کد خبر : 2443
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی:

نگران تاثیرافزایش نرخ حامل‌های انرژی دربخش کشاورزی هستیم

نگران تاثیرافزایش نرخ حامل‌های انرژی دربخش کشاورزی هستیم

رئیس مجلس با اشاره به تأثیر اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه ها در بخش کشاورزی گفت: نگرانی هایی در زمان اجرای مرحله دوم این قانون وجود دارد مبنی بر اینکه با افزایش قیمت حامل های انرژی بخش کشاورزی دچار مشکل شود.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت،رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (چهارشنبه 20 فروردین) مجلس شورای اسلامی  خطاب به وزیر کشاورزی گفت: افزایش تولید کالاهای اساسی و تأمین امنیت غذایی در حوزه کشاورزی یکی از بندهای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی است؛ اینکه نگاه برون گرا داشته باشیم درست است اما در بخش کشاورزی، دامداری و زراعی تبصره ای داریم که باید خودکفا شویم لذا به همین جهت مجلس از روش های مختلف مانند تأمین اعتبارات در بودجه حمایت می کند تا در محصولات استراتژیک مورد نیاز مردم به خودکفایی برسیم.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اولین مسئله این است که وزارت کشاورزی باید یک برنامه زمانبندی ارائه دهد.

لاریجانی با اشاره به تأثیر اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه ها در بخش کشاورزی نیز گفت: نگرانی هایی در زمان اجرای مرحله دوم این قانون وجود دارد مبنی بر اینکه با افزایش قیمت حامل های انرژی بخش کشاورزی دچار مشکل شود؛ آیا دولت تمهیداتی در نظر گرفته تا لطمه ای به کشاورزان و بخش کشاورزی در زمان اجرای مرحله دوم هدفمندی وارد نشود.

وزیر کشاورزی نیز در پاسخ به سؤالات رئیس مجلس شورای اسلامی درباره برنامه های این وزارتخانه در حوزه اقتصاد مقاومتی گفت: ما 5 برنامه در حوزه اقتصاد مقاومتی تهیه کردیم که برای هر برنامه طرح هایی تدوین شده است.

وی با اشاره به 5 برنامه وزارت کشاورزی در حوزه اقتصاد مقاومتی  گفت: ارتقاء بهره وری محصولات تولیدی، برنامه ارتقاء بهره وری تولید نهاده های بخش کشاورزی، امنیت غذایی ، توسعه صادرات مواد غذایی و استفاده از منابع خارجی در چارچوب فراسرزمینی که برخی کشورها برای تأمین محصولات غذایی خود از این طرح استفاده می کنند.

حجتی تأکید کرد: قطعا در چارچوب اقتصاد مقاومتی طرح هایی داریم.

وی افزود: در ارتباط با گندم این امکان وجود دارد که اگر الزامات تأمین شود می توانیم نیاز خود را در این بخش تأمین کنیم.

وزیر کشاورزی درباره هدفمندی و تمهیدات لازم برای عدم لطمه به کشاورزان در مرحله دوم اجرای این قانون گفت: با کمال تأسف باید عرض کنم از منابعی که حاصل از افزایش قیمت ها در مرحله دوم هدفمندی یارانه ها استحصال می شود تا آنجا که اطلاع دادم  برای حمایت از بخش کشاورزی در نظر گرفته نمی شود.

وی ادامه داد: البته با پیگیری های به عمل آمده به ما وعده داده شده چنانچه صرفه جویی در هزینه ها ایجاد شود بخشی از منابع حاصل از صرفه جویی این هزینه ها در اختیار بخش کشاورزی قرار می گیرد.

حجتی تأکید کرد: متأسفانه سهمی از افزایش قیمت حامل های انرژی که با یک شیب ملایم اجرا می شود به بخش کشاورزی اختصاص نمی یابد و قرار است به بخش های سلامت و امنیت غذایی اختصاص داده شود./

پایان پیام

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  وزارت نیرو طرح درازمدتی برای صیانت از آب تهیه کند/ مبالغ تخصیص یافته برای رساندن آب شرب به روستاها نباید در جای دیگری هزینه شود

  سطح کنترل های مرزی ارتقا یافته است/ تاکید بر رصد مرزها برای جلوگیری از نفوذ دشمنان و عناصر ضدانقلاب

  آمریکایی‌ها در حال تخریب تار و پود برجام هستند/ مناطق آزاد اقتصادی دچار سقط جنین شده است

  تشریح نگاه ویژه اسلام به مسیحیت/ باید با اتحاد و تلاش تروریست ها را از منطقه خارج کرد

  ایجاد اشتغال از اولویت های برنامه ششم توسعه است/تاکید بر رفع مشکلات دریاچه ارومیه

  انتقاد از سکوت مدعیان حقوق بشر در برابر نسل‌کشی مسلمانان میانمار/لزوم ورود هیأت حقیقت یاب سازمان ملل برای بررسی اوضاع

  احترام جهانیان به منش سیاسی ایران با پذیرش دعوت جمهوری اسلامی برای حضور در مراسم تحلیف/ وزرا خود را وقف کشور کنند/ مجلس مطالبه گر و ناظر جدی است

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

  همدلی و اتحاد میان کشورهای منطقه ریشه تروریست را خشک می کند

  تعاملات بانکی کلید فعال شدن مراودات تجاری ایران و بلاروس/ همکاری های دو کشور در مجامع بین المللی مثبت است

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی