کد خبر : 2417
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

علي لاریجانی در اولین همایش بین‌المللی فاطمه بانوی مهر ام‌ابیها:

اصرار به خانه‌نشین کردن زن از سنت‌های غلط است

اصرار به خانه‌نشین کردن زن از سنت‌های غلط است

رئیس مجلس شورای اسلامی بر نقش و اهمیت زن در جامعه اسلامی تاکید کرد و گفت: اصرار به خانه‌نشین کردن زن از سنت‌های غلط است.

دکتر علی لاریجانی در اولین همایش بین‌المللی فاطمه بانوی مهر ام‌ابیها ضمن تبریک به مناسبت میلاد حضرت زهرا(س) و امام خمینی (ره) گفت: یکی از مسائل مهم برای مکاتب مختلف داستان الگوهای برتر است و ما مکاتب گوناگون دینی و الهی و مکاتبی که جنبه الهی ندارند، در تاریخ بشر داشتیم که یکی از نمادهای علو یک مکتب در انسان‌های ساخته شده آن هستند که الگوی آن مکتب معرفی می‌شوند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ما تفحص کردیم که کدام مکتب می‌تواند الگویی مانند فاطمه زهرا داشته باشد، گفت: حضرت فاطمه (س) شخصیت بزرگی که امام عسگری (ع) در روایتی ایشان را اینگونه معرفی کردند و فرمودند: ما حجت‌های خداوند بر مردم هستیم و مادرم فاطمه حجت خداوند بر ما است. یعنی اگر کلید سعادت و توفیق الهی و حصول به حق تعالی از طریق ولایت صورت گیرد، فاطمه (س) محور این ولایت است، هم در ولایت تشریعی و هم تکوینی جایگاه حضرت فاطمه (س) هم محوری است و هم قانونی.

وی با بیان اینکه مکاتب مختلف را مقایسه‌ای کردم تا ببینم چنین نمونه و الگویی دارند، تصریح کرد: روشن است که یکی از نکات برجسته مکتب اهل بیت (ع) داشتن شخصیت‌های معصوم است و اگر چنین شخصیت بزرگی داریم باید سبک زندگی‌مان را از ایشان بگیریم و ببینیم گفتار و رفتار ایشان چگونه بوده است و او را مبنا قرار دهیم.

لاریجانی افزود: یکی از مکان‌ها و نقاط حساس افتراق بین مکتب اسلام و برخی عقاید دیگر در همین موضوع زن نهفته است.

وی گفت: شاید در رسانه‌های غربی هم شنیده باشید که گاه به نظام جمهوری اسلامی هم خرده می‌گیرند که چرا سبک زندگی ما و نظام حقوقی ما را شما نمی‌پذیرید؟! و این تنها به مسئله زن محدود نمی‌شود، آنها به شیوه اداره مسائل قضایی ما نیز ایراد می‌گیرند و این حرف در واقع معنایش این است که چون نظام فکری خود را مطلق می‌دانند و سیر تحولات بشر را به جریان لیبرالیسم ختم‌شده می‌دانند مصرند که دیگران هم باید همین مکتب و منطق را بپذیرند.

رئیس نهاد قانونگذاری کشور گفت: در تماس‌های دیپلماتیک بارها گفته شده است که مکتب اهل بیت یک نظام حقوقی روشن و همراه با تطور 1400 ساله دارد و شما اگر این توانمندی را دارید بنشینید و با علمای ما بحث کنید، چرا که این‌طور نیست که چیزی که شما دریافت کردید نهایت فکر بشر است.

لاریجانی با بیان اینکه یکی از محل‌های نزاع موضوع نظام حقوق زن و جایگاه آن در اجتماع و خانواده و مناسبات او در مسائل آموزشی است که این مسئله کوچکی هم نیست و باید خیلی به آن توجه کرد، به بخشی از فرمایشات استاد مطهری در این باب اشاره کرد و گفت: مرحوم شهید مطهری مسئله‌ای را در اینجا مطرح کرده که فکر می‌کنم جوهره اصلی بحث در اینجا نهفته است، ایشان می‌گوید در اینکه در طول تاریخ به زنان ظلم شده است تردید نداریم و این اختصاص به زنان در شرق هم ندارد، چرا که زنان در غرب گرفتاری‌های بیشتری داشته‌اند و تا همین چند دهه قبل حق رأی هم نداشتند،‌ اینهایی که این همه سروصدا دارند و می‌خواهند کلید سعادت را به دیگران بدهند، خودشان سابقه تاریخی سوئی نسبت به زنان داشته‌اند.

ریئس قوه قانون گذاری افزود: حتی پس از رنسانس که تغییراتی در باورهای آنها و تمدن شکل گرفت باز هم نگاه به زن نگاه به یک موجود ضعیف بود که با مزد کمتر باید از آن استفاده کرد و از ظرفیت او برای کارهای مختلف استفاده کرد، ظاهر مطلب را تغییر دادند اما نگاه ابزاری به زن را تغییر ندادند.

لاریجانی با اشاره به جمله شهید مطهری که می‌گوید تردیدی نداریم که در طول تاریخ به زنان چه در غرب و چه در شرق ظلم شده است، گفت: اما برای رفع این ظلم دو رویکرد به وجود آمد که یکی رویکردی که در غرب از آن یاد می‌شود و آن این چیزی است که امروز می‌بینیم و مشکلاتی که پیدا کرده‌اند، برخی مسائل را حل کردند ولی درگیر مشکلاتی جدید شدند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر مشکلاتی که وجود دارد و اینکه انسان‌های بی‌خانمان به‌وجود آوردند، افزود: یکی از متفکران غرب که نگاه نقادانه به تمدن غرب دارد و برخی آثارش نیز در ایران مورد توجه قرار گرفته است، نظرش این است که پس از دوران مدرنیته و تمدنی جدید ما شاهد انسان‌های بی‌خانمانی هستیم که به هیچ مرجع متعالی منتصب نیستند و حالت آویزان دارند و این حالت یله بودن از خانواده شروع می‌شود، یعنی غرب برای اینکه آزادی‌هایی را برای زن به وجود بیاورد و آنها از زیر ظلم بخواهد خارج کند، آنها را بی‌خانمان کرد؛ هم مرد را بی‌خانمان کرد و هم زن را ، به نحوی که افراد نقطه اتکا ندارند. 

وی با بیان اینکه بلوغ انسان از نظر شخصیتی و هویتی در خانواده شکل می‌گیرد، تصریح کرد: خانواده صرفاً برای زادوولد و استراحت نیست. خانواده جایی است که انسان شخصیت خود را می‌یابد و هویت پیدا می‌کند، آن هم به خاطر روابط عاطفی این فضایل در او شکل می‌گیرد.

لاریجانی با بیان اینکه هویت انسان در جامعه شکل نمی‌گیرد، گفت: مکان اصلی برای هویت دادن انسان خانواده است. حال اگر خانواده بهم بریزد، شاهد بهم‌ریختگی در جامعه خواهیم بود.

رئیس مجلس گفت: یکی از مشکلاتی که ما در مسیر جدید مشاهده می‌کنیم، این است که گاهی می‌بینیم حتی برخی از رجال برجسته که می‌خواهند از همسرشان جدا شوند، مثل اینکه کالایی را کنار گذاشته‌اند و احساس تعلق خاطر ندارند که این هم سبکی است که مشکلاتی را به وجود می‌آورد که شهید مطهری این تفکر را نوعی افراط می‌داند.

وی با بیان اینکه مشکلاتی که در طول تاریخ برای زنان به‌وجود آمد در زمینه حضور در اجتماع و نحوه رفتار با آنها در خانواده، رفتار ظالمانه‌ای بود، زیرا مشکلات جدیدی را به وجود آوردند که آن حالت یله بودن و بی‌خانمانی است، افزود: شهید مطهری می‌گوید شرایطی که در برخی سنت‌های جوامع شرقی وجود دارد، این است که برخی از امتیازاتی که زن به‌عنوان یک انسان دارد را از او سلب کردند که بیشتر جنبه سلیقه‌ای دارد و نه متن کتاب مقدس و این نگاه را متحجرانه می‌دانند و در ادامه می‌فرماید این افراط و تفریط جایگاهی در تفکر اسلامی ندارد و موضع اسلام، موضع اعتدالی به میانه افراط و تفریط است.

رئیس قوه مقننه با اشاره به این سخن شهید مطهری که در نظام اسلامی زن نه پرده‌نشین است و نه اختلاط به دیگران را به شیوه غرب می‌پذیرد، گفت: شهید مطهری برخی نگاه‌های غلط را در وضعیت سنت‌های اجتماعی خودمان برمی‌شمارد که اینها هم تصورات غلط در غرب و هم تصورات غلط در سنت خودمان در گذشته است که از سنت‌های غلط اصرار بر خانه‌نشین کردن زن و بی‌خبر گذاشتن وی از مسائل اجتماعی است، یعنی اینکه فکر کنند زن باید فقط کار خانه انجام دهد. البته خانه محور و محل تکوین هویت است، ولی محروم‌سازی بحث دیگری است.

لاریجانی با بیان اینکه نکته دوم افراط در تحقیر زن از لحاظ قوای عقلانی است، گفت: زنان مانند مردان هویت انسانی مساوی و جایگاه متفاوت برای تکامل در جامعه دارند، اما شهید مطهری اینگونه تحقیر زن از لحاظ قوای عقلانی را ایراد می‌گیرند.

وی با اشاره به نکته بعدی در کلام شهید مطهری با عنوان مخالف بودن با عدم استقلال اجتماعی زن گفت: اینکه زن همیشه باید حرف دیگران را به لحاظ فکری تبعیت کند، ظلم است، چرا که فکر همیشه باید آزاد و صاحب رأی باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: نکته بعدی تفاوت گذاشتن بین بی‌عفتی دختر و بی‌عفتی پسر است که شهید مطهری در این‌باره می‌گوید نباید نسبت به یکی بی‌اعتنا بود و دیگری را عار دانست، چرا که بی‌عفتی برای مرد و زن هر دو اشکال بزرگی است که در سنت ما به غلط بین آنها تفاوت قائل می‌شوند.

لاریجانی به ایراد دیگری در سنت‌ها اشاره کرد و گفت: به‌کار بردن تعبیراتی همچون اهل بیت، عیال،‌ اندرون، متعلقه یکی از ایرادات سنت‌های ما است و شهید مطهری معتقد است که در اسلام هر زن به نام خود شناخته می‌شد و نه به نام شوهر یا پدرش.

وی با بیان اینکه ممکن است هنوز هم زنان را با نام خود صدا نکنند، افزود: مهم این است که وقتی نام یک زن را به نام خودش خطاب می‌کنیم یعنی شخصیت او برای‌مان مهم است و نه وابستگی او.

لاریجانی با بیان اینکه اختیاراتی که برای مردم قائل شده‌اند، با روح عدالت اسلامی ناهماهنگ است، تصریح کرد: شهید مطهری می‌فرماید آیات قرآنی حاکمیت مرد را مبنی بر مصلحت می‌داند و نه حق تحکم.

رئیس قوه مقننه ایراد بعدی در سنت‌های غلط گذشته را اجازه متعه نامحدود برای مردان دانست که موجب نابسامانی روانی می‌شود.

وی با بیان اینکه عدم جواز خروج زوجه بدون اذن زوج ایراد دیگری در سنت‌های غلط گذشته است، ادامه داد: مسئله بعدی مسائل مربوط به فسخ نکاح و محدود کردن زن از فتوا دادن در شئون حکومت است. 

لاریجانی گفت: ایشان اشکالاتی را که برخی عادات اجتماعی ما داشته و گاه به تفکر اسلامی تسری پیدا کرده را کالبد شکافی می‌کند و می‌گوید در مساله حقوق زن دیدیم سطح قرآنی بسیار عالی و متعالی است وقتی با روایات مقایسه کردم دیدم منطق روایات درباره حقوق زن هرگز به سطح قرآنی نمی‌رسد. وقتی به فقه اسلامی مراجعه کردم دیدم سلیقه شخصی فقها نیز متاثر از محیط اجتماعی بود خواه و ناخواه در آرای آنها تاثیر گذاشته و یک درجه پایین‌تر از روایات است و وقتی وارد عرف مسلمین شدیم حتی دیدیم یک درجه از عرف مسلمین هم پایین‌تر آمده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: شهید مطهری می‌گوید نتیجه این افراط‌ها برمی‌گردد به این نکته که تأملات قرآنی درباره  حقوق زن مورد توجه قرار نمی‌گیرد. وقتی دچار سلایق شخصی می‌شود یا عرف و عادت‌های اجتماعی این مشکلات را به وجود می‌آورد. شهید مطهری جایگاه زن را به عنوان یک انسان مستقل و نقش زن و مرد را تکمیل کننده هم می‌داند. ایشان حضور زن در اجتماع را لازم می‌داند البته نه به شکلی که کانون خانواده دچار اشکال شود و یا با مسائلی که خانواده در غرب با آن مواجه است، درگیر شود.

وی به یکی دیگر از نکات مهمی که شهید مطهری به آن تاکید دارد، اشاره کرد و گفت: زنان هم حق فتوا دارند و حق حضور در اجتماع به آنها داده شده. این نکته‌ای است که شهید مطهری در مورد خانواده به آن اشاره می‌کند و من فکر می‌کنم در جامعه ما پس از انقلاب زنان در جامعه حضور بالاتری پیدا کرده‌اند و سهم‌شان در دانشگاه‌ها بیشتر از مردان شده است. در نهضت اسلامی نقش کانونی و در دفاع مقدس نقش ممتازی داشتند و امروز هم فعالیت‌شان در مباحث سیاسی برجسته است.

لاریجانی با بیان اینکه نمی‌توانم بگویم همه آرای شهید مطهری در مورد زنان در جامعه ما تحقق پیدا کرده اما خیلی از آنها در جامعه جای کار دارد، گفت: ایشان می‌گوید مسئله خانواده و نوع ترکیب و تاثیرش در شخصیت آدم‌ها با اجتماع کاملا متفاوت است. شاید بتوان روابط اجتماعی را به فعل و انفعلات فیزیکی و روابط خانوادگی را به فعل و انفعالات شیمیایی تشبیه کرد.

رئیس نهاد قانونگذاری افزود: در جامعه عدالت وجود دارد و در خانواده عواطف است که باعث می‌شود خانواده‌ها با هم ممزوج باشند. نمی‌توانیم در جامعه‌ای که روابطش اسلامی است و بر مبنای عدالت شکل گرفته است، خانواده را کنار بگذاریم و فکر کنیم جامعه می‌تواند نقشش را برعهده بگیرد. چرا که کارکرد جامعه از کارکرد خانواده متفاوت است.

وی افزود: شاید پس از انقلاب اسلامی این تصور به وجود آمد که در جامعه‌ای‌ که روابط اسلامی حاکم است، خانواده لزومی ندارد و آن ارتباطات عاطفی را با سختی پیگیری کند و این نکته‌ای است که مرحوم شهید مطهری به آن اشاره می‌کند و یک اجتهاد بزرگ است که خانواده با همه خصوصیات عاطفی، کارکردهای شخصیت‌ساز دارد اما جامعه از شخصیت‌ها استفاده می‌کند لذا ما هرگونه گسترشی برای روابط اجتماعی زنان قائل می‌شویم باید به این نکته مرحوم مطهری نیز توجه داشته باشیم که کارکرد خانواده باید مثل قبل سرشار از عواطف و همبستگی‌های خانواده موجود باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: جامعه‌ای که می‌خواهد راه کمال را طی کند نمی‌تواند بدون خانواده سالم این راه را طی کند یعنی جامعه اسلامی باشد. اگر فرزندان ما رسانه‌نشین شوند و با عوامل بیرونی شخصیت خود را شکل دهند باید بدانیم که روابط سرد رسانه‌ای جایگزین عواطف گرم خانوادگی شده است که این در آینده صدمات سخت هویتی ایجاد می‌کند. هرچند کارکرد رسانه در جای خود درست است اما تکریم شخصیت نه با رسانه و نه با روابط اجتماعی پر می‌شود.

لاریجانی گفت: من مخالف این نیستم که رسانه‌ها گسترش پیدا کنند و هر چه گسترش پیدا کنند خوب است اما سرجای خود و ما اندازه هر کاری را باید مورد توجه قرار دهیم.

وی با تاکید بر اینکه استفاده از رسانه‌ها در جای خود درست است، افزود: حضور زنان به‌عنوان محور خانواده و وقت‌گذاری آنها برای اینکه رشته عواطف سازگار شکل بگیرد و باعث تکمیل شخصیت شود، به وسیله رسانه‌ها پر نمی‌شود.

لاریجانی گفت: هم قوانین و هم رسانه‌ها باید به این موضوع توجه کنند، همانطور که رهبری معظم به نیکی متذکر شدند، راهی که ما دنبال می‌کنیم یعنی منبعث از فکر اسلامی، لزومی ندارد از روش‌های دیگران مقرریافته داشته باشد و اگر می‌خواهیم از دستاوردهای دیگران استفاده کنیم حداقل یک بررسی عمیق صورت بگیرد نه تبلیغات.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: هم بخش‌های قانونگذاری و هم اجرایی باید تعامل بیشتری متناسب با تفکرات اندیشمندان درباره روابط و حقوق زنان داشته باشند. /

پایان پیام

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی