کد خبر : 271
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در دیدار با جمعی از فعالان حوزه تعاون:

باید از دخالت‌های دولت در اقتصاد جلوگیری کرد

باید از دخالت‌های دولت در اقتصاد جلوگیری کرد

رئیس مجلس شورای اسلامی با انتقاد از دولتی بودن اقتصاد در ایران، بر ضرورت مردمی شدن اقتصاد تاکید کرد وگفت: اصل ۴۴ قانون اساسی در خصوصی کردن بخش‌ها به درستی اجرایی نشده است.

دکتر علی لاریجانی امروز (دوشنبه، 28 تیرماه) در دیدار با جمعی از فعالان حوزه تعاون گفت: بخش تعاون یکی از حوزه‌های مکمل اقتصاد است و طبق تاکیدات شهید بهشتی بخش تعاون در قانون اساسی گنجانده شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه بخش تعاون لنگرگاهی برای حوزه اقتصاد است، افزود: طبق قانون سهم بخش تعاون از اقتصاد باید 25 درصد باشد اما این میزان در حال حاضر 6 درصد است بنابراین این موضوع دارای دلایل مختلفی است که باید آن‌ها را شناسایی کرد.

 

اصل 44 قانون اساسی در خصوصی کردن بخش‌ها به درستی اجرایی نشده است

وی با انتقاد از دولتی بودن اقتصاد در ایران تصریح کرد: متاسفانه اصل 44 قانون اساسی در خصوصی کردن بخش‌ها به درستی اجرایی نشده است همچنین ممکن است بسیاری از مشکلات ناشی از وجود ضعف‌هایی در قانون تعاون باشد چرا که قانون تعاون با شرایط فرهنگی سالیان گذشته تصویب شده است.

دکتر لاریجانی با اشاره به اینکه شرکت‌های سهامی عام باید با نسبت‌هایی به بخش تعاون واگذار شود، گفت: البته در ضوابط تعاونی‌ها نیز باید اصلاحاتی صورت گیرد زیرا ممکن است با شرایط فرهنگی حال حاضر سازگار نباشد از سوی دیگر یکی از دلایل سهم پایین حوزه تعاون در رشد اقتصادی کشور جنس قوانین است که باید به این موضوع نیز توجه شود.

 

تاکید بر مردمی شدن اقتصاد در کشور/ باید از دخالت‌های دولت در اقتصاد جلوگیری کرد

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر مردمی شدن اقتصاد در کشور افزود: باید از دخالت‌های دولت در بخش اقتصاد جلوگیری کرد و به تبع فعالیت‌های نهادهای مدنی و مردمی را در حوزه اقتصاد افزایش داد که این موضوع به مصلحت بخش تعاونی است.

وی با بیان اینکه باید تسهیلات بیشتری را به بخش تعاون اختصاص داد، گفت: دولت باید هدایت‌گر بخش اقتصاد و تعاون باشد و تا زمانی که اقتصاد دولتی است نمی‌توان انتظار حل مشکلات در بخش‌های مختلف را داشت.

دکتر لاریجانی در خصوص حضور نمایندگان بخش تعاون در مجلس تصریح کرد: از نظر آئین‌نامه‌ای مشکلی در این باره وجود ندارد و نمایندگان بخش تعاون می‌توانند در صورت نیاز در جلسات کمیسیون‌های تخصصی مجلس و صحن علنی در شرایط تصویب قوانین این حوزه حضور داشته باشند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه اعضای اتاق تعاون می‌توانند تخلفات مهم ناشی از عدم اجرای قوانین در این حوزه را به مجلس گزارش دهند، گفت: به طور حتم باید نظارت‌ها به طور دقیق در جهت اجرای قوانین صورت گیرد و برای رفع مشکلات حوزه تعاون باید تسهیلات بیشتری به این بخش اختصاص پیدا کند.

 

در شرایط رکود اقتصادی باید شرایط آسان‌تری برای اخذ مالیات از بخش تولید فراهم کرد

وی ادامه داد: در مقطعی از زمان و در تدوین لایحه برنامه بودجه تاکید شد که بانک‌ها به بخشودگی معوقات وام‌های دریافت شده از فعالان حوزه تولید و تعاون توجه کنند چرا که بخش تولید در کشور باید مورد توجه و حمایت بیشتری قرار گیرد البته در شرایط رکود اقتصادی باید شرایط ساده‌تری را برای اخذ مالیات از فعالان حوزه تولید فراهم کرد.

 

در برنامه ششم باید در اخذ مالیات نظم و انضباط بیشتری را مدنظر قرار داد

دکتر لاریجانی با تاکید بر اینکه در شرایط رکود اقتصادی، سخت‌گیری‌ها برای دریافت مالیات از فعالان حوزه تولید باید سنجیده باشد، گفت: به طور حتم در تدوین برنامه ششم و با توجه به شرایط کشور باید در اخذ مالیات نظم و انضباط بیشتری را مدنظر قرار داد البته مجلس نیز از آمادگی لازم برای کمک به بخش تعاون برخوردار است.

در پایان این دیدار رئیس اتاق تعاون به نمایندگی از فعالان حوزه تعاون انگشتری مزین به شمایل حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) به رئیس مجلس اهدا کرد.

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  وزارت نیرو طرح درازمدتی برای صیانت از آب تهیه کند/ مبالغ تخصیص یافته برای رساندن آب شرب به روستاها نباید در جای دیگری هزینه شود

  سطح کنترل های مرزی ارتقا یافته است/ تاکید بر رصد مرزها برای جلوگیری از نفوذ دشمنان و عناصر ضدانقلاب

  آمریکایی‌ها در حال تخریب تار و پود برجام هستند/ مناطق آزاد اقتصادی دچار سقط جنین شده است

  تشریح نگاه ویژه اسلام به مسیحیت/ باید با اتحاد و تلاش تروریست ها را از منطقه خارج کرد

  ایجاد اشتغال از اولویت های برنامه ششم توسعه است/تاکید بر رفع مشکلات دریاچه ارومیه

  انتقاد از سکوت مدعیان حقوق بشر در برابر نسل‌کشی مسلمانان میانمار/لزوم ورود هیأت حقیقت یاب سازمان ملل برای بررسی اوضاع

  احترام جهانیان به منش سیاسی ایران با پذیرش دعوت جمهوری اسلامی برای حضور در مراسم تحلیف/ وزرا خود را وقف کشور کنند/ مجلس مطالبه گر و ناظر جدی است

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

  همدلی و اتحاد میان کشورهای منطقه ریشه تروریست را خشک می کند

  تعاملات بانکی کلید فعال شدن مراودات تجاری ایران و بلاروس/ همکاری های دو کشور در مجامع بین المللی مثبت است

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی