کد خبر : 2435
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در مراسم تجلیل از مادارن و همسران شهدا:

فضیلت،استقامت وولایت‌پذیری رمز تداوم راه انقلاب/جامعه با استقامت آینده درخشان دارد

فضیلت،استقامت وولایت‌پذیری رمز تداوم راه انقلاب/جامعه با استقامت آینده درخشان دارد

 

دکتر علی لاریجانی در همایش تجلیل از مادران و همسران شهدا که در سالن شهدای هفتم تیر تهران برگزار شد، با بیان اینکه فضیلت، استقامت و ولایت‌پذیری رمز تداوم راه انقلاب اسلامی است، تصریح کرد: شهادت ویژگی ممتاز فرهنگ اسلامی است که خواری و سستی را از جامعه اسلامی دور می‌کند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: برخی ویژگی‌ها میان همه کشورها یکسان است به طوری که فرهنگ پیشرفت و وجدان کار خصوصیت مشترک همه کشورهای پیشرفته است اما اینکه جامعه ایران را از دیگر جوامع متمایز می‌کند همین مجاهدت و پاسداشت این فضیلت است.

لاریجانی گفت: بسیاری از جوامع منابع مالی قوی دارند و از نظر نظم و انضباط در سطح خوبی قرار دارند اما در مقابل استکبار سست بوده و گاهی با یک تماس تلفنی از یک کشور ابرقدرت اسیر شده و تصمیم خود را عوض می‌کنند؛ زیرا فاقد فرهنگ جهاد و شهادت هستند.

وی با نقل قولی از امیر‌المومنین علی (ع) مبنی بر اینکه جامعه‌ای که لباس مجاهدت را از تن دربیاورد لاجرم لباس خواری بر تن می‌کند، تصریح کرد: از جامعه‌ای که شهادت را کنار بگذارد هر چقدر هم پیشرفت کند استقامت نخواهد داشت.

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از اظهاراتش با بیان اینکه ابرقدرت‌ها از اول انقلاب به بهانه‌های مختلف مقابل ملت ایران سنگ‌اندازی می‌کنند، گفت: سنگ اندازی ها به خاطر راهی است که ما انتخاب کرده‌ایم، وگرنه بسیاری از کشورها امروز جرات ایستادگی مقابل استکبار را ندارند.

این نماینده مردم در مجلس نهم با اشاره به موضوع هسته ای افزود: در مساله هسته‌ای شنیده می شود گاهی در خلال مذاکرات درشت گویی‌هایی می‌کنند اما ما جنس این ها را می‌شناسیم وژست توخالی زیاد دارند بنابراین نباید فریب این درشت گویی های را بخوریم. دو طرف اکنون گفته‌اند که می‌خواهیم مذاکره کنیم این در حالی است که ایران هیچ‌گاه میز مذاکره را ترک نکرده بود اما آنها گاهی در کوران مذاکرات گاهی حرف‌های کلفت می‌زدند تا اراده‌ ما را سست کنند.

لاریجانی با تاکید بر اینکه آنها فرهنگ ایران را درست نمی‌شناسند و فکر می‌کنند با این حرف‌های درشت تغییری در اراده ملت ایران به وجود می‌آید، افزود: باید بپذیرند که با ملت عظیم ایران و خانواده شهدا مواجه‌اند که خون استقامت را در رگ‌های جامعه می‌دمند.

رئیس قوه مقننه، گفت: در تاریخ 34 سال گذشته فراز و فرودهای زیادی داشته‌ایم و گاهی در برخی مراحل با سستی‌هایی مواجه شده‌ایم اما آنچه باعث عزت کشورمان شده، جایگاه ولایت فقیه و راهنمایی‌های ایشان بود که در زمان امام (ره) و آیت‌الله خامنه‌ای اینگونه بود.

لاریجانی ادامه داد: در 34 سال گذشته حوادث متنوعی بر ما گذشت اما آنچه که باعث اقتدار در مسائل کلان و اساسی شد، این بود که همه در اطاعت از رهبری یکدل بودند. آنهایی هم که بی‌وفایی کردند، سزایش را کشیدند.

رییس مجلس شورای اسلامی مساله هسته‌ای را از عوامل اقتدار کشور عنوان کرد و گفت: موضوع هسته‌ای در طول دو دهه گذشته با حمایت مقام معظم رهبری این فراز و فرودها را طی کرد و به پیشرفت علمی منجر شد؛ در واقع راهنمایی‌های رهبری موجب مصون ماندن کشور از حوادث بود و عامل اقتدار مسلمانان شد.

لاریجانی همچنین به جنگ 33 روزه رژیم صهیونیستی علیه حزب‌الله لبنان اشاره  کرد و گفت: در زمان هجمه سنگین نظامی رژیم صهیونیستی به جنوب لبنان، همزمان مذاکرات نفس‌گیر ایران با غرب در مساله هسته‌ای هم برقرار بود و آنها در شلوغی فضای بین‌المللی قطعنامه‌ای علیه ایران صادر کردند؛ این موضوع نشان داد که آنها کانون مقاومت را در دنیای اسلام شناخته‌اند چراکه در یک گوشه دنیا، رژیم صهیونسیتی علیه حزب‌الله عملیات می‌کند و به ایران در مساله هسته‌ای فشار می‌آورد.

وی افزود: آن زمان بسیاری از کشورهای اسلامی یا خود را به خواب زده بودند یا پشت صحنه به رژیم صهیونیستی کمک می‌کردند؛ تنها کشوری که به مقاومت لبنان کمک می‌کرد سوریه بود که آن را هم به این روز انداختند. نهایتا حزب‌الله در آن جنگ ضربه‌ای به رژیم صهیونیستی زد و کمر آن را شکست.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه همدلی مردم و رهبری را توفیق کشور عنوان کرد و افزود: مسیر آینده هم همین است. نباید دچار غفلت شویم، اگر می‌خواهیم از سنگ‌لاخ پیش رو عبور کنیم جامعه ما باید اهل فرهنگ، استقامت و تبعیت از رهبری باشد چراکه این کلید پیشرفت و سعادت کشور است.

وی با بیان اینکه خانواده شهدا عملا ایستادگی را به ملت آموختند، افزود: هیچ‌گاه قدر و منزلت خانواده شهدا را فراموش نمی‌کند.

لاریجانی شهادت را ویژگی ممتاز جامعه اسلامی دانست و تاکید کرد: بسیاری از خصوصیات فرهنگی، جوامع مختلف، مشابه هستند اما آنچه جامعه ما را از جوامع دیگر جدا می‌کند، پاسداشت فضیلت شهادت است. بسیاری از جوامع منابع مالی غنی دارند و نظم و انضباط خوبی در آنها برقرار است و پیشرفت‌هایی کرده‌اند اما در مقابل استکبار سست هستند و تاب نمی‌آورند زیرا فرهنگ جهاد و شهادت را کنار گذاشته‌اند و قدرت ایستادگی ندارند.

رییس مجلس شورای اسلامی افزود: این انتخاب دقیق و درستی است که در سال 93 به خاطر غنای فرهنگی آن به موضوع شهادت و جهاد توجه خاص شود، زیرا این امر باعث سربلندی جامعه می‌شود. ما باید بدانیم آنچه ایران امروز را به یک قدرت مهم و تاثیرگذار تبدیل کرده و باعث شده کشورمان روی پای خود بایستد، جدای از تدابیری که اندیشیده شده، بخش اعظمی از آن مربوط به شهادت و مجاهدت‌هایی است که اگر وجود نداشت، این سربلندی برای کشور به وجود نمی‌آمد.

رئیس مجلس شوای اسلامی ادامه داد: اینکه بعضی کشورها در مقابل ما قلدری می‌کنند به این معنا نیست که آنها عظمت کشور را درک نمی‌کنند بلکه آنها این را می‌دانند اما به زبان نمی‌آورند. ما در راهی که پیش رو داریم به سه رکن فرهنگ، استقامت و ولایت‌پذیری نیاز داریم. این فرهنگ تقلیدی و وارداتی نیست بلکه باید از متن باورها بجوشد و با هویت جامعه سنخیت داشته باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برخی فکر می‌کنند اگر ما این استقامت را نداشتیم، دریچه‌های پیشرفت به روی‌مان باز می‌شود، تصریح کرد: این یک نگاه سطحی است؛ عمق مساله این است که تفکر مجاهدانه و شهادت طلبانه ما را به اینجا رسانده و اگر از آن فاصله بگیریم، نوعی ارتجاع و گمراهی است. ما باید بدانیم که استقامت بر فرهنگ اسلامی دریچه‌های اقتدار و سربلندی را پیش روی ما باز کرده که کانون آن فرهنگ شهادت‌طلبی است.

وی حیات جامعه را نتیجه فرهنگ شهادت عنوان و تصریح کرد: جامعه ما باید، جامعه‌ای با فرهنگ متعالی باشد که راهش استقامت است و این استقامت هم بدون هزینه نخواهد بود اما علو و تکامل در این مسیر قرار دارد. یک جامعه سختکوش و با استقامت قطعا آینده درخشانی خواهد داشت اما اگر این جامعه دچار خواب‌آلودگی و تمکین شود باید تا مدت‌ها همین تمکین را داشته باشد.

لاریجانی با اشاره به مناسبت سیزدهم جمادی‌الثانی سالروز وفات حضرت ام‌البنین (س) گفت: این انتخاب درستی است و ابتکار خوبی به خرج داده شده که در این مناسبات مادران و همسران شهدا تکریم می‌شوند؛ حضرت ام‌البنین (س) شیرزنی اسوه و نمونه بود که از نظر فرهنگ اسلامی حامل یک فکر غنی بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین گفت:‌قانون جامعه ایثارگری در مجلس تصویب شده اما عملا در مقام اجرا معطل مانده بود که ما از دولت تشکر می‌کنیم که همت می‌کند و نسبت به اجرای این قانون اقدام می‌کند.

گفتنی است، در این مراسم، حجت‌الاسلام محمدعلی شهیدی رییس بنیاد شهید، ملاوردی معاون رییس جمهور در امور بانوان، همسر رییس جمهور و همسر حجت‌الاسلام شهیدی نیز حضور داشتند./

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی