کد خبر : 2418
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

اولویت دولت خارج کردن تولید از رکود است /سهم تولید از هدفمندی باید پرداخت شود

اولویت دولت خارج کردن تولید از رکود است /سهم تولید از هدفمندی باید پرداخت شود

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یکی از دغدغه‌های نمایندگان رکود در بخش تولید است گفت: باید از سهم مربوط به تولید در قانون هدفمندی یارانه‌ها استفاده شود.

 علی لاریجانی در نشست علنی امروز (یکشنبه 31 فروردین) مجلس شورای پس از گزارش کارشناس مرکز پژوهش‌های مجلس در مورد موانع و راهکارهای لازم در خصوص اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در بخش صنایع ومعادن گفت: اینکه در گزارش وزیر صنعت، معدن و تجارت گفته شد که اهداف کمی در بخش صنعت و معدن کشور مشخص شده است کار بسیار درستی است ما امیدوار هستیم که با توجه به نکاتی از جمله راهبرد مشخص برای افزایش توسعه صادرات در حوزه صنایع و معادن اهداف کمی معنادار شود. به عبارت بهتر این اهداف منطقی گردد.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: نکته بعدی اینکه گفته شد وزارت صنایع و معادن کتاب صادرات و واردات را در اسفند سال گذشته تدوین کرده است که این کار نیز اقدام بسیار درستی است و به طور طبیعی برای حل مشکلات در بخش صنایع و معادن کشور مساعی مشترک در دولت نیاز است. از سویی دیگر وزیر صنعت و معدن اشاره کرد که برخی از قوانین در کشور باید اصلاح شود و در اصلاح این قوانین تعاملاتی در دولت انجام گرفته است ما منتظر هستیم که دولت قوانین درست را به مجلس ارائه داده تا راه برای تولیدکننده باز شود زیرا یکی از دغدغه‌های نمایندگان رکود تولید در کشور است.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: نکته بعدی مسئله سرمایه در گردش کارخانجات است شما ضعف را به خوبی در این بخش تشخیص دادید اما باید  به دولت کمک کرد تا این ضعف‌ها برطرف شود. زیرا دولت باید مجاب گردد که اگر نیاز است سرمایه بانکها در این بخش افزایش پیدا کند این کار انجام شود البته سرمایه در گردش بنگاههای اقتصادی ساده نیست اگر تجهیزاتی که در حال حاضر در کشور وجود دارد بخواهد با ظرفیت بالا کار کند باید سرمایه آن افزایش پیدا کند.

لاریجانی تصریح کرد: در خصوص معوقات بانکی چیزی در حدود 20 درصد مربوط به بخش تولید است که اگر می‌خواهید تولید رونق پیدا کند مشکل این حوزه باید حل شود. سهم دولت در حوزه معادن حدود 65 درصد است که برای تسهیل شرایط بخش صنایع و معادن قانون هایی وجود دارد که در موقع تنظیم بودجه این قوانین باید به درستی به وجود آید. البته وزیر صنعت و معدن در بخشی از مصاحبه خود اشاره کردند که در هدفمندی یارانه ها سهمی به تولید داده نشده است اما در این قانون به طور حتم بخشی از بودجه مربوط به افزایش تولید است و باید این قانون به درستی رعایت شود همچنین در خصوص سیاست های اقتصادی باید به واردات بی رویه توجه شود./

پایان پیام

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی