کد خبر : 2276
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

علی لاریجانی : شهید مطهری از استثنائات تاریخ معاصر است

علی لاریجانی : شهید مطهری از استثنائات تاریخ معاصر است

دکتر علی لاریجانی گفت : استاد شهید مطهری شخصیتی جامع و از استثنائات تاریخ معاصر است.
به گزارش واحد مرکزی خبر ، رئیس مجلس شورای اسلامی در همایش بین المللی اندیشه های فلسفی شهید مطهری که صبح امروز با حضور اندیشمندان و پژوهشگران داخلی و خارجی در سالن همایش های دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار شد از استاد شهید مطهری به عنوان شخصیتی یاد کرد که در رشته های مختلف علوم اسلامی تسلط داشت و این جامعیت کمک کرد که آثار این شهید بزرگوار در زمینه های مختلف برای جامعه مفید باشد .
دکتر لاریجانی سلوک اخلاقی ، مسئولیت پذیری در قبال مسائل اجتماعی و حضور در مجامع علمی حوزه و دانشگاه و بطن جامعه را از دیگر ویژگی های شخصیتی آیت الله شهید مطهری بیان کرد و گفت : جمع این خصوصیات همراه با تدریس در حوزه و دانشگاه و نگارش 100 اثر مهم ، مطهری را جزو استثنائات روزگار ما قرار داده که با عنایت الهی توانست در همه بخش ها گام های بزرگ بردارد .
وی شهید مطهری را الگویی از یک عالم جامع شیعی توصیف کرد و افزود : ویژگی های خاص شهید مطهری همراه با ژرف اندیشی باعث شد که آثار علمی وی عمق زیادی داشته باشد .
دکتر لاریجانی با اشاره به علاقه مرحوم مطهری به مباحث فلسفی تاکید کرد : یکی از ویژگی های بارز استاد مطهری این بود که با وجود اینکه در ساحت های مختلف علوم فعال بود اما از خلط مباحث به شدت جلوگیری می کرد ، یعنی در هر ساحتی از علوم با متدلوژی و منطق همان بخش از علوم مباحث را مطرح می کرد و برخلاف برخی از محققان اجازه نمی داد سلیقه ای که در یک بخش داشت در دیگر بخشها نیز حاکم شود.
دکتر لاریجانی درباره این ادعا که شهید مطهری دین را فلسفی و فلسفه را دینی کرد گفت : فکر می کنم این ادعای درستی نیست و خود شهید مطهری نیز چنین ادعایی نداشت و به تصریح استاد مطهری ، اسلام مکتب فلسفی نیست و زبان مخصوص خودش را دارد ولی در لابلای مطالب اسلام درباره همه مسائل سخن گفته شده است.
رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به فراز و فرود فلسفه اسلامی در دوره های مختلف، طبقه بندی فلسفه از جانب استاد شهید مطهری را یکی از خدمات این شهید عنوان کرد و گفت : استاد مطهری با این دسته بندی نشان داد که برخلاف برخی شبه افکنی ها فلسفه اسلامی همان فلسفه یونان نیست ، بلکه فلسفه ای پویا است که در بخش های مختلف به غنا و تکمیل مباحث فلسفه پرداخته است.
دکتر لاریجانی به برخی نوآوری های استاد شهید مطهری در تبیین مباحث فلسفی هم اشاره کرد و گفت : ویژگی مهم استاد شهید مطهری این بود که توانست با زبان ساده مسائل دشوار را بیان کند و موجب فراگیر شدن مباحث فلسفه علامه طباطبایی در جامعه شود .
وی روش فلسفی استاد شهید مطهری را برای امروز جامعه بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت : در شیوه تفکر فلسفی شهید مطهری آنچه مهم است برگشت به ریشه ها در مباحث است که کمک می کند به انضباط پیدا کردن و جلوگیری از خلط مباحث و نکته دیگر اینکه مرحوم شهید مطهری در تقابل با اندیشه غربی نه به طرد کامل آن می پرداخت و نه دربست آن را قبول می کرد و نه در پی سازگار کردن مباحث دینی با اندیشه های غربی بود بلکه با تفکیک ضمائم فلسفی از علوم جدید به هر کدام جداگانه می پرداخت .
رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان ابراز امیدواری کرد همایش بین المللی اندیشه های فلسفی استاد شهید مطهری و معرفی نوآوری های این شهید و استفاده از روش فلسفی این اندیشمند بزرگ در تبیین مسائل جدید حرکت جدیدی را در تاملات فلسفی کشور به وجود آورد .
این همایش دو روزه با ارائه مقالات و سخنرانی های متعدد شخصیت های علمی داخل و خارج فردا به کار خود پایان می دهد .
 

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  سالانه حداکثر ۲۰ هزار نفر از معافیت های مرتبط با ایثارگران بهره مند می شوند/ تشریح شرایط معافیت

  اظهارات اخیر آمریکایی‌ها برای مشروعیت سازمان ملل نگران‌کننده است/عدم پایبندی آمریکا به توافق‌های بین‌اللملی در شورای امنیت بررسی شود

  راهبرد آمریکا بازی با تروریسم است و نه مبارزه با آن/باید نسبت به حضور آمریکا و ناتو در منطقه خود حساس باشیم

  دکتر لاریجانی:تحریم آمریکا علیه روسیه و ایران خلاف قواعد بین‌المللی است/ماتونیکو:در پایبندی ایران به برجام نباید هیچ شبهه‌ای داشته باشیم

  تاکید بر نتایج مثبت همکاری ایران و روسیه در مبارزه با تروریسم/ نقض مکرر توافق هسته ای از سوی آمریکا

  اظهارات ترامپ به اعتبار آمریکایی ها لطمه می زند/موضوعات را با دقت رصد و مطابق منافع ملت تصمیم می گیریم

  تک روی آمریکا در برجام به ضررشان تمام می شود/ مواضع آمریکا در صحنه بین‌الملل جدی گرفته نمی‌شود

  تشریح دلایل سفر به روسیه/برنامه ریزی برای حضور دردو کنفرانس مسائل امنیتی و بین‌المجالس جهانی

  بازارچه‌های مرزی برای تبادلات تجاری و اقتصادی ایجاد شود

  ضرورت حرکت به‌سمت دریافت سرمایه‌گذاری‌های خارجی برای تکمیل ناوگان ریلی/ با ارائه تسهیلات به کارخانجات برای حمل‌ونقل ازطریق ریل انگیزه ایجاد شود

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی