کد خبر : 2287
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

همایش اندیشه های فلسفی شهید مطهری در قم برگزار شد

همایش اندیشه های فلسفی شهید مطهری در قم برگزار شد

به گزارش پایگاه اینترنتی شهید مطهری به نقل از ایکنا همایش اندیشه های فلسفی شهید مطهری پیش از ظهر امروز با حضور علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی و رئیس بنیاد علمی و فرهنگی شهید مرتضی مطهری و با حضور اندیشمندان و فیلسوفان داخلی و خارجی در سالن همایش های دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم کار خود را آغاز کرد.
لاریجانی در این همایش با بیان اینکه مهم ترین نگاه و روش فلسفی شهید مطهری نگاه عقلانی بود، اظهار کرد: نگاه عقلانی با نگاه فلسفی تفاوت دارد. در فلسفه کانت، اثبات خدا به هیچ وجه معنا پیدا نمی کند و در همین زمان ملاصدرا بر خلاف کانت عمل می کند و سعی در اثبات خدا در حوزه فلسفه دارد در حالی که مکتب ملاصدرا توانست تفکرات دینی را عقلانی کند و این دو فضای متفاوت، بیان گر فاصله میان فلسفه اسلامی و غربی است.
لاریجانی عنوان کرد: فلسفه اسلامی بیش از 700 موضوع را به صورت جدی مورد بررسی قرار داده است و برخی از علوم همچون حرکت در فکر ارسطو و ملاصدرا تغییرات بسیار زیادی را پیدا کرده و از بدیهیات به متافیزیک منتقل شده است؛ در حالی که شهید مطهری در بسیاری از مواقع تقریری متفاوت را در موضوعات مختلفی ارائه می کند از جمله اینکه شهید مطهری با انتقاد از فلسفه کانت عنوان می کند که تئوری شناخت در فکر کانت بر اساس موضوعات ذهنی شناخته شده است.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به نگاه شهید مطهری به آزادی گفت: ایشان مرز آزادی را مرز ارزش های انسانی می داند که با مرز آزادی دیگران که تفکر غربی است تفاوت دارد؛ ایشان به شدت فطرت محور است و به دنبال احیای فطرت انسانی با توجه به صفات بالقوه آن است.
وی گفت: دنیای غرب در عصر معاصر تا حد زیادی سایه انداخت به ویژه با سلطه استعماری که داشتند عملاً در ایجاد یک جریان فکری متفاوت تلاش می  کردند اما در ایران پیشینه خوبی قبل از اسلام در مورد فلسفه وجود داشت و بعد از اسلام نیز به دلیل عقل  گرایی شیعه حرکت  های ارزشمندی در فلسفه اسلامی در ایران ایجاد شد.
همچنین حجت الاسلام والمسلمین احمد احمدی، دبیر علمی این همایش یادآور شد: 500 چکیده مقاله به این همایش ارسال شد که از این میان 79 مقاله ایرانی و 18 مقاله خارجی به دبیرخانه رسید؛ در همین راستا 25 مقاله نیز در موضوعات مورد نیاز سفارش داده شد که مجموعه مقالات برتر در دو شماره تماشاگه راز منتشر می شود.
وی با اشاره به نقش آثار شهید مطهری در بازشناسی و نقد تفکرات غربی بیان کرد: کتاب اصول فلسفه و روش رئالیسم که متن آن توسط علامه و حاشیه  آن توسط شهید مطهری تالیف شد، در همین راستا نگاشته شد.
برپایه این گزارش، در مراسم افتتاحیه این مراسم علاوه بر رئیس مجلس شورای اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین احمد احمدی، رئیس موسسه سمت، حجت الاسلام یزدان پناه عضو هیئت امنای دفترتبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، پروفسور چارلز تالیور استاد کالج سنت اولاف آمریکا، علی مبروک از دانشگاه قاهره، کلی جیمز کلارک از دانشگاه نوتردام آمریکا، محسن لبیب از کالج صدرا اندونزی، هری هیوبنر از دانشگاه منونایت کانادا، جان هوور از دانشگاه اجوکیشن آلمان و... حضور داشتند.
این همایش در دو روز در سالن همایش دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار می شود و پنل های تخصصی در این دو روز با حضور اندیشمندان داخلی وخارجی برگزار خواهد شد.
 

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

  همدلی و اتحاد میان کشورهای منطقه ریشه تروریست را خشک می کند

  تعاملات بانکی کلید فعال شدن مراودات تجاری ایران و بلاروس/ همکاری های دو کشور در مجامع بین المللی مثبت است

  جهان امروز نیازمند عقلانیت عمومی است / بحران‌های تروریستی تنها با همگرایی همه کشورها حل می شود

  ایران علاقه مند به تسریع در پیشبرد همکاری های اقتصادی با کره جنوبی است

  ایران علاقه مند به گسترش همکاری های اقتصادی با کشورهای اسلامی است

  سیاست ایران گسترش روابط با کشورهای آفریقایی است/لزوم ارتقاء همکاری های دو کشور در حوزه دارویی و درمانی

  زنگبار از تجارب ایران در حوزه فنی و حرفه ای و آموزش عالی بهره بگیرد

  امنیت پایدار ایران زمینه ساز توسعه روابط با ماداگاسکار است/آمادگی جمهوری اسلامی برای گسترش همکاری های اقتصادی

  انتقاد از خبر کذب معامله وزرا با مجلس برای حضور در کابینه/ مزاح دکتر لاریجانی با طبابت قاضی زاده هاشمی برای سیاسیون

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی