کد خبر : 2653
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

رئیس مجلس در دیدار با وزیر خارجه سوئد:

فضا برای توافق نهایی هسته‌ای از راه مذاکره و اعتماد متقابل آماده است

فضا برای توافق نهایی هسته‌ای از راه مذاکره و اعتماد متقابل آماده است

کارل بیلدت وزیر امور خارجه سوئد پیش از ظهر امروز (چهارشنبه 16 بهمن ماه) با دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به حجم پایین مراودات اقتصادی و بازرگانی جمهوری اسلامی ایران و سوئد، دو کشو را برخوردار از ظرفیت‌های فراوانی برای گسترش مبادلات اقتصادی دانست و افزود: تقویت همکاری‌ها میان بخش‌های خصوصی دو کشور می‌تواند در ارتقای سطح روابط تجاری ایران و سوئد بسیار موثر باشد.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس با بسیار مهم برشمردن نقش همکاری‌های پارلمانی مجالس دو کشور در راستای تقویت همکاری ها، تاکید کرد: مجلس شورای اسلامی از گسترش همه‌جانبه مناسبات به ویژه همکاری‌های پارلمانی با سوئد استقبال می‌کند.

وی به روند پرفراز و نشیب مذاکرات جمهوری اسلامی ایران و گروه 1+5 درخصوص پرونده هسته‌ای کشورمان اشاره و تصریح کرد: اگر در برهه فعلی تلقی این باشد که از طریق مذاکره و با حُسن نیت و اعتماد متقابل، می توان به توافق نهایی رسید، اکنون این فضا آماده است.

لاریجانی افزود: عضویت جمهوری اسلامی ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، پذیرش NPT و صدور فتوای مقام معظم رهبری مبنی بر حرام بودن استفاده از سلاح هسته‌ای، همگی شواهدی بر اراده ایران برای استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای است.

رئیس قوه قانونگذاری تأکید کرد: طرف‌های مذاکره‌کننده نباید با چانه‌زنی‌های تاجرمآبانه درصدد ممانعت از دسترسی به جنبه‌های صلح‌آمیز استفاده از انرژی هسته‌ای توسط ایران باشند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اوضاع افغانستان و افزایش قاچاق مواد مخدر از این کشور بعد از سال 2001 میلادی به اروپا و سایر نقاط جهان، گفت: همکاری میان ایران و اروپا می‌تواند سهم به‌سزایی در مهار قاچاق مواد مخدر و مبارزه با این پدیده شوم و تبعات اقتصادی ناشی از آن داشته باشد.

کارل بیلدت نیز در این دیدار ابراز امیدواری کرد با کاهش تحریم‌ها در آینده‌ای نزدیک شاهد ارتقای سطح روابط تجاری و اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و سوئد باشیم.

وی با اشاره به توافق اخیر هسته‌ای کشورمان با گروه 1+5، گفت: طرف های موجود در این توافق باید با اعتماد و حُسن نیت متقابل به جزئیات ورود داشته باشند تا هر چه سریع‌تر در این مورد به توافق نهایی رسید.

وزیر امور خارجه سوئد در پایان این دیدار در خصوص اوضاع منطقه به‌خصوص تحولات افغانستان و سوریه با رئیس مجلس شورای اسلامی گفت‌وگو و تبادل‌نظر کرد./
 

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  افزایش ایمنی خودروها پیش شرط مجلس برای حمایت از صنعت خودروسازی/تولید و صادرات رونق نیابد،اشتغالزایی افزایش نمی‌یابد

  بازدید دکتر لاریجانی از گروه صنعتی ایران‌خودرو / افتتاح خط تولید دنا پلاس توربو و پژو ۲۰۷i صندوقدار

  بخش خصوصی ناجی دولت حجیم شود/ تشریح راهکارهای توسعه اقتصادی روستا در گیلان

  استان گیلان به سمت صنعتی شدن حرکت کند/ توجه ویژه مجلس به پروژه احداث راه آهن و اصلاح وضعیت تالاب‌های گیلان

  طرح‌های عمرانی نیمه‌تمام به ارزش ۵۰۰هزارمیلیاردتومان نیاز به ورود بخش خصوصی دارد

  ریشه تروریسم در منطقه به خاطر وجود روحیه اشغال است/ میرزا کوچک خان مانع دخالت خارجی شد

  پرده دری برخی کشورهای منطقه در همکاری با رژیم صهیونیستی به جهان اسلام خسارت زد/ مشوق های پایدار برای صادرات در جریان بررسی بودجه تعیین می کنیم

  پایبندی طرفین برجام برای آینده امنیت جهانی و منطقه مفید است

  رئیس مجلس به رشت سفر می کند

  درخواست تشکیل شورایاری‌ها در قالب ماده الحاقی به قانون شوراها مغایر قانون اساسی است

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی