کد خبر : 2746
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

کمیسیون تلفیق در بررسی لایحه بودجه به اعتبارات شهرداری‌ها توجه می‌کند

کمیسیون تلفیق در بررسی لایحه بودجه به اعتبارات شهرداری‌ها توجه می‌کند

رئیس مجلس در دیدار با رئیس و اعضای شورای استان قم درباره بودجه شهرداری ها گفت: کمیسیون تلفیق در بررسی لایحه بودجه به اعتبارات شهرداری‌ها توجه می‌کند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، رئیس شورای استان قم در دیدار با رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به نقش و جایگاه شورای استان تصریح کرد: وظایفی که بر عهده شوراها قرار دادند بسیار عظیم و سنگین است به طوری که نظارت بر دستگاه های اجرایی، بررسی مشکلات استان، شهر و بخش نیز از وظایف شورای استان و شوراهای فرادستی است.

ابوالحسنی با بیان اینکه تصمیم گیری و مصوبات شوراها براساس نیاز و خواسته مردم در شوراها صورت می گیرد افزود: شوراها به عنوان پارلمان استانی از جایگاه ویژه ای برخوردار هستند.

وی به مشکلات شورای استان قم اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه حدود سه ماه از تشکیل شورای استانی قم می گذرد اما یک اتاق کوچک در شورای شهر در اختیار این شورا قرار گرفته است، این در حالی است که قانون استانداران را موظف کرده تا تجهیزات لازم را در اختیار شوراها قرار دهند اما با توجه به سه مکاتبه اخیر با استاندار اما همچنان مکان مناسبی برای استقرار نداریم.

ابوالحسنی به مشکلات اعتباری شورای استان قم اشاره کرد و گفت: حدود 25 میلیارد ریال برای شوراهای استان، بخش و شهرستان اختصاص یافته که این میزان تنها برای حق جلسات و هزینه های ستادی و استانی است.

وی با انتقاد از لغو عضویت اعضای شورای استان ها در شورای برنامه ریزی استان گفت: براساس قانون یکسری از وظایف شوراهای استانی کاهش یافته به طوری که عضویت اعضای شورای استان ها در شورای برنامه ریزی استان که در گذشته سه نفر بودند به یک نفر کاهش و سپس عضویت آنها در شورای برنامه ریزی استان لغو شد.

در ادامه نیز بختیاری عضو شورای استان قم با اشاره به اینکه جایگاه قانونی شورای استان تعریف مشخصی ندارد خواستار تبیین جایگاه شوراها به لحاظ قانونی از سوی مجلس شد.

وی ادامه داد: در حالی که شهر قم از جایگاه ویژه ای برخوردار است اما شهرهای اطراف آن نیز ظرفیت های زیادی دارند که در حال حاضر تمرکزها به مرکز استان شده و ظرفیت های شهرهای حومه نادیده گرفته شده است.

در ادامه دیدار اعضای شورای استان قم با رئیس مجلس شورای اسلامی یکی دیگر از اعضای این شورا به طرح الحاق یک تبصره به ماده 39 قانون مالیات بر ارزش افزوده اشاره کرد و گفت: براساس این طرح دو درصد از مالیات بر ارزش افزوده در اختیار شهرداری ها قرار می گیرد؛ طرح یادشده در کمیسیون اقتصادی مجلس تصویب شده اما مسکوت مانده است.

وی خواستار پیگیری این موضوع از سوی رئیس مجلس شورای اسلامی شد.

عضو شورای بخش سلفچگان نیز گفت: در حالی که مردم این منطقه با مشکل گاز مواجه هستند اما شرکت گاز برای آغاز طرح گازرسانی به این منطقه تقاضای 6 میلیارد تومان به عنوان خودیاری کرده است اما با توجه به اینکه اغلب مردم این منطقه از طریق کمیته امداد امرار معاش می شوند و همچنین آغاز فصل زمستان خواستار دستور لازم برای آغاز طرح گازرسانی بدون دریافت 6 میلیارد تومان هستیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در پاسخ به مشکلات اعضای شورای استان قم درباره لغو عضویت اعضای شورای استان در شورای برنامه ریزی و سایر شوراها گفت: مشکل لغو حضور اعضا در شوراها را می توان رفع کرد اما به دلیل اینکه کار شوراها غیر اجرایی است نمایندگان مجلس نیز همانند اعضای شورای استان حق رأی ندارند و این موضوع قابل حل نیست.

وی گفت: اینکه برای شورای استان ها یا شوراهای فرادستی شأن اجرایی قایل شویم از نظر مجلس مشکلی ندارد اما شورای نگهبان به این موضوع به استناد قانون اساسی ایراد می گیرد.اگر پیشنهادی در این راستا وجود دارد ارائه شود تا شاید راه حلی برای آن وجود داشته باشد.

وی درباره مشکل مکان حضور شورای استان قم نیز گفت: این موضوع باید با استاندار و شهرداری در میان گذاشته شود تا جایگاهی برای شورای استان فراهم شود.

لاریجانی با بیان اینکه بودجه شهرداری ها یکی از مهمترین مسائل است افزود: شهرها و بخش های استان قم با مشکلات بسیاری مواجه هستند لذا باید هم شهرداری ها و هم شورای شهر فعال تر شوند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه کمیسیون تلفیق در جریان بررسی لایحه بودجه 93 به بودجه شهرداری ها توجه می کند، گفت: البته وضعیت دولت به لحاظ درآمدی مناسب نیست اما با توجه به بضاعت دولت تلاش می کنیم مشکل بودجه شهرداری ها رفع شود. /

پایان پیام

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  وزارت نیرو طرح درازمدتی برای صیانت از آب تهیه کند/ مبالغ تخصیص یافته برای رساندن آب شرب به روستاها نباید در جای دیگری هزینه شود

  سطح کنترل های مرزی ارتقا یافته است/ تاکید بر رصد مرزها برای جلوگیری از نفوذ دشمنان و عناصر ضدانقلاب

  آمریکایی‌ها در حال تخریب تار و پود برجام هستند/ مناطق آزاد اقتصادی دچار سقط جنین شده است

  تشریح نگاه ویژه اسلام به مسیحیت/ باید با اتحاد و تلاش تروریست ها را از منطقه خارج کرد

  ایجاد اشتغال از اولویت های برنامه ششم توسعه است/تاکید بر رفع مشکلات دریاچه ارومیه

  انتقاد از سکوت مدعیان حقوق بشر در برابر نسل‌کشی مسلمانان میانمار/لزوم ورود هیأت حقیقت یاب سازمان ملل برای بررسی اوضاع

  احترام جهانیان به منش سیاسی ایران با پذیرش دعوت جمهوری اسلامی برای حضور در مراسم تحلیف/ وزرا خود را وقف کشور کنند/ مجلس مطالبه گر و ناظر جدی است

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

  همدلی و اتحاد میان کشورهای منطقه ریشه تروریست را خشک می کند

  تعاملات بانکی کلید فعال شدن مراودات تجاری ایران و بلاروس/ همکاری های دو کشور در مجامع بین المللی مثبت است

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی