کد خبر : 2508
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

ابراز امیدواری لاریجانی به گسترش روابط ایران با آفریقای جنوبی و کنگو

ابراز امیدواری لاریجانی به گسترش روابط ایران با آفریقای جنوبی و کنگو

تهران – ایرنا - رییس مجلس شورای اسلامی اوایل بامداد روز یکشنبه پس از بازگشت از سفر چهار روزه خود به کشورهای آفریقای جنوبی و کنگو برازاویل، ابراز امیدواری کرد که روابط ایران با این کشورها گسترش یابد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در بازگشت از کشورهای آفریقای جنوبی و کنگو برازاویل ، در فرودگاه مهرآباد تهران به خبرنگاران گفت: در جریان سفر به آفریقای جنوبی، به دلیل روابط دیرینه ای که با این کشور داریم، درباره مسائل منطقه ای و مسائل اقتصادی مباحث خوبی داشتیم.

لاریجانی افزود: در آفریقای جنوبی با رییس جمهور، رییس مجلس و برخی تاجران دیدارهایی داشتیم.

گسترش روابط اقتصادی، صنایع و خدمات مهندسی، گسترش روابط پارلمانی دو کشور از جمله مباحث مورد اشاره لاریجانی بود.

وی با بیان اینکه دو طرف علاقه مندی زیادی به گسترش همکاری بیشتر با توجه به نقش آفرینی دو کشور در دو منطقه حساس دنیا، دارند، اظهار داشت: این موضوع می تواند شرایط جدیدی را برای آرامش منطقه به وجود آورد.

وی با اشاره به سفر خود به کنگو برازاویل افزود: در این سفر در خصوص همکاری های اقتصادی با مقامات کنگو گفت وگو کردیم و امید داریم در مذاکرات بعدی در این خصوص گام های بلندتری برداشته شود و رییس گروه دوستی ایران و کنگو قرار شد موضوعات مطرح شده را پیگیری کند.

رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: گزارش موضوعات این سفر را به دستگاه اجرایی ارائه خواهم کرد ودر برخی موضوعات قرار شد مسئولان اجرایی دو طرف راه های گسترش همکاری ها را بررسی کنند.

لاریجانی در سفر دو روز و نیمه خود به آفریقای جنوبی با جاکوب زوما رئیس جمهور، مکس سیسولو رئیس مجلس ملی، یوهانس ماهلانگو رئیس مجلس شورای ملی استانی آفریقای جنوبی دیدار و درباره روابط دوجانبه، روابط پارلمانی ایران و آفریقای جنوبی و مسائل مربوط به آفریقا، منطقه و مسائل بین المللی گفت وگو کرد.

حضور در جلسه رسمی و علنی مجلس ملی آفریقای جنوبی حین پاسخگویی معاون رییس جمهوری به سوالات نمایندگان و معرفی رسمی رییس مجلس شورای اسلامی کشورمان در این جلسه از دیگر برنامه های لاریجانی در سفر به آفریقای جنوبی بود.

لاریجانی پس از بازدید از موزه برده داری کیپ تاون به کنگو سفر کرد.

وی در سفر خود به کنگو با مقامات عالی رتبه این کشور دیدار و راجع به مسایل دوجانبه، منطقه ای و بین المللی به رایزنی پرداخت.

در این سفرها که به مدت چهار روز انجام شد فاطمه رهبر، حسین گروسی، ضرغام صادقی و غلامرضا مصباحی مقدم رئیس مجلس را همراهی کردند.

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  آمریکا بذل و بخشش کشورهای منطقه را با ذبح آرمان های عربی و اسلامی پاسخ داد

  انتقاد دکتر لاریجانی از عدم همکاری اقتصادی انگلیس پس از برجام/ راه حل مشکلات منطقه را سیاسی و از طریق مذاکره می دانیم

  روسیه فرصت سرمایه گذاری در پروژه دسترسی راه آهن به آب های آزاد را دارد

  تشکیل کارگروه مشترک با هدف توسعه روابط اقتصادی بین پارلمان ایران و روسیه/ تاکید بر مبارزه همه جانبه با قاچاق مواد مخدر

  مبادله افسران اطلاعاتی بین ایران و روسیه در زمینه مبارزه با مواد مخدر/ ناتو در افغانستان ناکارآمد عمل کرد

  ادعای رژیم صهیونیستی مبنی بر ضربه زدن به مواضع ایران در سوریه حرف گزافی است

  مبارزه با مواد مخدر در دنیا متوازن نیست / ناتو مراسم عروسی را در افغانستان بمباران می کند اما از لابراتوارهای تولید هروئین می گذرد

  دکترلاریجانی با رییس مجلس دومای روسیه دیدار کرد

  افق ۵ میلیارد دلاری برای روابط تجاری بین ایران و پاکستان/ آمادگی ایران برای برگزاری اجلاس مبارزه با تروریسم

  ایران و روسیه نسبت به موضوع مواد مخدر حساسیت بیشتری دارند/ به اشتراک گذاری تجربیات پارلمانی در کنفرانس بین المللی مبارزه با مواد مخدر

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی