کد خبر : 2665
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

علت ناکامی در ریشه‌کنی تروریسم اتخاذ رویکرد تاکتیکی از سوی قدرت‌های بزرگ است

علت ناکامی در ریشه‌کنی تروریسم اتخاذ رویکرد تاکتیکی از سوی قدرت‌های بزرگ است

رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار با دبیرکل سابق سازمان ملل علت ناکامی قدرت‌های بزرگ و نهادهای بین‌المللی در ریشه‌کنی تروریزم را عدم برخورد ریشه‌ای و اتخاذ رویکرد تاکتیکی در مقابله با این پدیده شوم خواند.

کوفی عنان دبیر کل سابق سازمان ملل و رئیس گروه موسوم به متنفذین که به منظور دیدار با مقامات عالیرتبه جمهوری اسلامی در کشورمان به سر می‌برد، بعدازظهر امروز (سه‌شنبه 8 بهمن) با رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد.

در ابتدای این دیدار دکتر علی لاریجانی با آسیب‌شناسی بحران‌ها و مشکلات کنونی جهان به ویژه در منطقه حساس خاورمیانه پرداخت و گفت: گروه متنفذین یا اصطلاحاً ریش‌سفیدان سیاسی جهان باید ابتدا به این سوال مهم و اساسی پاسخ دهند که چرا شرایط بین‌المللی به سمت بحران‌های بیشتر به ویژه در منطقه خاورمیانه پیش رفته است؟

وی در ادامه به موضوع سوریه اشاره کرد و افزود: پس از اشغال عراق و افغانستان عرصه بین‌الملل با پدیده نوتروریزم مواجه گردید که طی آن جریان‌های به شدت تندرو و افراطی در مناطق مختلف جهان در همه قاره‌ها و سرزمین‌ها به اقدامات تروریستی مبادرت نموده‌اند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه همچنین گفت: دلیل اصلی و علت غایی ناکامی قدرت‌های بزرگ و نهادهای بین‌المللی در ریشه‌کنی تروریزم عدم برخورد ریشه‌ای و اتخاذ رویکرد تاکتیکی در مقابله با این پدیده شوم است.

لاریجانی گفت: مشکل سوریه تنها راه‌حل سیاسی دارد و محاسبات اشتباه برخی بازیگران منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای باعث پیچیدگی و تشدید شرایط این کشور شده است.

وی افزود: کدام عقل سلیم و منطق بین‌المللی می‌پذیرد که با سلاح و خشونت و صدور تروریست‌ها و تامین مالی آنها بتوان در کشوری که نیازمند اصلاحات آرام سیاسی، اقتصادی و اجتماعی است، دموکراسی را مستقر ساخت؟

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان ابراز امیدواری کرد گروه متنفذین بتواند در پیگیری اهداف خود مبنی بر کمک به استقرار صلح و ثبات و امنیت در مناطق مختلف جهان به ویژه در منطقه خاورمیانه با استفاده از قدرت متقاعدسازی به تحقق آرمان‌های انسان‌دوستانه کمک نماید.

در ادامه این دیدار همچنین کوفی عنان دبیرکل پیشین سازمان ملل و رئیس گروه متنفذین ضمن ارائه گزارشی از ماموریت و رسالت گروه متبوع خود هدف از سفر به جمهوری اسلامی ایران را تبادل‌نظر و کسب مشورت برای تسهیل رفع مشکلات منطقه خاورمیانه به ویژه بحران سوریه دانست و گفت: سفر گروه متنفذین در این برهه زمانی که سوریه در شرایط بحرانی و دشواری به سر می‌برد به جمهوری اسلامی ایران به منظور کسب مساعدت‌های معنوی برای حل بحران حائز اهمیت است.

وی افزود: اعضای گروه از ابتدا بر این باور بودند که ایفای نقش بازیگران مهم منطقه‌ای همچون جمهوری اسلامی ایران در حل بحران سوریه غیرقابل انکار و ضروری است.

عنان در این ارتباط خواستار مساعدت هر چه بیشتر کشورمان برای کمک به استقرار صلح و آرامش در سوریه شد.

در این دیدار همچنین مارتی آهتیاری رئیس جمهور سابق فنلاند از توافق هسته‌ای اخیر گروه 1+5 با جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان تحولی مثبت و سازنده نام برد و ابراز امیدواری کرد با تداوم این توافق فرصت برای ایفای نقش بیشتر کشورمان در مجموعه تحولات بین‌المللی و منطقه‌ای فراهم گردد.

همچنین آقای ارنستو زریلو رئیس جمهور سابق مکزیک نیز از ایران به عنوان کشوری مهم و تاثیرگذار در منطقه نام برد و گفت: کشور متبوعش مکزیک نیز برای رسیدن به توسعه مسیر دشواری را همچون ایران طی کرد و با وجود سختی‌ها و مصائب ناشی از تلاش قدرت‌های بزرگ برای به انزوا کشاندن ایران این کشور مسیر توسعه را به صورت دقیق و شتابان طی کرده است./

پایان پیام

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی