کد خبر : 2561
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکترلاریجانی در اختتامیه کنفرانس اتحادیه مجالس کشورهای اسلامی:

نفر پارلمان‌های اسلامی از پدیده شوم تروریسم و افراطی‌گری مشهود بود

نفر پارلمان‌های اسلامی از پدیده شوم تروریسم و افراطی‌گری مشهود بود

 

دکتر علی لاریجانی امشب (چهارشنبه 30بهمن) در مراسم اختتامیه نهمین کنفرانس اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی، گفت: در لحظات پایانی اجلاس لازم می‌دانم صمیمانه از حضور همه رؤسای مجالس، نواب رئیس و هیأت های پارلمانی که دعوت ما را پذیرفتند و در این اتحادیه شرکت کردند تشکر کنم.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: در این اجلاس بحث‌های گوناگونی درباره مسائل مهم جهان اسلام در زمینه چالش‌ها، توانمندی‌های دنیای اسلام و همچنین راه‌حل‌هایی که به ذهن اعضا رسید مطرح شد.

لاریجانی افزود: در مجموع مذاکرات ارزشمندی که در این اجلاس مطرح شد چند نکته کاملا درخشندگی خود را نشان داد.

این نماینده مردم در مجلس نهم افزود: نخستین نکته اینکه جهان اسلام امروز از توانمندی های تکنولوژی و فنی و ظرفیت های اقتصادی برجسته ای برخوردار است و علی رغم چالش هایی که وجود دارد و فشارهای بین المللی اما این ظرفیت های موجود می تواند در یک نظام همبستگی و پایدار بین کشورهای اسلامی بالفعل شود و در دنیای اسلام قدرت یک آزمون مفعول را در صحنه بین الملل پیدا کند.

لاریجانی گفت: نکته دوم حضور تقریبا همه کشورهای عضو اتحادیه دراین اجلاس بود که این موضوع نشانگر عزم مهم در دنیای اسلام است که دیگران متوجه باشند اگر تفاوت رأیی بین کشورهای اسلامی در موضوعات مختلف وجود داشته باشد اما در حفظ کیان اسلام و وحدت اسلامی همه کشورها هم رأی هستند و در مقابل ستمگری ها و ظلم های دیگران ایستادگی می کنند؛ این نشانگر یک واقعیت مهم است و امیدواریم این همبستگی بین کشورهای اسلامی وجود داشته باشد و پایدار نیز باشد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بین چالش هایی که بین کشورهای اسلامی وجود داشت و در سخنان رؤسای محترم و اعضای هیأت های پارلمانی نیز مشهود بود فشارهای ظالمانه بین المللی تروریسم و بلای تکفیری ها که دنیای اسلام با آن مواجه شده است دو موضوع مهم مطرح شده در سخنان دو روز اخیر بود.

وی گفت: البته عزم کشورها نشان داد که درد را به خوبی شناختند و عزم کافی برای مبارزه دارند.

لاریجانی ادامه داد: اما متأسفانه از اینکه برخی قدرت‌های بین‌المللی با تروریسم و افراطی گری برخورد تاکتیکی می کنند از مسائلی است که نگرانی برای کشورهای اسلامی ایجاد کرده است اما تنفر پارلمان‌های کشورهای اسلامی از این پدیده شوم تروریسم، تکفیری‌گری و افراطی‌گری کاملا مشهود بود که در اکثر کشورها مشاهده می شود.

وی به اقدام تروریستی لبنان اشاره کرد و گفت: نظیر این اقدام تروریستی در کشورهای عراق، سوریه، افغانستان، پاکستان، یمن و سایر کشورها مشاهده شده است و نشان می دهد مسئله تروریسم موضوع جدی برای تفرقه اندازی بین کشورهای اسلامی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پشت این تفرقه افکنی‌ها سرویس های جاسوسی کشورهای خارجی دست دارند، گفت: به همین دلیل باید با پدیده شوم افراطی گری مبارزه قاطعانه کرد.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با اشاره به مسئله فلسطین، گفت: این موضوع یکی از موضوعات محوری مطرح شده از سوی کشورها در این اجلاس بود و همه کشورها در این باب سخن گفتند؛ رژیم صهیونیستی تصور نکند در این شرایط که مشکلات برای کشورهای اسلامی به وجود آمده است باید فشار را بر مردم فلسطین افزایش دهد.

 

 توجه پارلمان‌های کشورهای اسلامی به دموکراسی و مردمسالاری

لاریجانی با تأکید بر اینکه ما از وحدت گروه های فلسطینی حمایت کنیم و معتقدیم وحدت گروه‌های فلسطین به بهبود روابط گروه‌های این کشور برای مقابله با رژیم صهیونیستی کمک می کند، گفت: امیدواریم ملت فلسطین در سال آینده به آرزوی خود برسند و بتوانند قدس شریف را از چنگال صهیونیست آزاد کنند.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با تأکید بر توجه پارلمان‌های کشورهای اسلامی به دموکراسی و مردمسالاری در این اجلاس، گفت: آنها معتقد بودند مبارزه با تروریسم در زمانی ناجح است که مردمسالاری در کشورها محقق شود.

وی خواستار پیگیری مصوبات اجلاس نهم از سوی دبیرخانه شد و تصریح کرد: امیدواریم مصوبات این اجلاس در مقام عمل برای تحقق آرمان های ملت های مسلمان نمایان شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی نیز خطاب به حاضران گفت: عذرخواهی ما را از اینکه نتوانستیم به قدر کافی پذیرای شما در ایران باشیم بپذیرید؛ اما تلاش و اراده ما این بود که به نحو شایسته از میهمانان عزیز کشورهای اسلامی پذیرایی شود./

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی