کد خبر : 2489
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

روسیا الیوم: کشورهای دوست سوریه در تهران بر ضرورت حل و فصل مسالمت آمیز بحران سوریه تاکید کردند

روسیا الیوم: کشورهای دوست سوریه در تهران بر ضرورت حل و فصل مسالمت آمیز بحران سوریه تاکید کردند

شرکت کنندگان در اولین اجلاس کمیسیون های سیاست خارجی مجالس کشورهای دوست سوریه که در تهران برگزار شد بر ضرورت حل و فصل بحران سوریه از طریق مسالمت آمیز تاکید کردند.
احمد سامی گزارشگر شبکه تلویزیونی روسیا الیوم گزارش داد مادامی که دیدار میان اعضای پارلمان های کشورها صورت می گیرد بی تردید دموکراسی حضور صرف خواهد داشت. درگیری در سوریه به خاطر ایجاد دموکراسی همانگونه که طرف های درگیری در سوریه ادعا می کنند بخش مهم مذاکرات اجلاس روسای کمیسیون های سیاست خارجی مجالس کشورهای دوست سوریه را به خود اختصاص داده بود به گونه ای که علی لاریجانی رئیس پارلمان ایران تاکید کرد ادعا در خصوص ضرورت ایجاد دموکراسی در سوریه با تفنگ و گلوله آر پی جی محقق نمی شود بلکه از طریق راه حل مسالمت آمیز و با مذاکره تحقق می یابد.
علی لاریجانی گفت: ما از تعمیق دموکراسی در هر کشوری و از جمله سوریه حمایت می کنیم. بسیاری از کشورهای منطقه نیازمند تعمیق دموکراسی هستند اما ما نمی پذیریم که این مساله بخواهد از طریق تفنگ و شمشیر و گلوله های آر پی جی صورت بگیرد. ما مخالف این مساله هستیم چه در سوریه باشد و چه در جای دیگر.
هیئت روسی شرکت کننده در این اجلاس تاکید کرد مسکو یک سری توصیه های مهم در خصوص بحران سوریه را تهیه خواهد کرد و از طریق شبکه های دیپلماتیک خود به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه بر صدور قطعنامه ای بین المللی در خصوص کنترل مرزهای سوریه با تمامی کشورهای همسایه تاکید خواهد کرد.
زیاد سبلسی عضو مجلس فدرال روسیه گفت: در پیشنهادی که به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه کرده ایم از شورای امنیت خواسته ایم کشورهای جهان را مجبور کند شهروندان خود را که خواه با خواست خود یا با خوست دولت خود به سوریه رفته اند از این کشور فراخوانده و بیرون بکشند. همچنین در این طرح از شورای امنیت خواسته ایم تا برای جلوگیری از ورود تروریست ها و تسلیحات به سوریه بر مرزهای این کشور نظارت وجود داشته باشد و مرزهای سوریه مورد کنترل قرار گیرد.
رئیس کمیسیون روابط خارجی پارلمان سوریه تاکید کرد متغییراتی که طی سه سال گذشته در سوریه رخ داده است بازتاب هایی بر جهان، منطقه و کشورهای حوزه خلیج فارس داشته است و این مساله به علت شکست سناریوهایی که برای سوریه و ملت سوریه طرح ریزی شده بود قابل پیش بینی بود.
فادیه دیب رئیس کمیسیون روابط خارجی مجلس شعب سوریه گفت: آنچه در سوریه رخ داد به واقع نقطه تحولی جهانی بود که در صف بندی ها و معادلات جهانی تغییر ایجاد کرد. این مساله بعد از گذشت سه سال بر کشورهای حوزه خلیج فارس بازتاب داشته است. این مساله بر کشورهایی که قبلاً بر روی سرنگونی نظام سوریه در ظرف سه هفته، یک ماه و شاید یکسال حساب کرده بودند تاثیرگذار بوده است.
دوستان سوریه که در این نشست شرکت کرده بودند در صدد بودند دیدگاه های شان را در خصوص حل بحران سوریه هماهنگ کنند تا دیدگاه مشترک خود را به روشنی به جهانیان نشان داده و بر پایبندی خود بر راه حل مسالمت آمیز تاکید کنند و این درست بر عکس شیوه غربی است که به دنبال برقراری دموکراسی از طریق توپ و تفنگ است.
روسای کمیسیون های سیاست خارجی مجالس کشورهای دوست سوریه اولین اجلاس خود را در تهران برگزار کردند تا به بررسی وضعیت کلی را که منطقه در قبال بحران سوریه دچار آن شده است مورد بررسی قرار دهند و چشم اندازهای آتی حل و فصل بحران سوریه را بررسی کنند.
 

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی