کد خبر : 2305
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی:حق ندارند با سلامت مردم بازی کنند

لاریجانی:حق ندارند با سلامت مردم بازی کنند

رییس مجلس شورای اسلامی در نشست مشترک مرکز پژوهش‌ها و انجمن‌های علمی ضمن تاکید بر لزوم حضور پررنگ‌تر انجمن‌ها در تصمیم‌گیری‌های قانونی گفت: مجلس آمادگی دارد تا زمینه حضور انجمن‌ها در جلسات تصمیم‌گیری را فراهم کند.

علی لاریجانی با بیان اینکه انجمن‌های علمی، تخصصی مجموعه‌های دارای فکر و انگیزه قوی هستند، ادامه داد: مشکل در سیستم دیوانی ما این است که ارتباط معقول با این انجمن‌ها ندارد و برای اینکه دولت بتواند چالاک‌تر حرکت کند، نیازمند این است که از نهادهای مدنی استفاده کند و این انجمن‌ها نمونه کاملی از این نهادها هستند.

او تصریح کرد: مشکل در این است که چگونه ارتباط بین دولت و انجمن‌های علمی برقرار شود. معتقدیم که مرکز پژوهش‌ها می‌تواند در این زمینه پیش‌قدم شود.

رییس قوه مقننه با اشاره به اینکه نمایندگان مجلس "ذوالفنون" نیستند، گفت: رای نیازمند پشتوانه علمی است و مرکز پژوهش‌ها می‌تواند بستری را فراهم کند که اطلاعات از انجمن‌های علمی به مجلس منتقل شود.

وی با اشاره به اظهارات وزیر علوم در مورد لزوم خودکفایی انجمن‌های علمی اظهار کرد: علی‌الاصول انجمن‌های علمی باید روی پای خودشان بایستند و بهتر است که ساختار عرضه و تقاضا وجود داشته باشد اما اگر چنین زمینه‌ای وجود نداشته باشد، دولت می‌تواند به انجمن‌های علمی کمک کند.

لاریجانی ادامه داد: اینکه متاسفانه در کشور ما مجموعه‌های تحقیق و توسعه در نهادهای صنعتی مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرند، ناشی از تفکر نامناسبی است که در این خصوص وجود دارد. از آنجا که ما بازار رقابتی نداریم، در بسیاری از عرصه‌ها به تحقیق و توسعه هم احساس نیاز نمی‌کنیم.

رییس قوه مقننه با اشاره به مثال‌هایی درباره صنایع خودروسازی ایران گفت: از آنجا که در خودروسازی بازار رقابتی نداریم، مدیران خودروسازی‌ها به راحتی می‌گویند که مجموعه‌های تحقیق و توسعه در این شرکت‌ها معمولا خاک می‌خورند. این به آن دلیل است که رقابت در کشور ما وجود ندارد.

وی با تاکید بر اینکه اتفاق پشتوانه علمی انجمن‌ها می‌تواند منجر به تصمیمات درست است در عرصه‌های مختلف شود، در مورد مدل همکاری بین انجمن‌ها و دستگاه‌های اجرایی گفت: در مورد کار انجمن‌ها می‌توانم بگویم که انجمن‌ها می‌توانند در دو حوزه تقنین و نظارت به مجلس کمک کنند. در حوزه تقنین که جوهر علمی در آن برجسته است، در بسیاری از حوزه‌ها از جمله در تدوین طرح آمایش سرزمینی که از برنامه دوم تا برنامه پنجم به عهده دولت بوده است و اقدام شایسته‌ای در حوزه آن انجام نشده است، انجمن‌های علمی می‌توانند به ما کمک کنند.

رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: من باید اینجا بگویم که اگر دولت در حوزه آمایش سرزمینی وارد نشود، مجلس خودش این کار را انجام خواهد داد.

لاریجانی همچنین با اشاره به اینکه بهره‌وری پایین در همه عرصه‌ها موجب تلف شدن سرمایه‌گذاری‌ها می‌شود، گفت: در حوزه‌هایی مانند بهره‌وری و همچنین قوانین حقوقی ما نیازمند کمک انجمن‌ها هستیم. دپارتمان‌های مرکز پژوهش‌های مجلس در این زمینه می‌توانند با انجمن‌ها همکاری کنند تا از عریض و طویل شدن مرکز پژوهش‌ها هم جلوگیری شود.

رییس قوه مقننه ادامه داد: در حوزه اظهارنظرهای فوری‌تر مثل طرح‌های یک فوریتی و دو فوریتی هم انجمن‌ها می‌توانند در ضرب‌الاجل‌های زمانی به مجلس کمک کنند.

وی ادامه داد: من نمی‌خواهم بگویم که مُدلی که الان به آن اشاره کردم، یک مدل کامل است اما آقای جلالی در مرکز پژوهش‌ها با همکاری همین انجمن‌ها،‌وزارت علوم و معاونت علمی ریاست جمهوری می‌تواند ستادی را ظرف چند روز آینده تشکیل دهد و در مورد مدل همکاری انجمن‌های علمی با مجلس اقدام شایسته انجام دهند.

لاریجانی با تاکید بر اینکه مجلس قطعا به همفکری انجمن‌ها نیازمند است، گفت: مجلس آمادگی دارد که حتی اگر لازم باشد، آیین‌نامه داخلی را هم تغییر دهد تا جایگاهی برای انجمن‌های علمی ایجاد کند هرچند که همین الان هم انجمن‌ها و بخش غیردولتی این امکان را دارند که در صحن مجلس و کمیسیون‌ها حاضر شوند و اظهارنظر کنند.

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه اظهاراتش به نقش موثر انجمن‌ها در عرصه نظارتی اشاره کرد و گفت: در نظارت بر حوزه اجرا برخی اوقات نیازمند حضور تیم‌های علمی هستیم. مثلا در مورد آلودگی بنزین که چند روز پیش بحث آن توسط وزیر نفت مطرح شد، نیازمند این هستیم که یک تیم علمی موضوع را بررسی کند.

رییس قوه مقننه با تاکید بر اینکه هیچ‌کس حق ندارد با سلامت مردم بازی کند، ادامه داد: اگر بنزین‌ تولید شده در چند سال گذشته آلوده به "بنزن" باشد و این موضوع توسط تیم‌های علمی ثابت شود، باید با عاملان آن برخورد شود چراکه هیچ‌کس حق ندارد با سلامت مردم بازی کند.

لاریجانی در پایان با بیان اینکه نشست همفکری انجمن‌های علمی با مرکز پژوهش‌های مجلس که به همت رییس این مرکز برگزار شده است، اقدام خوبی است، از رییس مرکز پژوهش‌های مجلس خواست تا این اقدام را رها نکند تا از ظرفیت‌های آن برای وصول به تصمیم‌گیری‌های مناسب‌تر در عرصه‌های مختلف بهره‌برداری شود.
کلید واژه :

علی لاریجانی

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی