کد خبر : 2309
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

علی لاریجانی در نشست مشترک مرکز پژوهش ها و انجمن های علمی سراسر کشور:

چابک شدن سیستم دیوانی کشور نیاز به برخورداری از ظرفیت های علمی کشور دارد

چابک شدن سیستم دیوانی کشور نیاز به برخورداری از ظرفیت های علمی کشور دارد

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید ارتباط قوی با مراکز علمی برقرار شود گفت: اگر می خواهیم سیستم دیوانی کشور چابک شود باید از ظرفیت های مراکز علمی به خوبی استفاده کرد.

علی لاریجانی در نشست مشترک مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی و انجمن های علمی سراسر کشور ضمن مثبت ارزیابی کردن برگزاری چنین جلسه ای افزود: من از مدتها پیش که گاه فرصتی دست می داد تا با برخی اعضای انجمن های علمی ملاقاتی داشتم احساس کردم که مجموعه فکری قوی در کشور با انگیزه های مناسب به وجود آمده و سیستم دیوانی ما هیچ ارتباط معقولی با این ها تعریف نکرده است.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: به نظر می رسد که این انجمن های علمی از یک سازوکار دولتی استفاده می کنند و شاید در همین مرکز پژوهش ها هم ارتباط قوی لازم با مراکز علمی نیز برقرار نکرده اند .

لاریجانی تصریح کرد: بدون شک برگزاری چنین جلسه ای از سوی مرکز پژو هش های مجلس نشان دهنده رفع این نقایص است که البته باید تداوم یابد.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: اگر می خواهیم سیستم دیوانی کشور چابک شود باید از همین نهادهای مدنی و مراکز علمی به خوبی استفاده کنیم.

وی افزود: برگزاری این جلسه نشان داد که آمادگی جهش اکنون وجود دارد از این رو وزارت علوم و مرکز پژوهش های مجلس باید توجه خاص و ویژه ای به انجمن های تخصصی داشته باشند.

وی ادامه داد: باید توجه داشت که بحث بر سر استفاده از ظرفیت ها بوده و مرکز پژوهش ها نیز باید برای بهره گیری از پتانسیل انجمن ها پیشقدم باشد.

لاریجانی گفت: درست است که ما با رای مردم به مجلس راه یافته و نماینده آنها در خانه ملت هستیم از این رو مرکز پژوهش ها باید مقدمات را برای حرکت مراجع علمی به سوی مجلس فراهم سازد.

وی استقلال و کرامت انجمن های علمی را به نفع آنها دانست و بیان داشت با فراهم سازی مقدمات قطعا تبادل آزاد صورت می پذیرد.

وی همچنین با مثال زدن وضعیت خودروسازی کشور گفت: اکنون شاهد آن هستیم که برخی کشورها پس از ما خودروسازی را آغاز کرده اما در حال حاضر از ما پیش گرفته اند اما به طور حتم با رقابتی شدن بازار وضعیت تحقیق و توسعه نیز بهبود خواهد یافت و اگر بازار رقابتی شود از ظرفیت انجمن ها نیز استفاده می شود.

وی همچنین اتکا به انجمن های علمی را باعث بهبود تصمیم گیری ها دانست و گفت: مجلس از طریق نظارت می تواند یاری گر انجمن های تخصصی باشد و قطعا از این تلاش دریغ نخواهد کرد.

وی ادامه داد: در موضوعاتی مانند ثبت اختراعات نیز می‌توان از همت مراکز علمی و انجمن‌های علمی استفاده کرد.

رئیس نهاد قانونگذاری تاکید کرد: در برخی موارد تدوین قوانین می‌طلبد تا با افرادی همچون انجمن‌های علمی مذاکراتی صورت گیرد و از اظهارنظر آنها استفاده شود. به عنوان مثال زمانی که در حال بررسی لایحه دوفوریتی هستیم، می‌توان با کمک انجمن‌ها نظرات سریع‌تری از سوی این مراکز علمی ارائه شود.

لاریجانی تصریح کرد: در برخی موارد نیز لوایحی که دولت ارائه می‌دهد براساس روند کار به کمیسیون‌های مربوطه ارجاع داده می‌شود و در این بین مرکز پژوهش‌ها همواره پای ثابت اظهارنظرات کارشناسی بوده است. لذا در این میان نیز انجمن‌های علمی می‌توانند اظهارنظر خود را بیان کنند و پای ثابت حضور در کمیسیون‌ها باشند.

رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: اگر دکتر جلالی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس ستادی را تشکیل دهد تا برای تدوین طرح‌ها یا بررسی لوایح از اظهارنظر انجمن‌های علمی استفاده شود می‌توان تعامل بیشتری با این انجمن‌ها برقرار کرد.

وی یادآور شد: همچنین می‌توان مدل همکاری برنامه‌ریزی شود تا انجمن‌های علمی با مجلس و مرکز پژوهش‌ها ارتباط نزدیک‌تری داشته باشند.

لاریجانی تصریح کرد: آنچه که می‌توان گفت آن است که ما نیاز به همفکری شما داریم و آن را ارج می‌نهیم. حتی اگر لازم باشد تا جایگاهی برای انجمن‌های علمی در نظر بگیریم، آیین‌نامه مجلس را هم عوض خواهیم کرد.

رئیس قوه مقننه گفت: البته ناگفته نماند بخشی از قسمت‌هایی که مشکلی برای ارتباط نزدیک‌تر با مجلس ندارد، می‌تواند از سوی ستاد مذکور مورد بررسی قرار گیرد تا به بخش تقنینی کشور وصل شود.

وی با اشاره به صحبت‌های اخیر بیژن زنگنه وزیر نفت تاکید کرد: ایشان به نکته‌ای اشاره کردند مبنی بر اینکه برخی تولیدات بنزین که دارای بنزن بودند مضر شناخته شده که این نیاز دارد مورد بررسی قرار گیرد، زیرا این مهم با سلامت مردم درگیر است و نباید به مخاطره افتد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ما از این نمونه موضوعات ممکن است در کشور زیاد داشته باشیم، گفت: لازم است نظارت‌های در این موارد گسترش یابد.

لاریجانی به ذکر مثالی پرداخت و بیان کرد: لازم است برای بررسی این مهم از نیروی متخصصی استفاده شود تا آن را مورد بررسی قرار دهند. برخی مسائل زیستی وجود دارد که با وجود قانون، به اجرا درنمی‌آمد. بر این اساس لازم است تا فشاری بر عملکردها متحمل شود تا اجرای دقیقی صورت گیرد. لذا در بخش نظارت مجلس می‌تواند از ظرفیت‌های علمی انجمن‌ها استفاده کند.

رئیس نهاد قانونگذاری کشور افزود: مجلس هم در بخش تقنین و هم در بخش نظارت می‌تواند با انجمن‌های علمی ارتباط وسیعی داشته باشد و این جلسه را می‌توان یک پایه‌گذاری مطلوب در این راستا قلمداد کرد./

پایان پیام

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی