی نداشته باشند.

 

او همچنین به اقدامات قوه قضاییه در این ارتباط اشاره کرد و گفت: قوه قضاییه در طول این سال‌ها اقداماتی را در این زمینه انجام داده و برای پیشبرد هرچه بیشتر این مسأله همکاری قوا لازم و ضروری است.

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  وزارت نیرو طرح درازمدتی برای صیانت از آب تهیه کند/ مبالغ تخصیص یافته برای رساندن آب شرب به روستاها نباید در جای دیگری هزینه شود

  سطح کنترل های مرزی ارتقا یافته است/ تاکید بر رصد مرزها برای جلوگیری از نفوذ دشمنان و عناصر ضدانقلاب

  آمریکایی‌ها در حال تخریب تار و پود برجام هستند/ مناطق آزاد اقتصادی دچار سقط جنین شده است

  تشریح نگاه ویژه اسلام به مسیحیت/ باید با اتحاد و تلاش تروریست ها را از منطقه خارج کرد

  ایجاد اشتغال از اولویت های برنامه ششم توسعه است/تاکید بر رفع مشکلات دریاچه ارومیه

  انتقاد از سکوت مدعیان حقوق بشر در برابر نسل‌کشی مسلمانان میانمار/لزوم ورود هیأت حقیقت یاب سازمان ملل برای بررسی اوضاع

  احترام جهانیان به منش سیاسی ایران با پذیرش دعوت جمهوری اسلامی برای حضور در مراسم تحلیف/ وزرا خود را وقف کشور کنند/ مجلس مطالبه گر و ناظر جدی است

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

  همدلی و اتحاد میان کشورهای منطقه ریشه تروریست را خشک می کند

  تعاملات بانکی کلید فعال شدن مراودات تجاری ایران و بلاروس/ همکاری های دو کشور در مجامع بین المللی مثبت است

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی