کد خبر : 2597
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی: اتحادیه بین المجالس اسلامی می تواند در ارتباط میان کشورها نقش آفرینی کند

لاریجانی: اتحادیه بین المجالس اسلامی می تواند در ارتباط میان کشورها نقش آفرینی کند

تهران - ایرنا - رییس مجلس شورای اسلامی گفت : اتحادیه بین المجالس بزرگترین اتحادیه ای است که دنیا در زمینه مجالس برای خود تدارک دیده و از این جهت می تواند نقش آفرینی قوی برای ارتباط بین مجالس اسلامی کند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، علی لاریجانی صبح روز جمعه در آغاز سی و یکمین نشست کمیته اجرایی اتحادیه بین المجالس کشورهای عضو سازمان همکاری های اسلامی گفت : بین المجالس اتحادیه ای است که با حدود 52 عضو از کشورهای اسلامی تشکیل شده و با 22 نهاد بین المللی ارتباط نزدیک دارد.

وی تاکید کرد: مجالس اسلامی و پارلمان ها می توانند با عضویت در اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری های اسلامی ارتباط نزدیکی با ملت ها برقرار کرده و عملا خواسته های ملت ها را منعکس کنند.

رییس مجلس افزود: بین المجالس می تواند مرکزی برای فهم خواسته های امت اسلامی و پیگیری خواسته های آنان از راه های مختلف باشد.

وی خاطر نشان کرد: البته به دلیل مشکلات متعدد در جهان اسلام و دنیای امروز مانند فشارهای کشورهای بزرگ به کشوها اسلامی و ایجاد بحران هایی که در این کشورها بوجود آورده اند، زمینه ای برای محقق شدن خواسته های بین المجالس اسلامی وجود ندارد، مخصوصا گرداب هایی که در سال های اخیر برای کشورهای اسلامی بوجود آمده است.

وی با تشریح مشکلات امروز جهان اسلام افزود: یکی از دلایل نارسایی های موجود در منطقه، حضور تکفیری ها و اتفاقاتی است که ناشی از این گروه در منطقه رخ می دهد، با این اوصاف اقتضا می کند که این گونه مشکلات را با قوت، تدبیر، تحمل و صبر بیشتر حل کرد.

وی افزود: امروز موج های تفرقه افکن در بلاد اسلامی باعث بوجود آمدن مشکلات و کشته شدن بسیاری از مسلمانان شده است.

رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بین المجالس اسلامی یکی از مکان های مناسبی است که نمایندگان ملت های مسلمان می توانند این دردها را بررسی کنند تا به فرصت طلبان بین المللی این مجال را ندهند که بین آنان تفرقه بیاندازند.

وی با تاکید بر اینکه، در این اجلاس باید زمینه های قدرت امت اسلامی بررسی شود گفت: قدرت های زیادی در میان کشورهای اسلامی وجود دارند که در زمینه های فنی، انرژی، نیروهای انسانی متخصص و غیره از ظرفیت های خوبی برخوردار هستند.

لاریجانی ادامه داد: شاید 100 سال گذشته این امکانات برای کشورهای اسلامی وجود نداشت، اما امروز بسیاری از کشورهای اسلامی از فناوری های بالای برخوردار هستند که اگر مراودات میان این کشورها فراهم شود، همگی می توانند از این تکنولوژی و فناوری ها استفاده کنند.

وی با تاکید بر اینکه، این اجلاس برای تمرکز در پیشرفت عالم اسلام با حضور کشورهای اسلامی برگزار می شود گفت: شعار این اجلاس بین المللی همبستگی، پیشرفت و عدالت است.

لاریجانی ادامه داد: کمیته اجرایی این اجلاس نیز نقش مهمی برای بین المجالس اسلامی دارد، زیرا قدرت تصمیم سازی را برای این اجلاس محیا می کند.

وی خطاب به شرکت کنندگان در این نشست اظهار داشت: تعامل شما در برنامه های این اجلاس مهم است و امیدوارم حضورتان در این اجلاس حاوی پیام همبستگی و وفاق و ایجاد بستر مناسب برای توسعه و پیشرفت کشورهای اسلامی باشد.

وی در پایان از همه کشورهای اسلامی که دعوت جمهوری اسلامی ایران را برای حضور در نشست بین المجالس پذیرفته اند تشکر و قدردانی کرد و اظهار امیدواری کرد که این اجلاس بتواند خواسته های مجالس کشورهای اسلامی را تحقق بخشد.

همچنین کاظم جلالی رییس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در این نشست گفت: این اجلاس می تواند در راستای ایجاد فضای همدلی و برادری بیشتر میان کشورهای اسلامی باشد.

وی اظهار امیدواری کرد: حضور پارلمان های مختلف دنیای اسلام در این اجلاس زمینه ساز تحقق این فضای همدلی و برداری باشد.

وی در پایان گفت: ادامه جلسه صبح امروز ما در پشت درهای بسته پیگیری می شود.

سی و یکمین نشست کمیته اجرایی مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری های اسلامی صبح امروز(جمعه) در هتل آزادی تهران آغاز به کار کرد.

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  سالانه حداکثر ۲۰ هزار نفر از معافیت های مرتبط با ایثارگران بهره مند می شوند/ تشریح شرایط معافیت

  اظهارات اخیر آمریکایی‌ها برای مشروعیت سازمان ملل نگران‌کننده است/عدم پایبندی آمریکا به توافق‌های بین‌اللملی در شورای امنیت بررسی شود

  راهبرد آمریکا بازی با تروریسم است و نه مبارزه با آن/باید نسبت به حضور آمریکا و ناتو در منطقه خود حساس باشیم

  دکتر لاریجانی:تحریم آمریکا علیه روسیه و ایران خلاف قواعد بین‌المللی است/ماتونیکو:در پایبندی ایران به برجام نباید هیچ شبهه‌ای داشته باشیم

  تاکید بر نتایج مثبت همکاری ایران و روسیه در مبارزه با تروریسم/ نقض مکرر توافق هسته ای از سوی آمریکا

  اظهارات ترامپ به اعتبار آمریکایی ها لطمه می زند/موضوعات را با دقت رصد و مطابق منافع ملت تصمیم می گیریم

  تک روی آمریکا در برجام به ضررشان تمام می شود/ مواضع آمریکا در صحنه بین‌الملل جدی گرفته نمی‌شود

  تشریح دلایل سفر به روسیه/برنامه ریزی برای حضور دردو کنفرانس مسائل امنیتی و بین‌المجالس جهانی

  بازارچه‌های مرزی برای تبادلات تجاری و اقتصادی ایجاد شود

  ضرورت حرکت به‌سمت دریافت سرمایه‌گذاری‌های خارجی برای تکمیل ناوگان ریلی/ با ارائه تسهیلات به کارخانجات برای حمل‌ونقل ازطریق ریل انگیزه ایجاد شود

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی