کد خبر : 2711
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

متن کامل اظهارات لاریجانی در نطق پیش از دستور Y

ضرغامی بایداز ریاست صداوسیما استعفاکند/جریان انحرافی در صداوسیما نفوذ کرده است

ضرغامی بایداز ریاست صداوسیما استعفاکند/جریان انحرافی در صداوسیما نفوذ کرده است

رئیس مجلس با بیان اینکه 9 دی ظهور و شکوفایی اراده ملت در مقابل کج اندیشی و سبکسری استکبار بود، گفت: ملت ایران در 9 دی با حضور در صحنه پیام ایستادگی و مقاومت را به جهانیان و فریب خوردگان داخلی رساندند.

  علی لاریجانی در نشست علنی امروز (دوشنبه 9 دی ) مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور حماسه 9 دی را ظهور اراده ملت در مقابل کج اندیشی و سبکسری استکبار خواند.

متن کامل نطق رئیس مجلس شورای اسلامی به شرح زیر است:

                                                             بسم الله الرحمن الرحیم

امروز نهم دیماه، یادآور حرکت آگاهانه ملت پس از حوادث پرماجرای سال 88 می باشد که به درستی به عنوان روز بصیرت و میثاق با ولایت نام نهاده شد و همچنین در آستانه رحلت جانگداز سرور کائنات و مفخر موجودات و رحمت عالمیان محمد مصطفی (ص)  و شهادت سرور جوانان بهشت برین امام حسن مجتبی (ع) و شهادت امام رضا (ع) که وجود او همیشه روشنایی بخش قلب ملت ایران و قبله آمال ایرانیان است، می‌باشیم.

در حدیث قدسی که مفصل است و در کافی آمده است خداوند به حضرت عیسی (ع) که این ایام مصادف با ولادت این پیامبر الهی نیز می‌باشد فرمود: "یا عیسی ای پسر مریم بتول! من تورا به (سید المرسلین) سالار رسولان و دوست خودم در میان ‌آنان، احمد، صاحب روی ماه درخشان، الطاهر القلب، الشدید الباس، الحرّ المتکرّم، فانّه رحمة للعالمین سفارش می‌کنم.

او سالار اولاد آدم است در نزد من، در روز ملاقاتم اکرمُ الصایفین علیّ و اقربُ المرسلین منّی، العربی الامی و دیندار و صبرپیشه در راه من، المجاهد للمشرکین پیوند عین دینی، (جهاد کننده با مشرکان به خاطر دین من)، ای عیسی به تو دستور می‌دهم که خبر او را به بنی اسرائیل برسانی و به آنها فرمان دهی که او را تصدیق کنند و به او ایمان بیارند و از او پیروی کنند و یاری اش دهند.

حضرت عیسی (ع) گفت: ای معبود! او کیست؟ خداوند فرمود: ای عیسی، به او راضی باش که رضای توست.

عیسی (ع) گفت: خدایا کسی که به او راضی هستم کیست؟ خداوند فرمود: او محمد فرستاده خدا بر همه مردم است، او در مقام از همه به من نزدیک تر است و شفاعتش مقبول‌تر. خوشا به حال او در نبوت و خوش به حال امتش که او را ملاقات خواهند کرد. اهل زمین او را ستایش می کنند و اهل آسمان برایش طلب آمرزش می‌نمایند. امین است مبارک و پاک، بهترین پیشینیان و پسینیان است در نزد من در آخرالزمان خواهد بود و زمانی که ظاهر شود، آسمان پرده‌هایش را بر می فکند و زمین گل هایش را می‌رویاند و او بر هرچه که دست بگذارد، برکت پیدا کند.

ای عیسی! او ساکن مکه است که جای ابراهیم است. ای عیسی! دین او توحید است و قبله‌اش مکه. درهو من حزبی (او از گروه من است) و من همراه او! خوشا بر او، کوثر را دارد و دارنده بزرگترین مقام در بهشت عدن.

پیامبر اعظم (ص) در حدیث قدسی بر عیسی (ع) اینگونه از قبل معرفی شده بود در طول 23 سال پس از رسالت خود در همه سُنون بشریت تحول ایجاد کرد. اعتقادات زمانه را که مملو از شرک و تحجر بود، اصلاح نمود و تفکر بشر را از زنجیرهای جهل آزاد کرد تا آدمی به عنوان خلیفه الله، شأن خود را باز یابد. اصلاحات اجتماعی، مکتب محمدی، انقلابی بس عظیم ایجاد نمود و از کسانی که خلاف فطرت انسانی، حتی فرزندان خود را زنده به گور می‌کردند، افراد با کرامتی تربیت نمود که همه هستی خود را برای سعادت هم نوعان خود به خطر می‌انداختند.

مکتب اخلاقی پیامبران آنچنان گیرا بود که به تعبیر روایتی همه کسانی که با پیامبر محشور می‌گردیدند  احساس می‌کردند نزدیک ترین فرد به پیامبرند. فقرا و درویشان و بردگان احساس شخصیت کردند، و مهم تر از همه تدوین یک نظام حکومتی براساس توحید و معنویت و عدالت بود و مفهوم ولایت در یک نظام طولی، زندگی فردی و حیات اجتماعی و سیاسی را تبیین نمود.

بعد از نزول قرآن و پیام رهایی بخش مکتب اسلام، پیامبر عظیم الشان در غدیر خود مسیر آینده مسلمانان را نیز روشن کرد لذا آیه اکمال دین و اتمام نعمت نازل شد. پیامبر گرامی اسلام در این جا همه تلاش خود را برای آینده مسلمانان در سایه مکتب اسلام مصروف نمود اما یک نگرانی قلب مقدس او را به درد آورد تا در حدیثی آن را به دیگران منتقل فرمود:

"ما اخافُ علی امتی الفقر و لکن اخافُ علیهم سوء التدبر" بر امت خویش از فقر نگران نیستم، بلکه از سوء تدبر نگرانی دارم این حقیقتی است که پس از رحلت پیامبر تا امروز در سپهر حیات امت اسلامی مشاهده می‌شود.

آیا حوادث بعد از رحلت پیامبر نتیجه سوء تدبیر نبود.

آیا شهادت امام علی (ع) و امام حسن و امام حسین (ع) نتیجه سوء تدبیر نبود که حقیقت مسلم عدالت با شهادت امام علی (ع) به مسلخ رفت و دو سرور جوانان جنت به شهادت رسیدند آنهم با چنان وضع تاثربرانگیزی که بعد از 14 قرن فریاد و فغان مسلمانان را در بر دارد.

آیا حکومت امویان که با سرعت نظام حکومتی اسلام که بر معنویت و عدالت استقرار داشت، تبدیل به نظام سلطنت دیکتاتوری نمودند، نتیجه سوء تدبیر در امت اسلام نبود؟

آیا حکومت عباسیان که ابتدا به خونخواهی و احقاق حق اهل بیت سر کار آمدند و بعد همان دستگاه سلطنتی خونخوار و دیکتاتور را بوجود آوردند که ائمه اطهار را تحت فشار قرار دادند و و امام رضا (ع) را به شهادت رساندند، نتیجه سوء تدبیر در امت اسلام نبود؟

آیا در قرون اخیر، که عثمانی‌ها به عنوان احیاء خلافت اسلامی سرکار آمدند اما به یک سیستم سلطنتی نژادی تبدیل شدند، یک سوء تدبیر در امت اسلامی نبود؟

آیا پان ترکیسم آتاتورک و پان عربیسم و پان ایرانیسم روستایی رضا خان و تفرقه بین مسلمانان و وابسته نمودن آنها به قدرت‌های نوظهور پس از جنگ جهانی و سلطنت ها و پوشالی کشور اسلامی نتیجه سوء تدبیر در امت اسلامی نبود؟

برادران و خواهران گرامی قدرت مسلمانان که بیش از 1.5 میلیارد هستند، بدلیل همین سوء تدبیر که نگرانی پیامبر اعظم بود، امروز آلت دست قدرتهای بزرگ شده است و هویتی از خویش بروز نمی دهد چه در سیاست، چه فرهنگ و چه اقتصاد.

در این میانه، گرچه تلاشهایی از سوی مصلحان اسلامی ظهور کرد نظیر، سید جمال اسدآبادی، سید قطب و مراجع تقلید در مشروطه، ملی شدن صنعت نفت در ایران و نظایر آن در برخی کشورها، لکن کمتر توانست تاب بیاورد و اکثر این ناکامی‌ها صرفا بخاطر ماجراجویی‌های قدرت‌های بزرگ نبود بلکه بدلیل تفرقه و بی توجهی به مسائل مهم و وحدت مسلمانان بود که نمونه‌ای از سوء تدبیر را باز می‌توان در این حرکت های اصلاحی مشاهده کرد.

انقلاب اسلامی با رهبری امام(ره) مسیر جدیدی را ایجاد کرد که اصالت آن در احیای سنت نبوی و مکتب علوی در حکومت بود برای قرار گرفتن در زد و بندهای قدرتهای جهانی، ثقل استواری نظام را بر رای اعتقادی ملت قرار داد و ستون این حاکمیت بر ولایت مستقر شد که مورد پذیرش قلبی ملت می باشد واستراتژی وحدت امت اسلامی به جد پیگیری نمود، گرچه در این راه که دولتهای مستبد از یک طرف و مسئله‌سازی های قدرتهای بزرگ، موانعی را ایجاد کردند اما جاذبه این تفکر راه خود را در بین ملت های مظلوم مسلمان باز کرد. در مسئله فلسطین، مسیر مقاومت را عملا محقق نمود نه اینکه در کنفرانس‌های متعدد و پرخرج کشورهای اسلامی صرفا به مرثیه سرایی نسبت به ملت فلسطین بپردازد. بطوریکه امروز همگان در صحنه بین المللی درک نموده‌اند که حرکت مقاومت در مسئله فلسطین به نقطه تعیین کننده خود رسیده است.

در مقابل قلدری‌های آمریکا و غرب با شجاعت ایستادگی کرد و این استراتژی عملا باعث هوشیاری ملت‌های مسلمان گردد. بطوریکه در سیاست وحشیانه آمریکا در افغانستان و عراق و جنگ 33 روزه، گاه جمهوری اسلامی به تنهایی مجبور شد از مظلومیت این ملت‌ها حمایت کند و در این راه گرچه هزینه‌هایی را تحمل کرد، اما نتیجه آن سرافرازی ملت ایران به عنوان ملتی قدرتمند و صاحب ابتکار آزادی بخش جهت امت اسلامی گردید و ملت‌های اسلامی در این حرکت به بیداری رسیدند. به طوری که آمریکا را از عراق اخراج کردند و در لبنان با شکست مفتضحانه مواجه شدند و عنقریب از افغانستان نیز اخراج می‌شوند.

در مسئله هسته‌ای با همه فراز و فرودهای آن با ایستادگی در مقابل زیاده خواهی‌های غرب ملت ایران را صاحب دانش صلح آمیز هسته ای کرد.

با تکیه بر استقلال علمی و تشویق دانشمندان داخلی در صنایع گسترده‌ای صاحب فن شد حتی در فنآوری‌های نوین به جایگاه قابل قبولی دست یافت.

در حرکت اقتصادی کشور و آبادانی شهرها و روستاها گام‌های عدالت محور برداشت که در سطح زندگی مردم موثر بود، گرچه در ابعاد اقتصادی هم به دلیل تغییر سیاست‌ها و گاه چپ‌زدگی و گاه راست روی بی جهت و گاه با بی تدبیری دولت‌ها و در بیشتر موارد با رفتار ستمکارانه غرب، مشکلاتی پیدا کرد که برخی از مشکلات فعلی ما در حوزه اقتصاد نتیجه آنست. اما در کل حرکت به سوی استقلال اقتصادی و تحقق عدالت اجتماعی، استراتژی سنجیده‌ای بود.

در این دوره شکوهمند انقلاب اسلامی، با یک ارزیابی کلان می‌توان متوجه شد که نقش ولایت فقیه در پیمودن صراط درست نظام مخصوصا موضوعات استراتژیک، بی بدیل بوده است چه در زمان امام(ره) و چه زمان رهبر فرزانه انقلاب حضرت آیت الله خامنه‌ای دامت برکاته. لذا افزایش توان ملی کشور و نقش آفرینی نظام در مسائل مهم منطقه که اکثرا بی نظیر است نتیجه راهبری ولایت فقیه بوده است، البته سهم بی تدبیری‌های دولت ها را در مسائل اقتصادی که گاه در نظام‌های دموکراتیک بروز پیدا می‌کند، نمی‌توان نادیده گرفت.

موضوع فتنه سال 88 را باید در چنین متنی مورد بررسی قرار داد که در حرکت نوینی که در طول تاریخ اسلام بدیع بوده و در سه دهه اخیر ثمرات آن موجب یأس دشمنان اسلام و قدرتمند شدن نظام اسلامی گشته، را یکباره نادیده گرفت و صرفا به بهانه یک انتخابات ماجراجویی به راه انداخت که به اعتبار یک نظام پرقدرت لطمه وارد نمود و به همین دلیل آمریکا و غرب و رژیم صهیونیستی با گرفتارها و رفتارهای سرخوشانه احمقانه به موضع گیری و بل بله گویی و پرگویی و تحقیر ملت پرداختند. این حرکت به نوعی ظرفیت سوزی سالها تلاش ملت ما بود که با نگاه نافذ رهبری و ایستادگی ملت، علاج گردید.

 ملت ایران در چند برهه چنین نقش ستودنی و غیرت مندانه از خود نشان دادند و برای همگان مکشوف شد که با ملتی غیور و آگاه مواجه هستند.

ابتدا در پیروزی انقلاب اسلامی که علی رغم همه دسایس خارجی و توطئه‌های مختلف حتی کودتا و بحران سازی‌ها و تفرقه افکنی داخلی با پیروی از ولایت امام (ره) و حضور جدی در صحنه، ساختار نظام دیکتاتوری را برچیدند.

دوم در جنگ تحمیلی با حضور غیرتمندانه و مجاهدانه در جبهه‌ها در مقابل صف شرق و غرب و بد صفتان منطقه‌ای ایستادگی نمودند و سرافرازی ملت را تضمین کردند.

سوم  در ماجرای مخالفت لیبرال‌ها و بنی صدر در لایحه قصاص، با یک سخن امام (ره) که مخالفت با لایحه قصاص را در حد ارتداد اعلام کرد به خیابان‌ها ریختند و صحنه را تغییر دادند و همین حرکت مردمی به فرار بنی صدر منجر شد.

چهارم در 23 تیر با حضور یکپارچه خود، حرکت توطئه ‌آمیز بداندیشان داخلی و خارجی را در ماجرای 18 تیر عقیم کردند.

پنجم در نهم دی ماه بود که پس از ماه‌ها مسئله‌سازی داخلی و خارجی  پس از توهین آشکار در عاشورای حسینی، ملت ایران با حضور در صحنه پیام ایستادگی و مقاومت ملت را به جهانیان و فریب خوردگان داخلی رساندند و نشان دادند که ملت ایران، ملتی با شرف، باوفا و معتقد به اسلام و محب اهل بیت و دلداده انقلاب و ولایت فقیه است و به هیچ کس اجازه نمی‌دهد با مبانی اصیل و ارزشهای آن بازی کند.

لذا 9 دی، ظهور شکوفایی اراده ملت در مقابل کج اندیشی و انحراف و سبک سری استکباری بود، 9 دی نشان داد ملت ایران فرزندان راستین رهبری هستند که فرمود: موتٌ فی عزّ خیرٌ من حیاةٍ فی  ذُلّ  و رهروان واقعی حسینی هستند، بی تاب نسبت به بی غیرتی عده‌ای نسبت به ارزش‌های عاشورایی یکی از مناظر بی پروایی آن دوره، نوع موضع گیری‌های رئیس جمهور و کنگره و وزیر خارجه آمریکا و سردمداران رژیم صهیونیستی نسبت به شرایط فتنه در ایران بود، آنان با ناشی گری بودجه تصویب کردند حمایت‌ سیاسی کردند حمایت رسانه‌ای نمودند. بسیاری از غربیها در رسانه‌های خود زبان به موعظه ملت ایران گشودند، غافل از اینکه ملت ایران این ضرب المثل فرانسوی ها را به  به خاطر دارند که اگر روباه موعظه می‌کند مواظب غازهای خود باشید.

ملت ایران غربی‌ها را در طول 34 سال پس از انقلاب در میدان‌های مختلف آزموده است و نسبت به عیار صداقت‌ شما در دلسوزی‌های روباه صفتانه‌تان به درستی ارزیابی دارد و قاعدتاً آمریکا و رژیم صهیونیستی نیز در حرکت جهنده مردم در 9 دی پاسخ ملت ایران را شنیدند و مطمئن باشید امروز هم آن غریو خشمگینانه ملت را مستمرا می‌شنوید.

سخن خود را با این حدیث قدسی به پایان می‌برم از رسول خدا(ص) نقل است خداوند فرمود: مَن اهانَ لی ولیاً فقد ارقتد لمجاربتی هر کس که ولی از اولیا و دوستداران مرا مورد اهانت قرار دهد در حقیقت برای جنگ با من کمین کرده است./

پایان پیام

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی