کد خبر : 2701
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

بودجه93؛ 25هزارمیلیارد بیش از پیش‌بینی واقعی/ استانداران دچارخط بازی سیاسی نشوند

بودجه93؛ 25هزارمیلیارد بیش از پیش‌بینی واقعی/ استانداران دچارخط بازی سیاسی نشوند

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: سقف بودجه عمومی در لایحه بودجه 93 ، 195 هزار میلیارد تومان و بادر نظرگرفتن درآمدهای اختصاصی 216 هزارمیلیارد تومان است و در این شرایط بودجه 93 حداقل 25 هزار میلیارد تومان بیش از پیش بینی واقعی است و بدترین ریشه تورم همین کسری بودجه سالانه است.

  علی لاریجانی در نخستین همایش استانداران دولت یازدهم با گرامی داشت مجاهدت مردم قم در روز 19 دی ماه سال 56 که نقطه عطفی در پیروزی انقلاب اسلامی  محسوب می شود با اشاره به موضوع امنیت ملی و امنیت اجتماعی ،گفت: از نظر امنیت ملی خوشبختانه کشور ایران علی رغم همه سر و صداهایی که علیه کشور صورت گرفته می گیرد امن ترین کشور در منطقه است.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در این شرایط همه کشورها به نوعی در حوزه امنیت ملی درگیر هستند ،افزود: اما هوشیاری ملت ایران باعث ایجاد امنیت قابل توجهی در کشور شده است.

وی به امنیت اجتماعی اشاره کرد و گفت: در زمینه امنیت اجتماعی مهمترین مشکل مردم زورگیری ها، تجاوز به عنف، سرقت مسلحانه و سایر موارد دیگر است که این موضوع موجب بر هم زدن امنیت روانی در جامعه شده است لذا باید برای  این موضوع امنیت بسیاری قایل شد.

لاریجانی در ادامه از تشکیل ستادی در قوه قضائیه با حضور پلیس، وزارت کشور و وزارت اطلاعات خبر داد و گفت: در جلسه اخیر سران سه قوه مقرر شد جلسه ای به منظور امنیت اجتماعی با مشارکت پلیس، وزارت اطلاعات و وزارت کشور تشکیل شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: البته برخی ناهنجاری های دیگر نیز وجود دارد که می تواند امنیت جامعه را مختل کند مانند قاچاق مواد مخدر، ناهنجاری های فرهنگی، مسائل اقتصادی و بیکاری که می تواند در ناهنجاری های امنیتی اجتماعی تأثیرگذار باشد.

وی ادامه داد: البته برخی جریان های افراطی منطقه نیز برای ترویج افراطی گری تلاش داشته اند؛ البته می دانند ایران در این امور با کسی شوخی ندارد.

رئیس قوه مقننه در بخش دیگری از اظهاراتش به وضعیت اقتصادی کشور اشاره کرد و گفت: وضعیت کشور از نظر اقتصادی مناسب نیست و موضوعی که بسیار بیش از سایر امور باید به آن توجه کرد که در سطر دیپلماسی و مذاکرات هم تأثیرگذار است توجه به توان اقتصادی کشور است.

وی افزود: اگر توان ملی و اقتصادی کشور افزایش یابد تردید نکنید در مذاکرات هم تأثیرگذار است.

این نماینده مردم در مجلس نهم گفت: در همین شرایط تحریم سالانه 150 میلیارد دلار از درآمدهای نفت و گاز بهره می بریم؛ یعنی مجموع واردات و صادرات کشور در زمینه نفت و گاز سالانه حدود 150 میلیارد دلار است.

لاریجانی با بیان اینکه بسیاری از کشور ها در حوزه نفت و گاز حتی یک دلار هم درآمد ندارند افزود: این در حالی است که وضعیت اقتصادی کشورها انضباط دارد و این بیانگر این است که در کشور امکانات داریم اما از این ظرفیت ها به درستی استفاده نمی شود.

وی به لایحه بودجه 93 اشاره کرد و افزود: در آستانه بررسی بودجه 93 در مجلس هستیم،پیش بینی ما از عملکرد بودجه عمرانی و جاری کشور در سال جاری حداکثر 140 هزار میلیارد تومان است که اگر این میزان به طور طبیعی 20 درصد رشد داشته باشد میزان تحقق بودجه سال جاری 168 هزار میلیارد تومان است.

بودجه 93، 25 هزار میلیارد بیش از پیش‌بینی واقعی است

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: سقف بودجه عمومی در لایحه بودجه 93 ، 195 هزار میلیارد تومان و بادر نظرگرفتن درآمدهای اختصاصی 216 هزارمیلیارد تومان است و در این شرایط بودجه 93 حداقل 25 هزار میلیارد تومان بیش از پیش بینی واقعی است و بدترین ریشه تورم همین کسری بودجه سالانه است.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی افزود: این در حالی است که رهبر معظم انقلاب بارها بر  کاهش هزینه ها و افزایش بهره وری تأکید دارند که باید این موضوع رادرک کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: استانداران نقش مهمی در این زمینه دارند اما توجه به این امور با نگارش و سخنرانی امکان پذیر نیست لذا استانداران در کاهش هزینه ها نقش بسزایی دارند و باید متناسب با درآمدها هزینه های خود را  در نظر بگیرند.

وی با تأکید بر اینکه علاوه بر مقابله با تورم باید در سال آینده به رشد اقتصادی دست یابیم افزود: در این زمینه تلاش زیادی باید صورت گیرد که تلاش مجلس در بودجه 93، افزایش سرمایه گذاری بخش خصوصی خواهد بود.

لاریجانی خطاب به استانداران با بیان اینکه در مرحله اول ظرفیت های خالی واحدهای تولیدی و شهرک های صنعتی مورد توجه باشد ادامه داد: در حال حاضر حدود 50 درصد از ظرفیت های شهرک های صنعتی فعالیت نمی کنند لذا اولین اقدام باید برای فعالیت شهرک های صنعتی باشد.

وی گفت: براساس ارزیابی اتاق بازرگانی مشکل اصلی شهرک های صنعتی سرمایه در گردش این واحدها است.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: براساس قانون برنامه پنجم توسعه و قانون بودجه دولت می تواند برای حمایت از واحدهای صنعتی در جهت تعویق یا تقسیط بدهی این واحدها اقدام کنند اما این اقدام صورت نگرفته است.

تلاش مجلس برای افزایش سرمایه بانک ها

لاریجانی از تلاش مجلس برای افزایش سرمایه بانک ها به منظور ارائه تسهیلات به تولیدکنندگان در لایحه بودجه خبر داد و گفت: این موضوع را در لایحه بودجه در نظر داریم.

لاریجانی در بخش دیگری از اظهاراتش بااشاره به اقدام خوب دولت برای تخصیص اعتبار به پروژه هایی که بیش از 80 درصد پیشرفت فیزیکی دارند ،افزود: براساس پیشنهاد دولت طرح هایی که با کمترین اعتبار به بهره برداری می رسند و بیش از 80 درصد پیشرفت فیزیکی دارند در اولویت قرار گرفته که دولت حدود 16 هزار میلیارد تومان برای 280 طرح در این زمینه در نظر گرفته است.

وی به طرح های عمرانی که متوقف شده اند اشاره کرد و گفت: براساس گزارش رئیس جمهور حدود 400 هزار میلیارد تومان پروژه کلنگ زده در کشور وجود دارد؛ باتورم فعلی 20 سال برای اتمام این پروژه ها زمان نیاز است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: آنچه که ما در نظر داریم این است که اجازه واگذاری  این طرح ها را به بخش خصوصی از سوی دولت بدهیم.

وی افزود: براین اساس اگر بیمارستانی قرار است با شرایط فعلی تورم و کمبود منابع کشور تا 20 سال دیگر با بودجه های عمرانی تکمیل شود حتی اگر دولت این پروژه ها را به صورت رایگان در اختیار بخش خصوصی قرار دهد ارزشمند است لذا این پروژه ها بار سنگینی است که باید در جهت تکمیل آنها اقدامات لازم را انجام داد.

باید در محصولات استراتژیک به خودکفایی برسیم

لاریجانی خطاب به استانداران گفت: اگر پیشنهادی در زمینه تکمیل پروژه های عمرانی دارید در کمیسیون تلفیق قابل بررسی است.

این نماینده مردم در مجلس نهم به محصولات استراتژیک کشور اشاره کرد و گفت: ما در شرایطی هستیم که مجبور به خودکفایی در محصولات استراتژیک خواهیم بود.

وی گفت: وزیر کشاورزی آمادگی تحقق خودکفایی در محصولات استراتژیک را دارد که باید از آن حمایت کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید تسهیلات مناسب برای بخش کشاورزی و همچنین تولیدات محصولات گلخانه ای در نظر گرفته شود افزود: در این زمینه نیز تلاش  خود را در لایحه بودجه 93 برای حمایت از بخش کشاورزی به کار می گیریم.

وی ادامه داد: کشور ما در نفت، معادن، پتروشیمی، پالایشگاه، بنادر، دریا، ترانزیت، محصولات باغبانی و سایر محصولات دیگر مزیت دارد که توجه به این مزیت ها جهش درآمد کشور را به دنبال دارد و باید به آن توجه کرد.

لاریجانی با بیان اینکه آمادگی حمایت از حوزه مخازن مشترک در بودجه سال آینده را داریم افزود: در زمینه معادن نیز به خوبی عمل نشده است به طوری که همه تمرکز خود را در آمدهای نفتی گذاشته ایم که باید رویکرد جدیدی برای استفاده از ظرفیت معادن مدنظر داشت.

رئیس مجلس شورای اسلامی ترانزیت و دریا را از دیگر مزیت های کشور عنوان کرد و گفت: از ظرفیت های این بخش ها به درستی استفاده  نمی کنیم این در حالی است که شمال و جنوب کشور ما آب است اما بهره کافی از این ظرفیت نمی بریم؛ در این زمینه اقدام همه جانبه ای باید صورت گیرد.

وی گفت: پیشنهاد من به استانداران این است که در ابتدای آغاز به کار خود ضمن بررسی وضعیت موجود استان شرایطی را فراهم کنید که امکانات و فرصت های سرمایه گذاری ارزیابی شود و با برگزاری همایش‌هایی از سرمایه گذاران داخلی و خارجی دعوت شود تا استعدادهای این بخش در کشور فعال تر شود.

لاریجانی ادامه داد: دولت و مجلس برای ارائه تسهیلات سرمایه گذاری همفکر هستند و استانداران نیز باید با تشکیل همایش هایی در جهت جذب سرمایه گذاران خارجی و داخلی و همچنین معرفی آنها، اقدام کنند.

می‌توانیم با هدفمندی بهداشت و درمان را رایگان کنیم

وی دربخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به قانون هدفمندی یارانه ها گفت: دولت در لایحه بودجه اعتباری برای این بخش در نظر نگرفته اما متوجه شدیم امروز در حال بررسی کارشناسی هدفمندی هستند و قرار است فردا در این زمینه مباحثی با نمایندگان صورت گیرد.

وی تصریح کرد: باید از تجربه گذشته قانون هدفمندی یارانه ها و از ظرفیت های آن نیز استفاده کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه بهداشت و درمان موضوع مهمی برای مردم است گفت: به طوری که اگر فردی بیماری صعب العلاج داشته باشد نباید نگران هزینه های آن باشد .

وی افزود: در حوزه تولید نیز باید از تجربیات اجرای این قانون در مرحله اول برای اصلاح امور در آینده استفاده کرد.

واگذاری ها به صورت قلابی صورت گرفت

لاریجانی به اجرای نادرست اصل 44 قانون اساسی اشاره کرد و گفت: براساس اصل 44 قانون اساسی واگذاری ها و آزاد سازی موضوعاتی است که باید مدنظر قرار می گرفت اما هیچکدام به خوبی اجرا نشد.

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه واگذاری ها به صورت قلابی صورت گرفت افزود: سهام عدالت نیز موضوعی است که فقط عنوان آن را مطرح کردیم بلکه هدف اصلی از آن واگذاری امور به مردم بود تا رقابت ایجاد شود لذا در اجرای اصل 44 باید اهتمام جدی داشته باشیم.

این نماینده مردم در مجلس نهم در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به صندوق توسعه ملی گفت: تا کنون 60 میلیارد دلار به صندوق توسعه ملی تزریق شده است که میزان عملکرد آن تا این لحظه حدود 4 تا 5 میلیارد دلار بوده است.

وی با تأکید براینکه باید از ظرفیت صندوق توسعه ملی برای بخش خصوصی استفاده کرد افزود: ضمن اینکه استفاده از فاینانس نیز ظرفیت خوبی خواهد بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از اظهاراتش با تأکید بر اینکه دخالت دولت ها در اقتصاد هر چه کمتر باشد بهتر است ادامه داد: گاهی این دخالت های دولت باعث تعطیلی فعالیت ها می شود.

وی اجرای صریح قانون را لازمه ایجاد عدالت عنوان کرد و گفت: اگر بخواهیم عدالت حاکم شود بدون اجرای قانون امکان پذیر نیست؛ اگر غیر از این عمل شود شعار و سخنرانی خواهد بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه براساس قانون عمل کردن بسیار برای انتظام امور حائز اهمیت است خطاب به استانداران تصریح کرد: توصیه می کنم با مجمع نمایندگان استان ها در مجلس شورای اسلامی جلسات و تبادل نظرداشته باشید.

لاریجانی خطاب به استانداران گفت: استانداران، نمایندگان عالی قوه مجریه در استان ها هستند و اختیارات وسیع در اختیار دارند ضمن اینکه توقع از آنها نیز بسیار زیاد است.

وی افزود: در یک نگاه شاید بتوان اختیارات استانداران را افزایش داد اما باید امکانات استانداران تسهیل شود؛ ضمن اینکه اختیارات خوبی در اختیار استانداران قرار دارد.

بستر همگرایی استانداران با سران سه قوه فراهم شود

لاریجانی با بیان اینکه بستر همگرایی در سطح استان ها باید فراهم شود، از استانداران درخواست کرد از بحثها و کشمکش های سیاسی و همچنین سایش با مسئولان بپرهیزند و در این زمینه باید از تجربیات گذشته استفاده کرد که اینگونه فرسایش ها به ضرر کشور بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: ایجاد آرامش امری است که انسان باید به آن مقید باشد در غیراینصورت اختلاف نظر همیشه وجود خواهد داشت.

وی گفت: آنچه که از استاندار نام نیک به جای می گذارد اقداماتی است که وی انجام می دهد نه انتصاباتی که از سوی وی در دوره مسئولیت انجام می دهد.

استانداران دچار خط بازی سیاسی نشوند

لاریجانی خطاب به استانداران ادامه داد: زمان خود را ظرف امور استان کنید و گرفتار خط بازی نشوید که این خط بازی ها مشکلی از جریان های سیاسی حل نکرده است و لذا هر زمانی که مردم با این خط بازی ها در سیاست مواجه شدند به طرف دیگر رأی دادند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه استانداران افراد با تجربه ای هستند افزود: اما شرایط کشور حکم می کند در ابتدای کاریک ارزیابی از وضعیت فعلی و مشکلات داشته باشند و دچار روزمرگی نشوند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سطح نخبگی در استان ها بسیار زیاد است افزود: گاهی در سطح ملی به این موضوع توجه نشده است اما استانداران می توانند از این ظرفیت در استان خود استفاده کنند که این موضوع پایه ای برای آمایش سرزمین که در قانون برنامه پنجم بارها به آن تأکید شده است، می شود.

دولتی بودن اقتصاد هنوز درمان نشده است

لاریجانی با بیان اینکه امور را باید به مردم واگذار کرد تا شاهد ایجاد رقابت باشیم افزود: یکی از مشکلات کشور دولتی بودن اقتصاد است که هنوز علاجی نشده است.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش خواستار همکاری استانداران با قوا شد و گفت: بدون توجه به همکاری بین قوا با افراد و شخصیت ها توسعه پایدار و روشن صورت نمی گیرد.

لاریجانی ادامه داد: تجربه های مختلفی در ادوار گذشته وجود داشت که اگر اقداماتی صورت گرفته اقدامات به صورت هماهنگ اجرا نمی شد شاهد رشد آن فعالیت ها نبودیم که در این راستا باید رویه همگرایی توسعه یابد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه خوشبختانه رابطه خوب و صمیمانه ای بین دولت و مجلس وجود دارد گفت: مجلس معتقد به حمایت از دولت است ضمن اینکه دولت نیز در شروع فعالیت خود در حوزه دیپلماسی و اقتصاد اقدامات معقولی انجام داده است.

وی ادامه داد: البته ممکن است برخی نمایندگان در مجلس برخی سبک ها را نپسندند و روش های دیگری مدنظرداشته باشند که البته این موضوع طبیعی است.

لاریجانی ضمن تشکر و قدردانی از دولت برای ارائه به موقع لایحه بودجه 93 گفت: از اینکه دولت به اجرای قانون که البته حق هم همین است توجه دارد تشکر می کنم.

رئیس مجلس شورای اسلامی درباره روند بررسی بوده در مجلس گفت: بعد از ارائه لایحه بودجه از سوی دولت، کمیسیون های تخصصی، مرکز پژوهش های مجلس ودیوان محاسبات پیشنهادات خود را ارائه دادند و در نهایت بررسی این لایحه در کمیسیون تلفیق آغازبه کار کرد که البته کلیات لایحه بودجه درکمیسیون تلفیق به تصویب رسید.

وی گفت: تلاشما این است که بررسی بودجه در بهمن ماه به اتمام برسد تا دولت در سال جاری برای تدوین آیین نامه ها فرصت کافی داشته باشد تا از ابتدای سال آینده دستگاه ها بتوانند اقدامات خود را براساس بودجه 93 ادامه دهد.

نقش آفرینی ایران درمنطقه مبتکرانه و ممتاز بوده است

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخشی از اظهاراتش با اشاره به مسائل منطقه ای گفت: ایران در صحنه منطقه ای که پرتحرک و پرتحول شده است و در گذشته این میزان تغییرات کلان را در سطح منطقه ای شاهد نبودیم فراز و فرودهایی رخ داده است که نقش آفرینی ایران درمنطقه مبتکرانه و ممتاز بوده است.

دیپلماسی دولت یازدهم در صحنه بین المللی قابل ملاحظه بود

این نماینده مردم در مجلس نهم همچنین به تحرکات بین المللی اشاره کرد و گفت: ما در صحنه بین المللی دچار برخی گرفتاری ها بودیم که بعد از انتخابات ریاست جمهوری و دیپلماسی دولت از این فرصت استفاده خوبی شد و در مذاکرات اخیر هم تأثیر این اقدامات کاملاً قابل ملاحظه بود.

لاریجانی گفت: شرایط ما در صحنه بین المللی در حال تغییر است و این زمینه خوبی برای کشور فراهم کرده است.

لزوم طراحی دقیق برای مذاکرات بین المللی در آینده

 وی با بیان اینکه باید از همه مزیت های کشور استفاده کرد ادامه داد: باید برای مذاکرات در آینده طراحی دقیق داشت که در این صورت شاهد روند مثبت ایران در صحنه بین المللی خواهیم بود.

این نماینده مردم در مجلس نهم به موضوع سیاست داخلی اشاره کرد و گفت: بهنظرمی رسد در این زمینه دو دوره کاملا متفاوت را تجربه کرده ایم که از مجموعه این دوران نیروهای با تجربه به وجود آمد.

 رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: دولت می تواند آرایش سیاسی کشور را در جهت آرامش سوق دهد لذا این جهت گیری اگر با توجه به اعتدال در سیاست باشد بهتر تحقق می یابد.

لازم به ذکر است پیش از سخنرانی رئیس مجلس رحمانی فضلی وزیر کشور سخنرانی کرد و گفت: امیدواریم با هماهنگی دولت ، مجلس، استانداران و نمایندگان مجلس پاسخگوی مطالبات مردم در کشور باشیم./ 

پایان پیام

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی