کد خبر : 2543
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی: انحصار دلیل رشد نکردن خودروسازی کشور است

لاریجانی: انحصار دلیل رشد نکردن خودروسازی کشور است

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان این که روح حاکم بر اقتصاد مقاومتی تکیه بر توان داخل است، اظهار کرد: اتکا بودجه 93 در کل به نفت است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علی لاریجانی عصر دوشنبه در مراسم روز ملی مهندسی در سالن همایش‌های برج میلاد افزود: وضعیت کشور با توجه به شرایط تحریم و سیاست‌های مقاومتی که مقام معظم رهبری ابلاغ کرده‌اند اگر درست اجرا شود می‌تواند راهگشا باشد.

رییس مجلس شورای اسلامی اتکا به نفت را یک بیماری اقتصادی در کشور دانست و اظهار کرد: در بودجه سال 93 کل کشور اتکا به نفت جدی است و حداقل 40 درصد از درآمدها باید از نفت تامین شود که این آسیب بزرگی به کشور می‌رساند.

او هم‌چنین برخی بی‌سلیقگی‌ها در اداره کشور را دلیل مشکلات موجود در کشور دانست و تصریح کرد: ما در هشت سال گذشته 700 هزار میلیارد دلار درآمد داشتیم اما از آن به درستی استفاده نشد و این فشارهای اقتصادی مربوط به بی‌تدبیری در استفاده از منابع است و اگر بخواهیم راه علاجی در حوزه اقتصاد و روابط دیپلماتیک پیدا کنیم باید به نیروی داخلی اتکا داشته باشیم.

لاریجانی هم‌چنین بیان کرد: اگر شرایط اقتصادی ما از فروش نفت بهتر شود نباید به واردات روی بیاوریم و باید به سرمایه‌گذاری داخلی اتکا کنیم.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان این که روح حاکم بر اقتصاد مقاومتی تکیه بر توان داخل است، گفت: مسوولان در بخش‌های مختلف و قوای سه‌گانه باید به شرکت‌ها و موسسات داخلی تکیه کنند که توانمندی زیادی دارند و ما نباید آن‌ها را از خط خارج کنیم.

وی یادآور شد: برخی وزارتخانه‌ها از بخش خصوصی به خوبی حمایت کردند و آن‌ها را تشویق کرده‌اند که موجب رشد برخی شرکت‌ها شده‌اند. ما باید بر روی شرکت‌های دانش‌بنیان سرمایه‌گذاری کرده و کمک کنیم که آن‌ها رشد کنند که این موضوع منوط به ایجاد فضای رقابتی در کشور است.

لاریجانی به انحصار در حوزه خودروسازی اشاره کرد و گفت: وضعیت خودروسازی در کشور ما وضعیت مطلوبی داشته است اما دلیل رشد نکردن آن در حال حاضر انحصار در خودروسازی است چرا که مدل‌های جدید فراهم نشده و ما باید برای آن راهی پیدا کنیم.

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه به ارتباط میان دانشگاه و صنعت تاکید کرد و گفت: این موضوع در سال‌های اخیر موفق نبوده و ارتباط دانشگاهیان با صنعت نتیجه‌ای نداشته است و این به دلیل اقتصاد دولتی بوده است.

وی در ادامه گفت: بحث مربوط به اقتصاد مقاومتی بحث مهمی است و این که چگونه می‌توان سرمایه مهندسی را در کشور سامان داد و سیستم را بارور کرد نکته قابل توجهی است که می‌توان از وزیران مربوطه کمک گرفت و اگر به قانون نیاز داشته باشد ما نیز در خدمت خواهیم بود.

لاریجانی هم‌چنین پیشنهاد تشکیل موسساتی متشکل از حقوقدانان و مهندسین را داد و اظهار کرد: با به وجود آمدن چنین موسساتی می‌توان به قانونگذاری کمک کرد. این موسسات با کار حرفه‌یی و قرارداد با مجلس می‌توانند کار فکری خاصی را انجام دهند و در کار تقنین به ما کمک کنند.

به گزارش ایسنا، رییس‌ مجلس شورای اسلامی هم‌چنین یادآور شد: نظام مهندسی ما قدرت فکری مناسبی در توسعه کشور دارد که از نوعی حفظ مسوولیت‌پذیری نسبت به سرنوشت کشور برخوردار است که این نعمت بزرگی است.

لاریجانی با اشاره به حضور مهندسان در سنگرهای مختلف هم‌چون دفاع مقدس و عرصه هسته‌ای، تصریح کرد: بسیاری از عالمان دینی ما در حوزه‌های مختلفی هم‌چون طب، معماری و نجوم فعالیت و پژوهش داشته‌اند که این علاقه‌مندی و روش‌مندی تفکر اسلامی در حوزه عقلانیت را نشان می‌دهد و نشان دهنده سابقه علمی ما در سال‌های گذشته بوده است که البته دارای فراز و فرودهایی بوده که از زمان انقلاب اسلامی به بعد مجددا اوج گرفته است.

او با بیان این که این شدت علاقه‌مندی به عرصه‌های علمی در جوامع دیگر دیده نمی‌شود، بیان کرد: در سیاست ما کم نبودند مهندسانی که فعالیت‌های سیاسی داشته‌اند و در رشته‌های مهندسی درس خوانده‌اند و از ورزیدگی خوبی برخوردار هستند که ما در این جمع بسیاری از آنان را مشاهده می‌کنیم که این نشان دهنده روحیه امیدواری و مثبت‌اندیشی آنان است.

به گزارش ایسنا، در این مراسم وزیران "نفت"، "صنعت، معدن و تجارت"، "راه و شهرسازی" و نیرو و جمعی از نمایندگان مجلس و هم‌چنین ابوترابی‌فرد، نایب رییس مجلس و ... حضور داشتند که در انتهای این بزرگداشت از خانواده‌های شهدای نظام مهندسی و برگزیدگان این عرصه توسط رییس مجلس شورای اسلامی و وزیران حاضر تقدیر شد.

انتهای پیام

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  وزارت نیرو طرح درازمدتی برای صیانت از آب تهیه کند/ مبالغ تخصیص یافته برای رساندن آب شرب به روستاها نباید در جای دیگری هزینه شود

  سطح کنترل های مرزی ارتقا یافته است/ تاکید بر رصد مرزها برای جلوگیری از نفوذ دشمنان و عناصر ضدانقلاب

  آمریکایی‌ها در حال تخریب تار و پود برجام هستند/ مناطق آزاد اقتصادی دچار سقط جنین شده است

  تشریح نگاه ویژه اسلام به مسیحیت/ باید با اتحاد و تلاش تروریست ها را از منطقه خارج کرد

  ایجاد اشتغال از اولویت های برنامه ششم توسعه است/تاکید بر رفع مشکلات دریاچه ارومیه

  انتقاد از سکوت مدعیان حقوق بشر در برابر نسل‌کشی مسلمانان میانمار/لزوم ورود هیأت حقیقت یاب سازمان ملل برای بررسی اوضاع

  احترام جهانیان به منش سیاسی ایران با پذیرش دعوت جمهوری اسلامی برای حضور در مراسم تحلیف/ وزرا خود را وقف کشور کنند/ مجلس مطالبه گر و ناظر جدی است

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

  همدلی و اتحاد میان کشورهای منطقه ریشه تروریست را خشک می کند

  تعاملات بانکی کلید فعال شدن مراودات تجاری ایران و بلاروس/ همکاری های دو کشور در مجامع بین المللی مثبت است

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی