کد خبر : 2391
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

واکنش لاریجانی به انتشار سی دی جنجالی

واکنش لاریجانی به انتشار سی دی جنجالی

تسنیم: علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی امروز در نشست مشترک با اعضای تشکل های کارگری و بسیج کارگران با بیان اینکه عزم دولت باید حمایت از تولید و رونق اقتصادی باشد، گفت: رسانه ها هم باید در این راستا در جهت تبدیل این موضوعات به فرهنگ ملی تلاش کنند از طرفی دیگر فضای سیاسی کشور باید به سمت تولید باشد نه اینکه به مسائل مخل این امور بپردازد از این رو اگر مسئله اصلی کشور حمایت از تولید است آیا دغدغه سیاسیون کشور هم این موضوعات است یا مدام دعوا ایجاد کرده و ذهن ها را متفرق می کنند.
وی افزود: چند روز پیش سر و صداهایی در رابطه با پخش و توزیع سی دی با عنوان  من روحانی هستم  به وجود آمد که این موضوعات خلاف واقع است زیرا در این سی دی آقای روحانی را متهم کرده اند که در جریان مک فارلین حضور داشته اما ایشان نقشی در این امور نداشتند و عاملان این جریان هم اکنون مشخص هستند.
رئیس مجلس با تأکید بر اینکه دعوای داخلی برای مردم نان و آب نیست، تصریح کرد: مسببان و عوامل توزیع این سی دی حتی به تاریخ هم دروغ می گویند، بنابراین اگر می خواهیم اصلاحات اقتصادی در کشور صورت گیرد همه باید یک صدا و متحد باشیم در غیر این صورت دود این تحرکات و اقدامات تنها به چشم طبقات ضعیف می رود همچنین نمی توان با کلید آزادی بیان خلاف گفت.
لاریجانی ادامه داد: در شرایطی که کشور در مصاف کشورهای خارجی است و آن ها زور می گویند و در داخل هم مشکلات اقتصادی به ویژه در حوزه سرمایه گذاری داریم حال باید گفت چگونه با وجود دعواها به حل این مشکلات باید بپردازیم؟ بنابراین برای اینکه مشکلات تورم و اشتغال حل شود باید حجم سرمایه گذاری افزایش یافته و حجم دولت کوچک شود.
وی در ادامه با تأکید بر اینکه آرامش سیاسی رکن توسعه در کشور است، گفت: ما هیچگاه آرامش گورستانی نمی خواهیم اما دروغ گفتن و سی دی پخش کردن خلاف واقع است از طرفی دیگر باید از مسببان توزیع این سی دی ها پرسید که پیش خدا چه جوابی می خواهند بدهند. قطعا این اقدامات هیچ نتیجه ای جز افزایش اختلاف ندارد از این رو ما نباید مشی مارکسیسم ها را داشته باشیم، زیرا هیچ وقت هدف وسیله را توجیه نمی کند.
رئیس مجلس بر لزوم وجود انتقاد منصفانه تأکید کرد و گفت: این موضوع به این معنی نیست که از هر ابزاری برای کوبیدن افراد استفاده کنیم، همچنین در مجلس هم اعتقادات بسیاری میان نمایندگان وجود دارد اما باید با آرامش این امور مصرف شود.
لاریجانی ادامه داد: بعضی ها در چند وقت اخیر درباره مقوله هدفمندکردن یارانه ها خرده می گیرند که چرا افراد زیادی برای گرفتن یارانه ثبت نام کرده اند، اما تصور بنده این است که این موضوع طبیعی است، زیرا شرایط کشور اقتضا می کند از طرفی دیگر باید کمک کنیم تا منابع حاصل از یارانه ها به سمت تولید و رونق اقتصاد برود همچنین همه در شرایط کنونی باید کمک کنند تا مشکلات مردم حل شود که این موضوع با فضایی آرام و با گفت وگو محقق می شود.
وی در ادامه با تأکید بر اینکه کارگران نماد تولید در کشور هستند، گفت: هر ساله فراکسیون کارگری با تلاش آقایان محجوب، سبحانی فر و قاضی پور جلسه ای را تشکیل می دهند که این نشست از خاطرات خوب بنده است.
رئیس مجلس با بیان اینکه حضور کارگران در صحنه تولید امری غیر قابل انکار است، گفت: بدون کارگران حرکت تولید محقق نمی شود. در زمان آغاز انقلاب، سرمایه کارگر و ایجاد آرامش برای این افراد در کشور جزو دغدغه های مسئولان بود، از این رو در این رابطه مجلس قوانینی را در چند سال اخیر مانند قانون کار و قوانین دیگر مانند بودجه تصویب کرد تا از کارگران حمایت شود، بنابراین باید مراقب کارگران بود تا اجحافی به این افراد نشود.
لاریجانی با اشاره به مشکلات جامعه کارگری در حوزه بهداشت و درمان و تأمین اجتماعی، یادآور شد: قوانین مربوط به این موضوع تصویب و مقرر شد که سازمان تأمین اجتماعی در هر صورتی حتی در صورت پرداخت نکردن حق بیمه خدمات خود را به کارگران ارائه کند. به طور حتم مجلس و فراکسیون کارگری برای اجرای این قانون تلاش می کند و اگر نقصی در این رابطه است، باید مطرح شود تا قانون را اصلاح و دولت و دستگاه مربوطه را الزام به اجرای قانون کند و مجازات هایی را برای تخلفات این سازمان ها در نظر بگیریم.
وی با تأکید بر اینکه مسأله سلامت کارگران بازیچه دست کارخانجات و سازمان تأمین اجتماعی نیست، اظهارداشت: مجلس در بودجه سال 93 حمایت های خوبی را از حوزه بهداشت انجام داد تا موضوع سلامت به عنوان یکی از مسائل مهم مورد توجه قرار گیرد.
رئیس مجلس همچنین برلزوم توجه مسئولان به مقوله خصوصی سازی در کشور تأکید کرد و گفت: اصل خصوصی سازی درست است اما در واگذاری های آن به افراد باید دقت شود تا این امور مورد سوءاستفاده قرار نگیرد.
**مجلس آماده تصلاح قوانین مربوط به کارگران است
لاریجانی با اشاره به حمایت مجلس از کارگران کشور، گفت: خوشبختانه نیروی قوی در مجلس به ویژه فراکسیون کارگران از این قشر زحمتکش دفاع می کنند و به طور قطع اگر در این رابطه به قوانین جدید احتیاج داشته باشیم، مجلس آمادگی اصلاح و تدوین این امور را دارد تا آسایش کارگران محقق شود.
وی ادامه داد: در سال های پیش، قانون بیمه بیکاری در مجلس تصویب شد اما این قانون به علت داشتن بار مالی به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد و اخیرا این قانون بار دیگر به مجلس عودت داده شده و هم اکنون نیز در این رابطه با دولت در حال تعامل و ارتباط هستیم تا بیمه بیکاری سامان گیرد.
رئیس مجلس با اعلام اینکه بیمه بیکاری یکی از مسائل و دغدغه های مهم کارگران را رفع می کند، گفت: قانون بیمه بیکاری دو فصل داشت که یکی از بخش های آن مربوط به شاغلان بود و بخشی دیگر مربوط به افرادی بود که کار پیدا نکرده بودند که این بخش دوم مهم ترین قسمت مورد بحث بود، زیرا بار مالی داشت اما به طور قطع بیمه بیکاری به عنوان یکی از ستون های کار شناخته می شود.
لاریجانی با اشاره به بروز مشکلات بسیار در حوزه اقتصادی کشور، گفت: این مشکلات و نواقص با وجود منابع غنی کشور به سال های قبل برمی گردد.
وی با بیان اینکه گستردگی و حجم بالای دولت یکی از دلایل بروز مشکلات اقتصادی است، افزود: متأسفانه سالانه بخش زیادی از منابع اعتباری کشور خرج بودجه جاری دولت می شود، به طوریکه در سال گذشته، 90 درصد بودجه دولت به بخش جاری اختصاص داده شد. براساس بررسی های انجام شده از 115 هزار میلیارد تومان منابع اعتباری کشور حدود 100 هزار میلیارد تومان خرج امور جاری کشور شده است.
**برنامه ریزی ها برای درآمد 600 میلیارد دلاری در دولت  در سال  های اخیر مناسب نبوده است
رئیس مجلس، ادامه داد: به طور حتم، اعتبارات و منابع اعتباری کشور باید به سمت تولید و سرمایه گذاری برود اما شاهد هستیم که وزارتخانه های وسیع هر روز بخش های جدیدی را به خود اضافه می کنند.
لاریجانی با بیان اینکه وزارتخانه ها بودجه خور هستند، تصریح کرد: گستردگی وزارتخانه ها موجب شده که اعتباری برای کارهای عمرانی گذاشته نشود، این در حالی است که در سیاست های اقتصاد مقاومتی بر کوچک شدن وزارتخانه ها و حمایت از تولید تأکید شده است.
وی، ادامه داد: مشکل دیگر اقتصاد کشور این است که برای منابع و درآمدها برنامه ریزی درستی وجود ندارد، زیرا در سال های گذشته کشور حدود 600 میلیارد دلار درآمد داشته اما متأسفانه دولت با این منابع اعتباری به اموری مانند واردات پرداخته است، بنابراین برنامه ریزی ها در این رابطه نادرست بود و این امور بودجه های مصرفی دولت را افزایش داد از این رو باید در جهت رفع این دو نقص و چابک شدن دولت و حمایت از تولید برنامه ریزی شود.
لاریجانی، افزود: گستردگی وزارتخانه ها تا حد و میزانی ضروری است، اما تا آنجا که می شود باید کارها را به مردم واگذار کرد، اما متأسفانه شاهد بودیم که هر کسی که بر سر کار می آید می خواهد، بخش های خودش را نگه دارد این در حالی است که اقتصاد مقاومتی به معنی کوچک سازی وزارتخانه ها است، بنابراین باید محورهای سیاست اقتصاد مقاومتی را به صورت جزء به جزء اجرایی کنیم که مجلس در چند وقت اخیر برای بررسی این امور اقدام به دعوت وزرا برای ارائه گزارشی درباره برنامه های وزارتخانه های اقتصادی در این رابطه کرده است.
وی با تأکید بر اینکه حل مشکلات اقتصادی کشور در گروی رونق یافتن تولید است، تصریح کرد: هم اکنون شاهد هستیم که مقدار زیادی از کارخانه ها یا تعطیل شده اند و یا با ظرفیت پایین کار می کنند که این موضوعات مشکلات بسیاری را در حوزه کار ایجاد می کند، بنابراین باید فشار بیاوریم تا کارخانه ها فعال شوند که این موضوع نیازمند عزم ملی و برنامه ریزی دستگاه های اجرایی است. همچنین باید از کارآفرینان به ویژه فارغ التحصیلان نیز حمایت شود.
رئیس مجلس، ادامه داد: به طور حتم تا زمانی که رونق اقتصادی ایجاد نشود و نقدینگی کشور از بخش هایی مانند سکه و ارز به سمت تولید نرود، مشکلات اقتصادی کشور حل نمی شود، بنابراین باید با ساماندهی این منابع در بخش تولید در جهت متعادل کردن قیمت ها برنامه ریزی کرد.
 

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی