کد خبر : 2275
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

رونمایی از دو اثر شهید مطهری در همایش بین المللی اندیشه های شهید مطهری

رونمایی از دو اثر شهید مطهری در همایش  بین المللی اندیشه های شهید مطهری

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، همایش بین المللی اندیشه های شهید مطهری امروز با حضور اندیشمندان داخلی و خارجی در سالن همایش های دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه برگزار شد.
بر اساس این گزارش در این همایش با حضور علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی و علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی از دو اثر شهید مطهری رونمایی شد.
گفتنی است در این همایش تعلیقات استاد مطهری بر اسفار  و ترجمه انگلیسی جلد پنجم کتاب اصول فلسفه و روش رئالیسم رونمایی شد.
همچنین در همایش بین المللی اندیشه های شهید مطهری با حضور شخصیت ها و اندیشمندان داخلی و خارجی از مجموعه آثار مقالات این همایش رونمایی شد./927/پ203/ع

 
کدخبر : 25777551    منبع  :  خبرگزاری مهر    لینک‌خبر    ۱۳۹۳/۳/۷  ۱۱:۵۱:۱۵     
لاریجانی:
شهید مطهری الگوی جامع یک عالم شیعی است/ اعتقاد شهید مطهری به آزادی مشروط
به گزارش خبرنگار مهر، علی لاریجانی پیش از ظهر چهارشنبه در همایش بررسی اندیشه های فلسفی شهید مطهری با اشاره به اینکه عدم تبیین درست جهان و عدم قبول مبدا هستی نوعی آشفتگی در تفکر بشری به همراه می آورد اظهار داشت: خوب است در این زمینه مطالب بیشتری مطرح شود.
وی افزود: شهید مطهری یک شخصیت ذوابعاد و یکی از استثنائات در تاریخ معاصر محسوب می شود. از نظر تسلط بر علوم مختلف اسلامی یک جامعیت فکری دارد که موجب ماندگاری و مفید شدن آثار ایشان شده است.
نماینده قم در خانه ملت خاطرنشان کرد: بعد دیگر شخصیت معنوی و سلوک اخلاقی ایشان است که یک وارستگی اخلاقی را با دانش همراه کرده بودند. ایشان همچنین از نظر فعالیت های سیاسی و اجتماعی یک شخص مسئولیت پذیر بودند و در طول حرکت انقلاب اسلامی با امام خمینی(ره) همراه بودند.
وی افزود: ایشان به دلیل حضور در مجامع علمی و ارتباطی که با مردم داشتند، منزوی از توده های مردم فعالیت علمی نمی کردند و تمام آثارشان نیازهای زمان را مورد توجه قرار می داند.
لاریجانی گفت: جمع این خصوصیات همراه با تدریس در دانشگاه و حوزه و نگارش بیش از صد اثر مهم جزو استثنائات روزگار ما است.
وی با اشاره به اینکه شخصیت شهید مطهری الگوی یک عالم جامع شیعی است، اضافه کرد: ایشان کسی است که در ابعاد مختلف تفکر اسلامی عمق کرده، نسبت به سرنوشت مسلمانان احساس مسئولیت داشته و همراه با توده های مردم زندگی کرده اند.
وی با اشاره به اینکه علاقه شهید مطهری به مباحث فلسفی در تمام آثار ایشان دیده می شود، اظهار داشت: نکته مهمی که در آثار ایشان وجود دارد این است که در ساحات مختلف که قلم زدند، خلط مبحث نکردند و اگر علاقمندی فلسفی دارند، دلیلش این نبود که در عرصه فقه یا اخلاق منطق ها را مخلوط کنند.
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: گاهی اندیشمندان به خاطر سلیقه ای که در یک حوزه دارند تلاش می کنند در تمام حوزه ها از همان نگاه استفاده کنند و این مشکلاتی را به وجود می آورد. در هر عرصه باید با متد همان عرصه بحث کرد.
وی افزود: شهید مطهری عقیده داشت اسلام مکتب فلسفی نیست اما در کنار دیگر مطالب خود درباره فلسفه سخن گفته و راه های آن را مشخص کرده است.
لاریجانی با اشاره به اهمیت حفظ اعتدال در امور فکری خاطرنشان کرد: ایشان در کتاب اسلام و مقتضیات زمان به این موضوع به نحو دیگری اشاره کرده اند. در این کتاب می گویند مشکلات جامعه بشری نو می شود و ما باید اجتهاد نو داشته باشیم اما از آن طرف برخی سخاوتمندانه از اسلام مایه می گذارند و سلیقه خود را بر امور فکری حاکم می کنند.
وی گفت: پاسخگویی مسائل اسلامی عصر معاصر دغدغه اصلی شهید مطهری بود و در تمام این آثار سمت و سویی به وجود آمده اما نمی توان گفت تمام آثار ایشان فلسفی است. شاید موضوعی که برخی را به این اشتباه انداخته این است که ایشان در هر عرصه ای تأملات عقلانی دارند.
نماینده قم در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: دغدغه شهید مطهری درباره مسائل کلامی بود اما کلامی که یک فرایند را طی کرده است. کلام معاصری که شهید مطهری به آن استدلال کرده اند نوعی کلام فلسفی است.
وی با اشاره به اینکه کلام بعد از عصر ملاصدرا به شیوه قبل نیست و جنس برهانی پیدا کرده و از این نظر شهید مطهری عقیده داشت که کلام تسلیم فلسفه شده است گفت: بر این اساس شهید مطهری هم متکلم است و هم فیلسوف.
لاریجانی با اشاره به وضعیت فلسفه در تاریخ اسلام ادامه داد: در این 12 قرنی که فلسفه در جغرافیای اسلامی مطرح بوده شرایط بسیار متغیری را مواجه هستیم. در یک دوره هایی از این نظر وضعیت سکوت داریم.
وی گفت: در قرن سوم و چهارم با شخصیتی مثل فارابی روبه رو هستیم و در قرن چهارم و پنجم ابن سینا کار فارابی را ادامه داد.
لاریجانی با اشاره به تأثیر امام محمد غزالی بر ایجاد سکوت در عرصه فلسفه خاطرنشان کرد: این سکوت تا زمان ایجاد مکتب شیراز در ایران ادامه داشت.
ایرانیان موجب رشد فلسفه شدند
وی با اشاره به نقش شیعیان در ترویج فلسفه ادامه داد: در بین فرق اسلامی، شیعیان گرایش بیشتری به اعتدال داشته اند به همین دلیل بیشتر شیعیان و ایرانیان بودند که تفکر فلسفی را پیشرفت داده اند. در واقع فکر فلسفی در ایران مانند برخی کشورهای عربی ثبوت ندارد بلکه زنده است.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه از حدود یک قرن قبل که تفکر مشروطه در ایران شکل گرفت، افکار فلسفه غرب وارد ایران شد تصریح کرد: خود فکر مشروطه هم تأثیری بود که از سایر کشورها به ایران آمد. فکری که در ایران رشد کرد، عدالت خانه بود که تحت تأثیر افکار غربی تبدیل شد به مشروطه خواهی.
وی با اشاره به اینکه کتاب اصول فلسفه و روش رئالیسم در آن فضا نوشته شد اضافه کرد: در دوره صفویه که یک جریان فکری عمیق به درایت سلاطین شکل گرفت و افرادی مانند شیخ بهایی و میرداماد به وجود آمد، مصادف شد با دوره رنسانس در غرب. در غرب هم دکارت و اسپینوزا در حال انجام تحول بودند.
لاریجانی گفت: کاری که دکارت انجام می دهد این است که تفکرات فلسفی را ریاضی گونه می کند. در تفکر فلسفی دکارت شهود دیده می شود. ایشان می گوید اگر شهود ما واضح، روش و دقیق باشد می تواند پایه استدلال باشد و بر اساس همین تفکر خود را شکل می دهد.
وی اظهار داشت: در قرون وسطی مبانی فلسفی با دین گره خورده بود که با تفکر دکارت تغییر شکل پیدا می کند و وارد فلسفه دیگری می شود که ریاضی گونه است.
رئیس بنیاد شهید مطهری ادامه داد: کانت حتی خدا را امری جدلی می داند. در واقع از فلسفه کانت اثبات خدا برداشت نمی شود.
ملاصدار حقایق دینی را توجیه عقلانی کرد
وی گفت: نقطه مقابل آن در ایران مکتب اصفهان وجود دارد. در آن زمان ملاصدرا بین حکمت مشایی و حکمت سهروردی جمع کرده است. در تفکر صدرایی حقایق دینی و عرفانی توجیه عقلانی می شود.
لاریجانی اظهار داشت: نکته دیگری که در مسائل فلسفه اسلامی تکرار شده این است که فلسفه اسلامی معنا ندارد و اینکه فلسفه اسلامی کپی از فلسفه یونان است. اگر کسی در فلسفه اسلامی دقت داشته باشد، سست بودن این سخن را متوجه خواهد شد.
وی گفت: شهید مطهری موضوعاتی که در فلسفه اسلامی بحث شده را به چند دسته تقسیم می کند. یک سری موضوعاتی مانند مسائل منطقی وجود دارد که نگاهی به فلسفه یونان دارد. علل اربعه، تقسیمات علوم و.... از آن جمله هستند.
رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: قسم دیگر همان مسائل فلسفه یونان است که تکمیل شده مانند تجرد نفس، توحید واجب، اتحاد عاقل و معقول و ... که در فلسفه یونان بوده اما پایه های آن در فلسفه اسلامی محکم شده است.
وی افزود: قسم دیگر عناوینی است که از فلسفه یونان گرفته شده اما تبیین شده است. مانند عالم مثل افلاطون که توسط فلاسفه اسلامی بازگویی شده است. این موضوع در فلسفه یونان بوده اما محتوای آن کاملاً تغییر کرده است.
لاریجانی اضافه کرد: برخی مسائل در فلسفه اسلام بحث شده که فیلسوفان یونان اصلاً نگاهی به آن نداشته اند؛ مانند مسئله اعتبار ماهیت و وجود، حرکت جوهری، وحدت در کثرت، جسمانی یا روحانی بودن بقا نفس و... که از موضوعات بسیار مهم و تأثیرگذار است.
اعتقاد شهید مطهری به آزادی مشروط
وی با اشاره به تفاوت دیدگاه شهید مطهری در آزادی با دیگر فیلسوفان گفت: استعداد انسان تنها در صورت وجود آزادی پدیدار می شود اما بنا بر تفکر شهید مطهری این آزادی برای رشد ارزش های دیگر است و اگر مخرب دیگر ارزش ها باشد، نباید به آن دامن زد.
رئیس بنیاد شهید مطهری ادامه داد: شهید مطهری جرقه هایی ایجاد کردند و در مبانی فکری ایشان جای کار بسیار وجود دارد.
وی با اشاره به اینکه روش فلسفی شهید مطهری بسیار مهم است اضافه کرد: ایشان در اکثر آثار خود برخورد با ریشه ها را مورد توجه قرار می دهند که خیلی کمک می کند که فکر انضباط پیدا کند و خلط مبحث نشود.
ساده نویسی و توجه به تاریخ فلسفه و تاریخ موضوعات فلسفی از دیگر روش های شهید مطهری است که لاریجانی به آن اشاره کرد.
 

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی