کد خبر : 2350
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در دیدار با اعضای کانون نمایندگان ادوار مجلس:

مذاکره کنندگان بدون همگرایی داخلی قادر به دفاع از منافع ملی نیستند

مذاکره کنندگان بدون همگرایی داخلی قادر به دفاع از منافع ملی نیستند

رئیس مجلس با بیان اینکه مذاکره کنندگان بدون همگرایی داخلی قادر به دفاع از منافع ملی نیستند گفت:تمام بخش‌های کشور باید از مذاکرات دفاع کنند البته این موضوع به معنای نقد نکردن نیست اما نقد باید در جای خودش مطرح شود.

 دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی امروز (یک شنبه 14 اردیبهشت) در دیدار با اعضای کانون نمایندگان ادوار مجلس گفت: در شرایط فعلی مسأله مهم کشور حرکت چرخ تولید است و تا زمانی که این موضوع محقق نشود دو معضل اشتغال و تورم در کشور مرتفع نمی‌شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه با وضعیت کنونی بودجه جاری نمی‌توان چرخ تولید کشور را راه انداخت افزود: همه باید برای حل مشکلات کشور کمک کنند  به طور مثال سیستم بانکی هم باید برای رفع این موضوعات اقداماتی انجام دهد و دولت فعلی هم اکنون تلاش خود را انجام می دهد که در این رابطه وزیر نیرو امروز با حضور در مجلس توضیحات را درباره وضعیت کشور و بدهی 20 هزار میلیارد تومانی این وزارتخانه ارائه کرد.

وی ادامه داد: هم اکنون تلاش برای رونق اقتصادی یکی از وظایف ملی همه افراد است که قطعا در این رابطه باید از فکر و نظرات همه افراد به ویژه نمایندگان ادوار استفاده شود از طرفی دیگر یکی دیگر از نکات مهم در این موضوع توجه به همگرایی در کشور است چون کشور هم اکنون در شرایط عادی نبوده و حاشیه‌پردازی درست نیست زیرا مشکلات کشور اجازه حاشیه‌پردازی نمی‌دهد.

لاریجانی افزود: گاهی می‌بینیم برخی دوستان اشکالاتی را بزرگ می‌کنند که با این اقدام مسائل مهم‌تر دیده نمی‌شوند از این‌رو به طور مثال در مذاکرات سیاسی نیاز به همگرایی داخلی داریم زیرا در صورت نبود همگرایی نمی‌توانند از منافع کشور دفاع کنند. بنابراین تمام بخش‌های کشور باید از مذاکرات دفاع کنند البته این موضوع به معنای نقد نکردن نیست اما نقد باید در جای خودش مطرح شود.

رئیس قوه مقننه گفت: واقعا پیچیدگی‌هایی در مسائل اقتصادی وجود دارد که حل آن نیازمند عزم ملی است که در این رابطه رهبر معظم انقلاب درباره عزم ملی تأکیدات بسیاری داشته‌اند که این رویکرد رویکرد کارشناسی است.

وی افزود: از طرفی دیگر باید به مسائل فرهنگی هم توجه شود زیرا توسعه اقتصادی در گرو مسائل فرهنگی است همچنین تمام مسؤلان باید در شرایط امروز با یک نگاه ملی به موضوعات نگاه کنند تا ضمن دفاع از منافع ملی از حقوق مردم صیانت شود.

لاریجانی بر لزوم استفاده از نمایندگان ادوار مجلس در بخش‌های دولتی، امور کارشناسی و مرکز پژوهش‌ها تأکید کرد و گفت: تلاش‌های کانون نمایندگان بسیار مثبت بوده از این رو من پیشنهاد می‌کنم در هر یک از جلسات کانون یک موضوع مهم بررسی و بحث شود تا از این ظرفیت برای حل مشکلات کشور استفاده شود.

لاریجانی خطاب به نمایندگاه ادوار مجلس گفت: شما سرمایه کشور هستید و تجربه نمایندگان ادوار یک امر واقعی است زیرا کسانی که در مجلس فعالیت می‌کنند به مسائل و مشکلات کشور درحوزه‌های سیاسی، امنیتی، اقتصادی و فرهنگی واقف می‌شوند.

وی بر لزوم حمایت از سرمایه‌های انسانی و با تجربه در کشور تأکید کرد و افزود: متأسفانه برخی بی مهری‌ها در حمایت از این افراد وجود دارد اما این موضوع در کشور ما این گونه است از طرفی دیگر اینکه باید از سرمایه‌های انسانی در جایگاه‌های مختلف استفاده کرد امر درستی است.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: در نشست‌های گذشته هیأت رئیسه مجلس بر تأمین نیازهای اولیه نمایندگان ادوار تأکید شد از طرفی دیگر دولت، مجلس و بخش‌های دیگر نیز باید از وجود این افراد استفاده کنند. البته برخی از نمایندگان ادوار هم اکنون مشغول به کار هستند اما از هیأت رئیسه کانون نمایندگان ادوار می‌خواهم درجهت به کارگیری این افراد در معاونت‌های مجلس اقدام کنند.

لاریجانی با اشاره به وضعیت کنونی کشور تصریح کرد: کشور هم اکنون به علت برخی مشکلات و برخی مسائل بین المللی و اقتصادی در شرایط عادی قرار ندارد، از طرفی دیگر کشور در 8 سال گذشته از ثروت خوبی برخوردار بود، به طوری که در این مدت کشور حدود 600 میلیارد دلار سرمایه داشت حال چرا باید در شرایط کنونی تورم کشور 40 درصد باشد و دولت بیاید و بگوید با تلاش توانسته تورم را به 34 درصد برساند.

وی ادامه داد: در مجلس هشتم برخی از نمایندگان فریاد می زدند که چرا قانون اجرا نمی‌شود اما در این رابطه برخی فکر می‌کردند که مجلس با این کار چوب لای چرخ گذاشته است و این افراد همه را به سکوت دعوت می‌کردند به طور مثال چرا قانون هدفمند کردن یارانه‌ها به صورتی اجرایی شد که دولت هم اکنون برای اجرای آن کمبود اعتبار دارد.

رئیس قوه مقننه افزود: پایه پولی کشور حدود 100 هزار میلیارد تومان بود اما از این میان حدود 42 هزار میلیارد تومان برای اجرای طرح مسکن مهر اختصاص داده شد البته در این رابطه نفس اجرای این طرح و خارج کردن زمین از بورس درست بود اما پول و فشار نقدینگی، تورم و مشکلاتی را برای استفاده کنندگان مسکن مهر ایجاد کرد این موضوع به این معنی بود که افراد متقاضی به دنبال مسکن ارزان بودند اما حال باید به علت تورم مبلغی را اضافه پرداخت کنند.

وی با تأکید بر اینکه استفاده نکردن از فکر جمعی مشکلاتی را برای کشور در چند سال اخیر ایجاد کرد یادآور شد: قطعا یک خانواده با فکر جمعی موفق می‌شود بنابر این دولت هم باید با فکر جمعی اداره شود از طرفی دیگر برخی مشکلات از قبل هم مشهود بود اما برخی فکر می‌کردند که با شعاراین مشکلات حل می‌شود.

رئیس مجلس ادامه داد: همه باید بدانند کشور باید با قانون اداره شود و اگر دعواهای حیدری -  نعمتی سایه نیندازد همه مشکلات حل می‌شود از طرف دیگر یکی از مشکلات کشور این بود که افراد قانون  را زیر پا می‌گذاشتند و برخی این اعمال را حمل به صحت می‌دانستند.

در آغاز این نشست برخی از اعضای کانون مانند نورا، راستگو، جعفری، عابدی و دانش به بیان مشکلات و دغدغه‌های نمانیدگان ادوار مجلس پرداختند./

پایان پیام

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی