کد خبر : 2462
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

رکن مهم‌ تصادفات جاده‌ای از نگاه لاریجانی

رکن مهم‌ تصادفات جاده‌ای از نگاه لاریجانی

رئیس مجلس شورای اسلامی همت و عزم عمومی را برای کاهش تلفات و حوادث رانندگی ضروری قلمداد کرد و گفت: تلاش پلیس و تصویب قوانین به تنهایی کافی نخواهد بود. نوع و کیفیت اتومبیل‌ها مهم است و سخت‌گیری ناجا برای بالا بردن کیفیت باید به حساس شدن دولت در نحوه تولید خودروها بینجامد.

صراط نوشت:

رئیس مجلس شورای اسلامی همت و عزم عمومی را برای کاهش تلفات و حوادث رانندگی ضروری قلمداد کرد و گفت: تلاش پلیس و تصویب قوانین به تنهایی کافی نخواهد بود. نوع و کیفیت اتومبیل‌ها مهم است و سخت‌گیری ناجا برای بالا بردن کیفیت باید به حساس شدن دولت در نحوه تولید خودروها بینجامد.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی پیش از ظهر امروز در حاشیه بازدید از مرکز فرماندهی و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا افزود: کار پلیس باعث ایجاد آرامش روانی و سلامت جامعه می‌شود و بنده امروز برای تشکر از زحمات پلیس در این مرکز حاضر شده‌ام. نشانه‌هایی که امروز از فعالیت پلیس می‌بینیم حکایت از آن دارد که پلیس توانسته است به جایگاه اصلی خودش برگردد که این جایگاه همان محل اتکای مردم خواهد بود.

لاریجانی گفت: همه افراد نیازمند آن هستند که در مواقع حساس و خطرناک پشتوانه‌ای داشته باشند تا به محض وقوع مشکل آن پشتوانه از حقوق آنها دفاع کند که این پشتوانه همانا نیروی انتظامی است که امروز دارد به این جایگاه نزدیک می‌شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در گذشته در نحوه فعالیت پلیس مشکلاتی وجود داشت اعم از نحوه برخورد با مجرمین و متخلفان رانندگی اما امروز می‌بینیم در جهت اصلاح آن رفتارها گام‌های خوبی برداشته شده است و روند مثبتی را شاهد هستیم.

لاریجانی به تصویب قانون راهنمایی و رانندگی در سال 89 اشاره کرد و گفت:‌ معمولاً از قوانین تصویب شده نمی‌توان توقع زودبازده بودن را داشت اما امروز بررسی‌ها و گزارش‌های ناجا حکایت از آن دارد این قانون تأثیرات خود را گذاشته و تأثیراتش هم مثبت بوده است.

او گفت: هرچند که در زمینه وقوع تخلفات رانندگی و حوادث عوامل متعددی نظیر جاده و نوع خودرو نیز نقش دارد اما به نظر بنده بی‌انضباطی رکن مهم‌تری در وقوع حوادث و تصادفات جاده‌ای دارد. همین موضوع باعث می‌شود تا ضرورت توجه به مقوله فرهنگ بیش از پیش خودنمایی کند و در این زمینه نباید از این امر غافل شد که در کشور باید یک درک عمومی نسبت به تخلفات رانندگی و حوادث جاده‌ای ایجاد شود.

لاریجانی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب در پیام ابتدای سال خود در مشهد مقدس بر عمومی شدن مسئله اقتصاد تأکید کردند زیرا ایشان نیز به درستی بحث عزم ملی و همت عمومی را مورد توجه قرار دادند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: هرچقدر پلیس تلاش کند و ما در مجلس قانون تصویب کنیم تا زمانی که درک عمومی و عزم راسخ برای مقابله با تخلفات و حوادث وجود نداشته باشد به موفقیت دست پیدا نخواهیم کرد.

وی اقدام پلیس راهور را مبنی بر تأکید بر فرهنگ و آموزش‌های فرهنگی به مردم را نکته قابل توجهی برشمرد و گفت: در این مسیر رسانه‌ها هم باید به کمک پلیس بیایند و در هم‌افزایی فرهنگی نقش ایفا کنند.


سختگیری باید به حساسیت بینجامد

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین در جمع فرماندهان و مسئولان پلیس راهنمایی و رانندگی کشور گفت: هر کشوری برای خودش اولویت‌ها و الزاماتی را ترسیم می‌‌کند که رسانه‌های گروهی در جهت دستیابی به آن اولویت‌ها، فعالیت خود را متمرکز می‌کنند.

وی تأکید کرد: اگر امروز از بنده درباره اولویت‌ها و الزامات کشور پرسیده شود به طور قطع مسئله اقتصاد، سیاست‌ خارجی و امنیت اجتماعی سه اولویت اصلی کشور خواهند بود. حال باید به این موضوع توجه داشته که رسانه‌ها با توجه به این اولویت‌بندی، اطلاع‌رسانی‌های خود را در جهت تحقق این سه هدف تنظیم کنند.

لاریجانی به ضرورت توجه به مقوله امنیت اجتماعی اشاره کرد و گفت: یکی از زیرمجموعه‌های امنیت اجتماعی به طور قطع مسئله تلفات و حوادث جاده‌ای است حالا با پیش‌فرضی که در گذشته به آن اشاره شد می‌‌طلبد که رسانه‌های گروهی در این زمینه ورود بهتری پیدا کرده و پلیس را در جهت کاهش تلفات جاده‌ای یاری کند.

لاریجانی به فعالیت‌های مستمر و همیشگی پلیس اشاره کرد و گفت: می‌بینیم که پلیس چه در بحث مقابله با متخلفان رانندگی و چه در مقابله با اشرار و برهم‌زنندگان نظم عمومی بسیار جدی عمل می‌کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: متأسفانه ما امروز شاهد برخی مشکلات نظیر تورم و بیکاری هستیم که این‌ها موضوعات مهمی است و تا چرخ تولید راه نیفتد نمی‌توانیم آنها را حل کنیم و البته بدانیم که تنها با سر دادن شعار هم این مشکلات مرتفع نخواهد شد. ما در زمینه زیرساخت‌های جاده‌ای و حمل‌ونقل عمومی ضعف‌هایی داریم که باید رفع این ضعف‌ها در اولویت‌های کاری ما قرار گیرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: نوع و کیفیت اتومبیل‌ها مهم است و سخت‌گیری ناجا برای بالا بردن کیفیت باید به حساس شدن دولت در نحوه تولید خودروها بینجامد. رقابت در تولید خودرو و افزایش کیفیت باید مورد توجه قرار گیرد زیرا ما در طول سال‌های گذشته رقابتی بین خودروسازان شاهد نبودیم.

لاریجانی گفت: یکی از معضلات ما این است که براساس نظر قانون اساسی سازمان استاندارد وابسته به قوه مجریه است و این احساس خطر وجود دارد که این سازمان نتواند کار خود را درست انجام دهد.

رئیس مجلس شورای اسلامی به مسئولیت خطیر رسانه‌ها در اطلاع‌رسانی حوادث و معضلات اشاره کرد و گفت: به نظر بنده آن چیزی که اطلاع‌رسانی آن به نفع مردم و کشور نیست کشمکش‌های سیاسی است در حالی که اطلاع‌رسانی در مورد نحوه وقوع برخی جرائم و حوادث برای مردم مؤثر خواهد بود و به آنها کمک می‌کند تا در راه مقابله با آن موفق شود.

لاریجانی در بخش انتهایی سخنان خود به موضوع شهادت طلبه ناهی از منکر اشاره کرد و گفت:‌ در خصوص این فرد اقدامات پزشکی و درمانی انجام شد که مؤثر واقع نشد و ما در مجلس این آمادگی را داریم تا در صورت ارائه پیشنهاد از جانب قوه قضاییه و پلیس برای حمایت هرچه بیشتر از آمران به معروف و ناهیان از منکر قوانین لازم را به تصویب برسانیم.

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی