کد خبر : 2414
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در مراسم تجلیل از همسران کارکنان مجلس:

حرکت مجاهدانه در شرایط کنونی توجه به تولید و اقتصاد کشور است

حرکت مجاهدانه در شرایط کنونی توجه به تولید و اقتصاد کشور است

دکتر علی لاریجانی امروز (دوشنبه یکم اردیبهشت) در مراسم تجلیل از همسران کارکنان مجلس شورای اسلامی گفت: امروز برخی کشورهایی که داعیه دفاع از حقوق انسان دارند از تروریست‌ها به ویژه گروهک ترویستی منافقین حمایت کردند.

پیشرفت بدون از خود گذشتگی امکان‌پذیر نیست

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر این که پیروزی و پیشرفت در انقلاب بدون از خود گذشتگی امکان‌پذیر نیست افزود: اگر ایران در شرایط کنونی به جایگاه مناسبی در منطقه رسیده تنها به خاطر روحیه مجاهدت است بنابر این امروز هم باید در کارها نوعی از خود گذشتگی داشته باشیم از این رو اگر امروز تصور کنیم که دشمنان دست از سر ما بر می‌دارند این تفکر اشتباه است.

وی ادامه داد: اگر روحیه مجاهدت و ایثارگری نباشد خیلی از دستاوردها از بین می‌رود از طرفی دیگر قطعا باید به منویات رهبر معظم انقلاب درباره مدیریت جهادی توجه ویژه‌ای شود همچنین اگر کشور دچار خواب‌آلودگی شود حرکت به پیش نمی‌رود بنابر این در میدان اداره کشور نیاز به ایثارگری داریم.

لاریجانی با بیان این که یکی از مشکلات امروز کشور مقوله اقتصادی است تصریح کرد: فراز و نشیب کشور درچند سال اخیر باید برای همه درس‌آموز باشد زیرا به علت این مشکلات وضعیت اقتصادی کشور در حوزه‌های بیکاری و تورم مطلوب نیست از این رو با ارزیابی عملکرد گذشته می‌توان راه آینده را تعیین و مشخص کرد.

رئیس قوه مقننه با اعلام اینکه تنها 20 یا 30 درصد از مشکلات کنونی کشور به علت تحریم‌های کشورهای استعماری علیه ایران است، یادآور شد: 70 درصد مشکلات کشور به علت بی قانونی، نبود برنامه‌ریزی و سوء مدیریت است از طرفی دیگر خیلی از منابع کشور درجای خودش مصرف نشده است.

وی با اشاره به تلاش‌های مجلس در سال‌های گذشته برای اجرای کامل قانون از سوی دولت، گفت: در سال‌های گذشته اعلام می‌شد که مجلس به علت تقابل با دولت سختگیری می‌کند اما امروز با نگاهی به وضعیت کشور صدق رفتار مجلس ثابت شد به طور مثال قانون هدفمند کردن یارانه‌ها اقدام درستی بود اما قانون به خوبی از سوی دولت اجرایی نشد که این موضوع موجب شد که ما با رکود در تولید مواجه شویم از طرفی دیگر منابع مالی کشور در سال‌های گذشته از فروش نفت کم نبود اما این اعتبارات در جای درست خود مصرف نشد و به جای سرمایه‌گذاری به امر واردات اختصاص داده شد.

وی با بیان این که اداره کشور نیاز به عقل جمعی و برنامه‌ریزی عقلایی دارد، گفت: با جنجال مشکلات حل نمی‌شود از این رو به طور حتم راه نجات کشور توجه و اجرای سیاست‌های ابلاغی رهبر معظم انقلاب درباره اقتصاد مقاومتی است.

لاریجانی با اعلام اینکه اقتصاد مقاومتی به معنای اتکای به تولید داخل، رونق تولید و به تبع آن اشتغال است افزود: اشتغال با واردات کالا به وجود نمی‌آید بلکه باید به تولید کشور توجه شود.

رئیس مجلس با بیان اینکه یکی از مسائل و اولویت‌های پارلمان در سال 93 وضعیت اقتصادی است گفت: در دو هفته گذشته وزرا برای ارائه گزارشی درباره برنامه‌های وزارتخانه های خود پیرامون اقتصاد مقاومتی به مجلس آمدند که مجموع گزارش‌های وزرا این بود که کشور درشرایط کنونی درحوزه قانون کمبودی ندارد ولی قوانین موجود باید به صورت کامل و به درستی اجرایی شود.

وی ادامه داد: در شرایط کنونی بسیاری از کارخانجات با رکود مواجه هستند و هم اکنون به سرمایه در گردش نیاز دارند تا اشتغال به واسطه آن ایجاد شود از این رو برای رونق تولید و ایجاد اشتغال باید عزم ملی در کشور ایجاد شود.

رسانه‌ها به جای قیل و قال‌های سیاسی به اقتصاد کشور توجه کنند

لاریجانی افزود: از گزارش‌های وزرا در چند هفته اخیر متوجه شدیم که دولت توجه خاصی برای فراهم کردن فضای تولید دارد اما تحقق این موضوع اراده ملی را می‌طلبد بنابر این باید اراده مردم به این حوزه معطوف شود که در این رابطه نقش رسانه‌ها بسیار پررنگ است از این رو رسانه‌ها باید قیل و قال‌های سیاسی را کاهش داده و به مسأله اصلی یعنی اقتصاد توجه کنند.

دولت برای جذب نقدینگی بسترها را فراهم کند

وی ادامه داد: در شرایط کنونی نقدینگی در کشور کم نیست اما دولت برای جذب آنها باید بسترها را فراهم کند همچنین برخی مقررات باید سهل شود تا سرمایه‌گذاران جذب سرمایه‌گذاری شوند.

حرکت مجاهدانه در شرایط کنونی کشور توجه به تولید و اقتصاد است

لاریجانی با تأکید بر اینکه امروز حرکت مجاهدانه توجه به حوزه تولید و اقتصاد است، گفت: فرهنگ و دانش در اولویت هستند اما اولویت اصلی اقتصاد کشور است از این رو امیدواریم همت دستگاه‌ها به سمت شکوفایی اقتصاد کشور سوق داده شود.

وی با تبریک به مناسبت فرا رسیدن ولادت حضرت زهرا (س) گفت: برای جامعه زنان ایران افتخار بزرگی است که سالروز میلاد بانوی بزرگ اسلام را روز زن و مادر نام نهادند زیرا وقتی قرآن کریم حضرت فاطمه (س) را خیر کثیر می‌نامد باید به جایگاه این بزرگوار پی ببریم از طرفی دیگر در سنت اسلامی خداوند را خیر مطلق می‌دانیم حال وقتی خداوند فاطمه (س) خیر کثیر می‌داند این موضوع به این معنی است که یک جایگاه رفیع‌تری را برای آن حضوت مقرر کرده است.

رئیس مجلس با بیان این که در ولایت تکوینی جایگاه حضرت زهرا (س)‌ جایگاه عظیمی است افزود: این موضوع نشان دهنده این است که همه عالم به وجود حضوت زهرا (س) اتکا دارند از طرفی دیگر بر اساس فرمایش امام حسن عسکری (ع) ائمه اطهار حجت خداوند بر مردم هستند و حضرت زهرا (س) حجت خداوند بر ائمه است که این موضوع عظمت و رفعت حضرت زهرا (س) را نشان می‌دهد که این موضوع نمایانگر این است که ما با یک وجود نادر طرف هستیم.

وی ادامه داد: قراردادن حضرت فاطمه (س) به عنوان نماد زن افتخار بزرگی برای مسلمانان است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به نقش کارمندان مجلس در تحقق دستاوردها و اهداف پارلمان تصریح کرد: من در جریان تصویب لایحه بودجه سال 93 بارها اعلام کردم که اگر کارکنان مجلس در این رابطه تلاش نمی‌کردند نمایندگان نمی‌توانستند در جریان بررسی بودجه کارکنند و بخش‌های گوناگون مجلس واقعا تلاش نجیبانه‌ای داشتند و امروز هم بر ای تحقق اهداف نیاز به روحیه فداکاری کارکنان داریم./

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی