کد خبر : 2276
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

علی لاریجانی : شهید مطهری از استثنائات تاریخ معاصر است

علی لاریجانی : شهید مطهری از استثنائات تاریخ معاصر است

دکتر علی لاریجانی گفت : استاد شهید مطهری شخصیتی جامع و از استثنائات تاریخ معاصر است.
به گزارش واحد مرکزی خبر ، رئیس مجلس شورای اسلامی در همایش بین المللی اندیشه های فلسفی شهید مطهری که صبح امروز با حضور اندیشمندان و پژوهشگران داخلی و خارجی در سالن همایش های دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار شد از استاد شهید مطهری به عنوان شخصیتی یاد کرد که در رشته های مختلف علوم اسلامی تسلط داشت و این جامعیت کمک کرد که آثار این شهید بزرگوار در زمینه های مختلف برای جامعه مفید باشد .
دکتر لاریجانی سلوک اخلاقی ، مسئولیت پذیری در قبال مسائل اجتماعی و حضور در مجامع علمی حوزه و دانشگاه و بطن جامعه را از دیگر ویژگی های شخصیتی آیت الله شهید مطهری بیان کرد و گفت : جمع این خصوصیات همراه با تدریس در حوزه و دانشگاه و نگارش 100 اثر مهم ، مطهری را جزو استثنائات روزگار ما قرار داده که با عنایت الهی توانست در همه بخش ها گام های بزرگ بردارد .
وی شهید مطهری را الگویی از یک عالم جامع شیعی توصیف کرد و افزود : ویژگی های خاص شهید مطهری همراه با ژرف اندیشی باعث شد که آثار علمی وی عمق زیادی داشته باشد .
دکتر لاریجانی با اشاره به علاقه مرحوم مطهری به مباحث فلسفی تاکید کرد : یکی از ویژگی های بارز استاد مطهری این بود که با وجود اینکه در ساحت های مختلف علوم فعال بود اما از خلط مباحث به شدت جلوگیری می کرد ، یعنی در هر ساحتی از علوم با متدلوژی و منطق همان بخش از علوم مباحث را مطرح می کرد و برخلاف برخی از محققان اجازه نمی داد سلیقه ای که در یک بخش داشت در دیگر بخشها نیز حاکم شود.
دکتر لاریجانی درباره این ادعا که شهید مطهری دین را فلسفی و فلسفه را دینی کرد گفت : فکر می کنم این ادعای درستی نیست و خود شهید مطهری نیز چنین ادعایی نداشت و به تصریح استاد مطهری ، اسلام مکتب فلسفی نیست و زبان مخصوص خودش را دارد ولی در لابلای مطالب اسلام درباره همه مسائل سخن گفته شده است.
رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به فراز و فرود فلسفه اسلامی در دوره های مختلف، طبقه بندی فلسفه از جانب استاد شهید مطهری را یکی از خدمات این شهید عنوان کرد و گفت : استاد مطهری با این دسته بندی نشان داد که برخلاف برخی شبه افکنی ها فلسفه اسلامی همان فلسفه یونان نیست ، بلکه فلسفه ای پویا است که در بخش های مختلف به غنا و تکمیل مباحث فلسفه پرداخته است.
دکتر لاریجانی به برخی نوآوری های استاد شهید مطهری در تبیین مباحث فلسفی هم اشاره کرد و گفت : ویژگی مهم استاد شهید مطهری این بود که توانست با زبان ساده مسائل دشوار را بیان کند و موجب فراگیر شدن مباحث فلسفه علامه طباطبایی در جامعه شود .
وی روش فلسفی استاد شهید مطهری را برای امروز جامعه بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت : در شیوه تفکر فلسفی شهید مطهری آنچه مهم است برگشت به ریشه ها در مباحث است که کمک می کند به انضباط پیدا کردن و جلوگیری از خلط مباحث و نکته دیگر اینکه مرحوم شهید مطهری در تقابل با اندیشه غربی نه به طرد کامل آن می پرداخت و نه دربست آن را قبول می کرد و نه در پی سازگار کردن مباحث دینی با اندیشه های غربی بود بلکه با تفکیک ضمائم فلسفی از علوم جدید به هر کدام جداگانه می پرداخت .
رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان ابراز امیدواری کرد همایش بین المللی اندیشه های فلسفی استاد شهید مطهری و معرفی نوآوری های این شهید و استفاده از روش فلسفی این اندیشمند بزرگ در تبیین مسائل جدید حرکت جدیدی را در تاملات فلسفی کشور به وجود آورد .
این همایش دو روزه با ارائه مقالات و سخنرانی های متعدد شخصیت های علمی داخل و خارج فردا به کار خود پایان می دهد .
 

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی