کد خبر : 2475
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

انتقاد لاریجانی از انحصار در خودروسازی/ فقدان فضای رقابتی، عامل تولید خودرو با ایمنی کم است

انتقاد لاریجانی از انحصار در خودروسازی/ فقدان فضای رقابتی، عامل تولید خودرو با ایمنی کم است

فارس نوشت:

رئیس  مجلس  شورای اسلامی با انتقاد از وضعیت ایمنی خودرو های  تولیدی  کشور ، گفت: به دلیل نبود فضای رقابتی در صنعت خودورسازی  کشور  در این زمینه تحقیقات لازم انجام نمی شود که این  موضوع  به تولید خودور با ایمنی کم منجر  شده  است.
علی لاریجانی شب گذشته (چهارشنبه 28 اسفند) در برنامه تلویزیونی سفر به خیر، گفت:  راهنمایی  و رانندگی  بیش از اینکه به قوانین جدید نیاز داشته باشد به فرهنگ سازی نیاز  دارد ؛ فرهنگ می تواند سبک زندگی را تحت تأثیر قرار  دهد؛ به عبارتی فرهنگ سازی علاوه بر کاهش تلفات  راهنمایی  و  رانندگی ، در نوع رفتار سایر شؤن نیز تأثیرگذار بوده و ایجاد نظم در زندگی را در پی  دارد ؛ از این جهت نقش رسانه  های  گروهی برای بهبود شرایط  رانندگی  کشور  ثمرات گسترده ای  دارد  که هم در کاهش تلفات و هم ترسیم یک سیمای درست در زندگی اجتماعی حائز اهمیت است.
نماینده مردم قم در  مجلس  شورای اسلامی افزود: سردار مؤمنی تلاش بسیاری در جهت ایجاد نظم در زمینه  رانندگی  داشته و در این زمینه موفقیت  های ی حاصل  شده  است. سردار مومنی علاوه بر این در تدوین قوانین  راهنمایی  و  رانندگی  کمک کرد، در اجرای آن نیز تلاش داشت که شاهد موفقیت نیز در این زمینه بودیم؛ ضمن اینکه برای توجه به فرهنگ از ظرفیت رسانه ها به خوبی استفاده  شده  است.
وی گفت: همان طور که مطلع هستید در  مجلس  قانونی برای بهبود شرایط  راهنمایی  و  رانندگی  تصویب  شده  است که یک مقدار از آن به روزآمد بودن شرایط  رانندگی  ارتباط  دارد ، در سال 92 ثقل کاری روی اجرای دستورالعمل  های  مدون بود و گزارش سردار مؤمنی درباره شرایط اجرایی آن که در  مجلس  قرائت شد گویای این مطلب بود.
رئیس  مجلس  شورای اسلامی افزود: پیشرفت  های ی در  موضوع  اجرای قوانین  راهنمایی  و  رانندگی  حاصل  شده  است که  البته  این  موضوع  جای کار  دارد  و از لحاظ فرهنگ سازی و بعضی اصلاحات قانونی طرحی در  مجلس  وجود  دارد  که با هدف بهبود شرایط  راهنمایی  و  رانندگی  است که ان شاءالله در  مجلس  مطرح خواهد شد.
لاریجانی درباره خلأ های  قانونی در حوزه  راهنمایی  و  رانندگی  گفت: خلأ قانونی در این  موضوع  کم است به جز در موارد محدودی که احتیاج به قانون است،  اما  ایجاد عزم عمومی در  کشور  برای بهبود شرایط  رانندگی  مهم است  البته  مقداری از مشکلات به نقص درجاده ها مربوط می شود و در مذاکرات با مسؤلان مربوطه نیز القا  شده  که ترمیم  های  لازم در جاده ها صورت گیرد و اصلاحات لازم انجام شود این  موضوع  یکی از اولویت  های  کاری است.
باید تمرکز روی گسترش راه آهن در  کشور  باشد
وی افزود: باید تمرکز بر روی گسترش راه آهن در  کشور  باشد، فکر می کنم در کل 5 الی 6 هزار کیلومتر راه آهن در  کشور  وجود  دارد  که نسبت به وسعت ایران و شرایط ترانزیتی  کشور  خیلی کم است، در برنامه پنجم یکی از اولویت  های  در نظر گرفته  شده  تکمیل خطوط راه آهن بود که خوب اجرا نشد،  البته  ساخت زیر بنا های  اولیه شروع شد.
این عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی  کشور  در  مجلس  نهم، تصریح کرد: از نظر درآمدزایی و سلامت مسافرت، تکمیل پروژه  های  راه آهن مهم است لذا چندین پروژه مهم در این  موضوع  قرار است از طریق فاینانس اجرایی شود که راه آهن تهران، قم، اصفهان، راه آهن قم، تهران، مشهد و همچنین راه آهن چابهار به شمال ایران مطرح است که  البته  ظرفیت  های  اولیه فراهم است و فکر می کنم مقدمات کار برای استفاده از فاینانس تأمین  شده  است.
لاریجانی افزود: علاوه بر راه  های  شوسه باید از راه آهن استفاده شود تا مسافرت ها با اعتماد بیشتری صورت گیرد  البته  در زمینه حمل هوایی نیز اقد اما تی شروع  شده ، ولی می دانید که مشکلاتی در این زمینه به دلیل تحریم ها وجود  دارد  ولی راه  های  مختلفی برای این که بهبود حاصل شود، داریم.
وی تشریح کرد: امیدوارم مسأله تقنین و مسیر های ی که می شود راه آهن را جایگزین کرد پیگیری شود، در سال آینده بودجه ای برای این مسأله در نظر گرفته ایم که همه باید کمک کنند تا با فرهنگ سازی آلام عمومی ناشی از حجم تصادفات که در جامعه به وجود آمده کاهش یابد.
لاریجانی درباره فرهنگ سازی در  موضوع  راهنمایی  و  رانندگی ، گفت: فرهنگ سازی را باید به مجریان و متخصصان رسانه سپرد، رسانه  های  سمعی و بصری مانند رادیو و تلویزیون از یک شیوه استفاده کنند و رسانه  های  نوشتاری به گونه ای دیگر فرهنگ سازی کنند.
وی ادامه داد: در زمینه فرهنگ سازی در  موضوع  راهنمایی  و  رانندگی  باید تلاش کرد تا ذهن جامعه احساس کند پدیده تصادفات که به طور سالانه 20 هزار تلفات  دارد ، ضایعه بزرگی است و این کاملا قابل کاهش دادن است و سال ها با همین اقد اما ت کاهش یافته بنابراین باید از فرهنگ سازی استفاده کرد و ذهن جامعه را به این  موضوع  حساس کرد از طریق رادیو، تلوزیون، سریال و انیمیشن می توان تأثیر گذار بود.
لاریجانی تصریح کرد: مخصوصا به این نکته توجه شود که استفاده از اتومبیل قواعدی  دارد  که اگر قواعد درست اجرا شود نشانه دهنده مدنیت است، قبل ها از کمربند خودرو در هنگام  رانندگی  خیلی استفاده نمی شد  اما  الان این  موضوع  جا افتاده است که رادیو و تلوزیون و همچنین سختگیری پلیس در این  موضوع  نقش مهمی داشت.
رئیس  مجلس  شورای اسلامی ادامه داد: الان در  راهنمایی  رانندگی  احساس می شود عبور نکردن از خطوط ممتد،  دارد  فرهنگ شود،  البته  هنوز تخلفاتی هست  اما  بهتر  شده  است بنابراین باید از ظرفیت رادیو و تلویزیون استفاده کرد و در برخی از تصادفات باید شرح داده شود که ریشه این تصادف چه بوده، که آن قدر ضایعات ایجاد کرده به هر حال از ظرفیت  های  رادیو و تلوزیون باید به بهترین نحو استفاده شود و افراد متخصص در این زمینه باید نظر دهند.
لاریجانی درباره اجرای قوانین از سوی پلیس گفت: در کل کمبود های ی در قوانین مربوط به  راهنمایی  و  رانندگی  احساس نمی شود و قوانین اصلی تصویب  شده ،  البته  ممکن است نقایصی وجود داشته باشد که باید رفع شود  اما  پایه کار از لحاظ تقنینی آماده است من فکر می کنم پس از تصویب قانون در سال  های  اخیر پلیس با همت زمینه تحقیق و اجرای آن را فراهم کرد.
رئیس  مجلس  شورای اسلامی افزود: پس از تصویب قانون  راهنمایی  و  رانندگی  در سال های  اخیر پلیس با برنامه ریزی این قوانین را اجرایی کرد و تا مرز زیادی آنرا در جامعه جا انداخت.
وی ادامه داد: گرچه مقداری جرایم  راهنمایی  و  رانندگی  سنگین  شده ،  اما  این به خاطر آرامش جامعه صورت گرفته است و برای این بوده که افراد سالم تر زندگی کنند و دیگران نیز آرامش روانی داشته باشند و مقصود کسب درآمد نبوده است و رفتار سالم شهرنشینی در این  موضوع  مورد توجه قرار داده  شده  است.
لاریجانی افزود: روی هم رفته پلیس کار س اما ن یافته ای را انجام داد و فکر می کنم مسیر را درست یافتند،  البته  آموزش  های  مستمر در  موضوع  قوانین  راهنمایی  و  رانندگی  لازم است تا تخلفی در اجرای قانون صورت نگیرد، ولی تا آنجا که من شاهد بوده ام مسیر در این  موضوع  درست انتخاب  شده  است .
لاریجانی درباره افزایش قانون جریمه در سال 90 گفت: به دلیل اینکه قوانین  راهنمایی  و  رانندگی  قبلی مربوط به سال های  قبل بود و ارزشش را از لحاظ سطح کاری داشت از دست می داد و با توجه به نوسانات تورمی  کشور  دیگر بازدارنده نبود این قوانین تغییر یافت.
وی گفت:  البته  کسی دنبال این نیست که جریمه ها را خیلی زیاد کند تا افراد در  رانندگی  مستوجب عقاب شود بلکه قوانین بایدبه نحوی باشد که منجر به نتیجه مطلوب شود که آن نتیجه بهتر  رانندگی  کردن است و باید از تخلف جلوگیری شود.
لاریجانی تصریح کرد:  البته  فقط سقف جرایم  راهنمایی  و  رانندگی  از نظر مجازات افزایش نیافته بلکه به شئونات دیگری نیز توجه  شده  و هدف این بوده که مستمرا به سمت رفتار معقول و سنجیده و رعایت حال دیگران در  رانندگی  توجه شود.
لاریجانی در پاسخ به این سوال که آیا در روز های  اخیر شخصا  رانندگی  می کنید، گفت: خیلی کم  رانندگی  می کنم یعنی امکانش نیست  البته  آخرین بار چند روز پیش در جاده کوهستانی  رانندگی  کردم  اما  در شهر خیلی وقت است که  رانندگی  نکرده ام.
لاریجانی گفت:  البته  در سال های  گذشته چندین بار بودجه برای مترو تصویب  شده  مثلا یک سال دو نیم میلیارد دلار برای ساخت مترو در نظر گرفتیم که کشمکش  های  داخلی  کشور باعث شد این منابع مالی به موقع به شهرداری تهران داده نشود، این  موضوع  یک نقص است شما تصور کنید در شهر تهران که 15 میلیون نفر جمعیت  دارد  ظرفیت خیابان ها آمادگی این همه رفت و آمد ترافیکی را ن دارد .
نماینده مردم قم در  مجلس  شورای اسلامی ادامه داد: بسیاری از مردم دوست دارند از مترو استفاده کنند  اما  شرط این کار این است که خطوط مترو کامل شود بنابراین یک توجه خاص به این  موضوع  لازم است در سفری که به  کشور  چین داشتم درباره استفاده از فاینانس برای خطوط مترو صحبت شد که آنها استقبال کردند.
وی افزود: آقای قالیباف هم که به چین تشریف بردند زمینه ای برای تفاهم در  موضوع  مترو به وجود آمد، مسئله دیگر آن است که شورای شهر و شهرداری می تواند این  موضوع  را دنبال کند و علاوه بر آن به وضعیت پارکینگ  های  داخل شهر نیز توجه کند.
لاریجانی افزود: در هر منطقه ای از شهر باید پارکینگ به وجود آید  البته  باید از ظرفیت بخش خصوصی در این  موضوع  استفاده کرد، عرض بسیاری از خیابانها زیاد نیست و با توجه به اینکه در دو طرف خیابان ماشین پارک می شود حجم زیادی از فضای ترافیکی خیابان ها گرفته می شود این درحالی است که اگر پارکینگ کافی وجود داشت باید الزام می شد ماشین در آنجا پارک شود  البته  نیاز به مشوق  های ی برای استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در ساخت پارکینگ است .
وی ادامه داد: معضلات در پروژه  های  تهران به این دلیل است که در خیلی جاها  موضوع  کشش خیابان ها ملاحظه نمی شود و علاوه بر آن به دلیل اینکه دو طرف عرض یک خیابان ماشین پارک می شود استفاده از تمامی عرض خیابانها نیز امکان پذیر نیست.
ظرفیت حمل و نقل عمومی کفاف تمامی رفت و آمدها را نمی دهد
لاریجانی تصریح کرد: در حال حاضر ظرفیت حمل و نقل عمومی کفاف تمامی رفت و آمدها را نمی دهد و علاوه بر اینکه خطوط مترو کامل نیست خطوط دیگر ترابری نیز کافی نیست و باعث می شود برای استفاده از اتوبوس ازدحام به وجود آید  البته  این  موضوع  را باید در نظر گرفت که برخی ها مانند افراد سالخورده و بیمار به دلیل شرایط متفاوتشان نمی توانند از حمل و نقل عمومی استفاده کنند.
نماینده مردم قم در  مجلس  شورای اسلامی ادامه داد: استفاده از پارکینگ عمومی چون برای مردم هزینه  دارد  بنابراین برای مردم صرف نمی کند که ماشین خود را در پارکینگ بگذارند  اما  در هر صورت باید تنوع باشد و باید توجه داشت که در بسیاری از  کشور  های  غربی هزینه پارکینگ بسیار بالاست و این باعث می شود افرادی که ضرورت  دارد  از آن استفاده کنند و هزینه پارکینگ بدهند.
لاریجانی گفت: فکر می کنم  موضوع  ساخت پارکینگ بازار خاص خود را  دارد  و دولت نمی تواند پارکینگ ایجاد کند یعنی دولت نباید هم خیلی به این  موضوع  ورود کند  اما  می تواند امتیاز قائل شود که بخش خصوصی را به سرمایه گذاری در این  موضوع  تشویق کند.
خودروسازی  کشور  مشکل ریشه ای  دارد
وی با انتقاد از ایمنی خودرو های  کشور  گفت: خودروسازی  کشور  مشکل ریشه ای داشته و ماشین  های  تولیدی ایمن نیستند، با اینکه خودروسازی سابقه طولانی  دارد  و با تولید خودرو حجم زیادی کارآفرینی ایجاد و با تولید قطعات خودرو بازار شغلی مناسب پدید آمد، لکن این  موضوع  روی اصول صحیحی نیست و باعث  شده  قطعات و جنس ها ترقی نکنند که ریشه کار در این است که در این  موضوع  رقابتی وجود ن دارد .
لاریجانی گفت: خودروسازی  کشور  تقریبا دولتی است و افراد از این عدم رقابت استفاده می کنند با توجه به این  موضوع  سرمایه گذاری برای بهبود کیفیت انجام نمی شود  البته  خودروسازان در دوره قبل هم مشکلاتی پیدا کرده اند که مزید بر علت شد.
وی درباره تحقیق و تفحص  مجلس  در  موضوع  خودروسازی گفت: نتیجه این تحقیق و تفحص این بود که اشکالات عمده ای در خودروسازی وجود  دارد  البته  ضمن حمایت از خودروسازی باید این کار با حساب و کتاب باشد، یعنی در این صنعت رقابت ایجاد کرد.  البته  ساختار دولتی و نیمه دولتی خودروسازی  کشور  یک اشکال است و اشکال دیگر این  موضوع  این است که احساس نیاز به تحقیق و توسعه R&Dنمی شود.
لاریجانی تصریح کرد: گردش مالی شرکت های  خودروسازی را در نظر بگیرید متوجه می شوید که سهم R&D و تحقیق و توسعه آن چقدر است، به دلیل اینکه خودروسازان نیازی در این  موضوع  احساس نمی کنند و هر چه را درست می کنند می توانند در بازار بفروشند.
وی ادامه داد: اگر در خودروسازی رقابت وجود داشته باشد به سرمایه گذاری در بخش R&Dنیاز می شود و با توجه به اینکه متخصصین خوبی در  کشور  وجود  دارد  باید به سمت بهتر شدن سیستم و R&Dرفت و نباید فراموش کرد که در این  موضوع  با تکلیف و الزام تنها نمی توان خیلی پیشرفت کرد.
رئیس  مجلس  شورای اسلامی گفت: در بودجه منابع خوبی برای تحقیق گذاشته می شود  اما  اگر زمینه تولید و تحقیق به طور طبیعی به هم متصل نشود بودجه صرف تحقیقات می شود ولی خروجی ن دارد  بنابراین صاحب کارخانه باید احساس کند که اگر در تحقیق سرمایه گذاری نکند خروجی اش کاهش می یابد.
لاریجانی درباره اقدام پلیس در اجتناب از پلاک کردن خودرو های ی که کیسه هوا ندارند، گفت: این  موضوع  یک مقدار زور است  البته  در برخی جاها لازم است  اما  بعد از مدتی اعلام می شود مردم به اتومبیل نیاز دارند  البته  بعضی از اتومبیل  های  جدید در همان ابتدا مشکل دارند.
رئیس  مجلس  شورای اسلامی افزود: مجموعه ای کار های  تحقیق و توسعه ای در  موضوع  خودروسازی باید صورت گیرد مگر  کشور  های ی که بعد از ما شروع به ساخت خودرو کرده اند پیشرفت نکرده اند، بنابراین با تحقیق و توسعه می توان در این صنعت به تکامل رسید.
لاریجانی گفت: راه های ی که دیگران در ساخت اتومبیل ، اتوبوس و یا کامیون رفته اند و به برند های  برجسته دنیا تبدیل  شده  اند را ما نیز می توانیم با استفاده از نیروی انسانی برویم،  البته  اگر در این  موضوع  رقابت به وجود آید و سرمایه گذاری معقولی صورت گیرد ایرانیان می توانند از آنها بهتر شوند.
در خودروسازی انحصار ایجاد  شده  و نیازی به بهبود کیفیت احساس نمی شود
وی ادامه داد: یکی از جا های ی که از ابتدا بنایش کج نهاده  شده  است، این جا است که در  موضوع  خودروسازی انحصار ایجاد  شده  و نیازی به بهبود کیفیت احساس نمی شود بنابراین باید این پایه کج را از اول درست کرد یعنی تکنولوژی ساخت اتومبیل را از انحراف خارج کرد و س اما ن داد و این کار باید در مقام اجرا پیگیری شود.
لاریجانی گفت: سیاست  های  اقتصاد مقاومتی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری و همچنین سیاست  های  اصل 44 قانون اساسی در همین راستا است که بهره وری را بالا ببرد تا انحصار ایجاد نشود و فضای رقابتی ایجاد شود که تولید را به سمت بهبود کیفیت سوق دهد.
انتقاد از مستقل نبودن سازمان استان دارد /ساختار سازمان استان دارد  باید از حالت حاشیه نشینی بیرون بیاید
این عضو کمیسیون شوراها گفت: یکی از مشکلات  کشور  این است که سازمان استان دارد  مستقل نیست، این سازمان در تمامی دنیا مستقل است  اما  در ایران وابسته به وزارت صنعت و معدن و تجارت است بنابراین صنعتی که خود تولید می کند نمی توان از سازمان وابسته اش انتظار نظارت مطلوب داشت و باید سازمان استان دارد  آزادی عمل داشته باشد که جلوی تخلف را بگیرد.
لاریجانی گفت: ساختار سازمان استان دارد  باید از حالت حاشیه نشینی بیرون بیاید  البته  این  موضوع  در  مجلس  مطرح است و پیگیری می شود، در دولت قبل نیز مطرح  شده  بود.
وی ادامه داد:  البته  اگر  مجلس  در  موضوع  استقلال سازمان استان دارد  راسا عمل کند ممکن است هزینه بر باشد و شورای نگهبان مطابق اصل 75 قانون اساسی به این  موضوع  ایراد بگیرد، بنابراین بهتر است در تعاملی بین  مجلس  و دولت، این  موضوع  به صورت لایحه ارائه شود.
لاریجانی درباره شعار برنامه سفر به خیر مبنی بر اینکه با صبر و گذشت سفری ایمن را تجربه کنید، افزود: شعار خوبی انتخاب  شده ، اصولا عجول بودن در هر کاری به ضرر کسی است که به این وضع اقدام می کند، همیشه آرامش داشتن در زندگی خانوادگی باعث توفیق می شود و شاید دو عامل مهمی که باعث توفیق انسانها می شود این باشد که عجله نکنند و با آرامش، درست تصمیم بگیرند مردم می توانند کارگر یا نویسنده و یا هر شغل دیگری داشته باشند و در تصمیمات عجول نباشند، تا موفق شوند .
رئیس  مجلس  شورای اسلامی تصریح کرد: نظم داشتن در زندگی خیلی مهم است و آدمی را ندیده ام که با بی نظمی به توفیق برسد، سرگذشت بزرگان حاکی از آن است که منظم بوده اند و در زندگی اجتماعی افراد منظم ممکن است آرام تر جلو بروند  اما  چون مستمر کار می کنند موفق می شوند.
وی گفت: صبر خیلی اهمیت  دارد  و انضباط در  رانندگی  برای خود راننده شوق آور است و برای دیگران آرام بخش است طبیعتا گذشت در سفر نسبت به همسفران خوب است و چون تمامی حوادث قابل پیش بینی نیست باید در  رانندگی  خیلی گذشت داشت تا سفر به عارضه ای روحی برای انسان تبدیل نشود.
لاریجانی ادامه داد: متاسفانه برخی از رانندگان حمل و نقل عمومی و یا کرایه ای به دلیل اینکه خسته می شوند و  رانندگی  برایشان عادی می شود همه مقررات را رعایت نمی کنند و به لحاظ سبقت و یا سرعت، قوانین را رعایت نمی کنند بنابراین پلیس باید نسبت به این  موضوع ات سخت گیر باشد مخصوصا در ایام پرترافیک که رفتار های  پرخطر  رانندگی  باعث ایجاد خطراتی می شود.
وی گفت:  البته  یک روزه حل این مسائل امکان پذیر نیست  اما  با گذشت و احترام به دیگران خود انسان احساس وجد می کند و باعث آرامش دیگران نیز می شود بنابراین شعار خوب و معقولی انتخاب کرده اید و متناسب با شرایط است.
لاریجانی در توصیه ای به مردم گفت: فکر می کنم همیشه یکی از گزارش  های  دردآوری که در  مجلس  از سوی پلیس ارائه می شود  موضوع  تلفات جاده ای است که شاید جزو گزارش  های  تلخ است چون نتیجه آن از بین رفتن افراد و معلول شدن مردم است که برنامه ها را برهم می ریزد.
نماینده مردم قم در  مجلس  شورای اسلامی افزود: گزارش  های  راهنمایی  و  رانندگی  در سال های  اخیر نشانگر این بوده است که وضعیت رو به بهبود است  اما  همان مقدار سوانح و تلفات نیز دردآور است  البته  همان طور که گفتم یک مقداری وضعیت جاده ها، اتومبیل ها و همچنین نظارت ها در این  موضوع  مقصر هستند.
وی گفت: انسان بداند سفری که انجام می دهد برای آرامش خانواده است تا انرژی بشود که در طول سال بتواند از آن استفاده کند و اگر با اوقات تلخی و جریمه شدن در سفر همراه شود کل برنامه انسان به هم می می ریزد بنابراین با مقداری آرامش و نظم و گذشت در  رانندگی  می توان سفر را شیرین کرد.
رئیس  مجلس  شورای اسلامی در پایان گفت: امیدوارم در این سال همه عزیزان به نصیحت  های  پلیس توجه کنند و در هنگام ترافیک با دقت عمل  رانندگی  کنند که نتیجه آن شادی عمومی برای جامعه است، در ن های ت آرزوی توفیق برای همه مردم ایران دارم و امیدوارم سفر خوبی داشته باشند.
 

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  ایران به کشوری مستقل، آزاد و تاثیرگذار تبدیل شده است/دشمنان غرش می کنند اما جرأت تعدی ندارند/فساد موجود سیستماتیک نیست 

  سفر رئیس مجلس به اسلام‌آباد؛ از واکاوی مبارزه با تروریسم تا اعلام آمادگی تهران برای برگزاری دومین نشست

  تشریح دو مدل مبارزه با تروریسم در منطقه/ از تجربه مثلث ایران و ترکیه و روسیه در سوریه تا خروجی برنامه ناتو در افغانستان

  کشورهای منطقه به دنبال روش های نوین برای مبارزه با تروریسم هستند

  امکان برداشت دو میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای مدیریت پسماند وجود ندارد

  افزایش ۷۰ درصدی حقوق نمایندگان مجلس صددرصد کذب است/نمایندگان اجازه تعدی به حقوق مردم را نمی دهند

  ضرورت لغو روابط سیاسی و اقتصادی کشورهای عضو با رژیم صهیونیستی تا زمان تعلیق تصمیم آمریکا درباره مساله قدس

  آمریکایی ها به کلاهبرداری خود در منطقه افتخار می‌کنند/ کشورهای اسلامی در مقابل لفاظی های آمریکا مقاومت کنند

  جمهوری اسلامی از مقاومت حمایت نظامی کرده و خواهد کرد اما در یمن دخالتی نداشته است

  آمریکا بستر مطالبه طبیعی در کشورهای اسلامی را به آشفته بازار سیاسی تبدیل کرد

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی