کد خبر : 2531
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

علی لاریجانی: مدیریت صحیح، مشکلات کشور را حل می کند

علی لاریجانی: مدیریت صحیح، مشکلات کشور را حل می کند

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: بخشی از مشکلات کشور مربوط به تحریم ها و بخشی به مدیریت کشور برمی گردد و با استفاده صحیح از منابع می توان مشکلات را حل کرد.

به گزارش ایرنا، ˈعلی لاریجانیˈ روز پنجشنبه در گردهمایی ائمه جماعات و ادارات استان قم اظهار کرد: در سال های اخیر حدود 700 میلیارد دلار درآمد نفتی داشتیم که می توانست سرمایه گذاری شود.

وی گفت: باید درد را درست بفهمیم درغیر این صورت باز ممکن است این مشکلات بوجود آید.

لاریجانی گفت: این که رهبر معظم انقلاب اسلامی اقتصاد مقاومتی را بیان کردند به همین دلیل است زیرا تا تولید راه نیفتد نمی توانیم با بیکاری هم مبارزه کنیم.

وی با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب و تاکید بر خودکفایی در زمینه گندم گفت: کشور برای حفظ استقلال سیاسی خود باید در تامین محصولات استراتژیک مستقل باشد.

وی خاطرنشان کرد: وقتی واردات داشته باشیم محصول داخلی نمی تواند رقابت کند و سرمایه کشور، تولیدکننده است.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ایران کشوری ثروتمند و دارای نیروی انسانی متخصص قوی است، تاکید کرد: اگر تولید در داخل راه بیفتد، اشتغال و هم کارآفرینی بوجود می آید و نجات کشور نیز در گرو همین کار است.

وی گفت: باید زمینه لازم برای سرمایه گذاری در بخش تولید فراهم شود و اعتماد لازم به وجود آید و مردم در عرصه تولید سرمایه گذاری کنند.

وی با بیان اینکه سه میلیون کارمند در ادارات داریم، گفت امسال یکصد هزار میلیارد (تومان) صرف بودجه وزارتخانه ها و 10 هزار میلیارد صرف کارهای عمرانی شد که این باید برعکس شود.

لاریجانی تاکید کرد: باید بجای استخدام زمینه را برای تولید و کارآفرینی فراهم کنیم و این یک عزم ملی می خواهد تا تولیدکنندگان انگیزه مند شوند و توان تولید ملی بالا برود.

لاریجانی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب سیاستها را در بخش های مختلف بخوبی تبیین کرده اند، گفت: حساسیت در مسائل سیاست خارجی و فرهنگی درست است و عزت کشور باید حفظ شود و مسائل فرهنگی و اسلامی رعایت شود و عزت ما به اسلامیت ما بازمی گردد.

وی در بخش دیگر سخنانش گفت: روحانیان چه پیش از انقلاب و چه پس از انقلاب محل رجوع و مورد اعتماد مردم بوده و هستند اما گاهی برخی از جریانها در کشور بدنبال این بوده اند که تفکر دینی را از نگاهی دیگر برای مردم بیان کنند.

وی افزود: امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی همیشه بر مساجد و حوزه های علمیه تاکید داشتند و رجوع مردم به روحانیت بخاطر این است که این فکر یک اصالت و پشتوانه دارد.

وی گفت: اگر جریان روحانیت اصالت خود را حفظ نمی کرد، چیزهای بدلی، تفکر دینی را قبضه می کردند و حقایق وارونه جلوه داده می شد.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در منطقه افراد بدلی احکامی مانند جهاد نکاح صادر می کنند، اظهار کرد: بیان این مسائل موجب وهن اسلام می شود و چقدر عوارض در جهان اسلام درست می کند.

وی این امر را بی توجهی به این اصالت فکری دانست و افزود: صیانت از دین نیازمند راه و رسم است هرچند گاهی جریانهای روشنفکری ایراداتی را برآن وارد می کنند ولی بخاطر یک ایراد نمی توان کل تفکر روحانیت را کنار زد.

لاریجانی با اشاره به سخنان شهید آیت الله ˈمرتضی مطهریˈ گفت: استقلال از حکومت از ویژگی های روحانیت است و این نکته برجسته ای است که باید همیشه حفظ کرد.

وی تاکید کرد: ما بعنوان وظیفه هر نوع کمکی که بتوانیم به حوزه ها می کنیم، اما نباید استقلال حوزه ها مخدوش شود.

وی افزود: حتی در نظام جمهوری اسلامی نیز مستقل بودن روحانیت ارزشمند است چون می توانند نصیحت و دردهای مردم را بیان کنند.

رییس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگر سخنانش با اشاره به بیداری اسلامی در کشورهای منطقه گفت: امت اسلامی در حال بیداری است و خودش به خاورمیانه شکل می دهد نه دیگران؛ هرچند مشکلاتی در حین این انقلابها رخ داد اما جوهره این بیداری اسلامی ارزشمند است.

وی همچنین به معضل تکفیریها در منطقه اشاره کرد و گفت: تکفیریها آبروی اسلام را می برند و برخی از رسانه ها و کشورهای منطقه و سرویس های جاسوسی غربی به اینها کمک می کنند و تصورشان این است که آنها شرایط را تغییر می دهند و بعد می توانند آنها را از بین ببرند.

وی خاطرنشان کرد: این مساله آفتی است که تنها مربوط به یک کشور نیست و تکفیریها در کشورهای عراق، افغانستان، پاکستان و یمن نیز هستند و اینها به حیثیت مسلمانان لطمه می زنند و انرژی مسلمانان را صرف کشمکش های درونی می کنند.

لاریجانی با بیان اینکه باید مراقب بود تا دعوای شیعه و سنی راه نیندازند، گفت: باید حقایق را به نحوی بیان کرد که دیگران سوءاستفاده نکنند.

وی در پاسخ به پرسشی در باره طرح سووال از وزیران در مجلس اظهار کرد: نمایندگان مردم باید اشکالات را سووال کنند و خیلی از این اشکالات در این سووال ها مرتفع می شود، اما نباید از سووال هم سوءاستفاده بشود و سووال باید به موقع و بجا باشد و روحیه پرسشگری در کشور مفید است.

لاریجانی همچنین در باره میزان توجه مجلس به مسائل فرهنگی اظهار کرد: در مجلس شورای اسلامی نسبت به مسائل فرهنگی زیاد صحبت می شود و باید در این زمینه منصفانه صحبت کنیم و حساسیت مجلس به مسائل فرهنگی و اسلامی جدی است.

رییس مجلس شورای اسلامی افزود: برخی از بحران های اجتماعی ریشه در مسائل اقتصادی دارد.

لاریجانی همچنین در باره موضوع جمعیت خاطرنشان کرد: این بحث در مجلس شورای اسلامی مطرح و طرحی در این زمینه در دست انجام است.

در این گردهمایی همچنین ˈخداکرم جلالیˈ رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور و حجت الاسلام و المسلمین ˈعباس اسکندریˈ مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قم سخنرانی کردند. ک/3

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی