کد خبر : 2681
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

گرایش های سیاسی جایی در عملکرد شوراها ندارد/از برخی دخالت ها در عملکرد شوراها پرهیز شود

گرایش های سیاسی جایی در عملکرد شوراها ندارد/از برخی دخالت ها در عملکرد شوراها پرهیز شود

رئیس مجلس با بیان اینکه استراتژی همگرایی برای تقویت جریان های مردمی امر ضروری است تصریح کرد: گرایش های سیاسی جایی در شوراها ندارد زیرا وظیفه این تشکل ها و دستگاه ها توسعه کشور است از این رو اخلاق دیوانی به ویژه مقوله همگرایی باید به عنوان مبنای کار شوراها قرار گیرد.

دکتر علی لاریجانی امروز (سه شنبه 1 بهمن ماه) در اولین نشست شورای عالی استان ها در دوره چهارم با بیان اینکه در قانون اساسی اصول مختلفی به مقوله شوراها اختصاص یافته است گفت: این موضوع نشان دهنده اهمیت نقش شوراها در کشور است زیرا از طریق شوراها رأی مردم در امور بلاد و استان ها معنا دارد از طرفی دیگر براساس اصول قانون اساسی و مصوبات مجلس شورای اسلامی از طریق شوراها راه برای اداره شهرها از سوی مردم ایجاد شد.

نماینده مردم قم درمجلس شورای اسلامی با اشاره به برنامه ریزی و تلاش مجلس برای افزایش وظایف شوراهای شهر و روستا،افزود: مجلس در چند سال اخیر تلاش کرد تا نقش شوراها در قانون اساسی جهت آبادانی شهرها بیشتر محقق شود از این رو در مجلس قبل تلاش های بسیاری برای افزایش وظایف شوراها انجام شد اما به خاطر تفسیر و ایرادات شورای نگهبان این اقدام در نهایت امکان پذیر نشد زیرا براساس نظر شورای نگهبان در قانون اساسی اجرای امور بر عهده وزرای دولت بوده و شوراها تنها نقش مشورتی و کمک کننده دارند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه برای تقویت و مدیریت یکپارچه شهری باید زمینه توسعه شوراها فراهم شود تصریح کرد: هم اکنون با توجه به وضعیت کنونی کشور راه های موقتی برای افزایش وظایف و تقویت شوراها وجود دارد از طرفی شورای عالی استان ها بالاترین مقام برای ارتباط با حاکمیت است و همچنین این شورا جزء معدود دستگاه هایی است که می تواند به صورت مستقیم به مجلس طرح ارائه کند.

لاریجانی با بیان اینکه آشنایی اعضای شوراها با قوانین مادر و قوانین بالادستی بسیار ضروری است گفت: هم اکنون در طی 100 سال اخیر قوانین بسیاری به تصویب رسیده از این رو وقوف اعضای شوراها به قوانین کشور موجب بهبود عملکرد این دستگاه ها می شود در غیر این صورت کار و اقدامات شوراها بسیار سخت و پیگیری امور طولانی می شود از این رو اعضای شوراها باید با قانون اساسی برنامه پنجم توسعه و قوانین مادر آشنایی داشته باشد تا مصوبات شوراها همگام با قوانین مادر و بالادستی به تصویب برسد.

وی ادامه داد: متأسفانه دربرخی از شوراها گاه دخالت هایی در امور عملکردی این دستگاه ها می شود که نتیجه این اقدامات بروز دعواهای محلی است که قطعا اعضای شوراها باید از این امور پرهیز کنند.

رئیس مجلس با اعلام اینکه شوراها باید نقش فکری خوب برای توسعه کشور داشته باشند افزود: قطعا تقویت شوراها موجب تقویت وبهبود جریان های مردمی برای توسعه و آبادانی کشور می شود اما اگر عملکرد شوراها تبدیل به نزاع شود طبیعتاً حرکت های مردمی هم با مشکل روبرو می شود.

لاریجانی با بیان اینکه استراتژی همگرایی برای تقویت جریان های مردمی امر ضروری است تصریح کرد: گرایش های سیاسی جایی در شوراها ندارد زیرا وظیفه این تشکل ها و دستگاه ها توسعه کشور است از این رو اخلاق دیوانی به ویژه مقوله همگرایی باید به عنوان مبنای کار شوراها قرار گیرد.

وی بر لزوم افزایش تعامل شوراهای شهر و روستا و شورای عالی استان ها با دولت و مجلس تأکید کرد و گفت: قطعا اگر تعامل شورای عالی استان ها با دو قوه متوازن باشد، نقش شوراها در اداره امور تقویت می شود از طرفی دیگر آسیب شناسی وضعیت کنونی شوراها برای فعال تر شدن و توسعه این دستگاه ها بسیار ضروری است.

لاریجانی با اشاره به فعالیت مثبت و مطلوب شوراها در یک دهه اخیر افزود: شوراهای شهر و روستا در این مدت در برخی شهرها قوی و مطلوب عمل کرده و در برخی از مواقع با نواقصی همراه بوده است که قطعا نشست های شورای عالی استان ها مکان خوبی برای آسیب شناسی این امور است.

دولت بخشی از وظابف خود را به شوراها واگذار کند

رئیس مجلس با تأکید بر اینکه راه اصلی تقویت شوراها افزایش تعامل و گفت وگو با دولت است افزود: در شرایط کنونی و با تفسیر و ایرادات شورای نگهبان امکان تصویب قوانین حمایتی برای توسعه وظایف شوراها وجود ندارد از این رو باید دولت بخشی از وظایف خودش را به شوراها واگذارکند که قطعا این اقدام برای خود دولت هم مفید است زیرا حجیم بودن دولت موجب صرف اعتبارات هنگفت در این امور می شود از طرف دیگر برخی از امور را می توان به بخش خصوصی وتعاونی ها هم واگذار کرد که خوشبختانه در این رابطه دولت مصمم است.

وی با بیان اینکه دولت باید بخشی از امور حاکمیتی را به شوراها تفویض کند افزود: اگر عملکرد شوراها درست وعلمی باشد قطعا دولت می تواند بخشی از وظایف را واگذار کند.

ارتباط شورای عالی استانها با دو قوه بیشتر شود

لاریجانی با اشاره به ارتباط شورای عالی استان ها با مجلس شورای اسلامی در چند سال اخیر تصریح کرد: به نظر من ارتباط شوراها با دو قوه مقننه و مجریه باید بیشتر شود از طرفی دیگر اگر شوراها به یک مکان قوی برای اداره امور تبدیل شود قطعا دولت و مجلس به کارها و امور سریع تر رسیدگی می کنند.

عضو کمیسیون شوراها وامور داخلی مجلس با بیان اینکه اقدامات و عملکرد شوراها باید با دقت عمل انجام شود افزود: متأسفانه گاهی اوقات طرح های شورای عالی استان ها از نظر تکنیک قانونی دارای اشکال است از این رو به نظر من این شورا باید از یک عقبه حقوقدان برخوردار باشد یا با همکاری با معاونت قوانین مجلس و بخش حقوقی دولت اقدام به تدوین و تصویب طرح ها کند از این رو نباید با تصویب هر طرحی بقیه قوانین مادر و بالادستی را تخریب و زخمی کنیم بلکه باید با وقوف کامل نسبت به تدوین طرح ها در شورای عالی استان ها اقدام کرد.

وی ادامه داد: امیدوارم با این نگاه مشکلات شوراها رفع شده و زمینه برای تقویت این تشکل ها و دستگاه ها فراهم شود.

گوش قوه مقننه برای تقویت شوراها شنوا است

لاریجانی با بیان اینکه نگاه دولت به شوراها نباید سطحی باشد افزود: قطعا نگاه دولت به این دستگاه ها باید بسیار مهم و اساسی به عنوان یک جریان قوی مردمی باشد که قطعا توجه به شوراها موجب تقویت عملکرد دولت می شود از این رو قوه مجریه باید در جهت کمک به شوراها و اعطای وظایف اقدام کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه گوش قوه مقننه برای تقویت شوراها شنوا است افزود: از طرفی دیگر کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس علاقمند به افزایش کمک به شوراهای شهر و روستا است زیرا آینده و توسعه شوراها برای کشور منشأ خیر است./

پایان پیام

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی