کد خبر : 2623
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

مصوبه مجلس در مورد بیمه سلامت ایرانیان برای بررسی بیشتر به کمیسیون تلفیق ارجاع شود

مصوبه مجلس در مورد بیمه سلامت ایرانیان برای بررسی بیشتر به کمیسیون تلفیق ارجاع شود

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت که با توجه به ابهام موجود در مصوبه مجلس در مورد اختصاص یک درصد از نرخ افزایش مالیات بر ارزش افزوده به سازمان بیمه سلامت ایرانیان برای بیمه روستاییان و عشایر، این مصوبه برای بررسی بیشتر به کمیسیون تلفیق ارجاع می‌شود.

 

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت در ابتدای جلسه علنی نوبت صبح امروز(شنبه) در مورد آخرین مصوبه روز پنجشنبه مجلس در خصوص اختصاص یک درصد از مالیات بر ارزش افزوده به سازمان سلامت ایرانیان ابهاماتی را وارد کرد و خواستار رفع این مشکل شد.

 

وی گفت: خوشبختانه برای اولین بار دولتی پیدا شده که حساسیت ویژه‌ای به حوزه سلامت دارد و می‌خواهد مشکلات این حوزه را حل کند؛ در دولت‌های گذشته اعتباری را مجلس تصویب می‌کرد اما دولت‌ها آن را اجرایی نمی‌کردند اما این دولت مصمم به حل مشکل است.

 

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به مشکلات تامین دارو برای بیماران سرطانی و صعب‌العلاج در گذشته اشاره و اظهار کرد: بعد از بروز مشکل برای تامین دارو، داروی بیماران سرطانی و صعب‌العلاج اعتباراتی در اختیار وزارت بهداشت و درمان و سازمان بیمه سلامت ایرانیان اختصاص داده شد تا دارو تامین شود.

 

شهریاری افزود: از طرف دیگر تامین تجهیزات بیمارستانی از جمله وظایف وزارت بهداشت و درمان است و هیچ ارتباطی با وظایف سازمان بیمه سلامت ایرانیان ندارد اما مجلس در مصوبه خود این وظایف را به عهده سازمان بیمه سلامت ایرانیان قرار داده است که عملا این اتفاق رخ نمی‌دهد.

 

وی با اشاره به عدم تجهیز برخی از بیمارستان‌های افتتاح شده توسط دولت‌های نهم و دهم گفت: این بیمارستان‌ها به دلیل عدم تجهیز افتتاح نشده و کاربری ندارد از طرف دیگر بیمارستان‌های موجود نیز از لحاظ تجهیزاتی وضعیت مطلوبی ندارند.

 

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس افزود: آقای حسینیان به من می‌گفت که در بیمارستان قلب شهید رجایی برای عمل قلبی 8 میلیون اضافه بر پول بیمه از مریض دریافت می‌کنند این در حالی است که هیات امنای ارزی می‌تواند تجهیزات را با نرخ مناسب وارد و با قیمت مناسب عرضه کند. نمونه دیگر در مورد لنز داخل چشم برای عمل آب مروارید است که 500 هزار تومان از بیمار پول می‌گیرند که این هزینه را می‌توان از طریق هیات امنای ارزی کاهش داد.

 

شهریاری با اشاره به صحبت‌های رئیس جمهور در آخرین گفت‌وگو‌ی تلویزیونی گفت: آقای رئیس جمهور از اهتمام دولت در سال 93 برای بیمه درمانی 5 میلیون نفر صحبت کرده است ولی هدف تنها دادن دفترچه دست مردم نیست الان حتی روستاییان دفترچه دارند اما از وضعیت رسیدگی ناراضی هستند. بنابراین صرفا داشتن دفترچه مشکلی را حل نمی‌کند.

 

وی با بیان اینکه هنوز بیمه سلامت ایرانیان به معنای واقعی تشکیل نشده است گفت: برای این کار باید 17 شرکت بیمه ادغام شوند که هنوز این اتفاق رخ نداده است بنابراین نمی‌توان کارهایی که جزو وظایف این سازمان نیست همچون تجهیز بیمارستان‌ها و پیشگیری را بر عهده این سازمان قرار دهیم.

 

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تاکید کرد: تجهیز بیمارستان‌های دولتی و ‌تجهیز مراکز بهداشتی و درمانی از جمله وظایف بهداشت و درمان است تمامی این کارها حداقل به هزار میلیارد تومان پول نیاز دارد.

 

شهریاری پیشنهاد کرد که مصوبه مجلس به گونه‌ای اصلاح شود که درآمدهای ناشی از افزایش نرخ مالیات بر ارزش افزوده در سال 93 علاوه بر بیمه سلامت ایرانیان به وزارت بهداشت و درمان نیز اختصاص یابد تا بیمارستان‌ها نیز تجهیز شده و شاهد پوشش کامل بیمه برای مردم در روستاها و عشایر باشیم.

 

به گزارش ایسنا، علی لاریجانی با وارد دانستن این اشکال گفت: وظیفه تجهیز بیمارستان و پیشگیری جزو وظایف بهداشت و درمان است که در این مصوبه هیچ اعتباری به وزارت بهداشت برای این کار اختصاص داده نشده است ولی با توجه به اینکه در روز پنجشنبه عبارت وزارت و بهداشت و درمان از این بند حذف شد ما از لحاظ آئین‌نامه‌ای برای رفع آن مشکل داریم. شما با آقای مصباحی‌مقدم این موضوع را بررسی کرده و در کمیسیون چاره‌ای بیندیشید.

 

رئیس مجلس شورای اسلامی از کمیسیون تلفیق خواست تا این موضوع را بررسی کرده و آن را حل نماید.

 

نمایندگان مجلس در روز پنجشنبه تصویب کردند که 100 درصد از منابع دریافتی از افزایش یک درصدی نرخ مالیات بر ارزش افزوده در اختیار سازمان بیمه سلامت ایرانیان قرار گیرد تا نسبت به پوشش کامل درمان افراد ساکن در روستاها و شهرهای 20 هزار نفر جمعیت و پایین‌تر و جامعه عشایری در چارچوب نظام ارجاع اقدام کنند و بعد از تحقق هدف فوق نسبت به تامین تجهیزات بیمارستانی با اولویت بیمارستان‌های مناطق توسعه نیافته، مصارف هیات امنای ارزی و ارتقای نرخ بیمه بیماران صعب‌العلاج و افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی خارج از روستاها و شهرهای بالای 20 هزار نفر جمعیت اقدام کنند.

انتهای پیام

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  وزارت نیرو طرح درازمدتی برای صیانت از آب تهیه کند/ مبالغ تخصیص یافته برای رساندن آب شرب به روستاها نباید در جای دیگری هزینه شود

  سطح کنترل های مرزی ارتقا یافته است/ تاکید بر رصد مرزها برای جلوگیری از نفوذ دشمنان و عناصر ضدانقلاب

  آمریکایی‌ها در حال تخریب تار و پود برجام هستند/ مناطق آزاد اقتصادی دچار سقط جنین شده است

  تشریح نگاه ویژه اسلام به مسیحیت/ باید با اتحاد و تلاش تروریست ها را از منطقه خارج کرد

  ایجاد اشتغال از اولویت های برنامه ششم توسعه است/تاکید بر رفع مشکلات دریاچه ارومیه

  انتقاد از سکوت مدعیان حقوق بشر در برابر نسل‌کشی مسلمانان میانمار/لزوم ورود هیأت حقیقت یاب سازمان ملل برای بررسی اوضاع

  احترام جهانیان به منش سیاسی ایران با پذیرش دعوت جمهوری اسلامی برای حضور در مراسم تحلیف/ وزرا خود را وقف کشور کنند/ مجلس مطالبه گر و ناظر جدی است

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

  همدلی و اتحاد میان کشورهای منطقه ریشه تروریست را خشک می کند

  تعاملات بانکی کلید فعال شدن مراودات تجاری ایران و بلاروس/ همکاری های دو کشور در مجامع بین المللی مثبت است

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی