کد خبر : 2754
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

رئیس مجلس در دیدار با اعضای انجمن صنفی کارفرمایی گاوداران شیرده:

آزادسازی قیمت شیر مستلزم پرداخت یارانه به صنایع لبنی است

آزادسازی قیمت شیر مستلزم پرداخت یارانه به صنایع لبنی است

رئیس مجلس با بیان اینکه شیر با سلامت مردم در ارتباط است، گفت: اگر قیمت شیر آزاد شود در مقابل باید به منظور کاهش قیمت شیر مصرفی مردم، یارانه در اختیار کارخانجات لبنی قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، اعضای انجمن صنفی کارفرمایی گاوداران شیرده در دیدار با دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی به بیان مشکلات خود پرداختند.

براساس این گزارش تاجیک عضو هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایی گاوداران شیرده استان تهران با بیان مشکلات دامداران، گفت: فشار بر صنعت دامداری از سال1389 آغاز شد به طوری که در نیمه سال 90، قیمت شیر به صورت دستوری 630 تومان اعلام شد و این در حالی است که براساس آمار و اطلاعات قیمت تمام شده شیر برای دامداران 840 تومان برآورد شد.

وی افزود: بعد از گذشت 4 تا 5 ماه قیمت شیر به 750 تومان افزایش یافت؛ در این زمان از طریق کارشناسان مورد اعتماد در بهمن‌ماه 90 قیمت تمام شده شیر 996 تومان اعلام شد که گاوداران از فروردین 91 آماده شروع فروش شیر خود به کارخانجات با همین قیمت بودند.

تاجیک افزود: تفاهم‌نامه‌ای بین وزارت صنعت، معدن و تجارت منعقد شد که براساس آن قرار بود علوفه دامداران تا پایان فروردین 93 با ارز 1226 تومان تامین شود، این در حالی است که بسیاری از دامداران سراسر کشور بخش اعظمی از علوفه خود را دریافت نکردند که این موضوع در مناطق دورافتاده و محروم مشهودتر است.

این عضو هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایی گاوداران شیرده استان تهران با تاکید بر اینکه همزمان با افزایش قیمت علوفه بسیاری از دامداران تحت فشار قرار گرفتند، ادامه داد: در این شرایط دامداران مجبور شدند بسیاری از گاوهای شیری خود را روانه کشتارگاه کنند.

وی افزود: در دولت جدید قرار شد علوفه دامداران تامین شود و کارخانجات نیز شیر را با افزایش 15 درصدی و با قیمت 1458 تومان از دامدار خریداری کنند که ما اعلام کردیم حتی حاضر هستیم شیر را با قیمت 1350 تومان در اختیار کارخانجات قرار دهیم.  

تاجیک تاکید کرد: در جلسه با نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت توافق کردیم با توجه به شرایط کشور هیچگونه افزایش قیمتی در محصول شیر نداشته باشیم، اما مشروط بر اینکه دولت نیز علوفه دامدار را تامین کند.

این عضو هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایی گاوداران شیرده استان تهران با بیان اینکه ادامه تولید شیر از سوی دامداران به معنای سوده بودن صنعت دامداری نیست، گفت: فعالان این بخش عاشق کار خود هستند.

وی همچنین به وعده کمک 600 میلیارد تومانی دولت به دامداران اشاره کرد و گفت: با تایید جهانگیری معاون اول رئیس جمهور قرار شد این مبلغ به‌عنوان یارانه در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار گیرد، اما هفته گذشته در جلسه ستاد تنظیم بازار به ما اعلام کردند این مبلغ به 450 میلیارد تومان کاهش یافته است.

تاجیک تصریح کرد: با پیگیری‌های انجام شده متوجه شدیم معاونت راهبردی رئیس جمهور از این موضوع اطلاعی ندارد و نامه‌ای مبنی بر پرداخت یارانه 450 میلیارد تومانی به دامداران به این معاونت ارسال نشده است.

عضو هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایی گاوداران شیرده استان تهران در پایان گفت: ما موافق آزادسازی قیمت شیر هستیم و در این شرایط علوفه خود را با ارز آزاد تامین می‌کنیم. همچنین حاضر هستیم شیر با قیمت 1350 در اختیار کارخانجات لبنی قرار دهیم.

در ادامه دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شیر با سلامت مردم در ارتباط است، گفت: باید مشکل قیمت شیر به طوری که هم به نفع مصرف‌کننده و هم به صرفه‌ برای دامدار باشد در نظر گرفته شود.

نماینده مردم قم در مجلس نهم با بیان اینکه ملاحظه رئیس جمهور برای عدم افزایش قیمت شیر به دلیل این است که محصول شیر با سلامت مردم در ارتباط است، گفت: اگر قیمت شیر آزاد شود باید یارانه آن در اختیار کارخانجات لبنی قرار گیرد تا قیمت تمام شده این محصول برای مردم کاهش یابد. /

پایان پیام

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی