کد خبر : 2581
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

رئیس اتحادیه مجالس کشورهای اسلامی:

استعمارگران تفرقه افکن به دنبال فرسایش انرژی امت اسلامی هستند

استعمارگران تفرقه افکن به دنبال فرسایش انرژی امت اسلامی  هستند

استفاده ابزاری قدرت‌های بزرگ با پدیده تروریسم/ ایران هوشیارانه مسیر مذاکرات را پیگیری می کند

دکتر علی لاریجانی رئیس اتحادیه اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی در نهمین اجلاس مجالس کشورهای اسلامی که از صبح امروز در تهران آغاز شده است طی سخنانی با اشاره به مشکلات گروه‌های افراطی، گفت: تکفیری‌ها به دنبال فرسایش توان کشورهای اسلامی و تضعیف مقاومت در منطقه و تحقق اهداف رژیم صهیونیستی هستند.

لاریجانی با تأکید بر اینکه موج بیداری اسلامی حرکت‌های دموکراتیک ارزشمندی را ایجاد کرده است، گفت: دشمنان اسلام با ابزار تکفیر در پی فرسایش انرژی امت اسلامی هستند

وی با بیان اینکه تروریسم و استکبار مشترکات نظام و امت اسلامی را تهدید می‌کنند، تصریح کرد: تنها راه نجات فلسطین مقاومت است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران هوشیارانه مسیر مذاکرات هسته‌ای را دنبال می‌کند، گفت: ایران امیدوار است که آنها موجب اشتباه نشوند.

  متن کامل سخنرانی علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در مراسم افتتاحیه نهمین کنفرانس اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی به این شرح است:

 

بسم‌الله‌الرحمن الرحیم

بر سرور کائنات و مفخر موجودات و رحمت عالمیان و صفوت آدمیان محمد مصطفی درود می‌فرستم.

از میهمانان عزیز، رؤسای محترم مجالس کشورهای اسلامی و هیأت‌ها و نمایندگان محترم مجالس عضو اتحادیه که دعوت ما را پذیرفته‌اند صمیمانه سپاسگزارم.

از جناب آقای دکتر روحانی رئیس‌جمهور محترم، آیت‌الله آملی لاریجانی ریاست محترم قوه قضائیه، آیت‌الله مهدوی کنی رئیس محترم مجلس خبرگان، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی رئیس محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت‌الله جنتی دبیر محترم شورای نگهبان، حجت‌الاسلام و المسلمین محمدی گلپایگانی ریاست محترم دفتر رهبر معظم انقلاب، حجت‌الاسلام و المسلمین حاج حسن خمینی، جناب آقای دکتر ولایتی مشاور بین‌الملل مقام معظم رهبری و همکاران عزیز و نمایندگان محترم مجلس و همچنین از جناب دبیر کل و اعضای دبیرخانه تشکر و قدردانی می‌نمایم.

از رئیس محترم مجلس جمهوری سودان جناب آقای عزالدین الفاتح، رئیس پیشین اتحادیه سپاسگزار هستم که در دوره ریاست خود بر اتحادیه منشاء خیر و تحول بوده‌اند و از خداوند تبارک و تعالی می‌خواهم که در دوره جدید، خیر و صلاح امت اسلامی را توسط این اتحادیه تقدیر نماید.

حضار گرامی:

امروز عالم اسلام از توانمندی‌های مناسبی برای پیشرفت برخوردار است، چه در بعد علمی و فناوری و چه در زمینه‌ انرژی و همچنین بسیاری از کشورهای اسلامی موقعیت ژئوپلتیک ارزشمندی دارند که همه این استعدادها وقتی با دورنگری آینده امت اسلامی به کار گرفته شود، آنگاه می‌توان انتظار داشت که در مقابل استعمارگری قدرت‌های بزرگ جایگاه عزتمندی برای امت اسلامی تدارک نمایند.

خوشبختانه در سال‌های اخیر موج بیداری اسلامی، حرکت‌های دموکراتیک و ارزشمندی در کشورهای اسلامی ایجاد نموده است، که پایداری در استقلال ملل اسلامی را تضمین می‌کند و از طرفی ظرفیت همگرایی و وحدت امت اسلامی را افزون می‌نماید.

سروران گرامی:

در همین مقطع رو به رشد امت اسلامی، صداها و اقدامات شومی از تحجر‌گرایی و افراطی‌گری شنیده و دیده می‌شود که با شیوه استعماری تفرقه‌افکنی و با ابزار تکفیر، به دنبال فرسایش انرژی امت اسلامی است و به جای ایجاد همبستگی در امت واحده، جهت دفاع از فلسطین مظلوم، با ستمگری بر مسلمانان همان چیزی را دنبال می‌کنند که صهیونیست‌ها در این شرایط آن را می‌طلبند تا مقاومت را تضعیف و روحیه به اسرائیل شکست خورده بدهند.

این اجلاس با حضور مجالس کشورهای اسلامی که نمایندگان امت واحده هستند، پیامش همبستگی هر چه بیشتر جهت تحقق عدالت و پیشرفت است. همه مسلمانان از حنفی و حنبلی، مالکی و شافعی و جعفری، همه خدای واحد را پرستش می‌کنند و به سوی یک قبله نماز می‌گذارند و کتاب آسمانی واحدی دارند و پیامبر واحدی را راهنمای خود می‌دانند.

امام خمینی قدس سره رهبر فقیه انقلاب اسلامی، بر پایه چنین اشتراکاتی در فرق اسلامی، اصل وحدت امت را مهم‌ترین رکن آینده ساز جامعه مسلمانان می‌دانست.

روسا و نمایندگان محترم مجالس کشورهای اسلامی:

بارها این مطلب را از زبان قدرت‌های بزرگ شنیده‌اید که با تروریسم، باید مبارزه جدی نمود اما سؤال این است که چرا در طول بیش از یک دهه در پس شعار مبارزه با این پدیده، شاهد گسترش روز‌افزون آن هستیم که اکثر کشورهای اسلامی، امروز از این رهگذر دچار مشکلاتی شده‌اند؛ علت این است که قدرت‌های بزرگ با پدیده تروریسم، برخورد تاکتیکی می‌کنند و تصور می‌کنند گاهی برای پیشبرد اهدافشان باید از تروریست استفاده ابزاری نمایند و نتیجه این خطای استراتژیک، باقی گذاشتن مشکلات برای مردم منطقه است. آنچه از تجربه سال‌های گذشته در این زمینه می‌توان دریافت این است که تروریسم و استکبار، دو تیغه یک قیچی هستند که امت اسلامی را دچار تهدید کرده است که امروز واقعیت این صحنه دردآور را مردم مظلوم افغانستان، عراق، پاکستان و سوریه بیش از سایر مناطق درک می‌کنند. دفاع ملت بزرگ ایران و رهبر معظم انقلاب اسلامی، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای دامت‌ برکاته از بیداری امت اسلامی به جهت نجات ملت‌‌ها از ستم مضاعفی است که امروز در پوشش سخنان و تبلیغات فریبنده صلح طلبی قدرت‌های بزرگ، جهان را پر کرده است که نمونه بارز آن در صلح طلبی دروغین آمریکا در مسئله فلسطین است که در پس طرح‌های متنوع انگیزه‌ای جز لگدمال کردن حقوق ملت فلسطین ندارند و به همین جهت راه فلسطین در مقاومت است. نمونه دیگر این فریب‌کاری در موضوع هسته‌ای ایران نمایان گردیده است، با اینکه می‌دانند ایران راه فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای را دنبال کرده است و به همین دلیل نظارت آژانس را پذیرفته، اما ماجراجویانه با پرونده هسته‌ای برخورد کرده‌اند و اما استقامت ملت ایران، این آگاهی را الزاما بدانها تحمیل نمود که همیشه نمی‌توان حقیقت را غبار‌آلود نمود.

ما امید داریم مجددا دچار اشتباه محاسباتی نشوند. ایران هوشیارانه مسیر مذاکرات را پیگیری می‌کند، خوشحالیم که اتحادیه مجالس کشورهای اسلامی پس از طی دوره‌ای پانزده ساله از توانمندی‌ لازم برای همگرایی در زمینه‌های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی برخوردار گردیده و امید داریم در اجلاس تهران در ساحت عزت امت اسلامی و حل چالش‌ها توسط خود کشورهای اسلامی موفق باشد و حضور سروران گرامی در این اجلاس منجر به ایجاد وحدت و همگرایی بیشتر و توسعه روابط اقتصادی فی ما بین کشورها گردد.

بار دیگر از حضور گرم، صمیمانه شما سروران گرامی سپاسگزاری می‌نمایم.

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی