کد خبر : 2293
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی: نیازمند نگاه عمیق حضرت امام خمینی (ره) هستیم

لاریجانی: نیازمند نگاه عمیق حضرت امام خمینی (ره) هستیم

رییس مجلس شورای اسلامی،همه جانبه نگری را از ویژگی های حضرت امام خمینی (ره) دانست و گفت: در این شرایط حساس به دلیل رفتار ماجراجویانه غربی ها و همچنین مسایل اقتصادی کشور احتیاج به نگاه عمیق امام راحل داریم.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، «علی لاریجانی» روز دوشنبه در مراسم تجدید میثاق نمایندگان مجلس شورای اسلامی با آرمان های بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در مرقد مطهر امام راحل افزود: از خصوصیات امام خمینی (ره) عقلانیت در حرکت ایشان بود و با توجه به این که ایشان فیلسوف، عارف و فقیه برجسته بود، این نکته را به صورت برجسته تر دنبال می کرد.

وی تصریح کرد: امام راحل همه وجوه تفکر اسلامی را یک جا دنبال می کرد و گزینشی عمل نکرد، اگر به مردم سالاری توجه می کرد به لوازم آن هم اعتقاد داشت و اگر به آزادی معتقد بود به آزادی معنوی بیشتر توجه داشت.

رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: برای ما نمایندگان فخر و سعادتی است که هر سال توفیق پیدا می کنیم و در چنین ایامی به زیارت حضرت امام خمینی (ره) آمده و با این مرد بزرگ باردیگر هم پیمان می شویم که راه این مجاهد نستوه را طی می کنیم.

رییس مجلس تصریح کرد: در طول تاریخ بعضی نهضت ها وجود داشتند که به نهضت نبوی تاسی و حتی در تاریخ معاصر ایران بزرگانی تلاش هایی در این زمینه کردند، اما در طول سال های مختلف هیچ کدام از این نهضت ها نتوانست دوام یابد و حرکت تکاملی اسلام را طی کند.

لاریجانی افزود: شاید ما در شرایط زندگی امام خمینی (ره) زیست کرده ایم اما کاملا حس نکردیم که چقدر کار ایشان سخت بود، امام راحل عملا تحقق تفکری را که در صدر اسلام آغاز شد و با شرایط سیاه تاریخی به فردی گراییده بود را مجددا در صحنه جهانی مطرح و ارتقا داد و همچنین فکر توحیدی و هم مبارزه با ظلم و استکبار را برجسته کرد.

وی با تاکید بر این که جز امام راحل هیچ فردی مبارزه با ظلم و استکبار را برجسته نکرده بود، اظهار داشت: در آن زمان رجال سیاسی حضور داشتند که با ذهن های محدود نتوانستند دوام یابند، اما امام خمینی (ره) مردم سالاری دینی را براساس نه شرقی، نه غربی استوار کردند و این صلابت را برای ملت ایران با همین فکر تحقق بخشیدند.

لاریجانی، عقلانیت را محور حرکت حضرت امام خمینی عنوان کرد و گفت: حرکت اسلام بدون تحقق عقلانیت به وجود نمی آمد و اگر امروز گرفتار جریان هایی هستیم، افراطیونی که عامل وهن اسلام شدند مشکل آنها این است که عقل را تعطیل کردند.

وی، همه جانبه نگری را از دیگر وجوه تفکر حضرت امام عنوان کرد و یادآور شد: امام خمینی (ره) همه وجوه فکر اسلامی را یک جا دنبال می کرد و گزینشی عمل نمی کرد اگر به مردم سالاری توجه می کردند به لوازم آن هم اعتقاد داشتند و اگر به آزادی معتقد بود به آزادی معنوی بیشتر توجه داشت.

رییس مجلس نهم خاطرنشان کرد: حضرت امام در موارد زیادی تاکید کردند که حکمرانی باید براساس اسلام باشد و ثمره این حرکت استمرار و پایداری نظام جمهوری اسلامی ایران است.

لاریجانی اظهار امیدواری کرد: در این شرایط حساس که به خاطر رفتار ماجراجویانه غربی ها با چالش هایی مواجه هستیم و هم به خاطر مشکلات اقتصادی که بیشتر ناشی از مدیریت غلط بوده احتیاج به نگاه حضرت امام خمینی (ره) داریم که دربردارنده همه جانبه نگری، اخلاق و معنویت است.

وی با اظهار امیدواری از این که با تجدید میثاق امروز نمایندگان مجلس باردیگر حرکت حضرت امام خمینی (ره) صیانت و حفاظت شود، گفت: خوشحالیم که امروز در محضر یادگار امام راحل هستیم که هم از بزرگان دین و هم محبوب و مورد احترام هستند.

رییس مجلس افزود: امیدواریم حضور ایشان (سید حسن خمینی)موجب معنویت بیشتر این محفل باشد.

لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با تبریک میلاد با سعادت حضرت رسول اکرم (ص) اظهارداشت: در آستانه بعثت رسول الله (ص) هستیم که آغازگر یک حرکت تکاملی اسلامی بود و هر روز رونق آن را مشاهده می کنیم.

وی ادامه داد: این انقلاب بر محور توحید، مبارزه با ظلم و ایجاد عدالت در جهان بود و با تحقق قوانین اسلامی و حکومت مردم سالاری و توحید تشکیل شد.

وی تصریح کرد: هرچند زمانی پیامبر گرامی اسلام (ص) و در دوره های بعدی اولیای دین زحمات زیادی کشیدند، اما در طوفان حوادث قدرت طلبانه امویان و عباسیان این حرکت به سکون گروید، بویِژه عباسیان که دوستی با اهل بیت (ع) را پرچم داری می کردند، ولی ضد آرمان های اهل بیت (ع) عمل کردند و عملا آرمان های بلندی که در بعثت نهفته بود را به رویه اشرافی تبدیل کردند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، نمایندگان در آغاز سومین سال کاری نهمین دوره مجلس شورای اسلامی امروز با حضور در مرقد مطهر امام راحل با اهدای تاج گل با آرمان های بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران تجدید میثاق کردند.

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  ترامپ پیرو مکتب «گوبلز» و در تراز شغل کاباره‌داری سخن می گوید/تقویت بنیه دفاعی مورد توجه مجلس است/بحران جدی در کمین ملت عراق

  ادعای کمک ایران به گروه‌های تروریستی مضحک است/ ترامپ صدها میلیارد از امکانات کشورهای منطقه را چپاول کرد

  وزارت نیرو طرح درازمدتی برای صیانت از آب تهیه کند/ مبالغ تخصیص یافته برای رساندن آب شرب به روستاها نباید در جای دیگری هزینه شود

  سطح کنترل های مرزی ارتقا یافته است/ تاکید بر رصد مرزها برای جلوگیری از نفوذ دشمنان و عناصر ضدانقلاب

  آمریکایی‌ها در حال تخریب تار و پود برجام هستند/ مناطق آزاد اقتصادی دچار سقط جنین شده است

  تشریح نگاه ویژه اسلام به مسیحیت/ باید با اتحاد و تلاش تروریست ها را از منطقه خارج کرد

  ایجاد اشتغال از اولویت های برنامه ششم توسعه است/تاکید بر رفع مشکلات دریاچه ارومیه

  انتقاد از سکوت مدعیان حقوق بشر در برابر نسل‌کشی مسلمانان میانمار/لزوم ورود هیأت حقیقت یاب سازمان ملل برای بررسی اوضاع

  احترام جهانیان به منش سیاسی ایران با پذیرش دعوت جمهوری اسلامی برای حضور در مراسم تحلیف/ وزرا خود را وقف کشور کنند/ مجلس مطالبه گر و ناظر جدی است

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی