کد خبر : 228
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی:

منطقه در وضعیت ژله‌ای قرار دارد/ رفتار ایران در تحولات منطقه، سنجیده و عاقلانه بوده است

منطقه در وضعیت ژله‌ای قرار دارد/ رفتار ایران در تحولات منطقه، سنجیده و عاقلانه بوده است

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه منطقه از نظر سیاسی و امنیتی آشفته است و در وضعیت ژله ای قرار دارد، تصریح کرد: با وجود این شرایط رفتار جمهوری اسلامی ایران برخلاف نگاه برخی کشورهای همسایه، سنجیده و عاقلانه بوده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی صبح امروز (پنجشنبه 14 مرداد) در دیدار با اعضای خانه مطبوعات استان قم با تبریک میلاد باسعادت حضرت معصومه (س) و آغاز دهه کرامت و نیز روز خبرنگار گفت: لازم است آقای دانش به عنوان معاون مطبوعاتی اداره کل ارشاد قم جلسات مستمری را برگزار کرده و اصحاب رسانه و مطبوعات را دعوت کند تا مشکلاتشان را درمیان بگذارند.

رییس مجلس شورای اسلامی به مشکلات بیمه خبرنگاران اشاره کرد و گفت: گام هایی برای رفع مشکل بیمه خبرنگاران برداشته شده؛ هرچند ممکن است در این باره معذوراتی وجود داشته باشد.

دکتر لاریجانی بیان کرد: متاسفانه سیستم کشور ما به گونه ای است که ثبات در پرداخت ندارد ولی با این حال این وضعیت در حال بهبود است و وزارت ارشاد هم در بحث حق بیمه های خبرنگاران می تواند از ابتدا آن را به صورت کامل پرداخت کند یا وامی به نشریات برای این موضوع اختصاص دهد تا مشکلات آنان حل شود.

رییس مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: لازم است جلساتی برگزار شود تا مشکلات فعالان مطبوعات حل شود؛ اگرچه بخشی از این مشکلات قابل حل است و بخشی دیگر را باید صبر کرد تا شرایط کشور بهبود یابد.

وی افزود: لازم است وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از خبرنگاران حمایت کامل کند که البته این حمایت صرفاً بحث مالی نیست بلکه در زمینه معنوی هم باید باشد و بر این اساس باید این وزارتخانه مدافع خبرنگاران باشد.

دکتر لاریجانی تصریح کرد: شرایط خبرنگاران در قم متفاوت است. به گونه ای که من دیده ام که حتی در روزهای تعطیلی همچون جمعه آنها مشغول کار هستند، لذا باید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این موضوع را درک کند و من سفارشات لازم را به وزیر ارشاد خواهم کرد.

وی ادامه داد: مطبوعات و فرهنگ، موضوعاتی هستند که همواره مورد حمایت قرار دارند و در همه جای دنیا توجه خاصی به آن می شود؛ بعضی مشکلات در سال گذشته حل شد، ولی این به معنای حل تمامی مشکلات نیست.

رییس قوه مقننه در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: وزارت آموزش و پرورش دارای بیش از یک میلیون پرسنل است و باعث شده که این دستگاه، معوقات بسیاری داشته باشد؛ حتی در حوزه کلان نیز که نگاه کنیم می بینیم در کشور 4 میلیون پرسنل داریم که کرور کرور استخدام شده و اضافه کار و حقوق و بازنشستگی می خواهند که مشکلات متعدد به دنبال خواهد داشت.

وی با اشاره به مشکلات ساختاری کشور عنوان کرد: مشکلات ساختاری در کشور وجود دارد به طوری که اکثر منابع که حدود 87 درصد است، صرف امور جاری می شود.

دکتر لاریجانی تصریح کرد: وقتی مشکلات حجیم شود، رسیدن به بخش های دیگر امکانپذیر نیست؛ اما با وجود این مشکلات فضای کشور رو به جلو است و سرمایه گذاری بیشتر و رشد بهتر بوده است.

وی عنوان کرد: در سال های اخیر گاهی رشد اقتصادی کشور منفی یا صفر بوده که اما اکنون شرایط بهتر شده و امیدواریم که مشکلات حل شود و این به معنای آن نیست که از اقداماتی که در زمینه فرهنگ هست، حمایت نکنیم و از آن شانه خالی کنیم.

دکتر لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مشکلات دستگاه های اجرایی گفت: برخی از مشکلات مربوط به مسائل مالی نیست بلکه نیازمند توجهات دستگاه های اجرایی است. بر این اساس در حال حاضر بحث درخصوص یک شخص مطرح نیست و مسائل مربوط به آن مهم نیست بلکه باید تلاش کنیم تا قم آبادان شود و فضایی به وجود آید که مسائل قم حل شود.

دکتر لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود به مسائل مختلف منطقه ای، داخلی و بین المللی اشاره کرد و گفت: در زمینه بین المللی مسئله هسته ای حل شده و روی روال هستیم، اما این به معنای آن نیست که دیگر کار تمام شده بلکه تلاش شده آرامشی را در کشور به وجود آید.

وی ادامه داد: منطقه از نظر سیاسی و امنیتی آشفته است و در وضعیت ژله ای قرار دارد، به گونه ای که وضعیت هر روز در یک سمت قرار دارد، اما نکته قابل توجه این است که با وجود این شرایط برخلاف نگاه برخی کشورهای همسایه که زیگزاگی و توطئه آفرین بوده، رفتار جمهوری اسلامی ایران سنجیده و عاقلانه بوده است.

دکتر لاریجانی با اشاره به مشکلات اقتصادی کشور گفت: ما در حال حاضر در زمینه اقتصادی با چالش های عمده ای مواجهیم و رکود مشکلاتی را ایجاد کرده است لذا تا وقتی که این مسائل حل نشود، سرانه مردم بالا نمی رود.

وی با بیان اینکه آسیب های اجتماعی متاثر از مسائل اقتصادی است، گفت: باید گام هایی را برای حل مسائل اقتصادی کشور برداریم تا بتوانیم کشور را به سمت توسعه و آبادانی سوق دهیم چراکه راه آینده به سمت کارآفرینی و تولید است و بر این اساس باید جوانان به این سمت سوق داده شوند.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر اجرای اقتصاد مقاومتی گفت: باید به این موضوع و سایر موارد دیگری که مقام معظم رهبری بر آن تاکید دارند، بها داد و نقش رسانه ها در این زمینه مهم است زیرا دیده شده برخی رسانه ها اذهان و افکار عمومی مردم را به سمت و سویی دیگر سوق می دهند.

وی بیان کرد: رفتار در کشور ما باید متفاوت باشد و از برجسته کردن موضوعات حاشیه ای خودداری شود، چرا که به صلاح کشور نیست و این موضوع یعنی برجسته شدن حاشیه ها، ربطی به جناح ها ندارد.

دکتر لاریجانی گفت: انقلاب اسلامی زندگی با کرامت و شرافت مندانه برای مردم می خواهد در حالی که سنگ اندازی زیاد است و هر کاری می شود نقاط منفی برجسته شود، بر این اساس نباید با نگاه ظن و گمان منفی نگاه کرد و اگر افراد نصایحی دارند آن را مطرح کنند.

وی افزود: طبق آخرین آمار موجود در کشور 8 میلیون نفر درگیر آسیب های اجتماعی هستند که حل این مشکل همت ملی می خواهد.

دکتر لاریجانی در ادامه درباره مسائل شهر مقدس قم تاکید کرد: مهمترین وظیفه ما این است که مسائل را به گونه ای سوق دهیم که در مسیر آبادانی قم باشد.

وی عنوان کرد: قم محرومیت های جدی دارد و در سال گذشته و بازدیدی که از محله چال کاظم داشتم، در بخش هایی دچار فقر و محرومیت هایی بود؛ به همین دلیل، رصد کردن مشکلات ملموس بر عهده رسانه ها است.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به پروژه های عمرانی در حال اقدام در قم بیان کرد: در بحث پروژه متروی قم بخصوص در مسیر خطوط A و E باید به حل مشکلات کنونی توجه شود چرا که در غیر این صورت مشکلات ترافیکی قم همچنان باقی می ماند.

وی به مشکلات کنونی پروژه فرودگاه بین المللی قم اشاره کرد و گفت: این فرودگاه دچار مشکلاتی شده که برای حل آنها سه جلسه برگزار شده که باید همتی بلند وجود داشته باشد تا مشکلات این پروژه حل شود.

رییس مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: همه مسئولان استان باید مسئله آبادانی قم را مهم بدانند و این امر نیازمند همت مدیران داخلی استان و حمایت های مالی دارد که ذهنم برای آینده بسیار امیدوارکننده است./

پایان پیام

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  سالانه حداکثر ۲۰ هزار نفر از معافیت های مرتبط با ایثارگران بهره مند می شوند/ تشریح شرایط معافیت

  اظهارات اخیر آمریکایی‌ها برای مشروعیت سازمان ملل نگران‌کننده است/عدم پایبندی آمریکا به توافق‌های بین‌اللملی در شورای امنیت بررسی شود

  راهبرد آمریکا بازی با تروریسم است و نه مبارزه با آن/باید نسبت به حضور آمریکا و ناتو در منطقه خود حساس باشیم

  دکتر لاریجانی:تحریم آمریکا علیه روسیه و ایران خلاف قواعد بین‌المللی است/ماتونیکو:در پایبندی ایران به برجام نباید هیچ شبهه‌ای داشته باشیم

  تاکید بر نتایج مثبت همکاری ایران و روسیه در مبارزه با تروریسم/ نقض مکرر توافق هسته ای از سوی آمریکا

  اظهارات ترامپ به اعتبار آمریکایی ها لطمه می زند/موضوعات را با دقت رصد و مطابق منافع ملت تصمیم می گیریم

  تک روی آمریکا در برجام به ضررشان تمام می شود/ مواضع آمریکا در صحنه بین‌الملل جدی گرفته نمی‌شود

  تشریح دلایل سفر به روسیه/برنامه ریزی برای حضور دردو کنفرانس مسائل امنیتی و بین‌المجالس جهانی

  بازارچه‌های مرزی برای تبادلات تجاری و اقتصادی ایجاد شود

  ضرورت حرکت به‌سمت دریافت سرمایه‌گذاری‌های خارجی برای تکمیل ناوگان ریلی/ با ارائه تسهیلات به کارخانجات برای حمل‌ونقل ازطریق ریل انگیزه ایجاد شود

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی