کد خبر : 2393
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

انتقاد لاریجانی به تولید سی دی و بولتن های دروغ

انتقاد لاریجانی به تولید سی دی و بولتن های دروغ

ساخت فیلمی درباره رئیس جمهور با عنوان مستند «من روحانی هستم» جنجال تازه ای است که برخی برای فضای سیاسی کشور تدارک دیده اند. مستندی که به گفته رئیس جمهور دارای اشتباهتی است و علی لاریجانی ساخت مستندهایی که با دروغ همراه است را برای آرامش سیاسی کشور مضر می داند.
چند وقتی است که موسسه سفیر فیلم مستند را با این عنوان تهیه و برای اولین بار در دانشگاه تهران آن را در معرض دید دانشجویان قرارداد. این مستند در اواخر سال گذشته تولید شد. ٣١ فروردین ماه از نمایش این مستند در دانشگاه های علامه طباطبایی و دانشگاه امیرکبیر جلوگیری شد و سازندگان این مستند نسبت به این مسئله واکنش نشان دادند. ردپای انتقاد از این مستند را می توان در گفته های رئیس جمهور هم مشاهده کرد آنجا که پایان سال گذشته در جشنواره مطبوعات از تذکر به سازندگان این فیلم خبر داده بود.
رئیس مجلس نیز که امروز در جمع کارگران سخن می گفت با اشاره به نیاز کشور به تولید و آرامش سیاسی «پرهیز از دروغ گفتن و انتشار سی دی و بولتن هایی که صرفا اختلاف ایجاد می کند» را برای آرامش کشور ضروری دانست. لاریجانی با اشاره به این سی دی گفته: «چند روز گذشته جنجالی بر سر سی دی من روحانی هستم در کشور ایجاد شد که البته بخشی از آن دروغ بود و محتوای این سی دی نادرست تدوین شده بود و متاسفانه افرادی که این کار را کردند مشخص است و این افراد می خواهند به تاریخ هم دروغ بگویند و در ماجرایی که رئیس جمهور در آن نقشی نداشته آن را به ایشان نسبت دهند و قطعا هدف از این دروغ ها ایجاد دعوای داخلی است.»
لاریجانی تاکید کرده که «مردانگی نیست که برای پیشبرد اهداف سیاسی و برهم زدن آرامش کشور از هر روشی استفاده شود. »
در همین حال یک منبع آگاه روزگذشته به ایسنا گفته بود:  اطلاعات بخش هایی از مستند «من روحانی هستم» ناصحیح است، علاوه بر این در این مستند به منابع نادرست استناد شده و نحوه تدوین آن نیز صحیح نیست. اما کارگردان فیلم می گوید: «منابع اصلی این مستند، کتاب خاطرات آقایان روحانی و هاشمی رفسنجانی است.»
این منبع آگاه که ایسنا وی را فردی در دفتر ریاست جمهوری معرفی کرده به این خبرگزاری گفته: «سال گذشته به تهیه کنندگان مستند در این خصوص تذکر و توجه لازم داده شد که نسبت به اصلاح آن اقدام کنند، اما این کار انجام نشده است.»
این فیلم قرار بود تا در دو دانشگاه نمایش داده شود. سفیر فیلم می گوید مسئولان دانشگاه امیرکبیر و علامه طباطبایی از پخش آن جلوگیری کردند اما مسئولان این دانشگاه ادعای آنها را رد کردند. با این حال روابط عمومی سفیر فیلم
می گوید: «این مستند بر حقیقت گویی در چارچوب تاریخ و خاطرات ثبت شده بنا شده است و بیان حقایق، تقویت کننده پایه های حکومت است.»
حسن روحانی سال گذشته در اختتامیه جشنواره مطبوعات ضمن بیان آنکه «منتقدان و مخالفان دولت آزاد خواهند بود» اعلام بود: «علیه شخص رئیس جمهور سی .دی پخش می کنند و ما فقط گفتیم به آنها بگویند این قسمت های سی.دی اشتباه است.»
مستند «من روحانی هستم»، ساخته گروه چندرسانه ای شفق مدیاست که توسط سفیرفیلم به اکران دانشگاهی درمی آید.
این فیلم با هدف روایت فعالیت های مبارزاتی، سیاسی و اجتماعی دکتر حسن روحانی در ۵ دهه گذشته ساخته شده است. سخنرانی تاریخی او در مراسم درگذشت حاج آقا مصطفی خمینی در مسجد ارک، ۵ دوره نمایندگی مجلس و موضع ایشان در ماجرای ۹۹ نفر، ماجرای عضویتش در شورای سیاست گذاری صدا و سیما و نظر امام و پرونده هسته ای ایران از اتفاقاتی است که در این مستند بدان پرداخته شده است.
معصومه نبوی کارگردان مستند «من روحانی هستم» در این باره گفته: «برخی مدیران دولتی از اکران مستند در دانشگاه ها جلوگیری کرده اند. این مستند در سه فصل ساخته خواهد شد که فصل اول آن هم اکنون در حال اکران است.»
با توجه به اظهارنظر رئیس جمهور درباره این مستند برخی وسوسه شدند تا این فیلم را تماشا کنند. از همین رو موسسه سفیر فیلم با وجود عدم اکران عمومی،  آن را به صورت اینترنتی به فروش می رساند. همچنین این فیلم در شبکه اجتماعی افسران هم اکران شده است.
محتوای فیلم
این فیلم که عنوان «من روحانی هستم» را روی خود دارد فعالیت های مبارزاتی، سیاسی و اجتماعی حسن روحانی در ۵ دهه گذشته را روایت می کند.
تا اواسط فیلم، حسن روحانی دارای یک چهره انقلابی و مخالف جریان اصلاح طلب است. در همین نیمه اول با وجود اینکه او در بسیاری از مواقع یک چهره حزب اللهی نشان داده شده به یک باره و به صورت واضح حضور او در ماجرای «۹۹ نفر» به مخاطب یادآوری می شود. لازم به ذکر است ماجرای این ۹۹ نفر به انتخاب و معرفی میرحسین موسوی برای بار دوم به مجلس برای تصدی پست نخست وزیری باز می گردد.
سکانس هایی از فیلم به ماجرای برکناری محمد هاشمی از ریاست صداو سیما اختصاص یافته ، ماجرایی که با مخالفت حضرت امام مواجه شده و توصیه برکناری رییس شورای نظارت را مطرح می کنند.
این فیلم در ادامه ماجراهای مک فارلین و مسایل تاریخی دیگری را هم روایت می کند. از جمله اینکه اختلافات محسن رضایی و حسن روحانی در مورد ادامه جنگ را توضیح می دهد . همچنین با بازخوانی موافقتنامه سعدآباد به جریان توافقنامه ای می پردازد که دولت گذشته به آن منتقد بود. این فیلم به علاوه با سکانس هایی از سخنان یوشکا فیشر علیه مقامات ایرانی هم همراه است.
 

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  ترامپ پیرو مکتب «گوبلز» و در تراز شغل کاباره‌داری سخن می گوید/تقویت بنیه دفاعی مورد توجه مجلس است/بحران جدی در کمین ملت عراق

  ادعای کمک ایران به گروه‌های تروریستی مضحک است/ ترامپ صدها میلیارد از امکانات کشورهای منطقه را چپاول کرد

  وزارت نیرو طرح درازمدتی برای صیانت از آب تهیه کند/ مبالغ تخصیص یافته برای رساندن آب شرب به روستاها نباید در جای دیگری هزینه شود

  سطح کنترل های مرزی ارتقا یافته است/ تاکید بر رصد مرزها برای جلوگیری از نفوذ دشمنان و عناصر ضدانقلاب

  آمریکایی‌ها در حال تخریب تار و پود برجام هستند/ مناطق آزاد اقتصادی دچار سقط جنین شده است

  تشریح نگاه ویژه اسلام به مسیحیت/ باید با اتحاد و تلاش تروریست ها را از منطقه خارج کرد

  ایجاد اشتغال از اولویت های برنامه ششم توسعه است/تاکید بر رفع مشکلات دریاچه ارومیه

  انتقاد از سکوت مدعیان حقوق بشر در برابر نسل‌کشی مسلمانان میانمار/لزوم ورود هیأت حقیقت یاب سازمان ملل برای بررسی اوضاع

  احترام جهانیان به منش سیاسی ایران با پذیرش دعوت جمهوری اسلامی برای حضور در مراسم تحلیف/ وزرا خود را وقف کشور کنند/ مجلس مطالبه گر و ناظر جدی است

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی