کد خبر : 2647
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی: فضا برای توافق نهایی هسته ای آماده است

لاریجانی: فضا برای توافق نهایی هسته ای آماده است

کارل بیلدت وزیر خارجه سوئد پیش از ظهر امروز با علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت وگو کرد.
به گزارش بولتن نیوز ،   رییس مجلس شورای اسلایم در ابتدای این دیدار با اشاره به حجم پایین مراودات اقتصادی و بازرگانی جمهوری اسلامی ایران و سوئد، دو کشور را برخوردار از ظرفیت های فراوانی برای گسترش مبادلات اقتصادی مورد علاقه طرفین دانست و افزود: تقویت همکاری ها میان بخش های خصوصی دو کشور می تواند در ارتقای سطح روابط تجاری ایران و سوئد بسیار موثر باشد.
لاریجانی همچنین نقش همکاری های پارلمانی فیمابین مجالس دو کشور را در این راستا بسیار مهم برشمرد و تاکید کرد: مجلس شورای اسلامی از گسترش همه جانبه مناسبات به ویژه همکاری های پارلمانی با سوئد استقبال می کند.
رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه این دیدار به روند پرفراز و نشیب مذاکرات جمهوری اسلامی ایران و گروه 1+5 در خصوص پرونده هسته ای کشورمان اشاره کرد و گفت: اگر در برهه فعلی تلقی این باشد که از طریق مذاکره و با حسن نیت و اعتماد متقابل به توافق نهایی رسید اکنون این فضا آماده است.
وی افزود: عضویت جمهوری اسلامی ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی، پذیرش NPT و صدور فتوای مقام معظم رهبری مبنی بر حرام بودن استفاده از سلاح های هسته ای همگی شواهدی بر اراده ایران برای استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای می باشد.
لاریجانی تصریح کرد: طرف های مذاکره نباید با چانه زنی های تاجرمآبانه درصدد ممانعت از دسترسی به جنبه های صلح آمیز استفاده از انرژی هسته ای توسط ایران باشند.
لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اوضاع افغانستان و افزایش قاچاق موادمخدر از این کشور بعد از سال 2001 میلادی به اروپا و سایر نقاط جهان، گفت: همکاری میان ایران و اروپا می تواند سهم بسزایی در مهار قاچاق موادمخدر و مبارزه با این پدیده شوم و تبعات اقتصادی ناشی از آن داشته باشد.
وزیر خارجه سوئد آقای کارل بیلدت نیز در این دیدار ابراز امیدواری کرد با کاهش تحریم ها در آینده ای نزدیک شاهد ارتقای سطح روابط تجاری و اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و سوئد باشیم.
کارل بیلدت در ادامه با اشاره به توافق اخیر هسته ای کشورمان با گروه 1+5، گفت: طرفین این توافق باید با اعتماد و حسن نیت متقابل به جزئیات ورود داشته باشند تا هر چه سریعتر در این مورد به توافق نهایی رسید.
وزیر خارجه سوئد در پایان این دیدار در خصوص اوضاع منطقه بخصوص تحولات افغانستان و سوریه با رییس مجلس شورای اسلامی گفت وگو و تبادل نظر کرد.
 

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی