کد خبر : 2725
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی: اداره موقوفات باید مردمی باشد

لاریجانی: اداره موقوفات باید مردمی باشد

رییس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: اداره موقوفات باید به صورت مردمی باشد تا مردم با آسودگی به سمت وقف ترغیب شوند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علی لاریجانی که در مراسم گرامیداشت هفته وقف و تجلیل از نمایندگان عضو فراکسیون وقف مجلس شورای اسلامی سخن می‌گفت، خاطرنشان کرد: مجلس شورای اسلامی اقبال ویژه‌ای به موضوع وقف دارد و عضویت اکثریت نمایندگان در فراکسیون وقف موید همین موضوع است و بی‌شک آمادگی همکاری با سازمان اوقاف و امور خیریه نیز در مجلس وجود دارد.

وی افزود: در حوزه وقف باید به چند موضوع کرد. یکی اینکه برای کارهای فرهنگی و فضاسازی در عرصه وقف باید برخی از مشکلات قانونی مرتفع شود و لازمه این موضوع این است که پژوهشگران و متخصصین سازمان اوقاف به روشنی خواست خود را از مجلس برای تسهیل و مناسب‌سازی قانون ارائه کنند تا مجلس نیز در این حوزه همکاری‌های خود را بیشتر کند.

رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: موضوع دیگری که باید مورد نظر قرار گیرد، مشکل بدهی‌های دولت به سازمان اوقاف است که باید دید علت این عدم وصول بدهی‌ها و عدم پرداخت دولت به سازمان اوقاف چیست، چراکه مطالبه سازمان اوقاف از دولت، مطالبه حق است و باید دولت به این توجه کند. البته در بودجه دولت نیز معذوریت‌هایی وجود دارد اما نمی‌توان از حق سازمان اوقاف گذشت و دوستان در کمیسیون تلفیق و کمیسیون‌های تخصصی که مرتبط نیز باید برای حل این مشکل اهتمام ویژه‌ای را به کار گیرند.

رییس قوه مقننه تاکید کرد: موضوع دیگری که باید در زمینه وقف مورد توجه قرار گیرد، اصلاح ساختار وقف است و قوانین مرتبط با اداره موقوفات است که باید اصلاح شود، چراکه مدیریت مردمی وقف باعث موفقیت خواهد شد و هرگز نمی‌توان به مدیریت دولتی و نظارتی بر وقف و موقوفات امیدوار بود. بر کشور نیز این تجربه وجود داشته است که هرجا اداره امور به صورت مردمی انجام شده است، اثرات مثبتی را به دنبال داشته است.

وی ادامه داد: همچنین اولویت‌بندی نیازهای وقفی کشور نیز توسط سازمان اوقاف یکی از موضوعات ویژه و خاصی است که فقط از عهده این سازمان برمی‌آید. به عنوان مثال سازمان نیازهای خود را در حوزه وقف اعم از آموزشی، دینی و یا مالی مشخص کند تا به شرط فراهم شدن شرایط شرعی و قانونی، همانند اصل 44، برخی از کارخانه‌ها به صورت حکومتی وقف شود تا سازمان اوقاف از ثمرات ماندگار آن بهره ببرد که بی‌شک گام اول این موضوع بررسی تخصصی امکان وقف حکومتی به لحاظ شرعی توسط متخصصان سازمان اوقاف است.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در پایان تصریح کرد: برگزاری این جلسه توسط مسوولان سازمان اوقاف در فصل بودجه نشان‌دهنده خواست آنان از مجلس به موضوعات بودجه‌ای است و امیدواریم جلسات اینچنین که با نیات خیر تشکیل می‌شود، اثرات مثبتی را برای جامعه اوقاف کشور داشته باشد.

به گزارش ایسنا، در ابتدای این مراسم، محمدی رییس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور طی سخنانی اظهار کرد: نحوه اداره موقوفات نیازمند اصلاح است و برخی از قوانین در این حوزه باید مورد بازنگری قرار گیرد. ضمن اینکه اداره اقتصادی موقوفات نیز باید کمی مورد توجه ویژه قرار گیرد، چراکه در گذشته این فرهنگ جا افتاده است که اوقاف همواره بدهکار است و نباید به دنبال تفکرات اقتصادی باشیم.

وی افزود: جمع‌بندی‌ها و مطالعات دقیق از موقوقات کشور نشان می‌دهد که تنها یک‌چهارم موقوفات کشور درآمدزا هستند و مابقی هیچ درآمدی ندارند و بی‌شک برای بازسازی و ارتقای بهره‌وری موقوفات این موضوع مشکل‌ساز خواهد شد. برای این موضوع باید فکر جدی شود و منابع موجودی نیز تامین شود تا برخی از موقوفات قدیمی به سوددهی برسند.

رییس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور با انتقاد از عدم توجه به وقف در اسناد بالادستی و بودجه گفت: در سیاست‌های کلان اقتصادی کشور از وقف هیچ‌چیز گفته نشده است و برنامه‌ای برای ارتقای این فرهنگ وجود ندارد که این موضوع می‌تواند در درازمدت مشکل‌ساز شود. ضمن آنکه قوانین حمایتی برای واقفین وجود ندارد.

محمدی در حالی که در همه جا مشوق‌هایی برای وقف در نظر گرفته می‌شود تا مردم به وقف ترغیب شوند که در این راه مجلس شورای اسلامی باید وارد شده و برخی از مشوق‌های مالیاتی هزینه‌ای و امسال اینها را برای واقفین قرار دهند. ضمن آنکه ترویج فرهنگ وقف نیز بی‌شک با یک کار قضایی و حکومتی امکانپذیر نیست و مراکز فرهنگی کشور باید بیش از گذشته برای فرهنگ‌سازی در این حوضه فعال باشند.

انتهای پیام

 

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  ترامپ پیرو مکتب «گوبلز» و در تراز شغل کاباره‌داری سخن می گوید/تقویت بنیه دفاعی مورد توجه مجلس است/بحران جدی در کمین ملت عراق

  ادعای کمک ایران به گروه‌های تروریستی مضحک است/ ترامپ صدها میلیارد از امکانات کشورهای منطقه را چپاول کرد

  وزارت نیرو طرح درازمدتی برای صیانت از آب تهیه کند/ مبالغ تخصیص یافته برای رساندن آب شرب به روستاها نباید در جای دیگری هزینه شود

  سطح کنترل های مرزی ارتقا یافته است/ تاکید بر رصد مرزها برای جلوگیری از نفوذ دشمنان و عناصر ضدانقلاب

  آمریکایی‌ها در حال تخریب تار و پود برجام هستند/ مناطق آزاد اقتصادی دچار سقط جنین شده است

  تشریح نگاه ویژه اسلام به مسیحیت/ باید با اتحاد و تلاش تروریست ها را از منطقه خارج کرد

  ایجاد اشتغال از اولویت های برنامه ششم توسعه است/تاکید بر رفع مشکلات دریاچه ارومیه

  انتقاد از سکوت مدعیان حقوق بشر در برابر نسل‌کشی مسلمانان میانمار/لزوم ورود هیأت حقیقت یاب سازمان ملل برای بررسی اوضاع

  احترام جهانیان به منش سیاسی ایران با پذیرش دعوت جمهوری اسلامی برای حضور در مراسم تحلیف/ وزرا خود را وقف کشور کنند/ مجلس مطالبه گر و ناظر جدی است

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی