کد خبر : 2614
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی در نطق پیش‌ از دستور: سناریوی توقف با تحریم حاصلی نداشت ؛

ملت ایران در 22 بهمن عزت انقلاب را به رخ مستکبرین می‌کشند

ملت ایران در 22 بهمن عزت انقلاب را به رخ مستکبرین می‌کشند

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: انشاء‌الله در روز 22 بهمن ملت ایران با حضور یکپارچه و شعارهای کوبنده بار دیگر عزتمندی راه امام و انقلاب را به رخ مستکبرین بکشند تا بلکه به عقل بیایند و دست از گرانفروشی آن هم در شرایط بی‌وزنی بردارند

 علی لاریجانی در جلسه علنی امروز یکشنبه ( 20 بهمن) مجلس شورای اسلامی درنطق پیش از دستور خود، گفت:  سالروز پیروزی انقلاب اسلامی را به نمایندگان محترم و ملت بزرگوار، تبریک و تهنیت عرض می‌کنم و به ارواح مطهر شهدای انقلاب درود می‌فرستیم. 35 سال از پیروزی انقلاب اسلامی می‌گذرد و امام (ره) با پیام‌های روشن و حماسی خود روح ملت بزرگ ایران را به حرکت درآورد و حرکتی ایجاد نمود که نه تنها به سیطره دیکتاتور وابسته خاتمه داد، بلکه موجی زنده در جهان ایجاد کرد که همه دیکتاتورها را به رعشه درآورد و امروز آثار آن را مشاهده می‌کنیم که انقلاب‌های منطقه در سال‌های اخیر فقط نمونه‌ای از تاثیرات انقلاب اسلامی است.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی ، ادامه داد : یکی از رهبران این انقلاب‌ها در سفر اخیر به اینجانب گفت مهمترین تاثیر انقلاب اسلامی این بود که ترس از هیمنه ابرقدرت‌ها را نزد مسلمانان از بین برد و فضایی ایجاد کرد که بتواند در مقابل ستمکاران بین‌المللی و دیکتاتورها ایستادگی نمایند. اینجاست که راهبرد ارزشمند امام (ره) در پیشبرد انقلاب را بهتر می‌توان دریافت که فرمود "آمریکا شیطان بزرگ است"و بارها و بارها در وصیت‌نامه تاریخی خویش بر این امر تاکید نمود که مبارزه با استکبار جهانی راه نجات امت اسلامی است.

وی تصریح کرد: در 35 سال پیش صحنه جهانی مرکب بود از سه جهان کاملا متفاوت، جهان سرمایه‌داری که یک قطب آن را شکل می‌داد و جهان مارکسیستی که قطب مقابل آن بود و جهان سوم که عملا استقلالی از خود نداشت و کشورهای جهان سوم علی‌رغم وابسته نمودن خود به یکی از این دو قطب استکباری همچنان در فقر و عقب‌افتادگی گرفتار بودند که نمونه آن وضعیت کشور ما بود که اگر چه منابع عظیم انرژی را در اختیار داشت اما با وابستگی فضاحت‌آور به آمریکا، دیکتاتوری عقب‌افتاده‌ای را ایجاد نمود و به جای ایستادگی در مقابل استکبار جهانی منقار آنان بود، اما در مقابل ملت با گردن‌کلفتی و استبداد عملا با هرگونه آزادی بیان و عدالت اجتماعی مبارزه می‌نمود و به جای توسعه و آبادانی کشور، فساد اسف‌آور را بر کشور تحمیل کرد، اما از عجایب روزگار این است که آمریکا چه آن زمان و چه امروز با لحن پرطمطراق، خود را مدافع دموکراسی معرفی می‌کند! که احتمالا در سرزمین اوهام خود به دنبال سکویی کمکی برای موجه نمودن خود است، غافل از اینکه در بین ملل مسلمان هیچ کشوری به اندازه این کشور منفور نیست.

این نماینده مردم درمجلس نهم ، افزود : اما امام (ره) در انقلاب اسلامی، جهان چهارمی را خلق کرد، کشورهایی که بر واژه استقلال و کرامت ملت، لباس واقعی بپوشند و در مقابل زورگویان استقامت نمایند و با مجاهدت، پویایی به زندگی اجتماعی دهند. نکته مهم در این است که امام به درستی بر مشکلات درونی سه جهان موجود آن زمان پی برده بود. امروز برخی متفکران غربی معتقدند دموکراسی غربی جذابیت خود را از دست داده و جوامع را دچار "افسردگی دموکراتیک"و به تعبیر دیگر بیماری "ترس از تهی شدن"نموده است. به نظر آنان جوامع غربی امروز بی‌حس شده و خود را پس کشیده و شوق مبارزه را از دست داده‌اند. برخی از این متفکران پیش‌بینی کرده‌اند که "دموکراسی در گرداب مرگ کاذب خود در بی‌حسی کامل نابود می‌شود و جامعه غربی مومیایی و منجمد شده زیر بار مدح و ثنای خود به معنای واقعی کلمه خفه شده‌ است."

لاریجانی ، بیان کرد: دنیای سرمایه‌داری به دلیل اینکه اهداف خود را محدود و نزدیک این انتخاب نمود، دچار بحران بی‌حسی و به تعبیری بی‌هویتی گردیده است. از طرف دیگر جوامع مارکسیستی که با نشانه رفتن اهداف عالی نظیر عدالت اجتماعی، چنان سرابی را در عمل نشان داده‌اند که برخی از متفکران که سابقه‌ تفکر مارکسیستی را در کارنامه خود داشتند بیان کردند که تفکر مارکسیستی در عمل، سوءتفاهمی بیش نیست و به جای تحقق عدالت اجتماعی به نوع دیگری انسان‌ها را دچار بحران بی‌انگیزگی و بی‌حسی نمود. از منظر جهان سومی‌ها، ایده‌آل‌ها، یکی از این دو قطب بودند که البته خود به بن‌بست رسیده‌اند اما به دلیل تحقیر شدگی جهان‌سومی‌ها و حکومت‌های وابسته و دیکتاتور، اولیات حیات اجتماعی آنها همان آزادی و عدالت اجتماعی بود و عاقبت این شعارها که به دلیل عدم اتکا به معنویت خود به مسلخ رفته بودند را نمی‌یافتند.

رئیس مجلس شورای اسلامی، گفت : در همین بحران سه جهان، امام خمینی (ره) جهان چهارم را براساس تفکر "نه غربی و نه شرقی"شکل داد که امت اسلامی باید به استقلال واقعی بیاندیشد که ریشه در نهضت نبوی و مدرسه علوی دارد و این استقلال همه جانبه در شئون فرهنگی، سیاسی و اقتصادی است و امت اسلامی باید اتکای به نفس داشته و حقارت تحمیلی را بزداید و با روحیه مجاهدانه در مقابل استکبار ایستادگی کند و به فریاد مظلومان جهان بشتابد که امروز همچنان ملت فلسطین نماد این مظلومیت است که در چنگال صهیونیست‌ها همان سرطان منطقه گرفتار می‌باشد.

لاریجانی ادامه داد: در مکتب امام (ره) جهان چهارم آزادی، عدالت اجتماعی، توسعه، استقلال، مردم‌سالاری را در سلسله مراتب طولی عبودیت حق و اعتلای جامعه توحیدی جستجو می‌کند و هیچکدام نهایت حیات طیبه تلقی نمی‌گردد. دموکراسی در مکتب امام به‌عنوان تسلط ملت‌ها بر سرنوشت خود امری مطلوب است و شرط مهم برای حرکت تکاملی ملت‌ها است نه بهشت موعود!

وی، تصریح کرد : از فضای دموکراتیک باید برای رشد معنویت و کمالات علمی بهره جست، نه در مکانت درجا زد و جامعه را به خواب همگانی دعوت کرد، آنگونه که امروز در زندگی تبلیغاتی غرب شاهد هستیم که بی‌دردی را سعادت می‌پندارند، همانطور که در اعلان تبلیغاتی برای آسپرین به چشم می‌خورد که "درد کشیدن بی‌معناست". در بی‌دردی در این نمای توخالی که هیچ چیز در درونش نمی‌گذرد، دردی پنهان است که انسان را از درون می‌خورد و آن بی‌انگیزگی و غیبت شوراهای  سیاسی و بی‌حسی‌های عمومی است. این ساختار جدید تفکر سیاسی، جهان چهارم را رقم زد که امروز حرکت‌آفرین در دنیای اسلامی است و حتی نزد دشمنان خود از عزت برخوردار می‌باشد. گرچه در تبلیغات می‌خواهند آن را به نوع دیگری جا بیندازند، گاه تلاش می‌کنند با تحمیل شرایط سخت، نیروی محرک انقلاب را سرخورده نشان دهند که به دنبال تجدیدنظر است و می‌خواهد آرمان خود را صرفاً در خواسته‌های غرب نشانه رود. این مسیر تبلیغاتی چندان موفق نبود چرا که از یک طرف انسان غربی در "هیچ- آبادی"  ضدعفونی‌شده در حالت تعلیق قرار دارد و خود در زندگی خصوصی‌اش جمع‌شده و کز کرده است و از طرفی پویایی و تحرک مجاهدان مسلمان در کشور، و سایر کشورها و جریان‌ها نظیر حزب‌الله، حماس، سوریه صلابت و صحت این مکتب را نشان داده است.

نماینده مردم قم درمجلس شورای اسلامی، افزود:  گاه تلاش کرده‌اند با فشارهای نظامی و تحریم‌ها و با تبلیغات به دیگران بباورانند که اقدامات ما ایران را در مسیر خود متوقف کرده، اما این سناریو هم برای آنها نانی حاصل نکرد، ایران جنگ تحمیلی 8 ساله را به سازندگی قدرت دفاعی و تربیت کادر مجاهد بدل نمود که هرگز بدون این تجربه جنگ، چنین دستاوردی برای قدرت ملی کشور حاصل نمی‌شد که امروز تنظیم‌کننده امنیت خاورمیانه باشد و شکست‌های رژیم صهیونیستی در جنگ 33 روزه و 22 روزه و 7 روزه بخشی از این واقعیت را نشان می‌دهد. امروز تلاش می‌کنند تحریم‌ها را عامل تغییر مسیر ایران نشان دهند، گفته‌های اخیر و مکرر مقامات آمریکایی مقصد آنان را علنی کرده است که چقدر نیازمند توافقی با ایران بودند که بتوانند آن را به‌عنوان دستاوردی در سیاست خارجی مطرح سازند و اقدامات تحریمی غلط خود را در سال‌های گذشته توجیه کنند. روزی از انزوای ایران دم می‌زدند، امروز از این دم می‌زنند که با کمک آنان مختصری در افکار ایران تفاوت ایجاد شده است! اگر کسالت روانی شما با این مطالب سخیف علاج می‌شود در خماری آن بمانید ولی بدانید برخی مقامات غربی پس از سفر به ایران در همین دوران اعلام کردند در ایران آثاری از تحریم ندیدیم و بازارها مملو از اجناس بود و برخی گفتند آنقدر مشتری از غرب در ایران دیدیم که فکر کردیم وارد ژنو شده‌ایم.

لاریجانی ، گفت: این حرفهای مقامات غربی است، البته اینها نشان می‌دهد که دشمن بیش از آنکه به قول خود دنبال رفع نگرانی از موضوع هسته‌ای ایران باشد، دنبال رفع نقص فرومایگی خود است تا غاصب صلاحیت شود و باید بسیار مراقب بود چه در سطح دیپلماسی و چه تبلیغات مجال غصب صلاحیت به آنان داده نشود تا نخوت و تفرعن لعنتی و تصنعی آنان مفتضح ترشود. سخنان روز گذشته رهبر معظم انقلاب راه آینده را نشان داد که وحدت نیروهای جامعه و اتکا به اقتصاد داخلی و رونق‌بخشی به تولید و تحمل یکدیگر و قرص و محکم و شفاف بودن در مقابل استکبار تهی شده اما خودشیفته، و استقلال در همه جهات، کلید حرکت آتی کشور است.سخنان ارزشمند ایشان یادآور همان اصول حکمت مدرسه امام خمینی (ره) در ترسیم جهان چهارم معاصر بود که امید است پویندگان راه انقلاب آن را به خوبی دریابند و همه سیاست‌مردان و فعالان اقتصادی و سیاسی با همت بلند بدان جامع عمل بپوشند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ، گفت : انشاالله ملت عزیز در روز 22 بهمن با حضور یکپارچه و شعارهای کوبنده بار دیگر عزتمندی راه امام و انقلاب را به رخ مستکبرین بکشانند تا بلکه به عقل بیایند و دست از گرانفروشی آن هم در شرایط بی‌وزنی بردارند و از طرفی روح ملی کشور در پناه حرکت ملت، جان تازه‌ای گیرد و گام‌های خویش را محکم و سرافرازانه بردارند./

پایان پیام

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی