کد خبر : 2415
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دكترلاریجانی در جمع همسران نمایندگان مجلس شورای اسلامی :

کار مجلس نباید سبک شمرده شود/نمایندگان برای خانواده‌های‌شان هم وقت بگذارند

کار مجلس نباید سبک شمرده شود/نمایندگان برای خانواده‌های‌شان هم وقت بگذارند

دکتر علی لاریجانی امروز (دوشنبه یک اردیبهشت‌ماه) در جمع همسران نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تبریک میلاد باسعادت حضرت فاطمه‌الزهرا (س) و خوشامدگویی به آنان، گفت: امیدوارم که از انفاس قدسی این دردانه رسول گرامی اسلام مشمول برکت و رحمت الهی گردید.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: یکی از نکات برجسته مکتب الهی اهل بیت (ع) این است که ما اسوه‌های معصوم بسیاری داریم که از هر خطایی مبرا هستند. در اینگونه نشست‌ها باید به سیره اولیای خدا توجه شود. می‌دانیم که از حضرت فاطمه (س) ادعیه و خطبه‌های بسیاری نقل شده که در آنها به نکته‌های برجسته‌ای اشاره شده است. یکی از این نکات برجسته توجه به ارکان تفکر اسلامی مثل توحید، خواندن قرآن، نماز و زندگی انسان است تا به وسیله آنها به سعادت دست پیدا کند.

وی افزود: البته حضرت زهرا (س) در مسائل سیاسی هم خطبه‌های بسیاری دارند که نمونه آن خطبه فدکیه است که در این خطبه به نکات برجسته‌ای در صیانت از تفکر اسلامی مخصوصاً ولایت اشاره شده است. در اینجا لازم است به یک روایت آن حضرت اشاره کنم که ایشان از پدر خود رسول‌الله (ص) پرسیدند که سزای مردان و زنانی که در دنیا نماز را سبک می‌شمارند، چیست؟ پیامبر فرمودند: ای فاطمه، هر کس چه زن و چه مرد، نماز را سبک بشمارد، خداوند او را به 15 مصیبت گرفتار می‌کند که 6 مصیبت در دنیا، 3 مصیبت هنگام مرگ، 3 مصیبت در قبر و 3 مصیبت در قیامت و هنگامی که از قبر خارج می‌شود او را گرفتار می‌کند.

رئیس نهاد قانونگذاری تصریح کرد: طبق این روایت از مصیبت‌هایی که در دنیا فردی که نماز را سبک بشمارد، دچار آن می‌شود این است که خداوند خیر و برکت را از عمر او و زندگی‌اش می‌گیرد و این سنت الهی است. همچنین فردی که نماز را سبک بشمارد خیر و برکت را از روزی او می‌گیرد. 

لاریجانی بیان کرد: یکی دیگر از عقوبت دنیایی کسی که نماز را سبک بشمارد این است که خداوند نشانه صالحان را از چهره او برمی‌دارد همچنین این فرد در مقابل اعمالی که انجام داده پاداشی نمی‌گیرد از سویی دیگر کسی که نماز را سبک بشمارد دعای  او به سوی آسمان بالا نمی‌رود و مستجاب نمی‌شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه فردی که نماز را سبک بشمارد هیچ بهره‌ای از دعای اولیا و بندگان شایسته خدا نمی‌برد افزود: اما عقوبتی که هنگام مرگ بر این فرد می‌رسد این است که او با حالت خواری از دنیا می‌رود همچنین قبر برای این فرد بسیار تنگ و تاریک می‌شود. اما در روز قیامت حساب کشی از فردی که نماز را سبک بشمارد بسیار سخت می شود خداوند هرگز نظر رحمت به این فرد ندارد.

لاریجانی تاکید کرد: ما در ادای تکلیف پنج گانه خود باید با آداب وارد نماز شویم وگرنه دچار هزار مصیبت شده و نمی‌توانیم به زندگی سعادتمند دست پیدا کنیم اگر ما خواهان سبک زندگی فاطمه زهرا (س)هستیم باید به نماز بسیارتوجه کنیم. شرکت در این گونه جلسات به مناسبت میلاد ائمه پیامبر بسیار  ارزنده است  اما باید از زندگی این اولیای خدا درس گرفت زیرا نماز ستون دین است و عدم توجه به آن انسان را دچار گرفتاری‌های بسیاری می‌کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: سالن مدرس که این مراسم در آن اجرا می‌شود زمانی در یوغ یک دیکتاتور قاجاربود و کسانی‌ که تلاش کردند استعمار را از بین ببرند مشروطه خواهان این ساختمان را به عنوان خانه ملت ساختند. اما بعد از آن فراز و فرودهایی در پارلمان ایران به وجود آمد و حادثه‌های بسیاری رخ داد در این مکان نفت ملی شد و مدرس قیام کرد.

لاریجانی ادامه داد: زمانی که رضاخان قدرت در ایران را به دست گرفت پارلمان را از بین برد و آنها افراد را خود برای حضور در پارلمان انتخاب می‌کردند و حکومت دیکتاتوری بود اما زمانیکه محمدرضا قدرت را به دست گرفت نسیمی از دموکراسی در ایران وزیدن گرفت و رجال ملی در پارلمان حضور پیدا کردند که با رای مردم انتخاب می‌شدند اما بعد از کودتای 28 مرداد این مورد نیز از بین رفت و از این رو مجالس ایران از دوره هفده تا آخرین دوره که محمدرضا شاه حضور داشت عملا یک مجلس دست نشانده بود.

رئیس قوه مقننه گفت: اما از شروع انقلاب اسلامی شرایط تغییر کرد و مجلس اول که به وجود آمد اکثر رجال ملی و مذهبی نظیر حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای حضور پیدا کردند.

وی افزود: از شروع مجلس اول اکثر جریان‌های سیاسی حضور پیدا کردند و گفتگوهای سخت و بحث‌های داغ در این مجلس صورت می‌گرفت  اما مهم این بود که مردم نمایندگان خود را مشخص می‌کردند و این موضوع در جمهوری اسلامی ایران پایه گذاری شد. ولی نکته برجسته این است که در این نظام هیچ قدرتی نمی‌تواند مجلس را منحل کند موضوعی که در کمتر جایی از دنیا دیده می شود.

لاریجانی ادامه داد: این یک فکر درازمدت بود که امام خمینی (ره) برای آینده ایران تدارک دیدند اما چند چیز می‌تواند به این اصل آسیب بزند اینکه قوای دیگر در چارچوب‌های قانونی کار نکنند یا توجه به مصوبات مجلس نداشته باشند و یا جدال کنند که این موضوع می‌تواند به دموکراسی ضربه زند.

وی با بیان اینکه کار مجلس نباید سبک شمرده شود گفت: سبک شمردن مجلس کلیت نظام را خوار می‌کند سست گرفتن مجلس عدالت را محقق نمی‌کند و اگر قانون اجرا نشود عدالت به هیچ وجه به وجود نمی‌آید. زمانی مردم می‌توانند بگویند که آینده زندگی خود را چگونه ترسیم کنیم که قانون در این کشور وجود داشته باشند.

لاریجانی افزود: نمایندگان باید وقت خود را صرف مسائل عام کشور و امنیت ملی کنند پارلمان جایگاه مهمی در کشور است و باید از آن صیانت کرد . کار مجلس بسیار دشوار است و یک نماینده هر چقدر متخصص باشد ذوالفنون نیست باید نماینده با افراد متخصص مشورت کند و بر اجرای قانون نظارت داشته باشد. نظارت کار ساده‌ای نیست و از طرفی هر نماینده‌ای که از حوزه انتخابیه خود به مجلس می‌آید مردم برای حل مشکلات خود به او مراجعه می‌کنند از این رو باید به مردم خدمت شود که این کار کوچکی نیست.

وی بیان کرد: اما در حال حاضر خشکسالی مالی در کشور وجود دارد و رشد اقتصادی ما کاهش پیدا کرده است بنابراین همه فشارها بر دوش نمایندگان است و آنهایی که از حوزه‌های انتخابیه کوچک به مجلس می آیند مشکلات بیشتری را باید حل کنند چون مردم با این نماینده ارتباط بیشتری دارند. روایت بسیاری وجود  دارد که اشاره می کند که خدمت به مردم از بالاترین خدمت ها است و اگر نمایندگان با این دید به موضوع نگاه کنند خستگی از آنها رفع می‌شود. قطعا اگر خانواده آرامی وجود نداشته باشد نمایندگان در انجام کارهای خود موفق نیستند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در پایان لازم است از گذشت خانواده نمایندگان بسیار تشکر کنم باید مراقب خانواده و فرزندان بود و آنها را باید راهنمایی کرد همان طور که کار برای حکومت لازم است کار برای خانواده هم لازم است از این رو نمایندگان باید برای خانواده خود نیز وقت بسیاری را اختصاص دهند./

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی