کد خبر : 261
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در دیدار با مردم و خانواده شهدای روستای ابرجس، بیدهند و کرمچگان استان قم؛

روستاهای استان قم شناسنامه اقتصادی دریافت می کنند/ تشکیل ستاد ویژه برای شناسایی ظرفیت های روستاها

روستاهای استان قم شناسنامه اقتصادی دریافت می کنند/ تشکیل ستاد ویژه برای شناسایی ظرفیت های روستاها

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به برنامه ریزی های صورت گرفته برای تشکیل ستادهای ویژه در هر روستا برای شناسایی ظرفیت های این مناطق گفت: با تشکیل این ستادها هر روستا شناسنامه اقتصادی پیدا کرده تا متناسب با آن در آن مناطق سرمایه گذاری صورت گیرد.

دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی عصر امروز (پنجشنبه 31 تیرماه)  در دیدار با مردم و خانواده شهدای روستای ابرجس، بیدهند و کرمچگان با اشاره به وضعیت روستاهای استان قم گفت: در یک سال اخیر من بازدیدهای بسیاری را از روستاهای استان قم داشته ام در شرایط کنونی به نظر می رسد که با این وضع روستاها در حال خالی شدن هستند و این مناطق ظرفیت اقتصادی برای نگه داشتن مردم و جلوگیری از مهاجرت را ندارد از این رو به دنبال اجرای طرحی هستیم تا از این مسائل جلوگیری شود.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در هر روستا افراد متمول و دارای سرمایه وجود دارند که غالباً آنها از روستاها خارج شده و به شهرها آمده اند حال به نظر من می بایست ستادی متشکل از سازمان های جهاد کشاورزی وصنایع و بخش های پشتیبانی مالی در روستاها تشکیل شده و برای هر روستا شناسنامه اقتصادی ایجاد شود تا ظرفیت های آنها در حوزه های مختلف از جمله گردشگری، معدن و صنعت شناسایی گردد که درنهایت سرمایه گذاران را برای سرمایه گذاری براساس ظرفیت های هر استان جذب کنیم و برای اجرای پروژه ها از سوی این افراد تسهیلات بانکی اعطا شود.

دکتر لاریجانی ادامه داد: در شرایط کنونی بسیاری از روستاها امکانات زیربنایی دارند اما چون چرخه اقتصادی در این مناطق وجود نداشته در نهایت مردم از روستاها مهاجرت می کنند.

وی با بیان اینکه قطعا مسئله کمبود آب روستاهای استان قم پیگیری می شود گفت: در شرایط کنونی برنامه ریزی مناسبی برای گازکشی و آبرسانی به روستاهای قم وجود دارد و دغدغه ما در شرایط کنونی این است که جلوی مهاجرت گرفته شود.

رئیس مجلس با اشاره به ظرفیت های بسیار بالای نخبگان در توسعه کشور افزود: به طور حتم باید از این استعدادها به خوبی استفاده شود از این رو به نظر من می بایست پلی میان نخبگان ملی و نخبگان استانی برقرار شود زیرا در شرایط کنونی به علت نبود احزاب ارتباطی میان نخبگان ملی و استانی وجود ندارد از طرفی دیگر همچنین باید ارتباطات میان نخبگان و جامعه حقوقدانان با بخش های مختلف و کارشناسی مجلس و حوزه تقنین صورت گیرد.

وی تصریح کرد: استان قم در سال های پس از انقلاب دارای جمعیت بسیار گسترده ای شده و از طرف دیگر شهرسازی در این استان رشد کرده اما شرایط اقتصادی برای تولید ثروت تقویت نشده است که باید این مسائل مورد توجه قرار گیرد.

دکتر لاریجانی با اشاره به اهمیت اجرای پروژه مترو شهر قم گفت: اجرای این پروژه بسیار ضروری است زیرا قطعا در آینده مشکل ترافیک، حمل و نقل و آلودگی هوا در شهر قم ایجاد می شود از این رو اجرای پروژه مترو می تواند در جلوگیری از این مسائل بسیار موثر باشد. از طرف دیگر در شرایط کنونی شهرداری قم دچار بدهی است که ما در تلاش هستیم که این مسائل و مشکلات حل و فصل شود تا فشار از این نهاد برداشته شده تا آبادانی شهر سرعت بیشتری پیدا کند.

وی ادامه داد: قطار سریع السیر تهران، قم، اصفهان نیز از طریق سرمایه گذاری فاینانس در حال اجرا است که امیدوارم تا 3 سال آینده به اتمام برسد. یکی دیگر از مسائل خروجی فرودگاه شهر قم است که در این رابطه مشکلات و موانعی وجود داشت که خوشبختانه راه حل هایی برای آن پیدا شده و قم می تواند با توجه به ظرفیت های گردشگری، زیارتی و ازدیاد جمعیت دارای یک فرودگاه فعال باشد.

رئیس مجلس بر لزوم حمایت از صنایع استان قم تاکید کرد و گفت: قطعا سرمایه گذاری در حوزه صنعت موجب کاهش آمار بیکاری در استان قم می شود از این رو با توجه به فضای بعد از توافق استان قم نیز باید سهم قابل قبولی از سرمایه گذاری صنعتی داشته باشد.

دکتر لاریجانی با اشاره به برنامه ریزی های صورت گرفته برای اجرای پروژه های درمانی و بیمارستانی گفت: استان قم ظرفیت بسیار بالایی دارد که به محور درمان و سلامت منطقه و استان های اطراف تبدیل شود./

پایان پیام

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  وزارت نیرو طرح درازمدتی برای صیانت از آب تهیه کند/ مبالغ تخصیص یافته برای رساندن آب شرب به روستاها نباید در جای دیگری هزینه شود

  سطح کنترل های مرزی ارتقا یافته است/ تاکید بر رصد مرزها برای جلوگیری از نفوذ دشمنان و عناصر ضدانقلاب

  آمریکایی‌ها در حال تخریب تار و پود برجام هستند/ مناطق آزاد اقتصادی دچار سقط جنین شده است

  تشریح نگاه ویژه اسلام به مسیحیت/ باید با اتحاد و تلاش تروریست ها را از منطقه خارج کرد

  ایجاد اشتغال از اولویت های برنامه ششم توسعه است/تاکید بر رفع مشکلات دریاچه ارومیه

  انتقاد از سکوت مدعیان حقوق بشر در برابر نسل‌کشی مسلمانان میانمار/لزوم ورود هیأت حقیقت یاب سازمان ملل برای بررسی اوضاع

  احترام جهانیان به منش سیاسی ایران با پذیرش دعوت جمهوری اسلامی برای حضور در مراسم تحلیف/ وزرا خود را وقف کشور کنند/ مجلس مطالبه گر و ناظر جدی است

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

  همدلی و اتحاد میان کشورهای منطقه ریشه تروریست را خشک می کند

  تعاملات بانکی کلید فعال شدن مراودات تجاری ایران و بلاروس/ همکاری های دو کشور در مجامع بین المللی مثبت است

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی