کد خبر : 2690
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

سناریوی جدید شورای رقابت برای قیمت‌گذاری خودرو/درخواست برای دیدار با لاریجانی و روحانی

سناریوی جدید شورای رقابت برای قیمت‌گذاری خودرو/درخواست برای دیدار با لاریجانی و روحانی

عضو ناظر مجلس در شورای رقابت از احتمال ورود مستقیم شورای رقابت به قیمت گذاری خودرو خبر داد و گفت: با توجه به متغیرهای دستورالعمل قیمت گذاری خودرو از جمله نرخ ارز، این دستورالعمل برای سال آینده باید تجدید نظر می‌شود.

عیسی امامی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت، گفت:در جلسه اخیر شورای رقابت اعضای این شورا در خواست دیدار با رئیس مجلس و رئیس جمهور را ارائه دادند اما زمان این دیدار مشخص نشده است.

نماینده مردم گرگان در مجلس شورای اسلامی افزود: هدف اعضای شورای رقابت از دیدار با رئسای قوای مقننه و مجریه دریافت نقطه نظرات و دیدگاه‌های آنها در جهت اجرای ماموریت‌های این شورا در آینده است.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش با بیان اینکه در جلسه گذشته شورای رقابت درباره دستورالعمل قیمت گذاری خودرو نیز بحث شد، افزود: دستورالعمل فعلی قیمت گذاری خودرو مربوط به سال جاری است و شاخص های آن مانند شاخص تورم بخشی، نرخ ارز و شاخص سازمان ملی استاندارد برای سال آینده می تواند تغییر کند.

این نماینده مردم در مجلس نهم ادامه داد: نظر شورای رقابت این است که اگر نوسانی در نرخ ارز و تورم بخشی رخ دهد اثر آن باید در قیمت خودرو نمایان شود، به طوری که طی چند ماه گذشته نرخ ارز به شدت کاهش یافته است اما خودروسازان همچنان ناراضی هستند.

ارز 2650 باید مبنای نرخ ارز خودروسازان قرار گیرد

امامی با اشاره به اینکه دولت در نظر دارد نرخ ارز را برای سال 93تک نرخی کند، ادامه داد: دولت یک رابطه نزدیک بین نرخ ارز آزاد و نرخ ارز مرجع ایجاد کرد و نرخ 2650 تومان را در لایحه بودجه پیشنهاد داده است که در صورت تصویب در صحن علنی باید مبنای محاسبات ارزی خودروسازان نیز قرار گیرد.

عضو ناظر مجلس در شورای رقابت ادامه داد: اگر نرخ 2650 تومان مبنای محاسبات درآمدهای ارزی برای سال آینده در بودجه تصویب شود قیمت خودرو در سال آینده باید در مقایسه با امسال کاهش یابد.

تجدید نظر در دستورالعمل قیمت گذاری خودرو برای سال آینده

وی با تاکید بر اینکه با توجه به متغیرهای دستورالعمل قیمت گذاری خودرو از جمله نرخ ارز، این دستورالعمل برای سال آینده باید تجدید نظر می شود، تاکید کرد: قیمت نهایی خودرو باید بر اساس قیمت تمام شده تولید، مبنای نرخ ارز که خودروسازان از آن استفاده می کنند تعیین شود.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس افزود: دستورالعمل قیمت گذاری خودرو ناظر بر تمام خودروهای تولید داخل است و خودروسازان باید از آن تبعیت کنند.

احتمال ورود شورای رقابت به قیمت گذاری خودرو به صورت مستقیم

امامی در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: شورای رقابت در نظر دارد در صورت لزوم به تعیین نرخ تورم بخشی ورود کند؛ ضمن اینکه دیدگاهی در شورای رقابت وجود دارد مبنی بر اینکه علاوه بر تعیین دستورالعمل قیمت گذاری خودرو، قیمت‌گذاری خودرو نیز از سوی شورا تعیین شود.

وی گفت: موضوع ورود شورای رقابت به قیمت گذاری خودرو به صورت مستقیم در جلسه روز چهارشنبه اخیر مطرح شد که برخی از اعضا اعتقاد داشتند زمانیکه شورای رقابت صلاحیت تعیین دستورالعمل قیمت گذاری را دارد، نسبت به تعیین قیمت خودرو نیز می تواند اقدام کند؛ به دلیل اینکه ممکن است خودروسازان قیمت خودرو را بر مبنای دستورالعملی که از سوی این شورا تهیه می شود، تعیین نکنند.

عضو ناظر مجلس در شورای رقابت افزود: منتظر جمع بندی نظر اعضای شورای رقابت برای ورود این شورای به قیمت گذاری خودرو هستیم که این موضوع در هفته آینده به صورت جدید بحث می شود.

اظهارات نعمت بخش برای خودرو ملاک نیست

وی همچنین در واکنش به اظهارات نعمت بخش دبیر انجمن خودروسازان مبنی بر اینکه در صورت کاهش نرخ ارز تا 2500 تومان قیمت خودرو کاهش نمی یابد، گفت: این اظهار نظر نعمت بخش منطقی نیست چرا که وی یک مسئولیت صنفی دارد و اظهارات وی ملاک نیست./

پایان پیام

کلید واژه :

عیسی امامی

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  سطح کنترل های مرزی ارتقا یافته است/ تاکید بر رصد مرزها برای جلوگیری از نفوذ دشمنان و عناصر ضدانقلاب

  آمریکایی‌ها در حال تخریب تار و پود برجام هستند/ مناطق آزاد اقتصادی دچار سقط جنین شده است

  تشریح نگاه ویژه اسلام به مسیحیت/ باید با اتحاد و تلاش تروریست ها را از منطقه خارج کرد

  ایجاد اشتغال از اولویت های برنامه ششم توسعه است/تاکید بر رفع مشکلات دریاچه ارومیه

  انتقاد از سکوت مدعیان حقوق بشر در برابر نسل‌کشی مسلمانان میانمار/لزوم ورود هیأت حقیقت یاب سازمان ملل برای بررسی اوضاع

  احترام جهانیان به منش سیاسی ایران با پذیرش دعوت جمهوری اسلامی برای حضور در مراسم تحلیف/ وزرا خود را وقف کشور کنند/ مجلس مطالبه گر و ناظر جدی است

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

  همدلی و اتحاد میان کشورهای منطقه ریشه تروریست را خشک می کند

  تعاملات بانکی کلید فعال شدن مراودات تجاری ایران و بلاروس/ همکاری های دو کشور در مجامع بین المللی مثبت است

  جهان امروز نیازمند عقلانیت عمومی است / بحران‌های تروریستی تنها با همگرایی همه کشورها حل می شود

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی