کد خبر : 2508
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

ابراز امیدواری لاریجانی به گسترش روابط ایران با آفریقای جنوبی و کنگو

ابراز امیدواری لاریجانی به گسترش روابط ایران با آفریقای جنوبی و کنگو

تهران – ایرنا - رییس مجلس شورای اسلامی اوایل بامداد روز یکشنبه پس از بازگشت از سفر چهار روزه خود به کشورهای آفریقای جنوبی و کنگو برازاویل، ابراز امیدواری کرد که روابط ایران با این کشورها گسترش یابد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در بازگشت از کشورهای آفریقای جنوبی و کنگو برازاویل ، در فرودگاه مهرآباد تهران به خبرنگاران گفت: در جریان سفر به آفریقای جنوبی، به دلیل روابط دیرینه ای که با این کشور داریم، درباره مسائل منطقه ای و مسائل اقتصادی مباحث خوبی داشتیم.

لاریجانی افزود: در آفریقای جنوبی با رییس جمهور، رییس مجلس و برخی تاجران دیدارهایی داشتیم.

گسترش روابط اقتصادی، صنایع و خدمات مهندسی، گسترش روابط پارلمانی دو کشور از جمله مباحث مورد اشاره لاریجانی بود.

وی با بیان اینکه دو طرف علاقه مندی زیادی به گسترش همکاری بیشتر با توجه به نقش آفرینی دو کشور در دو منطقه حساس دنیا، دارند، اظهار داشت: این موضوع می تواند شرایط جدیدی را برای آرامش منطقه به وجود آورد.

وی با اشاره به سفر خود به کنگو برازاویل افزود: در این سفر در خصوص همکاری های اقتصادی با مقامات کنگو گفت وگو کردیم و امید داریم در مذاکرات بعدی در این خصوص گام های بلندتری برداشته شود و رییس گروه دوستی ایران و کنگو قرار شد موضوعات مطرح شده را پیگیری کند.

رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: گزارش موضوعات این سفر را به دستگاه اجرایی ارائه خواهم کرد ودر برخی موضوعات قرار شد مسئولان اجرایی دو طرف راه های گسترش همکاری ها را بررسی کنند.

لاریجانی در سفر دو روز و نیمه خود به آفریقای جنوبی با جاکوب زوما رئیس جمهور، مکس سیسولو رئیس مجلس ملی، یوهانس ماهلانگو رئیس مجلس شورای ملی استانی آفریقای جنوبی دیدار و درباره روابط دوجانبه، روابط پارلمانی ایران و آفریقای جنوبی و مسائل مربوط به آفریقا، منطقه و مسائل بین المللی گفت وگو کرد.

حضور در جلسه رسمی و علنی مجلس ملی آفریقای جنوبی حین پاسخگویی معاون رییس جمهوری به سوالات نمایندگان و معرفی رسمی رییس مجلس شورای اسلامی کشورمان در این جلسه از دیگر برنامه های لاریجانی در سفر به آفریقای جنوبی بود.

لاریجانی پس از بازدید از موزه برده داری کیپ تاون به کنگو سفر کرد.

وی در سفر خود به کنگو با مقامات عالی رتبه این کشور دیدار و راجع به مسایل دوجانبه، منطقه ای و بین المللی به رایزنی پرداخت.

در این سفرها که به مدت چهار روز انجام شد فاطمه رهبر، حسین گروسی، ضرغام صادقی و غلامرضا مصباحی مقدم رئیس مجلس را همراهی کردند.

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  ایران همیشه پشتیبان فلسطین بوده است/ دشمنان تلاش دارند حماس را گروهی بی‌تأثیر جلوه دهند

  سالانه حداکثر ۲۰ هزار نفر از معافیت های مرتبط با ایثارگران بهره مند می شوند/ تشریح شرایط معافیت

  اظهارات اخیر آمریکایی‌ها برای مشروعیت سازمان ملل نگران‌کننده است/عدم پایبندی آمریکا به توافق‌های بین‌اللملی در شورای امنیت بررسی شود

  راهبرد آمریکا بازی با تروریسم است و نه مبارزه با آن/باید نسبت به حضور آمریکا و ناتو در منطقه خود حساس باشیم

  دکتر لاریجانی:تحریم آمریکا علیه روسیه و ایران خلاف قواعد بین‌المللی است/ماتونیکو:در پایبندی ایران به برجام نباید هیچ شبهه‌ای داشته باشیم

  تاکید بر نتایج مثبت همکاری ایران و روسیه در مبارزه با تروریسم/ نقض مکرر توافق هسته ای از سوی آمریکا

  اظهارات ترامپ به اعتبار آمریکایی ها لطمه می زند/موضوعات را با دقت رصد و مطابق منافع ملت تصمیم می گیریم

  تک روی آمریکا در برجام به ضررشان تمام می شود/ مواضع آمریکا در صحنه بین‌الملل جدی گرفته نمی‌شود

  تشریح دلایل سفر به روسیه/برنامه ریزی برای حضور دردو کنفرانس مسائل امنیتی و بین‌المجالس جهانی

  بازارچه‌های مرزی برای تبادلات تجاری و اقتصادی ایجاد شود

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی