کد خبر : 270
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در گفت وگوی تلفنی با رئیس مجلس ترکیه:

جمهوری اسلامی ایران کودتای نافرجام ترکیه را محکوم کرد

جمهوری اسلامی ایران کودتای نافرجام ترکیه را محکوم کرد

رئیس مجلس شورای اسلامی در گفت وگوی تلفنی با رئیس مجلس ترکیه با اشاره به روابط خوب و برادرانه دو کشور، گفت: کودتای نافرجام ترکیه اقدامی اشتباه بود که جمهوری اسلامی ایران از همان ساعات اولیه آن را محکوم کرد.

دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی بعدازظهر امروز دوشنبه 28 تیرماه 1395 با همتای ترک خود تلفنی گفت و گو کرد.

در این گفت و گو دکتر لاریجانی با اشاره به حادثه کودتای نافرجام در این کشور گفت: جمهوری اسلامی ایران از همان ساعات اولیه وقوع این اقدام اشتباه آن را محکوم و از دولت، ملت و روند دموکراسی و حاکمیت ملی ترکیه حمایت کرد.

وی افزود: خوشبختانه ملت بزرگ و مسلمان ترکیه، در این حادثه از خود رشادت نشان دادند و احزاب سیاسی مختلف نیز کودتا را محکوم کردند.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: دوره نظامی گری و کودتا در منطقه سپری شده و چنین اقدامات مذبوحانه ای ثبات در منطقه را مخدوش می سازد.

دکتر لاریجانی گفت: ترکیه کشور بزرگ و برادر و دوست و همسایه ما است و ثبات و آرامش در این کشور آرزوی ما به شمار می رود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به مواضع جمهوری اسلامی در خصوص حادثه کودتای نافرجام در ترکیه خاطرنشان ساخت: مجلس شورای اسلامی در کنار ملت، دولت و پارلمان ترکیه است.

در این گفت و گوی تلفنی همچنین اسماعیل قهرمان رئیس مجلس ملی کبیر جمهوری ترکیه ضمن قدردانی از رهبران سیاسی جمهوری اسلامی ایران بخاطر اتخاذ مواضع دوستانه و برادرانه و اعلام همبستگی با ملت و دولت و مجلس ترکیه گفت: ملت بزرگ ایران و مسئولان این کشور دوست و همسایه در تمام لحظات سخت و دشوار در کنار مردم و دولت ترکیه بوده اند.

وی تصریح کرد: عوامل خارجی همواره تلاش های مذبوحانه ای برعلیه دولت ها و کشورهای اسلامی منطقه انجام می دهند که هدف آنها ممانعت از پیشرفت این کشورها است و متاسفانه برخی دولت ها نیز آلت دست عوامل خارجی می شوند.

رئیس مجلس ملی کبیر جمهوری ترکیه اظهار کرد: همبستگی مردم ترکیه باعث شکست کودتا شد و ملت ترکیه با شجاعت فراوان نظامیان کودتاچی را از صحنه دور کرده و فرصت اقدام را از آنها گرفتند.

اسماعیل قهرمان همچنین گفت: هدف نهایی قدرت های خارجی کاشتن بذر نفاق در کشورهای اسلامی است اما آنها در عین حال می دانند که دو کشور بزرگ ترکیه و ایران بسیار قدرتمندتر از آن هستند که هدف توطئه دشمنان خود قرار گیرند.

وی تاکید کرد: باید بیش از گذشته هوشیار باشیم و همبستگی خود را حفظ کنیم.

رئیس مجلس ترکیه در پایان گفت: درک شرایط و موقعیت حساس ترکیه توسط جمهوری اسلامی ایران باعث قدردانی است و به طور حتم دوستی دو ملت بزرگ و مسلمان همسایه پایدار و ابدی خواهد بود.

 

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  وزارت نیرو طرح درازمدتی برای صیانت از آب تهیه کند/ مبالغ تخصیص یافته برای رساندن آب شرب به روستاها نباید در جای دیگری هزینه شود

  سطح کنترل های مرزی ارتقا یافته است/ تاکید بر رصد مرزها برای جلوگیری از نفوذ دشمنان و عناصر ضدانقلاب

  آمریکایی‌ها در حال تخریب تار و پود برجام هستند/ مناطق آزاد اقتصادی دچار سقط جنین شده است

  تشریح نگاه ویژه اسلام به مسیحیت/ باید با اتحاد و تلاش تروریست ها را از منطقه خارج کرد

  ایجاد اشتغال از اولویت های برنامه ششم توسعه است/تاکید بر رفع مشکلات دریاچه ارومیه

  انتقاد از سکوت مدعیان حقوق بشر در برابر نسل‌کشی مسلمانان میانمار/لزوم ورود هیأت حقیقت یاب سازمان ملل برای بررسی اوضاع

  احترام جهانیان به منش سیاسی ایران با پذیرش دعوت جمهوری اسلامی برای حضور در مراسم تحلیف/ وزرا خود را وقف کشور کنند/ مجلس مطالبه گر و ناظر جدی است

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

  همدلی و اتحاد میان کشورهای منطقه ریشه تروریست را خشک می کند

  تعاملات بانکی کلید فعال شدن مراودات تجاری ایران و بلاروس/ همکاری های دو کشور در مجامع بین المللی مثبت است

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی