کد خبر : 2534
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی: مذاکرات هسته ای عزتمندانه ادامه می یابد

لاریجانی: مذاکرات هسته ای عزتمندانه ادامه می یابد

رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: مذاکرات در مسیری معقول در جریان است و بشکل عزتمندانه ادامه می یابد و دلیلی برای یاس وجود ندارد.

به گزارش ایرنا، ˈ علی لاریجانی ˈ روز پنجشنبه در گردهمایی ائمه جماعات مساجد و ادارات استان قم با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در خصوص مذاکرات هسته ای ایران با کشورهای پنج بعلاوه یک گفت: این مسیر معقولی است و گام های خوبی در مذاکرات برداشته شده است.

رییس مجلس با اشاره به این که مهم جنس مذاکرات است که از سر عزت باشد و دستاوردهای ملی را حفظ کند، گفت: مذاکرات ادامه دارد و مراکز هسته ای ما نیز کار خود را انجام می دهند و دلیلی برای یاس وجود ندارد.

لاریجانی خاطرنشان کرد: ایران در بحث هسته ای ، مواضع مشخصی دارد و غرب باید قبول کند که ایران صاحب این دانش است و کشوری که یک فناوری را بدست آورد نمی توان از آن محروم کرد.

وی با اشاره به فشارهای برخی قدرت های غربی در پرونده هسته ای علیه ایران گفت: اکنون این کشورها متوجه شده اند که با این روش ها کاری از پیش نمی برند.

وی گفت: آنها به ظاهر از تحریم ها سخن می گویند، درحالی که تحریم ها در واقع برای سرپوش گذاشتن روی مشکلات خودشان است و خود نیز می دانند که دلیل ایران برای ادامه مذاکرات، مساله تحریم ها نبوده است.

رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران چه پیش و چه پس از تحریم ها ، همواره پای میز مذاکره حاضر بوده است، چرا که می خواهد در چارچوب NPT فعالیت های خود را به پیش ببرد و بدنبال سلاح هسته ای نبوده و نیست.

لاریجانی گفت: غربی ها می خواستند ایران به این جایگاه در فناوری هسته ای نرسد ولی ایران مقاومت کرد و رسید و دیگر نمی توان آن را از ایران سلب کرد.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به مشکلات آمریکا در منطقه، گفت: واشنگتن تحلیل درستی از تحولات منطقه ندارد و نمونه آن ناکامی این کشور در عراق و افغانستان و تحلیل های متضاد و متفاوت مقامات آمریکایی در مراحل مختلف حوادث مصر است.

لاریجانی با اشاره به اعتراف برخی مقامات غربی در خصوص قدرت ایستادگی ایران در مقابل آمریکا، گفت: این جایگاه ارزشمند و آبرومندی است که باید حفظ شود.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به جنگ روانی سال های گذشته دشمنان علیه ایران گفت: بخاطر فراست مسوولان و هدایت های رهبر معظم انقلاب، ایران موفق شد در صحنه های مختلف ، در برابر توطئه های آمریکا در منطقه ایستادگی کند.

وی تاکید کرد: بیانات رهبر معظم انقلاب همواره چراغ راه کشور بوده است و عمل به آن مایه عزت مندی کشور و نظام است.

لاریجانی گفت: این حرکت انقلاب و استقامت مردم ایران است که جایگاه رفیعی برای نظام جمهوری اسلامی در جهان ایجاد کرده است.

رییس مجلس شوری اسلامی گفت: این جایگاه روی فکر اصلی انقلاب یعنی استقلال سیاسی بنا شده و استقلال سیاسی هر چند هزینه دارد ولی بسیار ارزشمند است.

وی ادامه داد: خیلی از کشور ها دموکراسی دارند ولی تحت فشار و مجبور به گوش دادن به حرف دیگران هستند.

لاریجانی افزود: در کشور ما به همت امام راحل و مردم، هم مردم سالاری دینی و هم استقلال به معنای واقعی وجود دارد و ما ترسی از قدرتها نداریم و جلوی قدرتها می ایستیم.

رییس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: حضور مردم در صحنه هایی چون انتخابات و راهپیمایی ها مانند 22 بهمن قدر و منزلت دارد و به کشور قدرت می دهد.

لاریجانی در این گردهمایی همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص سیاست خارجی دولت تدبیر و امید گفت: مطمئن باشید در بحث هسته ای صاحب نظاماتی هستیم و جایی که رهبر معظم انقلاب به بدبینی در مذاکرات اشاره کردند مربوط به بحث مذاکرات با آمریکاست اما در مذاکرات هسته ای رهبری فرمودند مذاکرات ادامه یابد و ما به تعهدات پایبند هستیم.

رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مذاکرات از این جنس جایگاهی دارد و بدون هماهنگی نمی تواند انجام شود.

لاریجانی افزود: هر چند سلیقه های سیاسی در نحوه مذاکرات موثر خواهد بود اما در کل به این مذاکرات نباید نگاه منفی داشت ، دلیلی بر منفی نگاه کردن نداریم ، هر چند برخی جاها را شاید بتوان بهتر انجام داد.

وی گفت: مذاکرات هسته ای یک دامنه شش ماهه دارد و مهم گام نهایی است که باید دقت کرد که هم از فناوری هسته ای صیانت شود و هم منافع ملی در نظر گرفته شود.

رییس مجلس شورای اسلامی در عین حال تاکید کرد: این که در مساله هسته ای همه حساس باشند و نظرات کارشناسی خود را مطرح کنند، خوب است. ک/3

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  بخش خصوصی ناجی دولت حجیم شود/ تشریح راهکارهای توسعه اقتصادی روستا در گیلان

  استان گیلان به سمت صنعتی شدن حرکت کند/ توجه ویژه مجلس به پروژه احداث راه آهن و اصلاح وضعیت تالاب‌های گیلان

  طرح‌های عمرانی نیمه‌تمام به ارزش ۵۰۰هزارمیلیاردتومان نیاز به ورود بخش خصوصی دارد

  ریشه تروریسم در منطقه به خاطر وجود روحیه اشغال است/ میرزا کوچک خان مانع دخالت خارجی شد

  پرده دری برخی کشورهای منطقه در همکاری با رژیم صهیونیستی به جهان اسلام خسارت زد/ مشوق های پایدار برای صادرات در جریان بررسی بودجه تعیین می کنیم

  پایبندی طرفین برجام برای آینده امنیت جهانی و منطقه مفید است

  رئیس مجلس به رشت سفر می کند

  درخواست تشکیل شورایاری‌ها در قالب ماده الحاقی به قانون شوراها مغایر قانون اساسی است

  پیشنهاد تمدید سه ساله اجرای آزمایشی قانون مالیات بر ارزش افزوده/ دولت تعهدات خود را در مالیات بر ارزش افزوده به درستی انجام نمی دهد

  کمیته فنی بررسی طرح‌های آبی استان چهارمحال و بختیاری تشکیل شود/ استفاده از فاینانس برای اتصال استان به راه‌آهن

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی