کد خبر : 2673
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

توکلی:اعلام وصول تبصره هدفمندی در صحن خلاف قانون اساسی است/لاریجانی:خلاف قانون نیست

توکلی:اعلام وصول تبصره هدفمندی در صحن خلاف قانون اساسی است/لاریجانی:خلاف قانون نیست

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه اعلام وصول تبصره هدفمندی در صحن علنی خلاف قانون اساسی و آیین نامه داخلی است ، گفت: لایحه باید امضای رئیس جمهور و وزیر مربوطه را داشته باشد و اگر این تبصره لایحه نیست که قطعاً اینطور است و بخشی از لایحه بودجه 93 تلقی می شود اقدام امروز مجلس با اصل 52 قانون اساسی ناسازگار است.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، احمد توکلی در نشست علنی امروز (یکشنبه 6 بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی در اخطاری به استناد به اصل 52 قانون اساسی با بیان اینکه براساس این اصل بودجه سالانه کشور به ترتیب باید از سوی دولت تهیه و به مجلس ارائه شود، گفت: قطعاً اعلام وصول تبصره هدفمند کردن یارانه ها در بودجه سال 93 که امروز در نشست مجلس انجام شد با قانون اساسی سازگار نیست، زیرا آیین نامه داخلی مجلس به ویژه ماده 186 این موضوع را تعیین تکلیف کرده و با این اقدام امروز تمام مواد مربوط به لوایح نقض می شود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگر تبصره اعلام وصول شده در نشست امروز لایحه است، براساس ماده 136 آیین نامه داخلی مجلس لایحه باید امضای رئیس جمهور و وزیر مربوطه را داشته باشد، و اگر این تبصره لایحه نیست که قطعاً اینطور است و بخشی از لایحه بودجه 93 تلقی می شود اقدام امروز مجلس با اصل 52 قانون اساسی ناسازگار است.

توکلی ادامه داد: من در این رابطه در حضور رئیس جمهور پیشنهاد الحاق تبصره هدفمندی را ارائه کردم اما قطعاً با این روش و اعلام وصول تبصره هدفمندی در صحن علنی مجلس سنگ بنای اشتباهی در اعلام وصول لوایح گذاشته می شود و قطعاَ با این اقدام دولت ها می توانند لایحه را در دو قسمت ارائه کنند اما بر اساس آیین نامه داخلی مجلس هیچ لایحه ای را نمی توان در دو قسمت ارائه کرد. از این رو در آینده شاید دولت هایی بیایند و لوایح را دوقسمتی ارائه کنند و با این اقدام تمام حقوق نمایندگان نقض می شود، بنابراین به نظر من تبصره قانون هدفمندی در لایحه بودجه سال آینده کل کشور باید در کمیسیون تلفیق با توافق نمایندگان ارائه می شد.

وی با تاکید بر اینکه مجلس نباید سنگ بنای اشتباه اعلام وصول لوایح را بنا بگذارد، تصریح کرد: قطعا از مجلس مشروطه تا مجلس شریف امامی 70سال طول کشید، این بدین معنا است که ذره ذره کارها خراب می شود.

دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی با وارد ندانستن اخطار این نماینده گفت: اعلام وصول تبصره هدفمندی در نشست امروز خلاف قانون اساسی نیست، زیرا برداشت ما از این اقدام این است که لایحه بودجه در یک مورد آن هم در بحث هدفمندی یارانه ها نیازمند این اقدام بوده است که خودتان هم در جریان هستید، چون این موضوع نیاز به مطالعه زیاد داشت و روسای کمیسیون ها دعوت شده و در این رابطه بحث کردند که این موضوع زمینه بروز تأخیر را فراهم کرد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی افزود: حال که تبصره هدفمندی در لایحه بودجه 93 اعلام وصول شده نمایندگان باید امروز همت کنند و این موضوع را مورد بررسی قرار دهند تا محتوای درستی در این حوزه تدوین شود.

براساس اصل 52 قانون اساسی بودجه‏ سالانه‏ کل‏ کشور به‏ ترتیبی‏ که‏ در قانون‏ مقرر می‏شود از طرف‏ دولت‏ تهیه‏ و برای‏ رسیدگی‏ و تصویب‏ به‏ مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ تسلیم‏ می‏گردد. هر گونه‏ تغییر در ارقام‏ بودجه‏ نیز تابع مراتب‏ مقرر در قانون‏ خواهد بود./

پایان پیام

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

  همدلی و اتحاد میان کشورهای منطقه ریشه تروریست را خشک می کند

  تعاملات بانکی کلید فعال شدن مراودات تجاری ایران و بلاروس/ همکاری های دو کشور در مجامع بین المللی مثبت است

  جهان امروز نیازمند عقلانیت عمومی است / بحران‌های تروریستی تنها با همگرایی همه کشورها حل می شود

  ایران علاقه مند به تسریع در پیشبرد همکاری های اقتصادی با کره جنوبی است

  ایران علاقه مند به گسترش همکاری های اقتصادی با کشورهای اسلامی است

  سیاست ایران گسترش روابط با کشورهای آفریقایی است/لزوم ارتقاء همکاری های دو کشور در حوزه دارویی و درمانی

  زنگبار از تجارب ایران در حوزه فنی و حرفه ای و آموزش عالی بهره بگیرد

  امنیت پایدار ایران زمینه ساز توسعه روابط با ماداگاسکار است/آمادگی جمهوری اسلامی برای گسترش همکاری های اقتصادی

  انتقاد از خبر کذب معامله وزرا با مجلس برای حضور در کابینه/ مزاح دکتر لاریجانی با طبابت قاضی زاده هاشمی برای سیاسیون

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی