کد خبر : 2559
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در نشست خبری:

حضور اکثر کشورهای اسلامی در کنفرانس بین المجالس خط بطلانی بر اقدامات ایران هراسی غرب است

حضور اکثر کشورهای اسلامی در کنفرانس بین المجالس خط بطلانی بر اقدامات ایران هراسی غرب است

 

دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی پس از پایان کنفرانس اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری های اسلامی در نشست خبری گفت: خوشبختانه اجلاس در روزهای اخیر در تهران به نحو نیکو انجام شد از طرف دیگر از همه جهات به ویژه از جهت حضور هیأت های پارلمانی همه کشورهای عضو اتحادیه بسیار چشمگیربود همچنین حضور چشمگیر پارلمان ها بسیار مناسب بود.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: خوشبختانه همبستگی کشورهای اسلامی بیشتر شده است و قطعا نقش ایران در گردآوری آنها مفید و عزتمند بود و این موضوع برای اتحادیه بین المجالس کشورهای اسلامی یک پایه ریزی مطلوب بود از طرف دیگر کشورهای اسلامی دعوت ایران را برای حضور در اجلاس پذیرفتند و در چند روز اخیر در کمیته ها و اجلاس سران بحث های خوبی درباره چالش های عالم اسلام و توانمندی کشورها و راه های برون رفت از مشکلات مطرح شد که این موضوعات در قطعنامه ها و بیانیه تهران منعکس شد.

وی ادامه داد: خوشبختانه با برگزاری اجلاس مجالس کشورهای اسلامی یک ظرفیت خوب برای دیپلماسی بوجود آمد و روابط صمیمانه ایران و پارلمان ها باعث می شود در مقابل چالش های کشورهای استکباری و جریان تروریسم افراطی ایستادگی شود و این اجلاس قطعا نمادی از حضور ایران در صحنه کشورهای اسلامی بود از طرفی دیگر از کشورهای اسلامی و رسانه های گروهی برای تلاش و انعکاس اخبار تشکر می کنم.

لاریجانی  در پاسخ به سؤالی درباره پیام های اجلاس بین المجالس کشورهای اسلامی گفت: این تجمع کشورهای اسلامی نشان دهنده همبستگی و اتحاد کشورهای اسلامی است و نشان دهنده اعتماد این کشورها به ایران است همچنین این اجلاس نشان می داد که برخی اقدامات ایران هراسی که ازسوی کشورهای استکباری انجام می شد بسیار سست و ضعیف بوده و کشورهای اسلامی علاقمند به همکاری با ایران هستند.

رییس مجلس درپاسخ به سوالی درباره علت حضور نیافتن اعضای مجلس کشورهای عربستان ، گویان و مصر گفت:در اجلاس بین المجالس کشورهای اسلامی حدود 54 کشور به جز سه کشور عربستان، گویان و مصر حضور داشتند که این سه کشور به علت شرایط سیاسی پارلمان نداشتند. از طرف دیگر در رابطه با حضور نیافتن اعضای پارلمانی عربستان هم اکنون تحلیلی ندارم چون رییس مجلس عربستان سعودی قرار بود که در اجلاس حضور پیدا کند. اما ما در کل علاقه مند به تحکیم وحدت میان عالم اسلام هستیم .

لاریجانی در پاسخ به سوالی درباره عملیاتی شدن بیانیه 114 بندی اختتامیه اجلاس پی یو آی سی افزود: این اجلاس نشان دهنده همگرایی پارلمان های کشورهای اسلامی بود. از طرف دیگر در این اجلاس احساس کردیم که در موضوع فلسطین و افراطی گری میان اعضا هم فکری وجود دارد . اما در کل شرایط پارلمان ها یکسان نیست و برخی پارلمان ها دولت را همراهی می کنند اما قطعا میان دولت های اسلامی همگرایی و همکاری هست از این رو قطعا دبیرخانه باید فعال تر بکوشد تا مشکلات و نیازها حل شود.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا اجلاس پی یو آی سی به اهداف خود رسیده است اظهارداشت: تا آنجا که می دانم هیئت ها راضی بودند و قطعا فرصت داشتند تا مطالب خود را بیان کنند . اما امیدواریم دستاوردهای این اجلاس مفید باشد.

رییس مجلس در پاسخ به سوالی درباره ظرفیت های کنونی دیپلماسی پارلمانی گفت: خوشبختانه اجلاس puvc در تهران و در سطح بالایی برگزار شد و خوشبختانه در این اجلاس ضمن به وجود آمدن همفکری ملاقات های جانبی با برخی کشورها صورت گرفت که قطعا این موضوع برای همکاری ایران مهم است  از طرف دیگربا این ملاقات ها  زمینه همکاری دو جانبه فراهم شد  و این گونه تحرکات دیپلماتیک دارد.  

وی ادامه داد: قطعا اموری که ایران باور دارد که آنها دیپلماسی پارلمانی است در سفرها و تبادلات نظر میان گروه های دوستی پارلمانی انجام می شود که به طور حتم این مذاکرات به بالا بردن همکاری های توسعه ای کمک می کند همچنین در این رابطه روسای کمسیون ها و رییس مجلس بر حسب شرایط سفرهایی را به کشورهای مختلف انجام میدهند.

رییس مجلس ادامه داد:تمام این مذاکرات و سفرها علاوه بر برگزاری اجلاس های مختلف نیز می تواندبه پیشبرد اهداف ایران کمک کند. /

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  ادعای کمک ایران به گروه‌های تروریستی مضحک است/ ترامپ صدها میلیارد از امکانات کشورهای منطقه را چپاول کرد

  وزارت نیرو طرح درازمدتی برای صیانت از آب تهیه کند/ مبالغ تخصیص یافته برای رساندن آب شرب به روستاها نباید در جای دیگری هزینه شود

  سطح کنترل های مرزی ارتقا یافته است/ تاکید بر رصد مرزها برای جلوگیری از نفوذ دشمنان و عناصر ضدانقلاب

  آمریکایی‌ها در حال تخریب تار و پود برجام هستند/ مناطق آزاد اقتصادی دچار سقط جنین شده است

  تشریح نگاه ویژه اسلام به مسیحیت/ باید با اتحاد و تلاش تروریست ها را از منطقه خارج کرد

  ایجاد اشتغال از اولویت های برنامه ششم توسعه است/تاکید بر رفع مشکلات دریاچه ارومیه

  انتقاد از سکوت مدعیان حقوق بشر در برابر نسل‌کشی مسلمانان میانمار/لزوم ورود هیأت حقیقت یاب سازمان ملل برای بررسی اوضاع

  احترام جهانیان به منش سیاسی ایران با پذیرش دعوت جمهوری اسلامی برای حضور در مراسم تحلیف/ وزرا خود را وقف کشور کنند/ مجلس مطالبه گر و ناظر جدی است

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

  همدلی و اتحاد میان کشورهای منطقه ریشه تروریست را خشک می کند

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی